De ce atit de multe operatii cezariene in RO?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Roxana C. imi pare tare rau pentru baietelul tau.


Alt avantaj al nasterii prin cezariana: este prezent un medic neonatolog in sala de operatie !!

Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Un singur lucru vreau si eu sa spun la subiectul asta atat de controvesrat. Am nascut acum o luna si ceva prin cezariana pe care nu mi-am dorit-o si chiar militam contra ei, dar nu s-a putut altfel si am suferit enorm. Dupa 15 ore de travaliu cu contractii neregulate si intense si fara ca dilatarea sa decurga in mod normal mi s-a spus ca pt ca bebe sa iasa bine sanatos (era angajat, dar nu suficient, iar de oboseala bataile inimii ii incetinisera), trebuie facuta cezariana. Nu va spun ca atunci cand au inceput contractiile cu o intensitate maxima (de singura pozitie pe care o suportam cat de cat era statul pe minge) nici nu credeam ca voi ajunge la cezariana. Dar moasa (la francezi nu te urmareste in travaliu nici un dr pana la expulzie, daramite sa ai pretentia sa vina al tau daca nu e de garda) venea din ora in ora (desi eu o chemam fff des ca muream de durere) si verifica starea colului care se dilata 1cm la 2-3 ore. De la 2cm mi-au pus peridurala (pe la 12 noaptea, la insistentele mele ca nu mai puteam suporta si vedea si ea ca asa e dupa monitorizarea contractiilor). De atunci e drept ca nu am mai simtit asa tare contractiile si pana la ora 4.30 cand 2 moase au incercat rand pe rand sa ma dilate cu degetul si apasand pe burta. Rezultaul fiind dilatare 6cm si incetinirea ritmului cardiac la bebe. In momentul cand mi-au spus cezariana am inceput sa plang si lor le era mila de mine si incercau sa ma incurajeze. Am fost multe zile frustrata de neputinta de a-mi aduce pe lume puiul asa cum a lasat Domnul. Si sincer nu ma simt deloc "duamna", desi am fost foarte bine tratata si ingrijita, nu am simtit nici o durere nici inainte (avusesem peridurala care a fost reinnoita pt cezariana) nici dupa (calmante la greu) In schimb dupa operatie la vreo saptamana m-am ales cu o frumoasa infectie la nivelul cicatricei (supura) care m-a tinut o luna si numai cu antibiotic am scapat de ea. Iar cicatricea nu e asa mica (cum spunea cineva aici), este destul de maricica ca doar s-a scos un copil pe acolo, dar e drept ca nu se va vedea ca o acopera slipul. Eu, ce vreau sa spun, ca numai daca se impune medical ar trebui acceptata sau ma rog dorita o astfel de interventie, dar altfel, bucurati-va fetelor de posibilitatea de a aduce pe lume un bebe asa cum se intampla de mii de ani, chiar si cu durere. Merita sa incercati, nu plecati de la idei preconcepute ca in Ro nu esti bine ingrijita si alte alea. Pai cine i-a invatat pe acei medici si asistente sa se poarte asa, decat tot noi pompandu-le banii cu fortza in buzunar. Si stiu caz in ROcand nu a venit dr la nastere desi ii promisese bietei fete cate-n luna si-n stele si ea apoi ea a nascut bine cu dr de garda pe care nici nu-l cunostea.
Am vrut sa spun povestea mea ca o mica lectie, cine vrea sa invete ceva de bine, cine nu, nu-i bai. Nu vreau sa impun nimic, fiecare face cum crede mai bine, dar INTOTDEAUNA IN CUNOSTIINTA DE CAUZA, asa ca informati-va bine inainte de toate.

Multa sanatate la toata lumea


David Andrei, minunea noastra (18/11/2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

si eu am nascut prin cezariana, oarecum medical, adica am avut probleme cu ochii si retina ochiului stang imi este "in pioneze" sa ma exprim asa cum a zis doctoritza oftamolog, la miopie -7 ochiul stang si -1,5 ochiul drept. Oricum, eu sunt constienta ca probabil puteam avea o nastere usoara, fara sa fie nevoie de un efort asa de mare sa mi se dezlipeasca retina dar doctoritza m-a sfatuit sa aleg aceasta optiune pentru sigurantza mea si mai ales ca o operatie pe retina e mult mai complicata decat o nastere prin cezariana, asa mi-a zis. Acum dupa toate cele intamplate, cu anestezie locala, mi-am vazut copilasul atunci, l-am atins chiar pe manutza, a trebuit sa-l revad abia dupa 16 ore dar a doua zi am si uitat de durerea de dupa cezariana, m-am ridicat din pat imediat ce mi-au luat sonda si perfuziile si am plecat sa imi iau bebelusul in salon cu mine sa-i dau sa pape!pana atunci era in salon cu toti copilasii. Mi-a fost extrem de bine, am si uitat ca am nascut...doar durerea de cap de la anestezie m-a chinuit cateva zile, pe cea de la operatie oarecum am refuzat sa o simt, eram prea absorbita de puiul pe care il tineam in bratze! Dar vreau sa va spun ca eu de atunci nu m-am simtit oarecum implinita! De cand am aflat ca sunt insarcinata eram convinsa ca voi naste natural, ba mai mult decat atat incurajam alte mamici sa nasca la fel...si uite ca m-am ales cu o cezariana!dar, dupa toate cele citite pe aici oarecum ma bucur ca am nascut asa, si chiar daca intradevar, nu sunt implinita ca femeie, e mai bine decat sa stai in sali de asteptare pana cand nasti!
Poate ma ajuta cineva si ma convinge ca am procedat corect sau nu alegand cezariana in loc de nastere naturala, dat fiind hartia care am primit-o de la medicul oftamolog, (pe care nu a costat-o nimic sa o scrie) in care se mentiona ca se recomanda cezariana pentru ca exista riscul dezlipirii retinei.

Parerea mea este ca nu conteaza cum nasti, nu sunt deloc mai "doamne" cele cu cezariene, nici mai putin doamne sau eroine cele care nasc natural! Eroine sunt toate mamicile care isi iubesc copilasii!
Si apropo de toate astea, eu am avut cosmaruri despre cezariana ca...daca nu mi se va declansa instinctul matern...si visam ca imi abandonez copilul la usa vecinilor... :)

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ana...cum sa nu te simti implinita si cum sa nu te simti femeie cu adevarat???? Cum asa?? Ai adus pe lume un copilas, esti MAMA, cum sa nu fii implinita?? Ce daca ai nascut cu cezariana? Tot nastere este! Ti-ai indeplinit misiunea ca femeie! Si eu tot cezariana am facut, insa nici o clipa nu m-am simtit mai putin femeie!!!!
Si ai probleme serioase cu ochii. Si eu am miopie, dar nu asa mare. Cu atat mai mult, ai ales calea cea buna! Bb are nevoie de o mamica sanatoasa si care ia decizii sanatoase! Bravo!
Chestia cu declansarea instinctului matern nu e adevarata!! Cand iti vezi puiul, te topesti de iubire si emotie si te ineaca plansul....indiferent cum ai nascut!!! Te doare operatia? Treci peste durere, ai zis-o chiar tu! Uiti de tot! Eu am nascut la Giulesti si urcam un etaj ca sa merg la bb sa-l alaptez, ca salonul cu bb era la etajul 2, iar noi, cele cu cezariana, eram la 1. Urcam din 3 in 3 ore un etaj, iti dai seama??? Urcam gemand si ma tineam de burta si parca ma descompuneam de durere....dar treceam peste tot si numai la bb ma gandeam, ca trebuie sa ajung cat mai repede la fetita mea!!! (Cele care au facut cezariana stiu ce inseamna sa urci scari dupa operatie!!) Asta ce inseamna oare?
Chiar tu ai zis-o, nu conteaza felul in care nasti! Nu ACTUL nasterii e important!! E trecator!! Ceea ce urmeaza DUPA e important! Clipele petrecute langa copilasul tau, felul in care-l cresti si il educi, cum reusesti sa faci mare un pui de om!! Astea sunt lucruri cu adevarat importante!!

Multa sanatate iti doresc, si tie, si la bb!
La Multi Ani si numai bucurii!

Va pupam,




_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc Ella de incurajari, treaba este ca... toata lumea care stia ca am nascut asa ma intrebau "da ce?nu ai fost in stare sa nasti natural? " si e destul de suparator, chiar foarte! si de aceea ma gandeam eu asa ca o femeie tre sa treaca prin actul nasterii naturale ... dar oricum cum zici si tu important e ce se intampla dupa! Cu declansarea instinctului matern erau cosmarurile de dinainte de nastere, citisem undeva ca la cezariana nu se declanseaza acel instinct si probabil de aceea visam urat noaptea...
toate cele bune!

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu am nascut prin cezariana pentru ca bebe era in pozitie pelviana si nu era chip sa iasa altfel. Cele mai grele au fost primele trei zile, pe urma am inceput sa merg ma usor, sa ma indrept, dupa 10 zile conduceam masina si mergeam in piata cu sotul sa cumparam brad. Acum, dupa 5 saptamini, nici nu mai stiu de operatie si se mai vede foarte putin. Parerea mea este ca fiecare corp se raface in ritmul propriu si nu se pot da sfaturi despre cum e mai bine sa nasti. Mai conteaza foarte mult si doctorul pentru ca daca o da in bara o poate dain ambele cazuri si de aici atitea povesti de groaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Ce spuneti de asta? Am fost la doctorul meu si mi-a zis ca el nu se poate prezenta la ore nepotrivite pt o nastere si ca prefera cezariana programata "dimineata la prima ora"!! Am ramas foarte dezamagita! Nu ma cramponez de nasterea naturala, dar daca se poate naste natural, incerc! Daca sunt probleme, voi face cezariana.Doar nu sunt batuta in cap! Dar, din comoditate, ca domnul profesor doctor nu poate veni la "ore nepotrivite" (citez)..... A spus ca atunci va trebui sa vorbeasca cu un coleg sa ma preia. Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Mie imi este o frica ingrozitoare de nastere! Pana mai ieri eram convinsa ca o sa fac cezariana ptr ca bebele avea cordonul de doua ori in jurul gatului, dar aseara la eco dr mi-a zis ca gata, si l-a dat jos! Acum nu stiu, as naste natural cu anestezie, dar am o pacatoasa de candida vare n-a vrut sa ma lase deloc in ciuda tratamentului pe care l-am facut si stiu ca-i poate afecta ochisorii bebeului. Ce sa fac?

Sa stii ca nu e nimic anormal (pentru doctori) in faptul ca a zis ca el nu se deplaseaza "la ore nepotrivite". Si mie mi-e frica de asta! Daca dr de garda nu vrea sa intervina si asteapta doctorita mea care poate sa vina, sau nu! Apropos, cumnata mea a nascut la Elena Doamna, iar doctorita care i-a supravegheat sarcina a plecat pur si simplu in strainatate, si a lasat-o debusolata toata, si in cautarea altui dr, chiar inainte de nastere!



Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Daca stii ca viata copilului tau este in pericol, faci si doua cezariene, nu doar una! Astazi mi-a zis o doamna la banca, ca sora ei de la tara nu a dat nici un ban, au lasat-o sa se chinuie si cordonul era in jurul gitului; din aceasta cauza i-a fost afectat creierul copilasului prin lipsa de oxigen si are retard mintal!
Asa ca la noi in tara, totul se rezuma la citi bani dai! In Iasi sunt doctori care prefera nasterea naturala si cei care prefera cezariana. Deja cei care au un nume si experienta cred ca sunt inclinati spre cezariana. As vrea sa va intreb: daca faci cezariana, citi copii poti sa faci ulterior? (cu cezariana sau fara). Eu as dori mai multi copii si sper cu ajutorul Domnului sa imi duc bine la capat misiunea aceasta pe pamint!
Cenia 26 saptamini mama lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1567 spune:

cenia,inainte de a hotara cum vei naste,te rog intreaba un ginecolog ce se intampla cu uterul tau in timp dupa o cezariana si cate femei au facut cancer uterin sau la colon din cauza aderentelor formate dupa cezariana.
ellinia,mai bine intrebi un doctor cum iti influenteaza candida fatul inainte sa iei o decizie pripita.foarte multe femei au candida la nastere si copiii nu au nimic.de fapt,la nastere,copiii se dezinfecteaza la ochi de catre asistente, tocmai pt. a prevenii infectiile la ochi.

Mergi la inceput