despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 75

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dani7asi spune:

buna valentina22.vreau sa iti zic ca si eu am nascut acum 6 ani cu dnul dr olaru gabriel si e intradevar un super om!acum sunt insarcinata ptr a 2a oara si as vrea din tot sufletul sa nasc tot cu el.{ 11 +}tot respectul pentru un asemenea medic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Buna fetelor,

A nascut cineva cu dr. Irina Pacu de la Pantelimon???

Mica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna fetelor,

vin si eu cu o intrebare:

a nascut cineva cu domnul doctor Ioan Parvu sau doamna doctor Virginia Tarlea?

Merci,
6+
Anca-Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by ildikodrujit

Am nascut la maternitatea Bega din Timisoara cu doctorul Craina. Conditiile din maternitate sunt relativ bune pentru mamici, groaznice pentru copii. Cei mai multi pleaca cu infectie (binenteles ca fara sa stie). Personalul medical, hmm. Depinde. Sunt si oameni cu suflet, dar si oameni rai, reci. Cam toata lumea incearca sa obtina ceva avantaje materiale de la mamici. Si trebuie sa dai ca sa aiba grija si de tine si mai ales de bebe.
Doctorul cu care am nascut? Aveam o parere buna despre el inainte de nastere. Acum insa nu cred ca vreti sa stiti ce sentimente am fata de el. Cred ca e mai bine sa nu-l mai vad vreodata caci nu cred ca o sa fiu destul de lucida sa nu-i iau gatul. Si acum tremur de nervi cand ma gandesc la el.
Am avut sansa sa vad si maternitatea din Tg - Mures. Sunt conditii la nivel occidental pentru bebelusi. Patuturi incalzite, aparatura de specialitate, incubatoare performante, curatenie super ca in farmacie. Am avut surpriza placuta sa aflu ca acolo s-a nascut o fetita de 500 de grame care a scazut la 300 dupa nastere si care acum e sanatoasa si cu mami ei acasa. Am si vazut-o si nu mi-a venit sa cred cat de plina de viata era. Am incercat in Tg-Mures sa dau ceva atentii la asistentele si medicii de la neonatologie. Spre surprinderea mea, in afara de flori n-au vrut sa primeasca nimic. Toata cinstea tot respectul pentru ei, rusine pentru maternitatea Bega din Timisoara.



nu cred ca este corect sa generalizezi "maternitatea bega rusine". eu de ex. am nascut de doua ori (2003 si 2006) la bega si de ambele dati a fost ok. sa stii ca sunt oameni minunati si acolo si fac lucruri mari cu dotare minima (sau aproape!). cit despre conditii, ca in romania, se imbunatatesc continuu: sal 23,24,25 daca stii?! eu am nascut cu dr. Bran de ambele dati si a fost super ok. n-am de comentat nimik nici despre personalul de la copii, dr. Constantinescu m-a ajutat f. mult, a stat pe pat linga mine pina am invatat sa alaptez! le multumesc din suflet la toti pt. ajutor!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Katik, cum pot sa nu generalizez cand in perioada in care am nascut eu la Bega a fost dezastru? si nu vorbesc doar de bebe meu. O asistenta care lucreaza la Bega a nascut acolo tripleti. Si-au batut joc si de ea chiar daca era de-a lor. Si bebe ei cel mare (1900g) a murit. Norocul ei ca s-a transferat (la cerere) cu copiii ceilalti la prematuri, ca altfel mureau si ei. Au luat si ei infectie din spital ca si fratiorul lor. Si mai sunt si alte mamici care au nascut in acelasi timp si s-au imbolnavit bebeii lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Buna fetelor,
Va rog, pe cele care ati nascut de curand la Filantropia, sa-mi dati ce informatii puteti.Am auzit ca au si rezerve mai nou, dar in ce conditii te poti caza acolo? Si cam care mai sunt 'tarifele'?
Urmeaza sa nasc acolo peste 6 sapt, eu as vrea normal, eventual cu epidurala.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete28 spune:

Buna dimneata!
Sunt Oana38 sapatamani si tare as vrea sa stiu daca a nascut cineva cu dr. Grigore de la Cuza din Iasi.Eu am ales cezariana;Doctora e plecata la un congres in perioada asta si ne-a spus sa stam cumintele sa nu ne grabim si sa nu deschidem usa pana nu vine ea acasa:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allbinutza spune:

Buna fetelor,
si eu am nascut(07.02.2006)la Spitalul Bega din Timisoara si vreau sa zic ca spitalul este groaznic din toate punctele de vedere.Nu stiu cum este mancarea ca nu am mancat de acolo,dar era o mizerie de nedescris si in salon si la toaleta.Dupa spusele fetelor din salon patul nu a fost schimbat dupa ce a plecat cealalta mamica.In sala de travaliu sincer la ce dureri am avut nu am apucat sa ma uit dar si sala de nasteri este sub orice critica.Norocul meu a fost ca am avut un doctor foarte bun care m-a supravegheat toata sarcina(Bogdan Muresan)si pe care il cunosc din 2004 cand m-a operat de o sarcina extrauterina(tot aici la spital).
Eu trebuia sa nasc pe 31.01.2006 si pentru ca bb era bine la mine in burtica doc a zis sa mai asteptam,marti dimineata l-am sunat ca cica eu am contractii,dupa ce m-a consultat a zis ca nu nasc inca dar sa ma duc totusi la spital ca poate poate,si vine si el mai tarziu sa ma vada.Prima data m-au dus intr-un salon unde erau sapte paturi si statem ingesuite de parca tot salonul era un pat imens.Dupa ce au inceput contractiile din 5 in 5 min m-au dus in sala de travaliu.Dupa ce mi-am facut epidurala aveam frisoane imi venea sa vars dar nu era nimeni prin apropiere,la un moment dat imi trebuia la toaleta dar nu era nici o moasa sa ma ajuta abia dupa vreo 30 min a aparut si mi-a adus o GALEATA!!!!Parca era in evul mediu.Usa dintre sala de travaliu si cea de nasteri era deschisa puteam vedea totul ca la televizor.Iar punctul culminant a fost cand a venit moasa si a zis sa nu o deranjam ca vrea sa se culce putin ca nu a prea dormit noaptea si o mai astepta o tura de noapte si crede ca nu rezista fara un somnic.Ca norocul ca nu a mai durat mult si venit puiul meu drag David.
Daca nu cotizezi nu esti bagat in seama,vreau sa zic ca am avut o scarba de doctorita pentru bebe ca nu a vrut sa ne lase sa plecam din spital pana i-am dat ceva,cand a venit prima data la vizita a inceput sa-mi spuna ca bebe are tot felul de chestii,doar pretexte ca sa ne tina mai mult,si eu imi faceam tot felul de griji ca bebe poate sa pateasca ceva.Dupa ce am fost la ea in birou si am pus plicul pe masa a zis ca putem pleca imediat acasa.
Singura consolare a fost ca nu am stat decat 2,5 zile si am nascut cu un doctor de incredere.
Am avut noroc ca am avut o nastere usoara si fara complicatii si nu a trebuit sa stau mai mult acolo.
Le recomand tuturor viitoarelor mamici sa viziteze spitalul unde vor sa nasca sa-si faca o imagine despre ce le asteapta.Din experienta eu mi-am adus toata lenjeria de acasa,patura,perina si cearceaf(cele de acolo erau rupte si patate cu sange).
Din pacate si eu pot spune rusine acestiu spital.

Silvia,mamicutza de bebe David Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

buna fetelor!
eu am nascut pe data de 30 iunie 2006 la spitalul polizu un baietel de 2.100gr, fiind o nastere prematura la aproape 35 saptamani. Doctora care mi-a urmarit sarcina si careia ii multumesc pentru bebelusul care il am acum este Dr. Mogos Magdalena. Eu am fost internata incepand cu saptamana 32 de sarcina pentru ca aveam o hipertensiune arteriala indusa de sarcina care a daunat mult bebelusului, facand-o pe dna doctor sa ia decizia de a-mi face cezariana la 35 saptamani pentru a-mi salva copilul. In toata perioada cat am fost internata m-a monitorizat tot timpul si pot spune ca m-am simtit in acel spital f bine, asistentele erau in general dragute si nu tb sa cotizezi cine stie ce.
Saloanele intr-adevar nu erau cu dotari moderne dar era f curat (cel putin unde am stat eu), insa saloanele unde puteai sta cu bebelusii aratau f bine.
Dupa ce am nascut bebelusul meu a fost dus la terapie intensiva unde a stat o saptamana. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca la inceput tare greu am obtinut o informatie despre starea copilului, dar daca insisti pana la urma primesti raspuns la intrebari. Unele asistente de la lactarium erau un pic mai nesuferite (mai rigide). Acolo meregeam din trei in trei ore si ne mulgeam pt a da lapte de la san pt bebelusii aflati la terapie intensiva. Dupa ce a iesit de la terapie bebelusul a fost mutat impreuna cu nou-nascutii cu risc crescut pt ca era mic si nu mi-l putea da cu mine in salon. Acolo am invatat de la o asistenta f draguta cum sa schimb bebelusul, cum sa-l imbrac, cum sa-l hranesc cu biberonul si multe alte lucruri. Tot respectul pt dansa. Bebelusul meu nu a supt la san pt ca era mic.
Am plecat de acolo cu bebelusul cu greutatea de 2.060gr dar sanatos si bine ingrijit. Acum are trei luni si jumatate si 6.500gr.
Eu multumesc tuturor celor de la Polizu si va sfatuiesc sa mergeti cu incredere la Polizu, mai ales daca aveti probleme cu sarcina pentru ca acolo au cea mai buna aparatura pt prematuri.
si nu in ultimul rand mergeti cu incredere la dna dr Mogos, special pt fetele din Ploiesti, pentru ca in Ploiesti maternitatea este groaznica.
Daca mai aveti intrebari va raspund cu drag!
Mai vroiam sa va spun mai multe dar bb al meu s-a trezit si vrea papa.
Va pup si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Pentru Ioana 050775, eu in primele luni de sarcina am fost la dr. Sai de la Polizu, este OK, numai ca nu prea este atenta, eu fusesem deja de vreo 3 -4 ori la ea, si cand m-am dus cu niste rezultate de analize care aratau pozitiv la ureaplasma si micoplasma se pregatea sa imi dea niste antibiotice care nu sunt recomandate in sarcina, noroc ca am intrebat-o eu daca nu dauneaza bebelui, si m-a intrebat f mirata daca sunt insarcinata (aveam aproape 10 saptamani), in fine, nu mi-a placut Polizu in general pt ca se statea la o coada imensa la ecograful de la parter, si intrau peste rand paciente aduse de doctori... in fine, doctorita e destul de ok, in afare de faptul ca mi s-a parut un pic distrata (adica nu nota pe nicaieri garvidele, sa aiba o evidenta, in fine). Eu pana la urma m-am mutat la Giulesti, la dr Ion si am fost mai mult decat multumita.
Bebe 2 care vine in ianuarie tot acolo il nasc, si am si eu o intrebare pentru mamicutele care au nascut la Giulesti cu epidurala, de curand: cat costa trusa?, si cu totul, cat ati dat la anestezist? Si cat se mai da la moasa, dar la doctor? Banuiesc ca din decembrie 2005 au mai crescut scorurile...

Mergi la inceput