despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

fetelor va rog spuneti mi unde sa ma duk: la giulesti la doctorita georgescu carmen sau la cantacuzino la doctorita ceausu iuliana? stie cineva ceva despre doctorite?
multumesc
andreea25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

eu am nascut in oct 2004 la spitalul polizu cu dr. nic. suciu. multumita de nota 10 de conditii, asistente, iar de dr. de nota 20.
dr. a venit la 4 dimineata de acasa pt alexa mea.

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Eu am nascut la spit. Elias cu dr.Tutunaru care e de nota 20! E super...Eu am nascut duminica, si cand l-au sunat sa vina in 5 minute a ajuns la spital, a sunat el anestezista si a venit si mi-a facut epidurala, nu mai stiu o chema pe anestezista, care la fel a fost super ok, mi-a explicat mult ce urma sa-mi faca. La fel si moasa a fost langa mine tot timpul, f. draguta.
Salonul avea 6 paturi, bebeii erau tot timpul acolo, mai putin noaptea, cand ii luau. Am stat internata 3 zile, curatenia era ok, mai putin la baie...cam naspa!
Neonatolog a fost dr. Cobac, super de treaba si ea.
Infirmierele si asistentele erau dragute, bineinteles ca le dadeam ceva de fiecare data!
Eu am fost multumita de spital, acum am inteles ca s-a renovat, cred ca arata si mai bine.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_bubu05/my_photos



La fel si eu.
Anestezista se numeste dr. Marinescu.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina severina spune:


Imi pare rau ca nu am postat acum doi ani si jumatate atunci cand am nascut. Probabil multe dintre viitoarele mamici s-ar fi gandit de doua ori inainte de a merge la doctorul Radoi de la Municipal. Am citit si alocutiunile pro si cele contra impotriva acestui purtator de halat alb. Singurul lucru pe care vreau sa-l spun, inainte de a povesti ce-am patit, este ca un doctor isi dovedeste profesionalismul atunci cand se confrunta cu cazuri grave. Si cum aici este vorba de nasteri, un ginecolog poate fi considerat bun atunci cand salveaza pacienta din situatii de criza. Pentru sarcini fara probleme, asa cum marea majoritate dintre voi ati avut si va felicit pentru asta, o moasa este de ajuns.

SA-mi incep scurta povestire, voi evita sa intru in detalii: cand am ramas insarcinata, m-am interesat, evident, de un medic priceput. Am auzit ca doctorita Protopopescu de la Municipal este un ginecolog cu bun renume, m-am prezentat si, pana in saptamana 36 m-am prezentat de doua ori pe luna la tot felul de controale. Mi s-a spus sa iau Aspenter pe durata sarcinii, pentru ca aveam probleme, nu grave, dar era bine sa iau acest medicament (aspirina cu dozaj mai mic). Doctorita mi-a spus inca de la inceputul sarcinii ca, inainte cu cateva zile de cezariana, trebuie sa intrerup acest tratament si, de asemenea, m-a avertizat, ca nu voi putea duce sarcina pana in 40 de saptamani.
In saptamana 36, am vorbit cu dumneaei la telefon, mi-a spus sa ma duc sa mai fac o echografie, si, in timp ce-mi asteptam randul la analiza, am aflat intamplator ca doctorita Protopescu, ea, care m-a urmarit tot timpul sarcinii, si cu care urma sa nasc, a plecat in area Britanie pentru o luna. Am simtit ca o sa pice cerul pe mine. Mai aveam cateva zile si trebuia sa nasc, iar doctorita mea plecase fara sa-mi spuna o vorba in strainatate.
Am ajuns, dupa niste telefoane date, in saptamana 37 de sarcina, la "mana dreapta" a doctoritei Protopopescu, la doctorul Radoi. I-am spus ca am luat aspirina, ca am intrerupt-o, iar el m-a consultat sumar si mi-a zis sa merg linistita acasa, ca voi duce sarcina fara probleme pana in 40 de saptamani.
Bafta mea a fost ca n-am avut incredere in el: i-am consultat asadar si pe doctorita Gherasie de la Spitalul CFR 2, care m-a examinat, m-a chemat peste doua zile sa ma examineze inca o data echografic, lucrurile nu erau deloc in regula si am facut cezariana. Ceea ce nu mi se spusese a fost ca, la intreruperea aspirinei, exista riscul formarii unui cheg de sange placentar (parca), cheg care se formase si punea in pericol atat viata fatului, cat si a mea. Daca ma lasam pe recomandarile ferme ale doctorului Radoi sau ale "doamnei" Protopopescu, puteam sa murim de o mie de ori si eu si copilul.
Astept ocazia - care cu siguranta se va ivi intr-o zi, de a ma reintalni cu acesti "profesionisti". Si toata viata le voi multumi sotilor Gherasie care au acceptat sa se ocupe de mine, chiar daca eram in noua luni si aveam, evident, probleme.
Ca o concluzie, ar trebui sa fiu nebuna sa vorbesc in termeni buni de aceasta echipa de la Municipal, formata din Protopopescu si Radoi. Voi veti sti, insa, sa trgeti singuri concluziile care se impun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna fetelor...

Sunt o viitoare mamica de mai-iunie 2006 si sunt pacienta dr. Cezara Bucur la CMU. Tot cu dansa voi si naste la Giulesti. As vrea sa nasc prin cezariana cu rahi si epidurala.
Cu toate ca am recomandari bune in ceea ce o priveste pe doctorita si mie imi place cum s-a purtat pana acum cu mine... as dori totusi sa mai aflu si de la voi pareri pro si contra bine-nteles! Mai ales de le cele care au nascut prin metoda mai sus amintita.
Postarile despre dr Cezara Bucur de pe forum sunt ceva mai vechi si as fi vrut sa aud ceva mai de actualitate.
Multumesc si astept vesti!

Va pup




http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060619/dt/7/k/ce22/preg.png

Dilaural 17+ cu Andreea Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anny spune:

Draga Dilaural,

Cezara Bucur nu face cezariene la cerere. Decat cine stie.....sa reusesti sa o convingi tu.
Eu am nascut cu dansa (nastere naturala) si a fost super ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

Draga Dilaural,

Cezara Bucur este un medic f.f.f.f.bun.Printre altele,profesionalismul unui medic se vede si in usurinta cu care accepta sa faca o cezariana,atunci cand nu se impune si dorinta de ,,taietura ,, pe burtica este doar un moft.Te sfatuiesc sa ai incredere in ea si sa nasti asa cum te sfatuieste.Oricum va fi bine si atat tu,cat si puiutul din burtica sunteti pe maini bune!Eu voi naste cu ea,sper la sf. lui martie/inc. lui aprilie si sunt f. fericita ca pot naste natural(pozitia bebitei permite asta).Cezariana poate face orice medic si asta nu inseamna ca merita laude,la o nastere naturala nu se incumeta toti(de fapt,din ce in ce mai putini)din comoditate in primul rand.Auzisem un fapt real.petrecut intr-o garda de noappe la Municipal.Nu spun numele dr.(unul renumit,oricum) ci doar faptul ca o noapte intreaga a facut 5 cezariene.Inmultiti acest nr. cu 250 Euro si luati in calcul durata unei nasteri normale.Ce concluzie trageti,cele care cititi asta?




ANDREEA GEORGIANA +28 saptamani
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Nu, Cezara Bucur nu face cezariana la cerere, in schimb nu are nici un stres vizavi de nasterea cu epidurala, cum au multi alti medici (unii chiar renumiti). Eu am avut ambele sarcini si nasteri supravegheate de dansa si nu am nici cat negru sub unghie de reprosat. Nu m-apuc s-o laud iar (ca o mai facui in repetate randuri), insa mie mi se pare medicul ideal pentru o graviduta: isi cunoaste meseria, ii place foarte mult, este sigura pe ea si e genul de om plin de viata si de elan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Despre doamna doctor Cojocaru, din Iasi, spitalul Cuza Voda si cabinetul MEDIS, poate sa-mi dea cineva niste informatii? Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:


Buna
As vrea sa fac niste teste inainte de a ramane insarcinata. Am fost la medicul de familie si mi la recomandat pe Dr. Badea Stefan de la sp. Caritas. Are cineva informatii despre el?
Din cate am citit pe aici spitalul nu este din cele mai curate din Bucuresti. Asa ca nu prea stiu ce sa fac.

Multumesc frumos.

Mergi la inceput