Durerea unei pierderi de sarcina (31)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

irinabobe, nu merg la Tutunaru... nu stiu nimic altceva despre el decat ca este ori divinizat de unii ori controversat de altii si imi doresc un medic dedicat, care sa aiba timp pentru mine. Inca mai caut. Daca nu gasesc si nu gasesc am sa "ma risc" cu Badiu.
michelle, spuneam eu ca am sanii intariti ca eram la munca si nu ma puteam pipai si asa mi se pareau... dar nu sunt deloc intariti... Iar miercurea viitoare plec din tara... dar ajung eu la doctor pana atunci.
Iar nu mai pot sta ca am un sotz infometat. Ma gandesc la voi si ma rog pentru voi sa va fie bine!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Fetelor, dar ati scris, nu gluma! Din pacate vad ca randurile noastre se ingroasa, ar trebui sa fie invers, sa avem cat mai multe viitoare mamici printre noi. Din pacate nu noi hotaram si mai primim si astfel de lovituri.

Kitzy, imi pare foarte rau pentru pierderea ta. Iti doresc multa puterea sa o poti lua de la capat la momentul potrivit.

Musettepink, e greu, o sa treaca ceva timp pana sa iti poti reveni, noi suntem alaturi de tine si te incurajam sa nu iti pierzi speranta. Din pacate toate am trecut prin asa ceva si stim cat de dureros poate fi, dar o sa treaca un timp si o vei putea lua iar de la capat. Eu am facut chiuretaj si medical mi-a spus sa astpet 3 luni. Altii spun ca dupa un ciclu poti incerac din nou.

Irinabobe, asa este, multi doctori nu recomanda tratament de sustinere doar pentru ca ai pierdut o sarcina inainte. Eu am intrebat-o pe doctorita mea din ro ce sa fac daca raman aici insarcinata si mi-a zis sa iau doar utrogestan. Dar si pe mine ma bate gandul sa fac tratament de sustinere, mai ales ca la prima sarcina am avut sangerari. Voi vedea la momentul respectiv.

IreneCam, mi se pare atat de nobila hotararea ta de a adopta. Eu am spus in multe randuri ca daca nu voi mai ramane insarcinata ma gandesc serios la adoptie. Dar sa stii ca am auzit de multe cazuri de familii care au adoptat pentru ca nu puteau avea copii, iar dupa o perioada au avut surpriza de a avea si propriul copil. Eu consider ca este foarte importanta si parerea sotului, barbatii reactioneaza diferit in astfel de situatii, unora le este mai greu sa poata iubi cu adevarat un copil care nu este al lor. Sper sa iti iasa analizele bine!

Cristina Ana, ne dai emotii pe aici. Credeam ca ai nascut si de aceea nu scrii nimic. Iti tin pumnii stransi si ma rog sa ai o nastere cat mai usoara!!!!Te rog mult sa nu-ti fie frica, totul va fi bine, asa cum a scris si Flavia, gandurile noastre bune se vor indrepta spre tine.

Irlandeza, poate chiar vei avea baiat, daca asa ai visat. Important este ca bebe sa fie sanatos, indiferent de ce va fi. De abia astept sa ne spui si noua.

Flavia, ma bucur mult ca David e cuminte, in felul acesta te mai poti relaxa si tu (cu toatea ca nu prea esti genul ). Eu zic sa nu-ti faci probleme, nu toti copiii se ingrasa la fel. Cred ca va fi tare frumos la botez, de abia astept sa vedem poze. Si daca vrei sa scrii un roman despre David, poti sa mi-l trimit pe mail, ca de abia astept sa il citesc! Eu sunt z 20, deci mai am ceva de asteptat. Nu stiu de ce, dar luna aceasta am avut ovulatia mai devreme decat de obicei. Cand am ramas insarcinata am avut-o prea tarziu (eram sigura ca nu am cum sa raman) si totusi s-a intamplat. Asa ca cine stie?? Citisem si eu de Sonia mai demult, era un topic unde niste fete se certau din cauza lui Iosup, care nu a vazut la eco ca fetita avea malformatii. Saracuta, daca putem, ar trebui sa o ajutam!

Michelle, sunt sigura ca si restul analizelor vor fi bune. Asteptarea e cam lunga, dar gandeste-te la lucruri pozitive si o sa vezi ca totul va fi bine. Mai sunt cateva zile pana la testul de sarcina, incep galeriaaaa!

Alinushka, o sa-ti vina ciclul in cateva zile si dupa aceea te poti apuca de treaba. Las-o mai usor cu munca, nut e mai stresa, ca sa vina bebe mai repede!

Danaangie, nu trebuie sa te superi pe sotul tau, si al meu imi spunea mai demult ca ma stresez prea tare, dar dupa un timp s-a pototlit. La urma urmei, daca tu vrei sa faci analizele, fa-le si gata. Mai ales ca lucrezi intr-un spital, presupun ca ti-e mai usor? Si poate ar trebui sa ii explici ca sunt cateva analize pe care le face orice femeie responsabila inainte sau iemediat dupa ce ramane insarcinata pentru a vedea daca totul e in regula.

Va pup pe toate!





Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by kitzy

Ieri am pierdut sarcina, am fost aseara la urgenta, cu atat am avut noroc ca n-au ramas resturi. Sunt foarte suparata, incerc sa ma linistsc, organismul si-a dat seama ca ceva nu e in regula si l-a eliminat, asta este, poate a doua oara va fi cu noroc.



Imi pare tare rau de cele intamplate. Incearca sa nu fi suparata. Stiu prin ce treci, am trecut si eu de 2 ori prin asta, si eram devastata. Nu intelegeam de ce, vroiam cu toata fiinta sa pastrez sarcinile, indiferent cum vor fi, dar apoi , mai tarziu, judecand la rece , a fost mai bine ca le-am pierdut, pt. ca daca doamne fereste , sarcinile erau cu probleme, nu mi-as fi iertat niciodata ca am fost egoista si am vrut neaparat un copil, cu orice risc.
Probabil ca a fost mai bine asa si pt. tine, decat un bebe cu probleme, mai bine mai incerci si sigur data viitoare o sa mearga totul bine. Incearca sa fi tare acum.
Numai bine iti doresc.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 16+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Kitzy, Musette, cand ramaneti insarcinate data viitoare ( eu sper sa se intample cat mai repede), mergeti la farmacie, luati Utrogestan, vaginal sau oral, Gravibinon injectii, si nu mai umblati pe la medici doar p. trat. de sustinere.
Aici nu se da asa ceva, se merge pe selectie naturala, asa ca dupa 2 sarcini pierdute, la a treia, mi-am luat de la farmacie ce-mi trebuia ( din Ro.), asta dupa ce am citit si recitit forumul, si mi-am facut trat. si nu-mi pare rau. Si cand pe-am sus dr. de aici, au zis ca ei nu cred ca exista un astfel de trat.
Asa ca cel mai bine e sa luati voi taurul de coarne, daca dr. nu va dau tart.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 16+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

michelle, dupa discutiile avute pe aici ma intrebam daca mai merita sa-mi pierd din timpul meu liber si asa limitat, sa mai scriu aici, sa-mi consum energia , sa investesc in relatia noastra, si pina la urma m-am gindit ca da merita, asa ca scriu cum pot in continuare. of, sper si eu sa scap de probleme ca azi am picat rau in butoi, nu ma mai lasa durerea asta si ma termina, si vreau neaparat sa alaptez, dar imi pun mari speranta in intilnirea de miine de la medic, am sa va zic ce si cum! asa e trebuie sa-ti alegi bine prietenii. am pus pozele cu david chel, e un scump, sper sa fi luat in greutate, vad miine, nu stiu ce-a avut azi dar a fost tare miriit!of, nu ai de ce sa-mi multumesti, voi toate sinteti minunate!

kitzy, imi pare tare rau ca asta a fost finalul!e bine ca nu ai ramas cu resturi.curaj mult si sanatate

irina, pofta bunaca in dupa-masa asta numa in brate a vrut...vezi c-am pus poze cu una bucata strugurel chel

musette, imi pare rau de fiecare data cind vad ca lista asta se lungeste, iti vei reveni incet incet, si vei gasi putere sa mergi mai departe, dar nu vei uita niciodata, as fi preferat sa nu fii aici, dar te primesc cu bratele deschise

vad ca vorbiti de tratamente de sustinere, mie, nu mi-a dat asa ceva, mi-a zis ca nu e nevoie, ca am pierdut numa 1 sarcina si deci intru in statistici, si nici un fel de test nu am facut, ca cica daca aveam deja un copil sanatos si la termen nu sint motive intemeiate! si sa stiti ca exista sarcini fara probleme, asa a fost a mea cu dominic, la david am fost tare stresata, am avut si placenta jos la inceput, dar in mare nu a fost o sarcina rea, doar ca mi-a fost groaznic de rau!

alinushca, asa e tin f mult la voi toate, chiar daca nu va amintesc pe toate de fiecare data.as fi preferat sa ne intilnim in alte circumstante.nu te mai stresa, ca vine ciclul, inca esti in termen.

dana, asa sint barbatii, si sotul meu zice ca ma panic din orice si duc copii la medic repede, dar citeodata e mai bine asa!ei, vad lucrurile altfel, si sotul meu ma intreba de ce ma tot stresam la sarcina cu david!

cristina, si pe mine m-au indus acuma si a fost mai bine si mai repede decit la dominic cu muult, la dominic 24h, la david 6h.....va fi bine ai sa vezi, tin pumnii strinsi tare, stiu ca e greu, si eu eram tare stresata, ca nici nu mai misca cum trebuie, dar vei fi o mamica fericita in weekedul asta! sotul tau are acces la net, sau sa-i dam un nr de telefon sa sune?

andreea, ce bine ma cunosti, eu si relaxarea, sint tot timpul in priza.....sotul zice ca nu voi muri de bratrinete....lasa c-am sa-ti scriu pe mail un roman despre baietii mei! asa e, cu ingrasatul asta, dar sint tot stresata daca nu ia cit lapte trebuie din cauza ca ma doare pe mine, nici el nu suge cum trebuie poate!la botez la dominic a fost f frumos, sper sa fie la fel si la david, ne ducem la acelasi preot! esti cam pe aproape cu michell, veti pleca impreuna la odisee!ce frumos!

unde sinteti celelalte fete?ati plecat la mare si soare?

va pup pe toate, ma duc sa dorm putin ca sint rupta

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata fetelor!multumesc tuturor celor care mi-au raspuns,sunteti foarte dragute si chiar simt ca alaturi de voi trec mai usor peste acest necaz.Numai cine a trecut prin asa ceva stie ce inseamna,restul care au deja copii sau nu mi-au zis mie si sotului meu ca suntem tineri si avem timp de copii....nu pot sa va spun cat de tare m-au enervat aceste cuvinte,decat asa mai bine sa nu-mi zica nimic.Noroc ca va am pe voi care sunteti intelegatoare si ma sustineti.
Alinushca doctorul Badiu am inteles ca este un doctor foarte bun, am o colega care a pierdut multe sarcini si astazi are un baietel datorita acestui doctor ,deci eu zic sa mergi pe mana lui.
Si eu am auzit ca Tutunaru da din principiu tratament de sustinere,ai nu ai sarcini pierdute el iti face tratament de sustinere.Nu stiu ce sa zic daca o fii bine sau nu.Pe mine m-ar tenta sa incerc si tratamentul de sustinere.
Cristina Ana sa incep sa iau duphaston din ziua 16 a cm-ul?Ma ajuta sa raman mai repede insarcinata?Vreau sa-ti urez nastere usoara si un bebe sanatos.Si sa fie ceea ce tu iti doresti!
Irlandeza cred ca pana la urma o sa iau tratament dupa capul meu numai sa raman insarcinata.
Va pup pe fiecare,va tin pumnii sa va iasa analize bine,sa vina cm-ul mai repede, sa ramanem toate insarcinate din nou si sa reusim sa aducem pe lume un bebe si sa ne intalnim cu ei in parc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

cristina ana ai o pisica superba!si eu am un pisoi pe care il iubesc de mor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

pepsi sa-ti traiasca puii,i-am vazut in poze,sunt foarte frumosi.
sa nu va suparati pe mine daca nu pomenesc de cineva dar imi este putin mai greu pana ma obisnuiesc cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

flavia l-am vazut pe strugurel. e haios rau de tot.imi pare rau ca nu te simti bine dar incearca sa te gandesti ca deacum incolo va fi din ce in ce mai usor. sper sa vii cu vesti bune de la dr.
irlandeza din cate stiu eu la noi nu se mai gaseste gravibinon. poate s-o putea inlocui cu altceva?
alinushca din cate stiu daca nu vine in 45 de zile ar putea fi o problema , insa te cred ca esti nerabdatoare.scuze myrz mergea la tutu, nu stiu de ce am avut impresia ca si tu mergi tot la el.
michelle ce faci esti la analize iar?
cristina mai esti? ce daca esti singura. da numai un tipat ca in 5 minute si ajungem la tine. sa vezi ce te mosim noi.hai ca ne pregatim de galeria. saptamana asta avem o nastere si se intrevad si cateva teste la sf de saptamana asa ca eu acum ma odihnesc ca sa ma pot pune pe galerie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

alinuscha nu te impacienta ca nu ti-a venit cm-ul inca,dupa o sarcina pierduta poate sa vina si la 6 saptamani.tu ai suferit si chiuretaj sau s-a eliminat embrionul singur?

Mergi la inceput