despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_georgiana spune:

Este o problema delicata. Sunt una din femeile norocoase care nu a avut nici o problema in timpul sarcinii. Am facut tot ce trebuia sa fie bine "ca la carte". In luna a noua cu doua zile inainte sa nasc mi se face o eco la Spitalul Bucur unde am si nascut si se totul este bine, copil cu diametre normale apreciat cam la 3,600 kg. Nasc cu doctorita tanara a carei nume nu are rost sa-l dau, este pacat de cariera ei, doctorita care mi-a supravegheat sarcina de la bun inceput. Provocam nasterea deoarece era unpic trecut de termen si eu aveam ceva semne. Am travaliu de 45 min dar expulzia dureaza peste 1 ora. Copilul meu avea 4,300 kg si eu normal as fi fost una din cazurile care trebuia sa nasc cu cezariana. Copilul s-a nascut cu scor 2, a avut semipareza, edem cerebral si infectie nu se stie de unde provenita. Cand mergeam sa-mi vad copilul mi se zicea ca este bine. Era sub somnifere si daca nu ai fi stiut cum trebuie sa arate un nou nascut ai fi zis ca este bine. Neonatologul a fugit de mine si de sotul meu trei zile ca apoi sa ne zica ca nu stie daca mai poate face ceva. Am avut insa noroc cu doua asistente care pana la urma ne-au zis ce se intampla. Am plecat de acolo pe semnatura noastra la Budimex unde domnul doctor STANCIU mi l-a pus pe picioare in trei saptamani. Pe 29 septembrie implineste 1 an, alearga prin toata casa, mananca orice ii dai, doarme f bine cu alte cuvinte este un baiat cuminte si sanatos.
Ce vreau sa spun este ca am mai auzit despre Maternitatea Bucur intamplari de genul asta si ca mie aceasta maternitate mi-a provocat numai rau. Si sunt una dintre cele care a donat in stanga si in dreapta banuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gavrilia spune:

quote:
Originally posted by miruna28

Si eu sunt curioasa cum este acum la Elias, acum dupa renovare adica..; voi naste in noiembrie, acolo.




Buna,

am fost la Elias pentru control saptamana asta, dupa marea renovare...se pare ca totul este mai frumos insa s-a restrictionat accesul al copilashi...tatii sau cei din familie nu mai au voie sa intre decat pana la lift, probabil ca asistentele vor aduce copilashii afara, sau poate daca se da ceva se lasa sa se intre insa pentru putin timp.
Am o intrebare si eu la voi, de ma puteti ajuta: sunt noua si urmeaza sa nasc dupa DPN pe 15 octombrie, insa deoarece am cerclaj se pare ca voi naste mai devreme, oricum bb vroia sa iasa afara de pe la 6 luni si jumatate...stiti cumva cum este dna Dr Cristian Rodica?

Va multumesc mult!

Gabriela 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soriceel spune:

am nascut in noiembrie 2004, la elias, cu dr. tutunaru. experienta mea a fost f. placuta, am ajuns la spital la ora 17 si la ora 22 s-a nascut fetita mea, teodora-prima nastere, fara avorturi, nastere normala, fara epidurala, pt. ca dilatatia mea era deja 5.durerile nu au fost mai mari ca acelea provocate de piatra la rinichi, cele intense au durat cam doua ore, mai rau era ca nu puteam respira normal in <<pozitia de livrare>>.bebita mea a luat nota 9 la nastere.
neonatologii nu sunt grozavi, cu exceptia dr. luminita cobac, care e super, inclusiv ca dedicatie, dar din pacate cele care nasc cu tutunaru nu o au ca neonatolog.preturile sunt modice,nimeni nu mi-a cerut bani,sumele de rulaj erau 20000 pt schimbat lenjeria si toaleta zilnica, 500 mii moasa,neonatologul-fiecare.curat,mancarea necomestibila, WC-ul disponibil cam murdar,dar pt. cele smechere mai exista solutii (alte wc-uri...).NASTERE USOARA!! nu va speriati, ce e fgreu abia incepe!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bibirina spune:

Multumesc fetele pt sfaturile voastre.La mine e primul copil , ca la multe dintre voi, si sincer cand aud cat de apropiate sunteti de doctorul/a voastra va invidiez.Am fost la 3 controale in decurs de 1 luna si 1/2 si eu nu am apucat sa o intreb mai nimic pe d-na doctor , in schimb bani bagati la greu in buzunar , ecografii (care nu mi s-au parut atat de necesare si numeroase de altfel) am facut triplul test (astept rezultatele ) dar mi-a spus printre picaturile ei , ca trebuie sa fac si un test de malformatii(mai exact se numeste ecografie cu morfologie fetala- alta ecografie), cu toate ca nu stiu la ce este necesara avand in vedere ca nu au fost asemenea pb nici la mine nici la sotul in familie(ca daca stau sa ma gandesc soacra-mea cand a nascut nu a mai facut atatea analize si slava domnului ambii copii sunt sanatosi si cu capul pe umeri.)Dar ce ma roade pe mine e ca nu apuc sa vb cu doctora despre ce ma roade pe mine:de ex am aproximat eu ca prin martie, sau inceputul lui aprilie o sa nasc, dar doctora nu mi-a spus nimic.Sa stiti ca nici municipalul nu este aproape de mine , dar imi este mai usor sa ajung la el decat la Giulesti.Normal maternitatea de langa mine este Sf Pantelimon. Dar nu prea mi-a inspirat incredere .Acum .... nici nu mai stiu , oricum trebuie sa ma hotarasc destul de repede.... Merci mult pt sfaturi si sa avem o nastere cat mai usoara, si sa ne bucuram de ceea ce am fost in stare sa cream.Va pup si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

dragele mele, as dori sa aflu cateceva despre DR.MITRAN de la spit GIULESTI, bucuresti.daca vreuna dintre voi a nascut acolo si intamplator imi poate spune ceva, eu va multumesc anticipat.pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cunosc un caz... mama are 28 de ani, probleme in familie n-au... si totusi bb are SD. A iesit ceva in neregula la eco morfologica, insa nu au facut si amniocenteza (cum le recomandase medicul care facuse eco), pt. ca doctorul ei a zis ca nu e cazul...

Asa ca mai bine faceti-va toate anlizele... E mai bine asa...

Si eu am facut triplu test + eco, cu toate ca aveam 24 de ani si nici un fel de probleme in familie... Au iesit ok. Bb este bine, sanatoasa...



Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Bibirina, eu am facut morfologie fetala pentru linistea mea sufleteasca, chiar daca nu au fost probleme nici la mine nici la sotul meu in familie. Oricum morfo fatala tb facuta pana in saptamana 27 de sarcina.
Sarcina usoara!

Mihaela & Arthuras Ingeras (02.09.2004)
poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korryna spune:

Ma bucur ca manicile de Bucuresti sunt asa de active pe forum, eu tot caut mamici de Timisoara, dar cred ca sunt cam putine... Oricum tot ceea ce scrieti ma ajuta sa intru in maternitate orecum pregatita...din pacate se pare ca pentru ce e mai rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

babyblue, nu am mers personal la dr mitran, dar am avut de-a face cu el. nu stiu cum se comporta cu pacientele lui, dar pe celelalte le trateaza execrabil. experientele cu el... 3 la numar....pt toate are bila neagra.
prima. eu la nastere, ajung cu menbranele rupte... imi face un control cu valvele de-am crezut ca ma rupe, a tras de mine de parca eram animal... si cum era de garda, mi-a mai tras o scarmaneala dupa ce-am ajuns la sala de nasteri; cand am inceput sa ma chircesc de durere, a tipat ca am venit sa nasc, sa nu ma mai vait atat.
doi. tipa care a nascut o data cu mine. si ea a beneficiat de acelasi tratament. numai ca ea a tipat de durere si individul s-a enervat, i-a aruncat manusile pe fata si i-a zis sa se controleze singura. apoi s-a dus jos la camera de garda si urla in gura mare ca e una cu mofturi sus la nasteri... sotii nostri, care erau jos... ne suna repede sa vada ce s-a intamplat... vali plangea... io le-am povestit cum si-a luat niste manusi peste ochi... si s-a lasat jos cu un scandal monstru, facut de sotul tipei. urmarea... macar am scapat de individ, n-a mai venit sa ne vada.
trei. acum doua saptamani la colposcopie, la giulesti... o fetita (sincer nu cred ca avea mai mult de 17 ani), venita cu bunica... cine stie de ce, nimereste la el... aud niste urlete din cabinet " e te doare pe dracu, da' cand ai fost fata mare si ti-ai tras-o nu te-a durut"??? scuze pt limbaj, dar exact asta am auzit. si peste 5 minute o vad iesind din cabinet cu lacrimile innodate in barbie...

nu stiu absolut nimic despre talentele lui profesionale, dar numai astea trei experiente ma fac sa-l privesc de fiecare data cu dezgust total de cate ori ajung in spitalul ala!

Cristina 30+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Referitor la cum arata maternitatea Elias acum dupa renovare, eu nu am nascut inca dar am facut acum o luna un cerclaj acolo si pot sa va spun ca totul e super ok. Sala de operatii arata bine, nu da pe afara dar la ce te poti astepta la o sala de operatii ca doar nu stai acolo cu zilele. In schimb pe mine m-au dus dupa operatie in saloanele normale nu cele pentru mamici care erau langa. Si am ramas muta de uimire. Pe llanga faptul ca era curatenie luna, paturile, tot mobilierul excelent, termopane, jaluzele "smechere", totul foarte viu colorat, vine Tutunaru sa vada cum ma simt si ii zic: arata bine saloanele dupa renovare! Iar el : care renovare ca la astea s-au pus doar termopane, si m-a trimis in saloanele renovate, alea pentru mamici sa vad cum arata. Si pot sa zic ca arata excelent. Si eu sunt carcotasa rau din punctul de vedere al curateniei. Asa ca stati linistite, e FOARTE BINE!
M-am cam lungit cu explicatiile dar am zis sa fiu cat mai la obiect.
Pupic

PS Am uitat! Nu se mai permite accesul nici in sala de travaliu nici in saloane. Trebuie sa stai pe hol sa astepti sau sa "fii atent cu asistentele" si te mai lasa sa intri in salon. Eu am dat 500.000 la asistenta sefa si l-a lasat pe sotul meu sa stea cu mine in salon de cand m-au adus pana am plecat. Asa ca.....de retinut

Madau si 28+

Mergi la inceput