despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 81

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns relly spune:

Salut,

Sunt noua pe acest forum dar citesc de ceva vreme cu placere toate subiectele. Sunt foarte interesante si mai ales foarte utile. Acum sunt insarcinata in 8 saptamani si am ales sa merg la Maternitatea Bucur, la dl doctor Augustin Marius. Poate cineva sa-mi dea mai multe informatii despre maternitate, medic si cam care sunt "stimularile" care ar trebui date pentru ca totul sa fie bine? Adica sa ti se acorde atentie si sa aiba grija atat de tine cat si de bebe cand se va naste? Trebuie sa recunosc faptul ca sunt novice in asemenea chestiuni. Este prima sarcina si sunt un pic dezorientata si speriata.

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonica27 spune:

o sa nasc la Giulsti cu Doctorul Mihai Mitran .Poate sa imi spuna cineva cum este .A mai nascut cineva cu el ?pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

buna fetelor!
Eu am nascut la POlizu cu Dr Herghelegiu.........
POate ar fi fi fost mai bine, dar am avut nesansa sa inceapa pe la 5 dimineata.
Pana am ajuns la spital, pana s-au trezit unele atltele, l-au sunat pe Herghelegiu care a venit, dar a fost atat de rapid incat la ora 7 aveam dilatatia de 8. Pana sa vina el nu mi-au dat nimic, dar NIMIC, mai veneau la mine didn cand in cand sa vada ce fac, pt ca nu aveam putere sa scot nici un sunet. De frica sa nu i se intample ceva BB ului Steriade medicul anestezist care e super ok mi-a facut epidurala. La 10 minute l-am nascut pe Luca de care s-a ocupat tot Herghelegiu, deci am fost linistita!
Dr Herghelegiu oricat pare de pietrificat nu e deloc asa...este preocupat atat de mama cat si de copil.
Daca bb u ar fi vrut sa vina pe lume ZIUA era mai bine...dar asta a fost, totul a trecut...........
Acum sunt insarcinata din nou, asa ca Luca va avea o surioara sau o fratioara(asa sper), si tot la Dr Herghelegiu am fost pentru ecografie si probabil ca tot la el ma voi duce si de acum incolo, chiar daca el nu naste decat la EUROCLINIC.
M-am interesat de asigurarea Interamerican, si am si vorbit cu un reprezentant, car din pacate mi-a spun ca stomatologia si nasterea nu sunt suportate de asigurare, orice altceva DA. Asta e.....
Deci nu mi-am facut asigurare de sanatate Interamerican, ramanand sa platesc cat este, respectiv 1500 EUR nastere normala.
Sper din tot sufletul sa fie bine pentru toate mamicile si burticile.


+6 si mama de LUCA 1an si 3 luni

Pinacolada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

quote:
Originally posted by diana21

Adrianangi, cu toate ca nu te cunosc personal, imi amintesc ca la un moment dat ai reusit sa ma pui pe ganduri cu povestile tale, dar acum vreau sa-ti spun un lucru! Bine am facut ca mi-am urmat instinctul si am mers in continuare la dr. Radoi. Am nascut natural, cu epidurala, in 14 august. Doctorul pe care tu vrei sa-l faci franjuri e un om extraordinar! Eu ii sunt recunoscatoare pentru minunea pe care o tin acum in brate. E un om deosebit. Acum, dupa ce am nascut, pot spune asta cu mana pe inima. As vrea sa conteze macar putin ceea ce scriu eu pentru ca nu e corect sa influentezi oamenii doar pt. ca tu esti subiectiva. Cat despre alte povesti, ar fi bine, zic eu, sa nu povestesti cu atat patima despre ce a patit cutare sau cutare! Parerea mea e ca acest doctor nu merita sa-i faci asta! Nu e nici pe departe inuman, cum vrei tu sa para. La mine a venit de acasa la 4 dimineata, sambata. Cat timp am stat in spital a venit in salon si de doua ori pe zi sa vada ce fac (lucru care, zau, nu e atat de important, nu stiu de ce va cramponati toate de chestia asta). Iar inainte sa nasc, mergeam la monitorizari si de doua ori pe saptamana pt. ca aveam niste pb. cu placenta. Uneori ma suna pe mobil sa ma intrebe cum sa simt si sa ma cheme la spital. Cat despre monitarizarile astea, asa se procedeaza, tu trebue sa apesi pe butonul ala cand simti copilul ca misca, doar n-o sa stea cineva cu tine sa faca asta. Pt. dr. e importanta hartia aia pe care se inregistreaza bataile inimii copilului si contractiile tale. E absurd sa pretinzi sa stea cineva cu tine sa te tina de manuta. Asta e o procedura care dureaza cel putin 30 de minute. Iar despre igiena sanilor, sa fim seriosi! Ce sa-ti fi zis doctorul? Sa faci dus macar o data pe zi? Sa-ti fi zis niste chestii pe care orice om civilizat le face? Adica sa se spele? Si sa stii ca majoritatea doctorilor isi cheama pacientele la control dupa sase saptamani, nu dupa trei!

Poate ca nu am facut bine ca am intrat sa scriu lucrurile astea, dar mi se pare nedrept ce faci tu!

Diana, 26 ani, gemeni/rac

Fetita Strumfita - 36 de saptamani in Burtica
DPN 30 august, Sp. Municipal



diana,

felicitari pentru experienta ta. eu nu recomand dr radoi si spitalul municipal nimanui. e o catastrofa. deasemeni centrul medical unirea.
fetita noastra s-a nascut cu mari probleme pe care dr herghelegiu, dr iosup si dr radoi nu le-au vazut in 6 ecografii, triplu test etc.
atata incompetenta rar intalnesti. iar scuzele ulterioare, spaga luata si operatia pe inima suportata de bb la 3 luni ... greu de explicat.
sper sa nu ajungeti pe mana acestor macelari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mag2007 spune:

Buna ! Sunt noua pe acest forum, am tot citit mesajele voastre si in sfarsit mi-am facut curaj sa scriu si eu. Va rog, stie cineva sa-mi spuna ceva despre dr.Lorena Turculet de la Filantropia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Si eu as vrea sa aflu noutati despre maternitatea Filantropia si eventual dna dr Crisan(fosta Atanasiu). M-ar interesa in primul rand cum e cu diferitele plati in spital, cum e cu rezervele (pretul si cand stabilesti daca stai in rezerva) si daca taticii pot sta cu tine la inceputul travaliului. Stiu ca visez dar poate e posibil.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

[Buna chiar daca am nascut acum 10 ani parca a fost ieri.Am nascut cu dc. Anghel de la cantacuzino, , o dc. buna care sunata in dimineata de 26 dec, dupa craciun a vevit imediat. Conditiile din spital au fost f. proaste, chiar daca ea a fost buna ce-a urmat dupa aceea m-a dezgustat, vorbesc de acum 10 ani, poate acum lucrurile sau mai schimbat.Ajunsa la spital dimineata pe laora 4:00, le-am deranjat pe asistente care dormeau , mi-au spus sa merg acasa ca n-o sa nasc, deoarece ningea f. rau am refujat, la primul control, eram deja dilatata 4, si de aici a inceput showul, cum venea o asistenta ma controla sa vada cit m-am dilatat, eram intre contractii cind o asistenta imi spune ca atunci cind se termina contractia, f. repede trebuie sa merg pe masa care era la celalalt capat al salonului, trebuie sa ma misc repede ca daca incepe contractia si sint in picioare pot cadea, nu mai spun ca aveam perfuzii puse, asa ca m-am miscat repede, am nascut un baietel , f. grasunaghe4,500 gr.sanatos.Dupa nastere nu m-am miscat din pat 6 ore nu am vazut copilul, sotul la fel parca nu era spital, Nu mi s-a parut un spital bun poate acum totul s-a schimbat, m-am bucurat cind am plecat acele 4 zile mi s-au parut o vesnicie . Succes la toate si incercati sa va alegeti doctoriicare lucreaza cu pacientii, nu prof. care numai predau, cit despre spital am auzit ca sau mai schimbat.Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mercimac spune:

DE DR. IOAN STOIAN STIE CINEVA CAVA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdf spune:

CU DL.DOCTOR NANU DIMITRIE DE LA CARITAS,unde este si director adjunct, a nascut cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

quote:
Originally posted by sensuelle

[blue]In urma celor scrise de fendi si a altor persoane referitor la dr.DAN SECARA ,ca pacienta cu recunostinta si consideratie pt. medicul meu ,consider ca nu a-ti adus suficiente argumente credibile in cele scrise de voi si cred ca sunt doar rautati.Ar fi bine sa va revizuiti atitudinea si sa nu mai puneti in declin raportul moral al medicului care a studiat ani si ani pt.noi.Eu il cunosc foarte bine ca medic de un timp indelungat si mi-a acordat asistenta cu toata seriozitatea si daruirea profesionala.Este un om deosebit cu o conduita de exceptie si profesionalism excelent.Voi invatati sa va comportati si sa va exprimati in mod civilizat fara sa mai lezati reputatia unui medic atat de remarcabil.Asadar mai bine ne gandim la obiectul unor teme referitoare la viata si aspectul nostru.Nu vom deveni mai bogati in sentimente si ganduri decat controlandu-ne viata afectiva si intelectuala. Oricum cand v-a fi cazul tot la medicul DAN SECARA voi merge fiindca am mare incredere in el .




Dr.Secara, "conduita de exceptie"????? Am vazut si auzit destule in viata mea, dar persoana mai dezgustatoare ca Secara, sincer, nu am intalnit! Este genul acela de om care nu are nici o consideratie pentru cei din jur si crede-ma, stiu sa "cantaresc" oamenii...

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput