Durerea unei pierderi de sarcina (31)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

musette pai cel mai bine asa ra fi. de data asta si eu am de gand sa ma duc sa imi dea tratament de sustinere. dar ramane sa vad daca dr meu recomanda asa ceva sau merge pe principiul daca e sa fie ok daca nu inseamna ca a fost defect cromozomial. cred ca pt inceput ma voi duce la un dr care stiu sigur ca da tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Musettepink si eu am fost la medic cand aveam 4 sapt si cateva zile de sarcina, samburelul s-a vazut abia la eco endovaginal, a zis ca e ok si in cateva zile s-a dus....poate ca daca faceam ceva tratament...dar chiar si asa, daca nu s-a format bine de la inceput, n-avem ce face....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

nici doctorul meu nu cred ca da tratament de sustinere dar cred si eu ca voi merge la unul care da sigur.dar pana atunci ma mai interesez si de efectele negative (daca sunt)pe care acest tratament le-ar putea face.Cand aflu va anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

quote:
Originally posted by irinabobe

musette pai cel mai bine asa ra fi. de data asta si eu am de gand sa ma duc sa imi dea tratament de sustinere. dar ramane sa vad daca dr meu recomanda asa ceva sau merge pe principiul daca e sa fie ok daca nu inseamna ca a fost defect cromozomial. cred ca pt inceput ma voi duce la un dr care stiu sigur ca da tratament.



"daca doctorul meu recomanda asa ceva"... mai, eu am fost la 3 super doctori si toti au zis la fel: nici un test sa vedem daca e ceva in neregula cu mamica, nici un tratament de sustinere la o sarcina, doar... "selectia naturala". Si acum imi este absolut imposibil sa inteleg sau sa accept atitudinea asta a lot. E adevarat ca daca nu e ceva in regula cu sarcina nu face prea bine sa mai iei si medicamente de sustinere... dar daca sarcina e ok si mama e cea care are probleme??? Cate sarcini te pot lasa sa pierzi inainte sa investigheze?
irinabobe, draga mea, din tonul mesajelor tale imi dau seama ca nici tu nu ai trecuta inca "complet" peste ce ti s-a intamplat... imi pare rau... ai spus "oare chiar nu mai exista nici o sarcina fara probleme". Ba exista! si inca foarte multe. Adica restul de 2 treimi care nu se pierd din arhi-cunoscutele "motive genetice"... Dupa una sau doua pierderi de sarcina, oricum toate suntem stresate si tematoare si ne pierdem increderea in noi... si ne intrebam mereu DE CE EU??? NE uitam la alte femei care isi tin nepasatoare copii in brate fara sa fi trecut vreodata prin asa ceva... si ne intrebam, de ce eu?... Dar uite, fetelor, cred ca azi am gasit raspunsul:

Cand o sa ne vina si noua bebelusii acasa, o sa ii iubim de 1000 de ori mai mult decat mamicile care au avut linistite numai sarcini reusite. Ce ziceti ?

Irina, draga mea, si eu astept acum cu infrigurare ciclul ca sa ma pun pe treaba dar nu mai vrea sa vina o data... Eu tot sper sa intram la Odiseea de martie-aprilie. Dar am incredere mai multa de data asta in Dumnezeu. Sper sa te linistesti mai mult!

musettepink, si eu tot acu o luna am pierdut sarcina asa ca ma simt oarecum legata de tine Sper ca te simti bine si ca esti pregatita pentru o noua odisee care sa tina la fix 9 luni de data asta

Kitzy, oooff... bine ca si-a dat seama singur organismul si a facut ce trebuia... eu am fost si foarte ocupata cu munca si nu am ajuns la ecograf decat la 10 saptamani (cand aveam sanii perfect tari, si totul mergea ok si nu avusesem nici o sangerare nimic) cand deja nu se vedea nimic in saculetz, dar corpul meu mergea linistit in continuare... chiuretajul si toata povestea asta au fost mult mai grele asa... Dar de luna viitoare o sa fie sigur bine pentru amandoua. Sper sa ne vedem impreuna la Odisee.

Pepsi ma tem ca tine grupul unit prin experientele ei (poate nu mereu pozitive), prin cunoasterea pe care a acumulat-o despre "durerea sarcinii", prin cat de bine intelege toate astea... dar poate si mai mult prin faptul ca a tinut si tine la toate fetele de aici. Are o inima mare! Si ma bucur ca esti aici!

Eu nu am vesti... ziua 35 de la chiuretaj si nici urma de urati... s-au mai intarit nitel sanii... dar foarte lent o fac... sa mai tot dureze vreo saptamana in ritmul asta. La munca in schim... nebunia de pe lume. Imi pare rau ca nu pot sa va scriu mai mult.

Cristina_ana !

Michelle si irlandeza, astept cu nerabdare in continuare vestile voastre.



:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Musettepink-imi pare sincer rau pentru ca si tu ai trecut prin asa ceva...e greu si ma doare cand vad ca tot mai multor fete li se intampla asa ceva...din pacate nu putem face nimik decat sa incercam sa mergem mai departe.Eu am pierdut doua sarcini:prima la 9 sapt circa si a doua la 24 saptamani anul trecut in octombrie.Doare enorm si aceasta lupta de acceptare a ceea ce s.a intamplat e grea,foarte grea,eu nici acum nu pot accepta,mi se pare totul doar un cosmar,mi-e greu sa cred ca am trecut prin asa ceva,ca mi-am vazut fetita fara suflare..e greu cand ma gandesc ca am fost de doua ori gravi si nu am nici un copilas acum langa mine care sa imi aline sufletul!Ma bucur ca ai facut primul pas acela de a ne scrie,ai sa vezi ca vei reusi sa mergi mai departe!Multa putere!!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

IreneCam-draga mea te inteleg atat de bine,si eu m-am saturat de atatea analize si asteptari sunt satula de medici,cand am fost gravida cu fetita noastra scumpa a trebuit sa merg din saptamana 17 pana in 24 aproape zilnic la medici si analize,iar acum m-am apucat iar de analize si vreau si eu sa se gate odata ca nu mai pot.Maine merg din nou..of oare au vreun rost toate astea?doar si inainte de sarcini am fost la analize si totul a fost ok...In fine sunt satula si eu pana este cap,ma bucur ca restul analizelor sunt bune astept sa vedem ce este cu cele hormonale si genetice...Desi stiu ca astea nu vor fi ultimele analize pe care le voi face,caci va trebui si cand voi reusi sa fiu graviduta sa fac acel test in saptamana 11 care ma va imbatrani din nou 10 ani...of cateodata nu stiu de unde mai am putere pentru toate astea...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Irinabobe-abia astept sa iti vina cm si sa poti incerca din nou,voi fi aici cu galeria de speriere a uratilor!
alinuscka-imi pare rau ca ai stres la lucru...am citit ca inca nu ti-au venit uratii,poate ar trebui sa mai incerci un test de sarcina,cine stie...te imbartisez cu drag!
L5845-draga mea sper ca te-ai distrat la Timisoara,abia astept sa vii sa ne spui ce mai faci,cum te mai simti,daca ai profitat de perioada fertila!te pup dulce!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua,

KITZY, MUSETTEPINK imi pare rau pentru pierdera sarcinilor. Sper sa aveti puterea sa treceti peste aceasta durere. Plangeti, dar nu prea mult. Cu cat te ridici mai repede cu atat organismul se va reface mai repede. Numai bine.



Eu azi: 1° zi de CM. Nu disper. Sunt chiar linistita. Doar ca m-am suparat putin pe sot, ca as fi vrut sa fac ceva analize si eu, tipul: toxo,CMV, rubeola, cariotip.Si el deja a inceput sa ma acuze.....ca incep sa ma stresezi, ca ce-mi trebuie atatea analize.....ce pot sa spun? Nimic. No comment!








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

quote:
Originally posted by danangie

Buna ziua,

KITZY, MUSETTEPINK imi pare rau pentru pierdera sarcinilor. Sper sa aveti puterea sa treceti peste aceasta durere. Plangeti, dar nu prea mult. Cu cat te ridici mai repede cu atat organismul se va reface mai repede. Numai bine.



Eu azi: 1° zi de CM. Nu disper. Sunt chiar linistita. Doar ca m-am suparat putin pe sot, ca as fi vrut sa fac ceva analize si eu, tipul: toxo,CMV, rubeola, cariotip.Si el deja a inceput sa ma acuze.....ca incep sa ma stresezi, ca ce-mi trebuie atatea analize.....ce pot sa spun? Nimic. No comment!








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

alinusha daca nu ma insel tu mergi la tutu, sau doar intentionai sa ajungi? din cate stiu el da tratament de sustinere daca pierzi o sarcina. chiar daca tratamentul asta cu pregnyl e controversat in sensul ca se spune ca te face sa pastrezi o sarcina cu probleme care altfel ar fi eliminata. nu stiu ce sa zic deja ma gandesc si eu din ce in ce mai mult sa merg pe tratamentul recomandat de el, ca m-am saturat sa vad cum pierd sarcinile mereu.
danangie la noi aceste analize sunt recomandate uzual in sarcina asa ca ar trebui facute. parerea mea. nu poti sa le faci fara sa ii mai spui?
michelle eu zic sa le luam pe toate usor usor, nu te gandi de acum la eco de 11 sapt. asa ca primul pas sa ramanem iar insarcinate, si dupa aia vom vedea noi ca altfel o luam razna si in loc sa mergem la maternitate ajungem la nebuni.
flavia unde e strugurelu?

Mergi la inceput