despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi si urari,
Medicul meu are si cabinet particular si un ecograf foarte performant la care mi-am vazut puiul si eu si taticul care tine si acu prima fotografie a puiului in buzunar.

Merci,
Ana

O viitoare mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Si eu am nascut la Municipal cu d-ul dr. Mendez, un om sobru si un f bun profesionist. M-a asistat toata sarcina si am nascut destul de usor, la trei ore dupa ce mi s-a rupt apa. Sotul meu a fost alaturi de mine la nastere. Municipalul mi-a placut: curat, asistente atente cu copiii, desi nu le dadea nimeni nimic, sau poate n-am vazut eu bine...I-am dat doar unei asistente in ultima zi 100000 de lei pentru ca a fost foarte draguta. Nu-i stiu numele. La nastere m-a ajutat o asistenta tanara si draguta, cred ca Marcela o cheama, care m-a crezut atunci cand m-am dus la ea si i-am zis ca nu mai pot desi ma internasem de cateva minute si-mi zisese sa vin la ea peste o ora... Glumea pe seama mea si spunea ca data viitoare sa vin repede la spital ca sa nu nasc acasa sau in masinaDoctorul, sobru ca de obicei, si-a facut treaba f bine. L-am vazut zambind de-abia dupa ce m-a vizitat la salon la cateva minute dupa ce ma dusesera acolo cand la felicitat pe sotul meu ca are un baiat frumos si sanatos. Pe Matei mi l-au adus la cinci minute dupa ce am ajuns in salon, adica la o jumatate de ora de la nastere. A fost super...Am stat cu el in salon de a doua zi. Nu ezitati sa va duceti la Municipal, indiferent cu cine nasteti. Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Dragele mele, desi sunt din Bucuresti, am nascut, prin cezariana, pe 4 dec. 2003 tocmai la Spitalul Municipal Medgidia si am plecat de acolo cu convingerea ca nu am sa mai am parte in viata mea de atata omenie si caldura. Am ajuns acolo din hotararea de a naste cu dl. dr. Balasa,care este si seful sectiei, un om si un profesionist desavarsit. Dar ce sa mai vorbim despre conditiile din spital, despre profesionalismul si amabilitatea asistentelor si infirmierelor, despre sentimentul ca te afli mai degraba intr-un sanatoriu decat intr-un spital.
E adevarat, toti din familie ne-au considerat nebuni pe mine si pe sotul meu cand le-am spus ca noi plecam la Medgidia, dar nu regret nici o secunda si daca ar fi sa nasc din nou, din nou asi face aceeasi alegere. Deci, fetelor, daca sunteti din zona sau daca aveti curajul meu de a face un drum de 3 ore cu bebica in masina... se merita!
Am plecat de acolo cu regretul ca ma despart de acei oameni desi experienta nasterii, stiti si voi, nu e floare la ureche!
Ah, apropos, m-am intors acasa dupa 5 zile iar a sasea zi spalam rufe!

Cu drag,
Dana si Bebe Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Eu am nascut la Braila (pe 22 mai 99)cu dr.Dachin, un om deosebit din toate punctele de vedere. Conditiile sunt decente (daca ignori carcalacii ce misuna de zor), totusi asistentele cam lasa de dorit. Daca nu ar fi intervenit doctorul eu as fi pocnit una dintre ele pentru ca a indraznit sa-mi spuna ca ma vait 'ca o vaca ....ce?! vreau nastere fara dureri...si-asa am avut bani ca mi-au facut cezariana'(eram putin racita si de cate ori tuseam aveam senzatia ca-mi crapa burta, asa ca gemeam dar nicidecum vaiete). Oricum marele avantaj este ca respecta regulile si au mare grija de mamici si de bebelusi (neonatologii sunt oameni in adevaratul sens al cuvantului). Deci, daca sunteti din zona apelati cu incredere la dr. Dachin sau dr. Coltofeanu...merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

ELIAS - iulie 2003.

Sarcina mi-a urmarit-o dr. Parvu, pt care am numai cuvinte de lauda, dar pt ca el a plecat in concediu cu 2 sapt. inainte de a naste eu m-a lasat in grija dr. Strajan, cu care am nascut prin cezariana, datorita faptului ca am miopie. Dr. Strajan este un om corect, nu la fel de amabil ca Parvu, dar care s-a comportat impecabil. Chemat la spital la 12 noaptea (duminica), la 01:30 era acolo si intre timp daduse dispozitii sa fiu pregatita pentru operatie. Anestezistul (singurul caruia i-am dat bani inainte de operatie) m-a lasat sa aleg ce tip de anestezie vreau - generala sau rahianestezie. Am ales rahi, pt ca am vrut sa-mi vad copilul, si dupa ce mi-au aratat-o, mi-a bagat un somnifer in perfuzie.
La reanimare, asistenta de noapte, careia sotul meu ii daduse spaga, s-a comportat f. bine, in schimb cea care a intrat in tura de dimineata a refuzat sa-mi faca orice calmant pana cand a venit sotul meu sa-i dea si ei darul.
Drului. Strajan i-am dat dupa nastere si fara nici o alta interventie am stat in rezerva de 2 locuri cu WC si dus vis-a-vis.
Dr. Popa - neonatolog s-a comportat bine, cu spaga, si cred ca era cam acelasi lucru daca nu-i dadeam.
Personalul mediu - amabil, si mai amabil cu 20-50.000, o asistenta i-a pus si cerceii fetitei mele.
Copilul ti-l aduc in salon destul de repede, daca vrei poti sa-l lasi in sectia de nou nascuti. Schimburile pt copii erau aduse dimineata in salon pt toata ziua, erau curate si n-am avut nici un fel de problema (iritatie, eritem) la iesirea din maternitate.

