Mamici de septembrie-octombrie 2007 (48)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by iuli8700

Irina, Andries multumesc pentru reteta de bors. Acum mai ramane sa gasesc sfecla rosie proaspata ... Am vazut doar fiarta deja si ambalata in vid ... dar nu mi-a sarit in ochi cea proaspata. Eu am vazut la matusa mea ca punea sfecla intreaga la fiert si o manca doar cine o vroia(era mai mult pentru gust).O sa incerc si cum ati spus voi. Andries, eu cu siguranta voi pune bors la plic adus din Romania cand am fost ultima oara ... ca de unde bors proaspat aici in Cipru. Dupa-amiaza ma duc la piata sa vad ce gasesc ca acum n-am masina acasa... e plecat sotul cu ea la scarbici.

Iuli32+

Iuli graviduta
Lucruri bebe
Nunta noastra




Daca nu gasesti proaspata, poti sa folosesti si fiarta si vidata, doar ca o pui la sfarsit cand sunt cartofii aproape fierti si o mai fierbi si tu 2, 3 minute (functie de cat e ea de pre-fiarta). Dupa ce pui si patrunjelul/leusteanul si stingi focul, pui un capac pe oala si lasi asa 20 de minute, sfecla isi va schimba gustul cu restul de legume si va fi apropae ca si cu sfecla proaspata.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Confirm:si Tomasa si Andries si Tomitza sunt manechine cu bb la purtator!
Si,da,Tomasa,ai grija cu plecatul de la servici pe canicula asta.Am scos mana pe geam vreo 20'' si parca am bagat-o intr-un cuptor.Limbi de foc veneau de afara!Brrrrrrrrrrrrrrr!!!

Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Sim, tot 33 de sapt ai.Si nu cred ca te programeaza nici un dr la ceza inainte de 38 de sapt.E chestia cu maturarea plamanilor etc, marimea bebelusului nu e tot aia cu dezv organelor interne dpdv functionalitate.
Nu-ti scoate nimeni bebele prematur doar pt ca la ecograf e mai mare, eu cel putin asa stiam.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Asa este, daca e doar greutatea lui bb in discutie, vor astepta cel putin 37 de saptamani complete chiar daca ecografic bb poate sa arate de 40. Cumnata mea a facut primul copil de 4.5 kg (o fetita asa frumoasa, ziceai ca o dai direct la cresa ) si nu a avut nici o problema de diabet sau altceva, pur si simplu asa a crescut copilul.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Teodora, misto faza cu bonusul. Eu am calculat sa vad cat mi-au virat pt iunie si vad ca e bine. Adica cele 10 zile de prenatal din iunie au fost platite 100%. Normal ar trebui sa am salariul intreg si pe luna iulie si abia din august 85%.

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Teodora, ti-am trimis un PM. Multumesc


cecilia,32+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Multumesc de incurajare Gema, sper sa nu fie probleme, o sa merg sa vad, dar ma bucur ca mi-ai zis de chestia asta ca in timpul sarcinii e VSH-ul marit...

Pupici la burtici, si incercati sa stati cat mai mult la umbra, caldura asta nu face bine...




http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png
Rodica 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Confirm:si Tomasa si Andries si Tomitza sunt manechine cu bb la purtator!


Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou





Eu recunosc ca sunt o slabanoaga, desi mi-as dori nitica carnita in plus. Dar nu se pune nenica deloc...Mananc orice , dar nu se pune 1 gram

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Andries
Asa este, daca e doar greutatea lui bb in discutie, vor astepta cel putin 37 de saptamani complete chiar daca ecografic bb poate sa arate de 40. Cumnata mea a facut primul copil de 4.5 kg (o fetita asa frumoasa, ziceai ca o dai direct la cresa ) si nu a avut nici o problema de diabet sau altceva, pur si simplu asa a crescut copilul.
Andries



Hihihihi, pai 37 sapt implinite = 15 august, eu de ce spuneam de 15 august... Acu' astept si eu ca pana maine nu mor. Oare ma interneaza pt test? Ma tin in pat orele alea cat astept sau ma trimit la plimbare? Ca pe caldura asta nu ies din spital nici sa ma bati. In alta ordine de idei...sa imi iau la mine ceva de schimb sau nu?

Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

Andries,da,mi-au bagat bonus inca un salariu in compensare pt.luna trecuta,plus salariu si bonus pe luna asta.Am fost ffff multumita.Practic am luat aproape 3 salarii intr-o luna.Ma ajuta la calculul pre si post-natalului!


Teodora 27 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou



Manti'nene ce misto...Trai pe vatrai neneaca...
Cand ma gandesc la mine cu 85% din salariul brut de pe cartea de munca, ma apuca plansu'
Offf, ce ma enerveaza astia, cu banii lor "la negru". Imi vine sa-i si apoi sa-i

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rodica, citeste aici:

VSH
Definitie
Este o analiza simpla care se bazeaza pe proprietatea globulelor rosii de a sedimenta, de a se depune intr-un tub de sticla dupa ce sangele recoltat din vena a fost amestecat cu o substanta anticoagulanta. VSH se deosebeste de hematocrit prin faptul ca sangele se separa spontan dupa un oarecare timp in plasma si globule rosii, fara ca sa fie centrifugat in prealabil. Daca un tub subtire, inalt de 200 mm, se umple cu sange si se mentine in pozitie verticala timp de o ora si apoi doua ore, se observa cum deasupra se separa plasma. Valoarea VSH se socoteste dupa numarul de mm de plasma separata intr-o ora si in doua ore.

Valori normale
la barbati = 3-10 mm, la o ora; 5-15 mm la 2 ore
la femei = 6-13 mm la o ora; 1-20 mm la 2 ore
la copii mici = 7-11 mm la o ora.

Cu cat creste inaltimea plasmei separate si cu cat inaltimea stratului inferior compus din globule rosii, cu atat valoarea VSH este mai crescuta, mai mare.

Cresteri patologice
Se intalnesc in numeroase boli. Din aceasta cauza, o crestere a VSH nu este specifica si nu poate pune un diagnostic de boala ci arata medicului ca undeva in organism exista o infectie acuta sau cronica, o boala cronica neinfectioasa sau o dereglare a functiei normale a unor organe interne (ficat, rinichi, plamani, etc.).

VSH este o analiza de orientare si numai medicul se pricepe sa caute dintre sutele de cauze pe cea care a produs cresterea peste normal a valorii VSH.

Cresterea VSH peste 40-50 mm la ora constituie un semnal de alarma, chiar in lipsa altor simptome de boala. In acest caz, repetarea analizei dupa doua saptamani este absolut necesara. Dupa cum valorarea VSH scade, se mentine sau creste, medicul isi poate da seama si de evolutia bolii.

Dar VSH poate creste si in unele conditii fiziologice, asa cum s-a constatat la femei in perioada menstruala sau dupa luna a patra de sarcina, ori la persoanele mai in varsta. Exista si persoane care toata viata au VSH moderat crescut (20/40 mm) fara sa aiba vreo boala - constitutional. Totusi cresteri foarte mari ale VSH se intalnesc in aproape toate infectiile acute microbiene si virale, in tuberculoza, in reumatism, in anemie, in unele boli parazitare, in boli hepatice, ale rinichilor, in boli tumorale, etc.

Eu as zice ca nu ai de ce sa iti faci griji. Si la mine iesise mai mare in sapt 28.


Sim 33+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput