lavabil de calitate

lavabil de calitate | Autor: tomasa

Link direct la acest mesaj

Cine imi recomada si mie o vopsea lavabila de calitate? Noi ne finisam casa, asa ca ne trebuie lavabil si pt. interior si pt. fatada, plus o tencuiala decorativa pt. soclu si chiar nu stim ce marca sa alegem. Spor? Atlas? Caparol? Baumit? Eu parca as inclina catre un Atlas pe interior, dar chiar nu stiu nimic despre cum se comporta fiecare marca si despre un eventual raport calitate/pret. Ca sa nu mai spun ca la exterior (unde trebuie sa am de unde alege inclusiv nuanta) mi se pare si mai greu... au diverse calitati, siliconice, cu rasini de nu stiu ce fel, permeabile sau impermeabile, etc.
Iar la tencuieli decorative, fel de fel de granulatii, de specificatii tehnice!
Daca aveti experiente pozitive sau negative cu una dintre marci, va rog sa-mi povestiti si mie.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si pe mine m-ar interesa o lavabila de calitate.
Stiu ca sint lavabile peste care chiar se poate da cu cirpa umeda si se curata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

noi am zugravit in romania la cluj, si am folosit intr-o camera savana cu teflon.A trebuit sa o sterg cu carpa in cateva locuri si s-a comportat chiar bine, insa in timp nu va pot spune cum rezista, deoarece am zugravit doar in iunie.
Stiu ca sotul zicea ca danke nu e buna deloc, insa a fost multumit de maestro.Astea le-am folosit doar in nuanta alba pt tavan, in rest am dat cu vopsea plastificata, dusa din Spania.
cam asta e experienta noastra cu vopseaua in romania, sper sa va ajute

+20 si Alexandru Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc frumos...

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
29s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Irina, noi ne-am renovat apt. acum 3 ani, iar zugravii nostri (profesionisti, cu mult experienta) ne-au recomandat lavabila Aplalux de la Atlas. Peretii arata f. bine, surpafata e mata si impecabila, fara urme. O fi contind si mina meseriasului, dar si materialul nu e de neglijat. Ca pigment de culoare am folosit Mixol, tot la recomandarea zugravilor.
La vopsele de exterior nu ma pricep, din pacate.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Implinita la 30 de ani
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma2006 spune:

Pentru interior tot Atlas am folosit si noi, la indrumarea meseriasilor. Suntem f. multumiti de ea. Eu o curat cu Cif cind se mai murdareste ( e alba; in cazul in care e colorata nu stiu daca merge cif-ul, deoarece cred ca contine clor). Pentru exterior nu ma pricep.

Mergi la inceput