De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Am trei saptamani la dispozitie sa ma hotarasc. Si tot singura trebuie sa iau hotararea ptr ca parerile sunt impartite. Care sunt ptr cezariana, care sunt ptr nasterea normala! As inclina mai mult ptr nasterea normala cu anestezie, dar chiar isi face efectul si nu simti nimic? Cum poti sa impingi daca ai picioarele anesteziate?

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1567 spune:

ellinia,nu te sfatuiesc sa faci anestezie,pt. ca dureaza mai mult travaliul.eu am fost in sala de nasteri cu o tipa care a vrut anestezie si am intrat dupa ea in sala si am iesit inaintea ei,plus ca am inteles ca ramai si cu dureri de spate.kinetoterapeuta cu care am facut gimnastica,mi-a spus ca regreta ca a facut anestezie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by cristina73

Pe viitoarele mamici le inteleg perfect de ce vor cezariana. Daca as fi nascut in Ro poate as fi ajuns si eu la asta desi nu ar fi fost una din optiunile mele. Asa e, mamicile se tem iar doctorii le fac pe plac atita timp cit le "pica" si lor ceva si nu ii opreste nici un regulament. Nu ma refer desigur la cazurile in care chiar este indicata cezariana. In occident in general nu se fac cezariene "la cerere" (trebuie sa fii o mare personalitate pentru asta si nici asa nu sunt sigura ca tine figura), se merge pe calea cit mai naturala, asta e indicatia majora si numai in cazuri deosebite se face cezariana. Un medic in occident trebuie sa explice de ce a preferat o cezariana in locul nasterii naturale si este tras la raspundere.In Romania cine pe cine sa traga la raspundere si pe cine intereseaza ca e mai sanatos sa nasti pe cale naturala atita timp cit intra bani in buzunar?





Asta asa este Cristina,nici in Olanda nu se face cezariana la cerere,la mine a fost nevoie in final dar m-am chinuit si 9 ore inainte de asta.Acum doctorul vrea din nou sa ma convinga sa nasc natural atita timp cit nu sint motive serioase pentru o noua cezariana.

Numai bine

Anca DPN 08.05.05 si Bianca Melissa 02.02.2003

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Epidurala poate prelungi travaliul, dar daca esti disciplinata si cooperanta si impingi cand ti se zice nu vad care e problema.

Apoi este alegerea ta daca vrei sa scapi cu 5 ore de chinuri crunte fata de vreo 8 ore mai usurele.

Nici o femeie nu este la fel ca alta, si nici un travaliu nu este identic. Daca colega de salon s-a chinuit 15 ore nu inseamna ca tu nu poti sa nasti in 2,5 ore. Si asta e posibil fara nici o anestezie la una sau la alta dintre nasteri.

Bafta la alegere si nastere usoara.


Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns benphina spune:

Fetelor,hop si eu....eu sunt stabilita in Danemarca,cu bb la purtatator-35 de sapt,deci nu mai am mult.Eu mi-am exprimat dorinta de a face cezariana,fiindca imi este frica,dar moasa-aici moasa te supravegheaza-mi-a explicat ca deoarece nu sunt probleme,nici nu se pune problema cezarienei.Eu i-am spus ca din cate stiu eu,in Romania daca ai dioptrii,doctorul iti face cezariana-eu am -3,50,dar ea a inceput sa rada spunandu-mi ca astea sunt superstitii-s.a.m.d-asa ca ca am lasat-o balta.Asta e,ma incurajez si eu in fiecare zi,spunandu-mi ca trebuie sa rezist-iti fac si aici cezariana,dar numai daca d-ne fereste intervin complicatii.Va doresc sa aveti nastere usoara,indiferent ce metoda adoptati si bb frumosi si sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu cred ca sunt cea mai fricoasa dintre toate (unde se pune problema de frica). Sambata am fost la control si am spus ca vreau cezariana. Nici unul dintre motivele insirate de mine nu au convins-o pe dr ca e musai sa faca cezariana (rh negativ, dioptrii, etc), pana cand n-am recunoscut ca de fapt imi este frica. ... si chestia asta m-a pus pe ganduri. Mi-as fi dorit sa pot spune ce o fi o fi dar uite ca nu pot, mai ales ca in momentul in care mi-a controlat bazinul si a zis ca e perfect ptr o nastere normala, a fost groaznic de dureros si m-au trecut toate transpiratiile. Ma gandesc la cele care sunt in strainatate und se stie ca cezariene nu se fac decat in cazuri extreme. Ele trebuie sa-si invinga teama, dar eu sincer, nu as putea. Cred ca de asta sunt asa de multe operatii la nasteri...

