despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

IRISMETAL
te rog sa-mi spui cam cum procedai tu in timpul sarcinii cu controalele, pentru ca si eu sunt la cfr2, la corina echim, si in dimineata asta am aflat ca nu mai face garzi la spital, si mi-a dat niste telefoane de la niste cabinete, am sunat, si programarile se faceau cu o luna inainte...
bine, am sunat-o pe dra dupa aia si i-am zis ca vin tot la spital, numai ca dimineata... asta e...dar m-a cam speriat, ca mi-a placut de ea si nu as vrea sa o schimb...
eu, ce sa zic, raman tot la cezariana mea, ca asa mi s-a recomandat medical, dar as vrea sa stiu totusi cam ce-ti mai face doctorul la o nastere naturala fara complicatii in afara de faptul ca practica o incizie si - repet- ca mie nu mi se pare nici vulgar nici alt fel- trage copilul de picioare cand iese...? sau nu face nici atat ?

dienutagraviduta 13+ si bebelusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Dienutagraviduta ca nu il agreezi pe dr. Radoi inteleg, e dreptul tau. Dar tu ai incalcat regulamentul DC care spune combateti idei nu persoane. Despre maniera in care ai facut acest lucru nici nu vreau sa discut.
Si eu am nascut cu Dr. Radoi, iar Carina-mandarina e bine.
Iti doresc sarcina si nastere usoare si putin mai multa toleranta.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by roisin

Ma scuzati ca ma bag in discutie, nu vreau sa incurc pe aici dar nu inteleg cum se poate ca un medic care urmareste o sarcina sa nu ia tensiunea niciodata gravidei... Si in caz de preeclampsia (Doamne fereste!) el cum isi da seama ca ai o problema, asteapta sa te umfli sau sa lesini pe strada?
N-am idee cum e domnul Radoi, dar unul din motivele pentru care eu am schimbat medicul a fost ca nu mi-a luat tensiunea si nu mi-a dat o lista decenta de analize sa fac. Monitorizarea tensiunii este OBLIGATORIE in timpul sarcinii...

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro


Na si daca tot veni vorba de Radoi, m-am apucat sa citesc din urma toate mesajele de la topicul asta. La fiecare control lunar mi-a luat tensiunea, Rh si grupa sanguina au fost primele teste pe care le-am facut urmate de alte trei siruri de analize in fiecare semastru. Am facut trei echo morfologice. Eu cred ca e suficient. In plus imi faceam liste cu intrebari si nu il lasam pana nu ma lamuream.
Am nascut normal fara anestezie si nu e chiar asa sinistru.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Nu am rezistat sa nu ma bag. Inteleg ca aici este un conflict pro- si contra- Radoi. Eu nu-l cunosc, sunt din Iasi si n-am nici cea mai vaga idee despre el. M-a surprins un pic atitudinea unora de a ridica in slavi pe acest doctor; inteleg ca mare parte este multumita de el insa cred ca s-a prea exagerat. Nu stiu, poate gresesc eu, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar am vrut sa scriu pentru ca mi s-a parut deplasat sa scrii n mesaje de multumire, stiind mai ales ca au fost mamici care au avut probleme.Era suficient unul singur pentru ca fiecare intelege si filtreaza informatiile prin propria prisma. Cred ca un pic de umanitate nu ar strica, indiferent cat de mare ne-ar fi bucuria proprie. Si eu am avut o sarcina dificila cu placenta praviae si hemoragie, preeclampsie si nastere la 36 saptamani(am stat 2 luni in spital), am fost foarte multumita de doctorita mea care era oricand o sunam disponibila, i-am multumit personal, o recomand cu caldura cui ma intreaba, dar parca sa pun mesaje de multumire aici (ca poate o intra pe forum) mi se pare asa, prea "comercial" si cam pueril - nu vreau sa folosesc cuvinte prea dure. Prea muuuult. Incetati si bucurati-va de copiii vostri si lasati si mamele care au trecut prin experiente nefericite sa se linisteasca.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu am nimic cu nimeni, dar ce este prea mult strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Draga comunitate - asteptam impresiile voastre despre spitalele si doctorii unde ati nascut. Cu cit mai concret - cu atit mai bine!
Pentru parinti... despre copii!

