Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am citit pe forum despre varsaturi si m-am speriat rau de tot.M-am ingrozit chiar la gandul ca ar putea fi ceva grav.
Am citit ca ar putea fi o problema de supralimentatie asa ca am redus portia de laptic.Daca pana acuma ii puneam 70 ml in sticluta (desi nu lua atat decat noaptea,ziua lua cca 50-60 ml) acum am revenit la 50 ml.Adica atata cat mancam cand am venit din spital,adica acum 3 saptamani.Si ca urmare toata ziua a fost agitata.Dupa ce manca,dormea 30 de minute si se trezea.Ceea ce nu a facut ea pana acum.Si a facut asta toata ziua.Chiar acum sunt cu ea in brate.Si ce ma doare cel mai tare e faptul ca pare ca nu s-a saturat si ar mai vrea.La 6 a mancat 50-60 ml si la 7 s-a trezit si a inceput din nou sa planga,asa ca i-am dat niste ceiut pt. colici.
Fratele meu mi-a adus de la farmacie o solutie:Gripe-baby water ce contine ulei deterpenizat de marar si bicarbonat de sodiu.Zice ca e anticolicativ si sedativ usor.Oare sa ii dau?Pentru ca deja nu mai rezist si imi vine si mie sa plang.Si mai sunt si singura acasa...
Multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Si mai am o intrebare.Are nasucul infundat inca din spital.In momentul in care ma pregateam sa plec acasa am intrebat ce fac cu nasucul ei infundat?Mi s-a spus sa ii pun cate doua picaturi de ser fiziologic in nas fara sa fac altceva.Adica sa nu folosesc pompita sau batista.Doctorita de familie mi-a spus sa ii pun ser fiziologic din belsug si sa o intorc pe burta?!Sincera sa fiu nu i-am urmat sfatul dar nasucul nostru tot infundat este!Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, da-i sa manace cat vrea. Faptu lca mai vomita cate-un pic, nu-i nimic, dar nu ii reduce portia. Cum sa manance tot la fel ca si cand a venit din amternitate? Copilul creste si nevoiel lui cresc.

Cand citesti ceva pe forum incearca sa triezi informatia si sa vezi daca exista similaritati cu situatia voastra, nu citi si lau de bun tot ce se intampla acolo ca asa ajung isa te panichezi. Voma e unul din banalele lucruri care se intampla unui bebelus, tu probabil ai ajuns sa citesti tot felu lde cazuri de exceptie sau mai stiu eu ce, plus ca uneori fetele di nexces de zel pun acolo posibile efecte negative extreme si uite-asa ajungi una bucata mama panicata, buna de nimic.
Copila ta n-are nimic a vomat si ea de 2 ori, da-i pace.

De-aia se trezeste mai des pt ca nu primeste mancare cat ar vrea.

iar legat de mucisori, pune-i ser fiziologic asa cum te-a invatat asistenta sau solutie salina sau apa de mare de la farmacie. Toate sunt acelasi lucru: apa cu saruri.
Gripe water da-i doar daca esti convinsa ca are colici. Copilul cand palnge un pci si-i mai agitat gata dam vina pe colici. De fapt sunt putini copiii care au adevarati colici, ce-i mai multi bebelusi sunt uc colici inchipuiti, adica mamele una doua dau vina pe colici cand plange copilul.

Lasa ceaiul de-o parte: la ce-ti foloseste sa-i dai lapte mai putin si sa-i completezi cu ceai? Vrei s-o pui la cura de slabire? Cand e mai firesc sa-i dai lapte cat cere. Ceaiul n-are nici un Dumnezeu, doar ii umfla burtica bebelusei.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, v-am vazut ultimele pozite...ai 2 puiuti absolut superbi

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

A mai trecut o noapte.Linistita.In schimb dimineata a fost la fel.Poate doar ca nu a varsat la fel de mult ca si ieri.Poate ca 70 de ml sunt totusi prea mult pentru ea.Si ea nu stie sa se opreasca atunci cand ii e de ajuns.
try cred totusi ca e o problema de supralimentatie.Noi am mai avut probleme in spital si am fost puse la repaus digestiv.Asa ca mai bine ii dau cantitati mai mici si mai des.
Cat despre problema cu nasucul...ser fiziologic ii tot pun de aproape trei saptamani si nu se vede nici un rezultat.Asa ca am comandat batista bebelusului de pe internet.Am oarecare emotii sa o folosesc da imi e tare mila de ea atunci cand o aud cat de greu respira.
Subscriu la cele spuse de Mi-Ka.Puiuti tai sunt absolut superbi.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Sheherazada poate e bine sa-i reduci putin doza de laptic, macar pana isi revine.
Luca mananca putin si des iar dr pediatru a zis ca e in regula, iar el are 6 luni si o saptamana. Intotdeauna i-am dat cat a vrut el sa manance si cand a vrut pt ca atunci cand am incercat sa-i fac program am avut probleme.
Nasul infundat cred ca se datoreaza slabei dezobturari din maternitate. Pune-i ser fiziologic sau solutie cu sare de mare.
Gripe water e bun pt colici.
Am incercat sa scriu sa se inteleaga si sper sa fi reusit ca sunt cu micul terorist pe mine!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

www.totsites.com/tot/deiutz" target="_blank">Eu sunt Luca-Andrei!
Poze, Varsta lui Luca
Nastere cu parfum de ghiocei...

Rebiana poate insemna asta dar si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Rebiana27 si ce ma fac daca serul fiziologic nu da nici un rezultat?Nu pot sa folosesc aspiratorul nazal?
"Teroristul " tau e tare frumusel!


Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Pune-i karvol pe o batista langa ea, in patut, desfunda nasul!Batista bebelusului eu am folosit-o de pe la 4 luni si sincera sa fiu sunt foarte multumita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

sanziana27 ce e karvol?Presupun ca se gaseste la farmacie.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, atunci redu-i cantitatea, ce sa zic. Daca ati mai avut antecedente, atunci asta pare sa fie. Uite vezi? Pt ca esti mama ei instinctul te ajuta foarte mult sa descoperi cauzele problemelor.

Vezi daca se mai repeta episoadele si dupa ce-i reduci cant.

Multumim Mi-ka de aprecieri. Suntem tare mandri de puiutii nostri.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput