Viitoare mamici de bb2

Viitoare mamici de bb2 | Autor: ina C

Link direct la acest mesaj

Am mai citit subiecte avind ca tema bb2, de citiva ani sunt foarte hotarita sa am bb2 si negociez, iar acum a sosit momentul.Sunt emotionata, bulversata, fericita si speriata.Nu am o sarcina confirmata, dar am renuntat de o saptamina la contraceptie.
Am fost la medic, a fost un simplu control ginecologic, citeva intrebari,mi-a prescris Acid folic si Centrum si mi-a urat mult succes...poate sunt pretentioasa dar mi s-a parut extrem de superficial.
Voi cele care ati trecut prin asta, cum a fost?

ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cum a fost ce? reactia dr.?ha, ha...
si mai superficiala decat la tine

Acid folic si la revedere.A, mi-am facut un papanicolau.Apoi m-a asteptat la cotizatia lunara.

Succes si felicitari pentru decizie!Nu conteaza cum te trateaza doctorul, nu-i asa?Sunt altele mult mai importante.

Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 3 ZILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

cum a fost perioada prin care trec eu acum, la voi!

m-ai distrat, ile...cred ca ai o sarcina super daca mai ai 3 zile si esti asa amuzanta...iti doresc nastere usoara si multa sanatate intregii familii!

partea si mai amuzanta e ca m-am dus la acea doctorita pentru ca are ecograf ultima generatie si avea un "cirnat" de teste afisate pe usa: eco gineco, eco obstetrical, eco vaginal etc, i-am spus ca vreau un control complet si m-am ales cu "un cioc de rata" si gata.
Dar nu in primul rind la asta ma refeream, ci la starile prin care ati trecut si voi.Nu mai sunt asa sigura pe mine ca acum o saptamina, insa cred ca e f normal,nu?

pupici, ina C

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Nu stiu ce varsta are copilul tau, dar Victor face duminica 1 an si 7 luni.Si la un moment dat ne-a luat panica si pe mine pe sotul meu cand am constientizat ca o sa avem 2 copii mici, mici
dar ne-a trecut ca eram deja insarcinata.
Si eu am avut emotii pana am aflat ca sunt pentru ca vroiam neaparat, apoi lucrurile au decurs normal.

Dupa aceea nu am avut timp sa ma gandesc ce si cum pt ca avandu-l pe Victor acasa imi ocupa tot timpul!( greturi nu mi-am "permis" decat dupa 8 seara, dupa ce adormea el).

Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 1 ZI pana la DPN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Eu m-am prezentat cam nesigura la dr cand am banuit ca bb 2 e pe drum...Nu stiam ca sunt insarcinata si fusesem la stomatolog ptr o plomba...Dr mi-a facut ecografie, aveam 8 spt, m-a incurajat, mi-a prescris vitamine, a fost ok.
A doua sarcina a fost foarte diferita de prima, am avut mai multe probleme, dar nu mai conteaza, bb s-a nascut sanatos, iar noi suntem parinti fericiti si impliniti.
Acum bb2 are 2 luni iar noi suntem mult mai relaxati decat la primul,de, avem deja ceva experienta...
Ilenutza, nastere usoara!

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

BB2 a fost asteptat si dorit, sarcina a fost fara probleme. Am mers la acelasi medic ca prima data, a fost ok, ceea ce am facut in plus acum a fost triplul test.

Sarcina a fost destul de usoara, cu mici variatiuni. Unele probleme noi fata de prima data (arsuri mai rele, greturi mai mari), insa am dus-o mai bine in privinta edemelor - am si acum picioare umflate, dar f usor, la prima sarcina era glezna cat pulpa si eram vanata toata.

Mai greu cu primul copil, tot vrea in brate, vrea atentie. Spre final imi e greu, nu prea mai am rabdare cu pitica, obosesc usor.

La primul control nimic special, cred ca a semanat foarte tare cu al tau. Mai putin ca eu am ajuns abia pe la 2 luni ca am prin sarbatorile de iarna si m-a certat ca nu imi facusem deja analizele de trim I.

Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput