Pisoi negru...

Pisoi negru... | Autor: Geghi

Link direct la acest mesaj

Buna,

In urma cu aproape doua saptamani am adoptat un pisoi luat de pe strada, lovit la botic - doctorul a spus ca sigur cineva l-a lovit cu piciorul si i-a dezlipit un pic buzita. Timp de o saptamana i-am dat eu antibiotice, acum este ok. Motanelul are aproximativ doua luni, este f. prietenos, jucaus, mananca aproape orice si - f. important - foloseste cu succes tavita cu nisip .
Eu mai am insa o pisica birmaneza de 4 ani si 4 luni care nu vrea sa se imprieteneasca cu cel mic, asa ca ea este "exilata" la o prietena pana reusesc sa ii gasesc un camin lui Mamu (i-am spus Mamu pentru ca se joaca, topaie, sare ca o maimutica, se rasfata, vrea in brate, este pupacios etc. ).Asadar, daca stiti pe cineva care iubeste animalutele si si-ar dori un pisoias, va rog sa ma anuntati! Poze cu Mamu puteti vedea la http://good-times.webshots.com/photo/2935076500101716112QliDzN
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu zic sa ai rabdare si poate pana la urma o sa se obisnuiasca cele 2 pisici una cu alta.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geghi spune:

Ramonika, pisica mea sta de obicei singura acasa,cel putin 10 ore/zi. Nu mi-as asuma riscul sa le las pe amandoua in casa atatea ore. Geghi are in jur de 4 kg iar Mamu doar 900 gr . Avantaj Geghi Asa ca inca mai sper sa ii gasesc o casa numai a lui si celui mic...poate are noroc pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Daca Mamu e baietzel si Geghi fetita, nu cred ca ar fi probleme...

Si eu am gasit un motanel exact ca Mamu, in decembrie. Am reusit sa-i gasesc un camin intr-o saptamana.
Pont: incearca la prietenii care au copii, asa pe la 6 ani (nici prea mici, nici prea mari), preferabil fetite .


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geghi spune:

quote:
Originally posted by gabi_j

Pont: incearca la prietenii care au copii, asa pe la 6 ani (nici prea mici, nici prea mari), preferabil fetite .

Gabici


Gabi, multumesc pentru pont, voi incerca si varianta cu copiii! So: are cineva un copilas pe la 6-7 ani care isi doreste un pisoi jucaus si lipicios? Daca da, anuntati-ma si vin eu sa il aduc pe Mamu in orice parte a Bucurestiului v-ati afla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

eu am avut la mama acasa o pisica "birmaneza" si stiu cit de egoiste si rautacioase pot fi. insa, cu perseverenta, pina la urma se impaca;)

pisicile sint altfel decit ciinii, nu se bat sa se omoare, din contra, se avertizeaza reciproc mult si bine, si doar daca una este foarte insistenta si incalca spatiul vital al celeilalte (se apropie la mai putin de 1-2 metri), se poate trezi cu o labuta dupa ceafa; puii in general sint sensibili la avertizarile sonore primite de la adulti (ii invata mamica lor de mici) si nu insista, iar corectiile pe care le pot primi de la pisica adulta nu sint grave...la mama scenariul decurge cam asa: vine pisicul mic si nou spre laly, aia il miriie, il miriie, daca ala insista prea mult laly ii da una dupa ceafa, pisicul mic fuge mirat iar laly se refugiaza intr-un loc cit mai ferit. il evita apoi vreo saptamina, timp in care insa are si ea tentative de joaca la care se trezeste deodata ca vrea sa participe si cel mic, aa ca renunta si se retrage iar in cite un coltisor mai ferit. dupa aprox 1 saptamina, aceste tentative de joaca impreuna se termina in final cu o veritabila joaca impreuna, si chiar daca dureaza vreo luna pina sa ajunga atit de intimi incit sa doarma impreuna si sa se spele unul pe celalalt, in casa e liniste...

crede-ma, am multa experienta, muuulti pisoi au trecut pe la mine pe acasa, salvati, in drum spre o noua casa...deci daca iti doresti 2 pisici (lucru extrem de bun pt pisica pe care o ai deja, mai ales daca spui ca lipsesti de acasa mult timp), nu te lasa impresionata de "fortele" care se pun in miscare la prima intilnire a celor 2, persevereaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

pastreazal e asa de dulce, imi aduce aminte de CAT a mea cand era micuta .. acuma are vreo 8 ani "nu stiu in ani pisicesti cat e asta", dar incepe sa incarunteasca si mie teama ca o voi pierde... ce mi-ar placea sa il am eu, pacat ca sunt asa de parte de tine

