despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Acum am reusit si eu sa intru.
Subscriu la tot ce au scris fetele despre Elias. E f bine, doar toaletele lasa de dorit.
In schimb personalul e super si bbii sunt bine ingrijiti.
Nastere usoara si bb sanatos!


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Pentru fetele din Timisoara!
Am nascut la spitalul Odobescu, conditii f. bune, toalete curate, infirmiere atente si simpatice. Doctoritza mea a fost d-na Zahner Mihaela, nota 10 pentru ea, mi-a urmarit sarcina de la inceput si nu am avut probleme. Este f. dragutza, tanara si poti discuta orice cu ea. Neonatoloaga a fost dr. Ujj, si ea de treaba, copilul a fost ok sub supravegherea ei.
Am nascut natural, echipa de medici si asistente au fost mereu langa mine.
Asistentele de la neonatologie cam cu figuri, daca le bagi in buzunar sunt atente.
Ingrid S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Dragele mele,
am nascut pe 20 februarie 2006 o mandrete da fatuca la spitalul Giulesti !!
Ma refac destul de bine dar mai e pana sa fiu in forma completa!!
Despre spital nu prea am cuvinte de lauda...ma refer la coditii...destul de precare ca sa nu zic jalnice, desi am stat intr-o rezerva si a fost OK, dar asa, in general aspectul este destul de deprimant....
Insa atunci cand vine vorba de medicii de acolo...AM NUMAI CUVINTE DE LAUDA!!!!

Trebuie sa multumesc din suflet unor oameni care au fost alaturi de mine si fara de care bebelina mea nu ar fi fost acum, aici langa mine :
-incep cu dr. Laura Dracea cu care am facut fertilizarea si care m-a ajutat si sustinut pana aproape de final si careia nu o sa am niciodata cuvinte suficiente sa ii multumesc pentru minunea pe care a facut-o posibila. Si ca gest de multumire, fetita mea poarta unul dintre numele ei: Luana.
-dr Ion Ionut Adrian care m-a preluat de la dr Dracea (deoarece dr. a nascut cu 3 saptamani inaintea mea si nu a putut sa vina, evident !!) si care mi-a urmarit pana la final sarcina, m-a ajutat sa nasc si caruia ii multumesc pentru ca este un profesionist desavarsit, un medic pasionat de ce face, care chiar isi face meseria cu raspundere.
II multumesc, pentru ca a ales varianta cea mai buna pentru noi doua, pentru ca amandoua sa fim bine pana la final, pentru ca datorita firii sale glumete am trecut mai usor peste toate durerile fizice greu de suportat dupa o cezariana.
Il recomand oricand cu caldura, cu mana pe inima pentru ca este un PROFESIONIST!!!
Daca voi mai face vreun copil...desi acum mi se pare destul de putin probabil....tot cu dansul voi naste pentru ca ESTE UN DRAGUT!!!!
-dr anestezist Monica Dumitrascu care m-a ajutat enorm, m-a adormit "ca la carte", ca sa nu simt nimic, a facut in asa fel incat mi-am vazut fetita destul de repede desi nu era in protocolul spitalului sa lase bebelusii "in vizita" la reanimare, pentru toate sfaturile si incurajarile pe care le-am primit de la ea.


Oameni minunati fara de care minunea mea ce poarta numele de Luana care a venit pe lume pe 20 februarie 2006, intr-o dimineata devreme, intr-o zi superba de primavara ratacita intr-un sfarsit de iarna, nu ar fi fost posibila!!!

Multumim,
Luiza si Luana

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Dragele mele,
am nascut pe 20 februarie 2006 o mandrete da fatuca la spitalul Giulesti !!
Ma refac destul de bine dar mai e pana sa fiu in forma completa!!
Despre spital nu prea am cuvinte de lauda...ma refer la coditii...destul de precare ca sa nu zic jalnice, desi am stat intr-o rezerva si a fost OK, dar asa, in general aspectul este destul de deprimant....
Insa atunci cand vine vorba de medicii de acolo...AM NUMAI CUVINTE DE LAUDA!!!!

Trebuie sa multumesc din suflet unor oameni care au fost alaturi de mine si fara de care bebelina mea nu ar fi fost acum, aici langa mine :
-incep cu dr. Laura Dracea cu care am facut fertilizarea si care m-a ajutat si sustinut pana aproape de final si careia nu o sa am niciodata cuvinte suficiente sa ii multumesc pentru minunea pe care a facut-o posibila. Si ca gest de multumire, fetita mea poarta unul dintre numele ei: Luana.
-dr Ion Ionut Adrian care m-a preluat de la dr Dracea (deoarece dr. a nascut cu 3 saptamani inaintea mea si nu a putut sa vina, evident !!) si care mi-a urmarit pana la final sarcina, m-a ajutat sa nasc si caruia ii multumesc pentru ca este un profesionist desavarsit, un medic pasionat de ce face, care chiar isi face meseria cu raspundere.
II multumesc, pentru ca a ales varianta cea mai buna pentru noi doua, pentru ca amandoua sa fim bine pana la final, pentru ca datorita firii sale glumete am trecut mai usor peste toate durerile fizice greu de suportat dupa o cezariana.
Il recomand oricand cu caldura, cu mana pe inima pentru ca este un PROFESIONIST!!!
Daca voi mai face vreun copil...desi acum mi se pare destul de putin probabil....tot cu dansul voi naste pentru ca ESTE UN DRAGUT!!!!
-dr anestezist Monica Dumitrascu care m-a ajutat enorm, m-a adormit "ca la carte", ca sa nu simt nimic, a facut in asa fel incat mi-am vazut fetita destul de repede desi nu era in protocolul spitalului sa lase bebelusii "in vizita" la reanimare, pentru toate sfaturile si incurajarile pe care le-am primit de la ea.


Oameni minunati fara de care minunea mea ce poarta numele de Luana care a venit pe lume pe 20 februarie 2006, intr-o dimineata devreme, intr-o zi superba de primavara ratacita intr-un sfarsit de iarna, nu ar fi fost posibila!!!

Multumim,
Luiza si Luana

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Dragele mele,
am nascut pe 20 februarie 2006 o mandrete da fatuca la spitalul Giulesti !!
Ma refac destul de bine dar mai e pana sa fiu in forma completa!!
Despre spital nu prea am cuvinte de lauda...ma refer la coditii...destul de precare ca sa nu zic jalnice, desi am stat intr-o rezerva si a fost OK, dar asa, in general aspectul este destul de deprimant....
Insa atunci cand vine vorba de medicii de acolo...AM NUMAI CUVINTE DE LAUDA!!!!

Trebuie sa multumesc din suflet unor oameni care au fost alaturi de mine si fara de care bebelina mea nu ar fi fost acum, aici langa mine :
-incep cu dr. Laura Dracea cu care am facut fertilizarea si care m-a ajutat si sustinut pana aproape de final si careia nu o sa am niciodata cuvinte suficiente sa ii multumesc pentru minunea pe care a facut-o posibila. Si ca gest de multumire, fetita mea poarta unul dintre numele ei: Luana.
-dr Ion Ionut Adrian care m-a preluat de la dr Dracea (deoarece dr. a nascut cu 3 saptamani inaintea mea si nu a putut sa vina, evident !!) si care mi-a urmarit pana la final sarcina, m-a ajutat sa nasc si caruia ii multumesc pentru ca este un profesionist desavarsit, un medic pasionat de ce face, care chiar isi face meseria cu raspundere.
II multumesc, pentru ca a ales varianta cea mai buna pentru noi doua, pentru ca amandoua sa fim bine pana la final, pentru ca datorita firii sale glumete am trecut mai usor peste toate durerile fizice greu de suportat dupa o cezariana.
Il recomand oricand cu caldura, cu mana pe inima pentru ca este un PROFESIONIST!!!
Daca voi mai face vreun copil...desi acum mi se pare destul de putin probabil....tot cu dansul voi naste pentru ca ESTE UN DRAGUT!!!!
-dr anestezist Monica Dumitrascu care m-a ajutat enorm, m-a adormit "ca la carte", ca sa nu simt nimic, a facut in asa fel incat mi-am vazut fetita destul de repede desi nu era in protocolul spitalului sa lase bebelusii "in vizita" la reanimare, pentru toate sfaturile si incurajarile pe care le-am primit de la ea.


Oameni minunati fara de care minunea mea ce poarta numele de Luana care a venit pe lume pe 20 februarie 2006, intr-o dimineata devreme, intr-o zi superba de primavara ratacita intr-un sfarsit de iarna, nu ar fi fost posibila!!!

Multumim,
Luiza si Luana

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Imi cer scuze ca a intrat mesajul de 3 ori dar nu a mers internetul...nu stiu ce s-a intamplat....SCUZE!!!!

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:


Ingrid S multumesc foarte mult ptr informatii...si eu o sa nasc tot la Odobescu spre sfarsitul lunii. Chiar ma interesau detalii. Noi suntem in sapt 37 si o sa nasc cu dr Eugenia Taurescu prin cezariana, ptr ca bb nu s-a intors...e pelvian...si nici nu cred ca are de gand sa o faca. Sarciana a fost super ok si sper ca si nasterea sa decurga la fel atat ptr mine, dar mai ales ptr bb!
Mii de multumiri si sanatate atat tie cat si bebelusului!

