despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

akaCe teste?
Un criteriu de alegere a spitalului este si in ce zona locuiesti... zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:


In copilarie am avut un "pui" de toxoplasmoza, si din cauza asta vreau sa fac niste analize inainte de a avea bebe. Oricum nu le-am mai facut de cativa ani buni. Oricum astept recomandari.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by aka


In copilarie am avut un "pui" de toxoplasmoza, si din cauza asta vreau sa fac niste analize inainte de a avea bebe. Oricum nu le-am mai facut de cativa ani buni. Oricum astept recomandari.
Multumesc.



Eu stiu ca odata facuta ai imunitate si nu mai faci a doua oara. Dar ca sa fii sigura te duci si faci analizele... Sunt destule cabinete unde se fac analize pt. asa ceva... Eu, de ex., am fost la Sanador... Dai un search pe google si o sa gasesti chiar si preturile.
Dar de unde stii ca ai avut? Din curiozitate intreb... ca eu citisem ca se manifesta ca o raceala, cu ganglioni imflamati si ca de cele mai multe ori nu stii ca ar fi vorba de asa ceva...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Aka, te intrebam ce analize vrei sa faci, pentru ca depinde de la medic la medic ce iti cere - sau unii nu iti cer deloc.
Eu am fost acum 2 ani la un cabinet in Dr. Taberei. I-am zis doctoritei respective (care e medic obs-gineco la Giulesti) ca as vrea sa raman insarcinata in viitorul apropiat. M-a controlat sa vada uterul si ovarele, si atat. Nu tu Papanicolau, nu tu indicatii despre ce vitamine sa iau...(dupa ce am ramas insarcinata am aflat ca trebuia sa iau Acid folic inca de dinainte de conceptie)... nu tu recomandari privind analizele pe care ar trebui sa le fac... Am insistat eu totusi sa imi faca Papanicolau, si m-am intors dupa o saptamana sa imi dea rezultatul. Aici s-a incheiat "colaborarea" mea cu acea doctorita. Si vreau sa spun ca nu venisem asa, la intamplare, ci ma recomandase una din pacientele ei fidele, care fusese si operata de respectiva doctorita, etc, etc.

Analize: medicul de familie poate sa iti dea acum trimitere sa faci analizele standard (cele la care ai dreptul gratuit o data pe an), si cand ajungi acolo ceri sa iti mai faca (contra cost): toxoplasma si citomegalovirus. Daca vrei sa iti faci si analize de secretie - mergi la o clinica serioasa.

Daca vrei, o sa caut buletinele de analiza pe care le-am primit si iti dau pm cu ce analize am facut. E ok asa?
Si inca ceva: mai citeste aici pe forum si alege-ti un medic... sau intreaba-ti prietenele la ce medici merg ele...sau gandeste-te daca vrei nastere naturala sau musai cezariana (sunt unii care accepta cezariana la cerere, altii nici sa n-auda!)...

Pentru alegerea medicului poti citi si Doctori de care sa te feresti... - acolo ai link-uri la diferite alte subiecte despre medici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutex spune:

Buna mamici!

Cine imi poate spune daca a nascut cu dr Magda Petrache, Polizu sau a auzit de ea. Eu merg la ea deocamdata si mi-a facut o impresie buna, dar as vrea sa aud lucruri concrete de la voi.

Multumesc,
Ancutex 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Elyanne, toxoplasmoza am descoperit-o intamplator, dar s-a complicat un pic pentru ca am ajuns sa se extirpeze ganglionii. Am facut un tratament si de atunci nu am mai avut probleme. Dar paza buna trece primejdia
Christina multumesc mult pentru sfaturi. Daca ai timp te rog trimite-mi si mie analizele pe care le-ai facut tu. Poate ajung saptamana viitoare la doctor si macar sa stiu ce sa-i cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by aka

Elyanne, toxoplasmoza am descoperit-o intamplator, dar s-a complicat un pic pentru ca am ajuns sa se extirpeze ganglionii. Am facut un tratament si de atunci nu am mai avut probleme. Dar paza buna trece primejdia
Christina multumesc mult pentru sfaturi. Daca ai timp te rog trimite-mi si mie analizele pe care le-ai facut tu. Poate ajung saptamana viitoare la doctor si macar sa stiu ce sa-i cer.



Atunci cred ca a fost ceva mai mult decat un "pui" de toxoplasma...
Hai sa-ti spun ce analize am facut eu... la dr. de familie analizele care se fac gratuit pt. gravide: hemoleucograma, hiv, sifilis, grupa sanguina si rh, analize la urina si mi-a dat trimitere pt. la secretie.... am uitat ... eu eram deja gravida cand am facut toate astea...
Apoi, am facut determinare anticorpi toxoplasma, cmv, listeria. Ar mai trebui sa faci determinari de anticorpi pt. varicela (daca nu stii sigur ca ai facut-o). Si daca nu ai anticorpi e bine sa faci vaccin si sa mai astepti 3 luni pana la bb.




www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Dragele mele, eu am nascut in urma cu aproape 8 luni la Canatcuzino un baietel slava domnului sanatos. De ce minunata nasterea mea? Pentru ca inca din timpul sarcinii am avut langa mine un om minunat, in persoana d-rei doctor LUMINITA ENACHE(face consultatii la Floreasca), care a avut mare grija de mine si mi-a dat inceredere in fortele proprii, atat de mult, incat imi doream cu disperare sa nasc natural. Dar nu a fost sa fie, bebele meu a fost pelvian si foarte puturos, la 41de saptamani el nu vroia sa iasa, desi primise niste invitatii discrete de 3 ori(stimulari cu Ca intravenos.)
Spitalul este curat, e adevarat, "murdar" de comportamentul asistentelor de la copii, dar doctorita mea si neonatologul care l-a primit in viata, minunatul domn doctor CRACIUN, au facut ca sederea in acest loc sa imi starneasca si acum amintiri ce imi dau lacrimile...
Va doresc din inima sa va ganditi si voi cu aceeasi placere la venirea pe lume a copiilor vostri!!!!



Andutzy si Dragoselu
poze cu familia noastra:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/andra_teodoru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

As dori sa stiu daca a nascut cineva cu dr. Alexandrescu M. la polizu.
Daca da, as dori sa aflu impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

quote:
Originally posted by aka

multumesc mult pentru sfaturi. Daca ai timp te rog trimite-mi si mie analizele pe care le-ai facut tu. Poate ajung saptamana viitoare la doctor si macar sa stiu ce sa-i cer.



aka, scuze de intarziere, acum ti-am transmis e-mail (n-ai activata optiunea PM). Ai ajuns la un medic?
Multa bafta!

Mergi la inceput