despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 66

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Miltisus, scumpo, ce cauti pe acest forum??? Te intelegem ca esti frustrata, dar nu merita sa ne enervam pt ca tu existi ... in forma aceasta si mai esti si asistenta in Maternitate.

Moderatorii nu se sesizeaza? Ce mai cauta persoana asta (daca o pot numi asa) pe site???? Eu stiu ca site-ul este prietenos si pentru cu totul altceva, nu pentru lucruri de acest gen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_Gina spune:

quote:
Originally posted by miltisus

hei,hei !!! Asistentele de la salon nu va au doar pe voi in atentie ci cateva saloane!!! Adica destui copii ca sa incerce sa faca fata la toti pana la sfarsitul programului, mai ales ca mamele majoritatea sunt total pe dinafara si nu stiu nimic despre ingrijirea copilului iar in acest caz nici nu merita sa aiba un copil !!! Un exemplu foarte bun si o intrebare frecventa si de panicat pt ele este "de ce sughite copilul" !!! - o stupiditate !!! cand noi ca oameni mari vom muri dintr-un sughit
atunci eu imi dau demisia !!!! sau :"a facut part,poate a facut caca, nu veniti sa mi-l schimbati?!?!?"
In concluzie, inainte de a mai scoate si scrie perle ca acestea mai ganditi-va cativa ani inainte de a face reprosuri !!!




Am ajuns la concluzia ca lumea asistentelor de salon se imparte foarte clar in doua: cele "gen miltisus" si ingerii. Am intalnit din ambele categorii, din nefericire... Dar, atunci cand am intalnit un inger, am iertat, in sufletul meu, purtarea sinistra a celorlalte... Pe ingeri ii recunosti usor: au un zambet specific, care pare sa-ti spuna ca totul va fi OK, ca este ea acolo si va avea grija de tot. Isi face timp sa-ti alinte puiul in suferinta si sa-ti spuna ca e tare frumusel, desi poate nu e chiar asa... Mai face si cate o glumita, asa, de buna dispozitie. Iar atunci cand, plina de recunostinta, duci mana la buzunar, te opreste jenata si te asigura ca nu e nevoie. Am intalnit astfel de ingeri la SP. Victor babes. Nu stiu cum le chema, dar sentimentul de siguranta pe care mi l-au lasat mi-a ramas pregnant in suflet. Atentie, insa: acesti ingeri zboara intr-o multime de... miltisus! Sa dea Dumnezeu sa ii gasiti numai pe ei, pe ingerasi, atunci cand veti avea nevoie!

Daniela si Matei cu miros d eflori de tei (23 noiembrie 2004)
Album de baza
Cele mai recente: La mare - aprilie 2006, Matei si pisica


Planteaza un cuvant de iubire adanc in inima unui om. Hraneste-l cu un zambet si o rugaciune si priveste ce se intampla. - Max Lucado

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

quote:
Originally posted by miltisus

hei,hei !!! Asistentele de la salon nu va au doar pe voi in atentie ci cateva saloane!!! Adica destui copii ca sa incerce sa faca fata la toti pana la sfarsitul programului, mai ales ca mamele majoritatea sunt total pe dinafara si nu stiu nimic despre ingrijirea copilului iar in acest caz nici nu merita sa aiba un copil !!! Un exemplu foarte bun si o intrebare frecventa si de panicat pt ele este "de ce sughite copilul" !!! - o stupiditate !!! cand noi ca oameni mari vom muri dintr-un sughit
atunci eu imi dau demisia !!!! sau :"a facut part,poate a facut caca, nu veniti sa mi-l schimbati?!?!?"
In concluzie, inainte de a mai scoate si scrie perle ca acestea mai ganditi-va cativa ani inainte de a face reprosuri !!!




Nu esti singura asistenta care are in ingrijire(nu stiu daca la tine se poate numi asa sau mai bine "asuprire"...) f multi pacienti(fie ei copii sau adulti)! Din pacate asa e sistemul sanitar romanesc: sarac si nu-si permite o asistenta la 2-3 pacienti cum se intampla prin alte parti ale lumii....
Dar faptul ca ai in grija atatea suflete nu-ti da dreptul sa te comporti mizerabil, nu-ti da dreptul sa faci pe superioara doar fiindca iti stii meseria(asta in cazul in care intr-adevar o stii!)!Esti angajata sa ajuti nu sa jignesti, nu sa ranesti!
Nu pacientii sunt vinovati ca suntem platite prost, nu ei sunt vinovati ca spitalele sunt mizere!Ei sufera!Si sufera mai mult decat noi, angajatii!Pe langa conditiile mizere , pe langa boala lor care i-a adus in spital mai trebuie sa suporte si niste scarbe de asistente cum se pare ca esti tu!Rusine!
Mi-e rusine ca faci parte din randul asistentelor medicale!Mi-e rusine sa spun ca sunt asistenta medicala cand dau peste specimene ca tine!


Ioana(22+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului
www.alesio.myou.ro/model/page.html" target="_blank">Fotomodelul nostru
Poze Yahoo
Ingerasul mic din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by ingeras26a

Miltisus, scumpo, ce cauti pe acest forum??? Te intelegem ca esti frustrata, dar nu merita sa ne enervam pt ca tu existi ... in forma aceasta si mai esti si asistenta in Maternitate.

Moderatorii nu se sesizeaza? Ce mai cauta persoana asta (daca o pot numi asa) pe site???? Eu stiu ca site-ul este prietenos si pentru cu totul altceva, nu pentru lucruri de acest gen...



Ingeras, ca e pe site n-ar fi nimic, dar ce cauta asistenta intr-o maternitate, asta-i intrebarea! Si, daca ne luam de ea, oricum nu rezolvam nimic... Si sunt multe ca ea in maternitati si spitale, asta-i cel mai grav lucru! Ar trebui sa creem un subiect separat pe aceasta tema, unde fiecare mamica sa spuna unde si ce comportament au avut asistentele, eventual sa dea nume(daca cunosc). Eu le-as tipari toate postarile si le-as trimite, periodic, conducerii fiecarui spital sau maternitate in parte.

Geaba o ciufulim pe Miltitus aici. Pun pariu ca nici nu-i pasa!

Lacri 37+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Imi cer scuze fata de asistentele care isi fac meseria cu responsabilitate. Evident, mesajul meu nu are nici o legatura cu ele!

Lacri 37+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meu_meu72 spune:

Eu am nascut la Elias pentru ca in septembrie, anul trecut, Municipalul avea o problema...M-au intampinat medicii de garda cu care m-am imprietenit imediat- si nu au vrut nici macar bomboane!-si in scurt timp a sosit si doctorul meu:Cristi Radoi. Nu am avut emotii pentru ca stiam ca este genul de doctor care nu isi inchide niciodata telefonul si nu isi ia niciodata concediu. Conditii excelente, unele asistente mai "importante", dar medicii mi-au lasat o impresie foarte buna. Cu doctorul meu, insa, si la Municipal cred ca ar fi fost la fel de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryna7 spune:

Cine a nascut cu doctorul Dimitrie Nanu? Ce parere aveti despre el ca practicant nu ca teoretician de exceptie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilthugette spune:

@ elgom maikamea a nascut prin cezariana la euroclinic(24 aprilie 2006)cu dr herghielegiu...c sa zik e super akolo...nimeni nu primeste bani....in rezervele normale e cool(nu exista de alea cu 2,3,4,5paturi..DOAMNE FERESTE!)..da in vip e shy mai cool:P...mancarea tio aduce la pat..
..aa..bble sta in rezerva cu u ...dar mam a nascut la 36-37 sap...shy lau tzinut la o chestie (nu incubator...)altcvva mai mishto.. sper sa intelegi ce am scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonnymada spune:

Buna la toate mamicile,

As dori sa ii spun Cristianei N. ,ca si eu tot la Giulesti am nascut si tot cu Dr. Ranga si am avut parte de tot suportul dansei(moral) desigur pe tot parcursul nasterii.Cand au inceput contractiile nu era la sala dar a venit repede si totul a decurs normal,asistenta foarte dragutza.Pe tot parcursul sarcinii am mers la control lunar si niciodata d-na dr. nu a vrut sa-mi ia nici un ban.Concluzia mea este ca parerile sunt impartite,dar o experienta neplacuta pentru tine nu inseamna acelasi lucru si pentru altii.Imi pare rau ca ai trecut prin momentele acelea si iti repsect dreptul la opinie.Daca mie mi-a fost bine asta nu inseamna ca tu nu ai dreptate.Si mie mi s-a intamplat la prima nastere sa fiu un pic dezamagita de dr. Nicolenco Iulian de la maternitatea Caritas si mai multe mamici sa fie multumite.daca as mai face un BB tot cu Dr.Ranga Mirela ar veni pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Draga Laura,
Crede-ma ca inteleg perfect starea in care esti! La 19 zile diferenta, mai precis pe 19 aprilie 2006, in acelasi spital "minunat" (Maternitatea Cuza Voda din Iasi) am primit aceeasi sentinta: ne pare rau inima copilasului tau nu mai bate! Aveam atunci 37 de saptamani si fusese o sarcina fara probleme. Abia asteptam sa-l cunosc pe baietelul meu si ne facusem o multime de planuri, mai ales ca se apropia Pastele! Nici nu ma gandeam ca se poate intampla ceva rau si asteptam cu nerabdare ziua de joi, cand eram programata pentru o noua ecografie, ca sa vad daca primesc OK-ul doctoritei Schaas si pot pleca sa petrec sarbatorile impreuna cu parintii mei. Nu am avut insa norocul asta!
Marti seara, pe la ora 10.30 a inceput hemoragia! Am fugit la spital iar pe la ora 11.30 am primit sentinta: inima copilului incetase sa bata! Nu imi venea sa cred! Mai ales ca il simtisem cum se misca chiar in aceeasi seara, pe la ora 8.30. Nu cred ca mi-as fi amintit ora cu atat precizie, dar stateam de vorba de sora-mea si chiar atunci mi-a tras un sut foarte puternic, asa cum obisnuia sa faca el si am ras amandoua pe tema asta!
De atunci mi-am facut o multime de procese de constiinta: ca nu am fost suficient de atenta la miscarile copilului (desi doctorii nu iti spun nimic legat de acest subiect pana cand nu se intampla ceva nasol si nu mi-a explicat nimeni cat de des trebuie sa simt miscarile copilului, iar de informat m-am informat tot de pe diverse forumuri), ca ar fi trebuit sa fac mai multe ecografii (desi am fost lunar la control si am facut chiar si ecografie de morfologie fetala la doctorul Iliev, recunoscut ca fiind unul dintre cei mai buni ecografisti din Iasi) si alte ganduri de tot felul. Vad insa ca doctorii nu te ajuta cu nimic! iar daca tu, internata in spital de atata timp tot nu ai fost monitorizata cum trebuie si nu au fost in stare sa salveze un copil care avea toate sansele sa se nasca sanatos si nu ar fi trebuit sa aiba nici o problema, atunci eu, acasa stand nu aveam nici o sansa! Incep sa cred ca depindem in totalitate de noroc si sansa! Iar daca Dumnezeu nu te ajuta, degeaba toate analizele, toate controlele, toate ecografiile!
Verdictul doctorilor a fost: nod de cordon! Micutul meu avea si circulara dubla de cordon, dar se pare ca nu asta a fost cauza mortii, ci un nod de cordon foarte strans, facut undeva in apropierea piciorusului.
M-am intrebat si inca ma intreb daca doctorii nu ar fi trebuit sa vada, la una din cele 7 ecografii, nodul si daca nu ar fi putut sa faca ceva pentru a-mi salva copilul! Se pare ca la Iasi a devenit o obisnuinta sa moara copilasi perfect sanatosi, la varste foarte mari, din cauze usor de depistat dar mai ales din lipsa de preocupare si implicare a medicilor.
Ceea ce m-a enervat foarte tare au fost insa replicile tuturor celor din spital: "Lasa ca sunteti tineri si o sa faceti alt copil!", de parca copilasul pe care tocmai l-am pierdut nu ar fi fost la fel de important si nu ar fi meritat la fel de mult sa traisca! Sau "Ati avut ghinion!" PAI DACA E SA NE BAZAM NUMAI PE NOROC PENTRU CE AM MAI FACUT TOATE ANALIZELE, PENTRU CE MAI MERG LA CONTROL! MAI BINE STAU ACASA SI SPER SA FIE TOTUL OK SI SA AM NOROC! Caci doctorii din Iasi oricum nu te ajuta cu nimic!
Iar intrebarea pe care mi-o pun acum este: cum sa mai incerc sa am un copil cand nu pot sa ma bazez decat pe noroc? Cine imi spuce ca de data asta "ghinionul" nu va fi din nou la mine ci va lovi pe altcineva?
Mari

Mergi la inceput