Intr-un cuvant, conditii destul de civilizate, astfel incat nasterea sa nu devina o amintire traumatizanta.

Daca cineva doreste mai multe amanunte, astept mesaj pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:


Am nascut la Municipal pe 1 mai 2002.Am avut cea mai buna doctorita din cati exista, om si medic in acelasi timp, doamna doctor Corina Grigoriu.Mi-a salvat copilul pe care era sa-l pierd in luna a 6-a, m-a incurajat tot timpul si am avut o nastere rapida si usoara, fara analgezice.Am avut o relatie speciala si sper sa o pastrez.Neonatolog a fost doamna doctor Sicoie, un medic minunat.Cat despre spital, numai cuvinte de lauda.Curatenie, nu ti se cere contributie de la obraz, personal bine pregatit.Am stat cu bebele in camera si dupa doua zile ne-am externat.Am beneficiat tot timpul de sprijin din partea personalului.Recomand cu caldura pentru cei care nu stiu incotro sa apuce s-au vor o doctorita.Pentru amanunte ma puteti contacta.Andreea si Octavian cel voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Dragii mei, prietena mea a nascut la Giulesti.Medicul ei nu a fost in Bucuresti si a nascut cu medicul de garda.Mai bine ramanea acasa.Au chinuit-o ingrozitor:au taiat-o,a lesinat,au legat-o,si au facut-o cum le-a venit la gura.A nascut la dilatatie 6 cm(in loc de 10)pentru ca a intrat copilul in suferinta dupa ce a pierdut lichidul si nu s-a dilatat.In loc sa-i faca cezariana, i-a facut dilatatie cu mana pana a lesinat.Copilul a iesit cu pompa si acum e bine.Ea a ramas traumatizata pe viata.La 2-3 zile a facut infectie pentru ca nu a curatat-o bine.A ramas cu hemoroizi(dupa ce s-a retras anusul care iesise afara)A stat intr-o mizerie cumplita si a alaptat in picioare cu sangele siroind pe picioare si cu dureri cumplite(cine a alptat stie).I s-a spus ca nu are lapte si sa-si cumpere praf(si ea a alaptat un an).Aveti mare grija!!!!!Acest minunat medic se numeste Constantinescu.Multumesc lui Dumnezeu ca e inca in viata sa-si creasca copilul.
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana76 spune:

Dragelor. Va sfatuiesc sa va cautati intai doctor si apoi sa concepeti copilul. Conteaza foarte mult sa ai un doctor priceput. Eu am nascut pe 26 septembrie 2003 la Giulesti cu doamna doctor Mirela Ranga. Foarte priceputa. Vroiam sa nasc normal dar nu am putut. Ca nu aveam dilatatie. Si n-a stat pe ganduri, m-a bagat imediat in sala de operatie. Asa ca mi-a facut cezariana. Vreau sa spun ca a 4a zi am plecat acasa. Operatia mi s-a prins foarte repede iar acum abia daca se mai vede, atat de reusita a fost cusatura. Si n-am pierdut mult sange in timpul operatiei. O prietena de-a mea a nascut tot cu ea, s-a internat fara dureri si in cateva ore a nascut normal.
Intr-adevar, la pediatrie e cam dezastru, vorbind de asistente. Eu nu prea le-am bagat in seama. Si n-am avut probleme. Pentru cezariana am dat 100$, fara ca doctora sa-mi ceara ceva. Am inteles de la alte femei ca trateaza pe toata lumea la fel indiferent de cati bani dai.
Deci cel mai bine e sa cunosti doctorul caci altfel dai de necaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinasv1 spune:

Buna, dar de spitalul Sf Pantelimon nu scrie nimeni nimic. Eu am mai fost acolo, dar nu la sectia de maternitate. Poate sa scrie cineva ceva despre aceasta sectie? Dar despre doctori?
Multumesc si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuly26 spune:

Salut tuturor mamicilor!

Stie cineva ceva despre care sunt conditiile la maternitatea din Pitesti? cum este personalul, care este spaga?
cum se poarta cu tine?
Va rog mult de tot sa-mi spuneti si mie cum este!

Mergi la inceput