Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, e bine daca e vesel si zglobiu. Vezi cu intorsul pe-o parte? Uite c-a venit si timpul lui si chiar zic ca Dominic e iute de face de-acum miscarea. Oricum, ai sa vezi ca va deveni obisnuinta in curand. In generla incearca sa nu-i arati tu cum sa faca o miscare noua decat daca e in urma. Cel mai bine e ca bebe sa descopere singur noile miscari.
Eu il ajut pe adrian pt ca el e in urma si trebuie sa recupereze, dar altfel pe alex l-am lasat singur sa descopere.

Sa stii ca de cand ii ia lui adrian sange din degetel nici el nu plange. Dureea e fff mica, e ceva aproape insensibil. Din calcai insa cand ii luau mereu plangea. Si nici copiii mai mari nu plang (ma refer la cei peste 1-2-3 ani care stiu ce urmeaza si ce inseamna sa-i ia sange din degetel. Noi cand mergem la spital f rar sunt copii care plag la luatul de sange din degetel.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mironelen spune:

quote:
Originally posted by try

Ayumi, bine-ai venit, desi cu intarziere iti spun.
Cum sunt puiutii?
Au inceput sa ia in greutate?
Pot respira singuri, fara masca de oxigen?
Ii poti alapta?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mironelen spune:

Buna ziua Try,

Incerc sa iau legatura cu tine pentru ca am inteles ca ai avut o problema cu copilasul tau la nastere, asemanatoare cu cea pe care o are o prietena in acest moment.
Copilasul s-a nascut cu o anemie severa ( Hb 2.6 g/dl) . De la nastere a facut transfuzii , acum are 1 luna si din pacate organismul sau nu poate sa-si produca singur sangele .
Continua sa faca transfuzii la doua saptamani iar medicii din Romania ridica din umeri si nu stiu ce sa faca.
Imi poti povestii te rog ce ati facut voi si cum ati reusit sa va salvati copilasul? orice informatie ne este de mare ajutor
adresa mea de email: elena.miron@eisromania.com

multumesc mult pentru ajutor













quote:
Originally posted by try

Ayumi, bine-ai venit, desi cu intarziere iti spun.
Cum sunt puiutii?
Au inceput sa ia in greutate?
Pot respira singuri, fara masca de oxigen?
Ii poti alapta?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Dragos face azi 10 luni, de la nastere, 8,5 luni corectate. Si se prezinta astfel 7,8 kg, tot musculita a ramas si 74 cm. Zice mama si tata si alte silabe cum ar fi pa-pa, ba-ba ava-ava, incepe sa faca Pa cu mana dar numai cand are chef si pt bravo impreuneaza mainile si le ridica in sus si-n jos. E un scump, ca toti copii de altfel!
Stiti ce as vrea sa va intreb pe mamicile cu 2 copii, care ar fi posibilitatea ca si al 2 lea copil pe care l-as avea sa se nasca prematur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Noa fetele noi am fost prin spitale in ultimele doua saptamani. Prima sapt. a fost Macu cu angina si nuj ce deci perfuzii pt deshidratare plus antibiotic. A doua saptamana a facut Catrina gastroenterita si a ajuns la spital la perfuzii (groaznic de deshidratata- de altfel cinci zile n-a mincat si n-a baut nimik)iar dupa doua zile a ajuns si Sofia in acelasi salon cu acelasi diagnostic si cu perfuzii. Dupa aventura asta Catrina a pierdut 3 kile, drept care acu are 12 kile iar Sofia a pierdut 1 kg si acu are 7 kile mari si late Insa dupa spital si boala sunt saracele hamesite (azi de la ora 11 au cerut "cioba" si "chilnitza").

sanziana vazusem la un mom dat pe un site american de copii un sondaj despre nasterile premature. era acolo un procent de sub 40% care nascusera prematur si-a doua oara. eu am nascut prematur si a doua oara din neglijenta medicilor. Parerea mea e ca nu sunt prea multe sanse sa nasti de doua ori prematur.

Mironelen - multa sanatate bebelusului!!!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

edit: aseara iar am ajuns cu Sof la spital ca are limba zici ca-i o conopida. Am zis c-o fi o candidoza, o stomatita, limba geografica etc. si ne-am dus. Cica n-are nimik "e de la dinti"?![alcool



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Imi pare tare rau papadie pentru ai tai copilasi si sper sa se faca in curind sanatosi si voiosi. Putina speranta si o rugaciune!

Mironelen, dece nu incerci sa deschizi un subiect cu tema aceasta poate te faci cumva auzita si primesti si sfaturi. E o idee, ce te tine sa nu incerci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Elena, ti-am trimis un mesaj pe email, sper sa-mi raspunzi cat mai repede. La cum se prezinta bebelusul este aproape identic cu adrian al meu, insa sunt mai multe astfel de boli de anemie rare care necesita transfuzii la interval scurt de timp. Numai tste specifice de sange si biopsia de maduva pot ajuta la o identificare corecta. Eu in Ro n-am auzit pana acum de astfel de cazuri si ca urmare sunt sigura ca nici medicii nu stiu ce sa faca. Sunt medici care nici nu stiu ca exista aceste boli (nu numai in Ro, peste tot).

Papadicule, iti pupam macii si pescarusii. Ce-ai mai tras, nu-i usor cu astfel de lovituri. Enterocolitele-astea-s tare urate si pacatoase. Copilu' e ca leguma si-l vezi topindu-se sub ochii tai (cu mai spus si tu 3 kg). Dar sa nu-ti faci griji multe, ei le pun imediat la loc. Aceste kg pierdute sunt de fapt tesut adipos. Copiii mici au acest tesut adipos (acele cutute si suncute specifice copiilor mici nu-s altceva decat tesut adipos care iemdiat se elimina la cea mai mica boala).
Multa sanatate la comori si refacere rapida.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Papadie, insanatosire grabnica!

As vrea ca bebelusul cu anemie mare sa isi revina cit mai repede.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Papadie, Doamne prin cate ai trecut, sanatate multa copilasilor si tie multa putere! Merci de raspuns. Ne dorim si al doilea copil, dar numai la gandul ca iar stau in spital pana se aduna gramele, ma ia cu ameteala!

Mergi la inceput