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ellinia....in strainatate se naste in mod curent cu epidurala, acolo nasterea naturala nu e chiar asa "de speriat", cum e inca la noi! Fetele din strainatate nu par asa de speriate de nasterea naturala, cum sunt romancele...Bine, e si o diferenta ca de la cer la pamant intre maternitatile din Ro si cele din Occident!
In legatura cu frica....te inteleg perfect! Eu am facut cezariana pe motiv medical, dar as fi facut oricum...E greu si dupa cezariana, rezisti numai cu calmante si nici alea nu-s de ajuns....da' parca mai bine asa!
Iti pumnii si poate o sa nasti cum vrei tu...Si multa, multa sanatate, tie si la bb!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia-sonia spune:

eu am nascut normal o fetita superba in noiembrie la Timisoara.CLINICA odobescu era in renovare iar copiii erau adusi la alaptat printre valurile de moloz ce cadeau de pe pereti.asta nu e tot ce m-a socat,cand plangeau copilisii mai ales noaptea venea io infirmiera si cu o singura sticla de lapte le potolea foamea la toti,asa incat fetita mea avea in gurita o candida de toata frumusetea.cu tarifele medicilor e la fel si pe aici ,difera in functie de moment:nasti ziua e mai ieftin,noaptea si in weekend creste pretul.plus ca exista o taxa de 2 mil. daca iti chemi medicul personal.cand am crezut ca am scapat de toate vine medicul neonatolog si spune ca in timpul expulziei fatul a suferit o trauma pe care ei o numesc bosa ,de fapt o umflatura mica in zona occipitala din cauza presiunii capului prin csanalul cervical.va disparea in cateva zile dar copilul a primit nota 9 si se impune un eco transfrontanelar.cred ca asa se explica nr mare de cezariene ,si cred ca si eu la al 2 copil voi face tot cezariana.si inca ceva ,cezariana se face doar femeilor care doresc acest lucru cu o anumitapregatire si nivel al pretentiilor,pentru ca celor venite la urgenta ati spus si voi ca nu se uita nimeni la ele .deci eu consider ca cezariana e optiunea fiecarei femei moderne care nu vrea sa se chinuie in chinurile facerii si dispune de resursele financiare necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pisi_ella, si in Germania epidurala se face la cererea mamei, nu cred ca-i ceva "de uz curent". Daca te hotarasti sa nasti natural nu inseamna ca, automat, ti se face si epidurala "la pachet". Multe gravide merg la cursuri de pregatire pentru nastere, poate de asta sunt mai putin speriate (se pregatesc si fizic, si psihic). Pe mine m-au intrebat la maternitate daca vreau anestezie si am spus "nu, multumesc frumos". Chiar nu simtream nevoia, nu ma durea asa de tare! Asa ca aceleasi optiuni exista si aici: cezariana si nasterea naturala cu sau fara anestezie. In cele cateva zile cat am stat in maternitate am cunoscut mame care nascusera tot fara epidurala, deci n-am fost eu singura. Si la TV sunt emisiuni cu nasteri in direct si nu in toate cazurile am vazut ca s-a recurs la epidurala.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by alexia-sonia

.deci eu consider ca cezariana e optiunea fiecarei femei moderne care nu vrea sa se chinuie in chinurile facerii si dispune de resursele financiare necesare.



Dar in schimb aceasta femeie moderna prefera sa se chinuie zile intregi cu durerile post-operatorii, apoi dupa ani sa-i apara aderente la nivelul uterului, al vezicii si altor organe interne, numai ca sa nu treaca prin acele in medie 10 ore de travaliu la prima nastere. Pe care, daca ti-e frica de durere poti sa le faci cu anestezie si ai scapat si de durere.

Chestia cu resursele financiare e o mare anomalie romaneasca: de ce in toate tarile civilizate medicul decide cand e nevoie de cezariana, numai in Romania, femeile cu resurse financiare pot sa ia ele decizii mai bune ca medicii. De ce procentul de cezariene este o masura in evaluarea unei maternitati - cu cat mai mic, cu atat mai buna e maternitatea? In Ro si afara.

Femeia moderna, in loc sa se gandeasca la cezariana, ar trebui sa mearga la cursuri prenatale si sa se obisnuiasca psihic cu ideea de nastere; sa faca pregatire psihologica ca sa nu mai fie atat de speriata de un fenomen fiziologic firesc, nasterea propriului prunc.

Gata!

Mergi la inceput