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

quote:
Originally posted by pisigri

eu am avut la mama acasa o pisica "birmaneza" si stiu cit de egoiste si rautacioase pot fi. insa, cu perseverenta, pina la urma se impaca;)

pisicile sint altfel decit ciinii, nu se bat sa se omoare, din contra, se avertizeaza reciproc mult si bine, si doar daca una este foarte insistenta si incalca spatiul vital al celeilalte (se apropie la mai putin de 1-2 metri), se poate trezi cu o labuta dupa ceafa; puii in general sint sensibili la avertizarile sonore primite de la adulti (ii invata mamica lor de mici) si nu insista, iar corectiile pe care le pot primi de la pisica adulta nu sint grave...la mama scenariul decurge cam asa: vine pisicul mic si nou spre laly, aia il miriie, il miriie, daca ala insista prea mult laly ii da una dupa ceafa, pisicul mic fuge mirat iar laly se refugiaza intr-un loc cit mai ferit. il evita apoi vreo saptamina, timp in care insa are si ea tentative de joaca la care se trezeste deodata ca vrea sa participe si cel mic, aa ca renunta si se retrage iar in cite un coltisor mai ferit. dupa aprox 1 saptamina, aceste tentative de joaca impreuna se termina in final cu o veritabila joaca impreuna, si chiar daca dureaza vreo luna pina sa ajunga atit de intimi incit sa doarma impreuna si sa se spele unul pe celalalt, in casa e liniste...

crede-ma, am multa experienta, muuulti pisoi au trecut pe la mine pe acasa, salvati, in drum spre o noua casa...deci daca iti doresti 2 pisici (lucru extrem de bun pt pisica pe care o ai deja, mai ales daca spui ca lipsesti de acasa mult timp), nu te lasa impresionata de "fortele" care se pun in miscare la prima intilnire a celor 2, persevereaza...


Asa e! Si cu ai mei la fel s-au petrecut lucrurile. Tzutzu initial se temea de Bambu, il evita, il scuipa (si acum se mai intimpla sa-l scuipe cand il enerveaza), insa acum sunt DESTUL de buni prieteni. Se spala unul pe celalalt, se joaca (trag cate o fugareala de vre-un ceas prin casa...).
In alta ordine de idei: ce credeti voi ca faceam eu azi-dimineata la 5 fara 10? Ei bine, ma cataram intr-un copac din fata blocului sa salvez un pisic urcat acolo. L-am auzit de asta noapte, dar sotul a zis sa mergem sa vedem ce e cand se lumineaza. Ma bucur ca l-am putut momi sa coboare un pic ca nu ma puteam urca prea sus. Cand a ajuns pe la vreo 3 m. am reusit sa-l prind de coditza si sa-l las ushor pe pamant. Problema era ca nu el plangea, ci frate-su/sora-sa care statea langa copac uitandu-se in sus si miorlaia de-ti rupea sufletul. Par sa aiba vreo 3-4 luni. Le-am dat apa, niste crantzanele... Ii stiam, ca sunt pisicii blocului.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belutza spune:

Este super dulcic. Eu zic sa-l pastrezi , cred s-ar acomoda pana la urma unul cu celalalt , insa e nevoie de ceva timp .

belutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geghi spune:

Multumesc tuturor pentru mesaje! Nu am mai postat la subiect pentru ca am fost plecata in concediu, dar am citit tot din urma. In ultimele doua saptamani Mamu a fost gazduit de o vecina draguta si binevoitoare. Din pacate, doamna respectiva nu il poate pastra desi s-a atasat mult de el... Asa ca sunt nevoita sa reincep cautarile pentru "camin de Mamu" . Geghi si asta mic nu s-au mai intalnit, inca ezit sa ii aduc fata in fata. In rest...Mamu e un super pisoi, mancacios, vioi si mare amator de fotbal. Are o colectie de vreo 6 mingiute imprastiate prin toata casa iar porecla lui este Banel Nicolita
Pentru doritorii de pisoi fotbalist pot pune la dispozitie, la cerere, poze si filmulete doveditoare , asa ca nu ezitati sa ma contactati pe PM sau mail. Tx!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

geghi, eu am o cunostinta care a colectionat in timp 4 pisici si un catel, toti de pe strada. au diverse varste, marimi si sunt fetite si baieti si s-au obisnuit unii cu altii. cea mai batrana pisicuta are 14 ani, cel mai tanar pisoi cred ca 1 an. sa vezi cum a fost cand a aparut si catelul. acum totul e ok, are fiecare farfuria lui de mancare, nu-si fura unul din mancarea celuilalt, psicile sunt 2 la o ladita, dorm impreuna cu catelul, se joaca, daca vor singuratate se retrag intr-o camera si e o deplina armonie in casa, asa ca orice e posibil! 2 pisicute nu e chiar asa mult pana la urma! si cunostinta asta sa stii ca nu-i nebuna si in casa e foarte curat! bafta, pupici!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput