despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 72

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Radut Violeta spune:

Dr. Ionescu Crangu de la Spitalul Pantelimon, il recomand din tot sufletul! Sa va scriu si de ce. Acum sase ani doream cu disperare sa raman insarcinata si m-am apucat sa fac analize, controale la : Babes, Ginecoland, Medicover, etc, doctori peste doctori, am ajuns si la Parhon la "n" doctori. "Circul" asta se sfarsea mereu cu tot soiul de tratamente cu rezultate si verdicte dureroase pentru mine si sotul meu. Dar Dumnezeu m-a ajutat , acum 4 ani, deci dupa 2 ani de chin, o prietena il recomanda pe Dr Ionescu Crangu Antonio. Abia m-am dus, pregatita de alt esec, m-a luat la puricat, alte analize hormonale si descopera ce am, imi da si tratament, urmeaza un drilling ovarian, un alt tratament si dupa 4 ani plini de rugaciuni si credinta in Dumnezeu si doctor raman insarcinata. Nu am crezut pana cand nu i-am auzit inima batand la ecografie. A fost minunat! A urmat o sarcina dificila, dupa 12 saptamani se dezlipeste o parte de placenta, dupa tratament si repauz se mai lipeste putin si iar se dezlipeste mai mult, sanse mici, eu simteam ca cedez, dar dl. doctor nu ma lasa, e alaturi de mine si ma supravegheaza indeaproape, trec 32 de saptamani din sarcina si se deschide colul. Eu vreau sa o nasc pe pitica, dl doctor, iar nu ma lasa sa cedez si la 38 de saptamani , intr-o zi de miercuri ma ajuta sa imi implinesc visul: sa imi tin in brate fetita sanatoasa. Am nascut usor, iar epiziotomia arata impecabil. Datorita lui am nascut natural. Datorita lui eu sunt bine si mi-am revenit repede dupa sarcina. Niciodata nu o sa ii pot multumi indeajuns! E un doctor excelent si il preocupa ceea ce face, nu il intereseaza banii, nu face diferenta, trateaza egal , si pe cel bogat si pe cel sarac. Erau femei nu foarte "ingrijite" si l-am vazut tratandu-le minunat. Il recomand cu toata inima. Nu sunt singura care are incredere in el, este foarte ocupat. Il puteti gasi la Medsana sau Ama Medical, sau la spital pana in ora 12.
Sper ca v-am fost de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

salinas,de ce nu ne povestesti mai multe despre ce ti s a intamplat si despre dr c?e vb de cioflan horia?spune ne si noua sa stim de cine sa ne ferim,pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arici-Veve spune:

A nascut cineva in Constanta cu Dr.Serpu?urmeaza sa nasc saptamana urmatoare, poate imi raspunde cineva repede.Sau cineva care a nascut in spitalul din Constanta,va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

quote:
Originally posted by ellietudor

Draga Gabriele, eu urmeaza sa nasc la Polizu, dar chiar azi dimineata stateam de vb cu o prietena care a nascut acum un an la Bucur! (...)"doamna, cezariana se face numa in cazuri speciale"., faze d astea(...)si au pus o sa faca pipi a doua zi intr o galeata...


mdah... cezariana CHIAR SE FACE NUMAI IN CAZURI SPECIALE!!! Daca a devenit o metoda de nastere cosmetica, asta-i alta problema si nu tine de etica medicala sau de probleme de sanatate, in general! Si da! Se face pipi intr-o galeata! mai intrebati... mai verificati... dar nasteri naturale, nu cezariene! Adevarul e ca intre plosca\sonda pe care ti-o instaleaza pentru ca nu te poti deplasa dupa operatie si galeata pe care te poti aseza dupa nastere naturala alegerea e cam greu de facut . Voi sa fiti sanatoase, copilasii la fel! De restul... hm... se ocupa doctorii! Ca regula generala - infirmierele iau intre 10-30 mii iar asistentele 50. Cam asa se platesc serviciile functie de grad.
Am editat ca sa completez cu "sonda" pe care am scapat-o din necunostinta de cauza. Imi cer scuze pentru lipsa de informare, unde am gresit, recunosc!


, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by Kittie

quote:
Originally posted by ellietudor

Draga Gabriele, eu urmeaza sa nasc la Polizu, dar chiar azi dimineata stateam de vb cu o prietena care a nascut acum un an la Bucur! (...)"doamna, cezariana se face numa in cazuri speciale"., faze d astea(...)si au pus o sa faca pipi a doua zi intr o galeata...


mdah... cezariana CHIAR SE FACE NUMAI IN CAZURI SPECIALE!!! Daca a devenit o metoda de nastere cosmetica, asta-i alta problema si nu tine de etica medicala sau de probleme de sanatate, in general! Si da! Se face pipi intr-o galeata! mai intrebati... mai verificati... dar nasteri naturale, nu cezariene! Adevarul e ca intre plosca pe care ti-o instaleaza pentru ca nu te poti deplasa dupa operatie si galeata pe care te poti aseza dupa nastere naturala alegerea e cam greu de facut . Voi sa fiti sanatoase, copilasii la fel! De restul... hm... se ocupa doctorii! Ca regula generala - infirmierele iau intre 10-30 mii iar asistentele 50. Cam asa se platesc serviciile functie de grad.



, mami de ( 13oct04 )




Off topic - in timpul operatiei ti se pune sonda, care sta 24 ore, dupa care se scoate si te ridici bine mersi si te duci sa faci la toaleta, absolut normal; nu se pune plosca, decat probabil in cazuri speciale ...

On topic - am nascut la Municipal, in mai, cu dr. Badiu; spitalul ok, conditii bune, personal amabil, evident ca trebuie sa cotizezi, ca peste tot, dar se poarta frumos cu tine inainte sa apuci sa bagi mana in buzunar, asa ca ai impresia ca dai bacsis, nu spaga ... Doctorul s-a comportat ok, cezariana a fost programata si in principui n-am avut probleme, a venit sa ma vada in fiecare zi si a fost amabil, dar, repet, eu am avut o sarcina si o nastere fara probleme.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare: a nascut cineva la Spitalul Cantacuzino de curand? Urmeaza sa nasc - natural - acolo (am deja 38 saptamani) si as vrea sa fiu in tema cu preturile practicate (medic, asistenta nastere, asistente, infirmiere, etc), cand trebuie sa dai banii, inainte/ dupa nastere, cum sunt conditiile de acolo, cum se mai comporta cadrele medicale de acolo, etc. Eu oricum ma astept la ce e mai rau, ca sa nu fiu dezamagita dupa.....Va raman recunoscatoare daca cineva ma ajuta cu cateva informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abonis spune:

A nascut cineva natural cu dr. Bogdan Marinescu de la Giulesti? Stiu o groaza de cezariene ok cu el, insa nu stiu de nici o nastere normala. As vrea sa stiu cum se coporta si in astfel de cazuri.

Multumesc,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

quote:
Originally posted by Kittie

quote:
Originally posted by ellietudor

Draga Gabriele, eu urmeaza sa nasc la Polizu, dar chiar azi dimineata stateam de vb cu o prietena care a nascut acum un an la Bucur! (...)"doamna, cezariana se face numa in cazuri speciale"., faze d astea(...)si au pus o sa faca pipi a doua zi intr o galeata...


mdah... cezariana CHIAR SE FACE NUMAI IN CAZURI SPECIALE!!! Daca a devenit o metoda de nastere cosmetica, asta-i alta problema si nu tine de etica medicala sau de probleme de sanatate, in general! Si da! Se face pipi intr-o galeata! mai intrebati... mai verificati... dar nasteri naturale, nu cezariene! Adevarul e ca intre plosca pe care ti-o instaleaza pentru ca nu te poti deplasa dupa operatie si galeata pe care te poti aseza dupa nastere naturala alegerea e cam greu de facut . Voi sa fiti sanatoase, copilasii la fel! De restul... hm... se ocupa doctorii! Ca regula generala - infirmierele iau intre 10-30 mii iar asistentele 50. Cam asa se platesc serviciile functie de grad.



, mami de ( 13oct04 )




Off topic - in timpul operatiei ti se pune sonda, care sta 24 ore, dupa care se scoate si te ridici bine mersi si te duci sa faci la toaleta, absolut normal; nu se pune plosca, decat probabil in cazuri speciale ...

On topic - am nascut la Municipal, in mai, cu dr. Badiu; spitalul ok, conditii bune, personal amabil, evident ca trebuie sa cotizezi, ca peste tot, dar se poarta frumos cu tine inainte sa apuci sa bagi mana in buzunar, asa ca ai impresia ca dai bacsis, nu spaga ... Doctorul s-a comportat ok, cezariana a fost programata si in principui n-am avut probleme, a venit sa ma vada in fiecare zi si a fost amabil, dar, repet, eu am avut o sarcina si o nastere fara probleme.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai




salut
si eu,pe aici, mamica de gemenute - Maria si Ilinca.

Am nascut acum 4 luni la Municipal in Bucuresti, cu Dr george Constantinescu (unul dintre cei mai buni doctori).

Perfect adevarat : Cezariana chiar trebuie sa fie o solutie pentru cazuri speciale. Din pacate frica de natere a facut ca operatiasa devina cea mai curenta modalitate de a naste. nu sunt multe tari unde graviduta isi permite sa aleaga ea singura intre nastere naturala si cezariana.

Cat despre mersul la toaleta fara probleme dupa cezariana - nu e chiar asa. Recuperarea se fac emult mai greu decat dupa nasterea naturala.

"sponsorizari" in municipal:
- infirmirere = 50.000 lei
- asistente pentru mama = 200.000 lei;
- asistente bebelusi = 200.000 lei
Vreau sa spun la fiecare vizita. Adica o data pe zi fiecare.

Sa va spun cat m-au costat cele 4 zile in spital?
Sa va mai spun cat a costat medicul pediatru? = 100Euro; anestezistul = 100 Euro; chirurgii (, mana I, mana a I-a)....

Conditiile sunt bune, si primesti exact ajutorul de care ai nevoie in zilele alea.
Iar asistentele copiilor sunt chiar extraordinare




http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10723;32/st/20060410/n/Maria+si+Ilinca/dt/7/k/968e/age.png[/img]
[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cod spune:

Fugi de doctorul Udrea de la Municipal! Mie mi-a nenorocit baietelul in luna a 7 tea pentru ca nu s-a prins la timp ca se strangura! Desi ma tinea in spital de 3 saptamani sub supraveghere, nu mi-a facut cezariana si copilul a murit! Fugi de el ca a mai " nascut " o colega cu el si i-a murit copilul dupa nastere! Daca vrei amanunte, cauta-ma pe Forum! Cod.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellietudor spune:

Draga Nana, iti multumesc pt sfat, ai dreptate! Oricum eu am avut f mare incredere in el, si chiar s a meritat! Intre timp am nascut, conditiile au fost super, Ancar si a meritat toti banii!
Acum sunt acas, cu cezariana facuta acum 10 zile, si daca nbu aveam o interventie chirurgikala tot acolo, anterioara acesteia, totul era bine, in schimb acum am mici probleme legate de aceasta tema! Dar evoluez in bine, iar bb e superb si sanatos!



quote:
Originally posted by ellietudor

Am intrat si eu de putina vreme pe aici, si ma tot intereseaza de nasteri si de spitale, Polizu, si de doktori, pt ca voi naste cam intr o luna acolo! M am cam ingrozit sincer ce am citit! Inclusiv de doktori, eu nasc cu B.Ancar, cu care ma inteleg nemaipomenit, si care pare super ok... Nu asta e ce am citit si pe aici!
In orice caz, si eu sunt cu niste probleme, legate de nastere, bb deja vrea sa iasa, facem injectii sa i dezvoltam plamanii mai rpd, voi face cezariana din cauza altor chestii... si tot asa! Ideea e ca numa "rele" am citit, si dupa ce ca s panikata... Nu zic ca n as crede, doamne fereste, dar chiar asa jalnik e sistemul nostru sanitar?! Pupi[size=4][maroon]




Eu iti recomand cu mare caldura medicul Benedict Ancar, este un medic de exceptie. Cred ca depinde de fiecare dintre noi ce experiente am avut, dar de fiecare data, ne aducem aminte numai ce vrem. Este foarte usor sa discreditezi un medic in ziua de azi.
Deci nu te descuraja, o sa vezzi ca va fi totul ok.
Nastere usoara si bebe sanatos!


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

[/quote]

Mergi la inceput