Mihaela
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20718;28/st/20060402/k/c977/preg.png
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

Pentru fetele din Medias !
Am nascut in noiembrie 2005 la spitalul din Medias. Conditii mizere. Am nascut normal cu moasa si Dr. Igna care a fost de garda.Dr. Truta la care am fost timp de 9 luni mi-a inchis telefonul cand l-am sunat. Asa face el. Cu cine am mai povestit tot cam asa au patit. Astia sunt doctorii. Dupa ce am nascut m-au dus intr-un salon deloc incalzit. Ingrozitor. Am cerut mai multe paturi sa ma acopar. Asistentele nu aveau treaba cu tine. Nici nu au venit sa vada ce fac. A doua zi m-au dus la sectia nou nascuti. Acolo a fost foarte cald. Am fost 2 in salon. Fetita a stat 5 zile cu mine in salon. Acolo am avut noroc cu asistentele Dna Simona si Dna Anca care veneau in salon sa vada daca avem nevoie de ceva chiar si noaptea. Cand venea tura doamnei Viorica eram ingrozita. O femeie imposibila. A vorbit urat si cu mine si cu doamna cealalta din salon. Noaptea se culca si toti copii plangeau, nu avea nici o treaba dar bani si cadouri lua. Si sa nu mai spun de mancare. Cat am stat acolo n-am mancat nimic de acolo. Masa e de 14.000 lei pe zi. Va dati seama ce iti poate da. Dar totul a trecut si suntem bine. Asta conteaza cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Am nascut de 2 ori, nasteri normale.
Prima data in 2000, maternitatea Bucur, in afara conditiilor de cazare nu am nimic de reprosat, in schimb m-am procopsit cu o mincarime la pitzi ...
A 2-a oara, am nascut la spt. Jud. Ilfov, fostul Titan (linga stad National). Conditiile au fost super, personalul la fel, ce sa mai, foarte bine. Recomand cu caldura acesta maternitate, ce mi-a placut: rezerve cu cite 2 paturi, frigider, copil in camera, grup sanitar proriu. (doar dusul lipsea, dar si la duș de pe hol era curat), plus nu se primeau vizitatori decit pe hol central, nu in saloane (si asta e un lucru bun zic eu), medicul neonatolog in fiecare zi venea si consulta bb, ii fiec. dim bb erau spalati si cintariti in salon.
Daca ar fi sa nasc a 3-a oara tot aici as vrea sa nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

Buna fetelor
eu am nascut la maternitatea din brasov (vestita!
nu stiu cum e in alte maternitati dar eu am fost oarecum multumita, in sensul ca nu ma asteptam la nimic special si nu s-a intamplat sa fie nici fff naspa dar nici grozav... exceptie asistentele de la copilasi care au fost chiar dragute cu toti copii (chiar si tiganusi) fara contributia financiara a mamelor.
am nascut cu dr SARBU ION, normal, cu o anestezie cred ca ii spune epidurala sau ceva de genul (nu ma pricep la chestii de medicina)
pe moase nu le-am cunoscut si nici nu le-am dat ceva (se schimbase tura intre timp pt ca am nascut la 19,30 si am stat in sala de nasteri de la 10 dimineata)
am cerut niste laxative si ceva sa imi coboare laptele mai usor fara sa fac febra si am obtinut si laxative si 2 injectii de oxitocina fara sa platesc un leu
am dat in schimb cate 10000 la infirmiera care mi-a adus mancarea la pat de la poarta pt ca eu nu ma puteam deplasa pana in curte decat dupa 2 zile
nu am luat nici un streptococ (pe care cica il au in mod natural toate gravidele, am citit eu pe un site ) bebe a fost f sanatos la externare.
am stat intr-un salon cu inca o tanara mamica dar nu am avut bebei cu noi, din pacate. nu stiu cum se ajunge in salonul cu patutul bebeului langa mama, am incercat dar cica era ocupat
mie mi se pare fff invechita si prost dotata toata maternitatea cu toate eforturile lor de cosmetizare pe ici pe colo (eu am mai stat internata si in alte randuri prin maternitate si asa ca mai cunosc locul si din alte ocazii)
in rezumat:
de dr am fost chiar fff multumita, asa ca al 2 lea bebe tot el o sa il aduca pe lume, adica eu cu ajutorul lui
asistentele nu sunt deloc motivate sa faca o treaba ca lumea ( am inteles mai tarziu ca se purtau cu mine binisor pt ca dr meu e mai sever cu asistentele in caz ca fac probleme pacientelor lui)
mancare naspa si putina
bai urate si putine (nu asa de urate ca in regie in Bucuresti de ex)
daca ar fi dupa mine nu as mai vrea sa mai ma duc acolo dar nu mai e alta maternitate in oras
din pacate nasterea e un eveniment de care ne amintim si dupa multi ani si e pacat sa pasterzi acelor momente minunate o amintire atat de trista din cauza tratamentelor un pic jalnice
eu stiu ca o sa imi aduc aminte de momentul in care l-am tinut in brate pt prima data pe bebe ca fiind cel mai frumos minutel din viata mea, cel mai magic si cel mai special indiferent cum ma tratau personalul medical si indiferent de cond materiale din maternitate ( si s-al fi nascut in mijlocul ulitii si tot m-as fi simtit speciala si fericita pt ca am devenit mama si abea atunci am inteles-o pe mama cel mai bine si abea atunci am invatat sa o iubesc cum merita ( nu ca nu as fi iubit-o pana atunci
hai ca m-am lungit cat china
va doresc nasteri usoare si bebei sanatosi
va transmitem multi pupici din Brasov


Mergi la inceput