Asa incepe acest subiect. Personal nu l-am ridicat niodata in slavi pe Dr. Radoi. Am fost multumita de felul in care mi-au fost oferite niste servicii. Absolut firesc si normal,nimic iesit din comun. La fel ca si alti medici este si contestat, probabil ca a si gresit uneori, la fel ca toti ceilalti. Atata timp cat discutia se poarta in termeni civilizati fiecare isi poate exprima si argumenta punctul de vedere.
Laliq, am toata compasiunea pentru ce ti s-a intamplat si iti doresc ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste aceasta trauma.
As vrea sa stiti, si imi asum cu responsabilitate acest lucru, ca sunt una dintre persoanele care l-a informat pe dr. Radoi despre existenta acestui site si despre parerile exprimate in legatura cu el. Si nu urmaream sa obtin nimic. Intotdeauna, cu exceptia nasterii, am fost la cabinetul particular si am platit consultatia. Mi se pare firesc ca un om sa stie cum este vazut, evaluat, profesional si uman. Asta il poate chiar ajuta daca la un moment dat greseste.
Cu respect,
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

draga nadina,
te rog sa mai citesti odata mesajul meu; poate nu te va surprinde dupa aceea daca vei afla ca nu-l cunosc, nu am nimic cu acest om; disputa, am mai afirmat si mai sus, nu isi are locul aici, insa de la asta pana la a-mi afirma dezgustul fata de ce au facut unele mamici, efectiv facand in ciuda celor care au trait o tragedie sub supravegherea acestui doctor, doar pentru ca la ele lucrurile au mers normal- sa ma scuzati- mie nu mi se pare iestit din comun.
efectiv, am fost dezgustata sa vad asa ceva.
nu cred ca am incalcat regulamentul dc - parerea mea este ca unui om care jongleza cu sanatatea noastra si a copiilor nostri nu ii este permis sa greseasca.
te rog de asemenea sa citesti si parerea lui rox-dumitrescu :este exact ceea ce cred si eu , insa la un alt ton; tonul pe care l-am avut eu se datoreaza faptului ca am vazut un seaman de-al meu luat in bataie de joc de altul - iar la chestii din astea, sincer nu pot sa fiu toleranta.
de asemenea, sa fiti sigure, ca nu am avut un atac la persoana, ci la situatie - nu am de gand sa ii arat anculinei "cum sa-i fie rusine" daca se va intampla sa o intalnesc pe strada, am citit mai multe despre ea, despre nasterea fetitei sale, stiu ca ii place sa scrie foarte mult... sincer nu sunt o persoana nici agresiva si nici irascibila, ba poate chiar miloasa...
intamplarea nefericita face ca astazi am suferit o pierdere insemnata : mi-a murit pisicuta - a cazut de la balcon - nu stiu cum si de ce - nu eram nici eu, nici sotul acasa...
credeti-ma am suferit enorm - va puteti imagina insa cum ar fi sa pierdeti un copil ?
de asta, eu cred ca persoanele care sufera merita putina decenta...

dienutagraviduta 13+ si bebelusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irismetal spune:

Dienuta,
Pana la 8 luni am fost in evidenta Dr. meu, Vanda Angela de la Policlinica CF2 iar de la 8 luni m-a trimis la Dr. Gherasie.
Am fost foarte incantata, dar nu prea am ce sa-ti spun deoarece am nascut tot prin cezariana.
Optiunea cezarienei a fost a lui deoarece copilul era mare (4 kg), eu aveam 35 de ani, m-a lasat 2 saptamani peste termen si Stefanel nu dadea semne ca vrea sa vina in lumea asta asa ca am aceptat-o.
Ce sa-ti mai spun ca dupa aceea i-am multumit lui Dumnezeu ca s-a intamplat asa, deoarece am vazut cat se chinuiau fetele care au nascut normal, aveau dureri si inainte si dupa, nu puteau sa faca pipi ca le ustura, nu puteau sa stea jos, abea mergeau.....
A fost foarte bine, venea periodic sa ma vada dupa operatie, ce sa-ti mai zic am fost super multumita si nici bani multi nu i-am dat, asa cum se dau la alte spitate cu sutele de Euro.
Singura problema pe care am avut-o este ca dupa operatie o saptamana am avut cele mai groaznice dureri si vajuri in cap din viata mea, care au durat o saptamana.
Am inteles dupa aceea ca durerile si vajurile au fost de la anestezia rahi pe care am facut-o in timpul operatiei.

Iti doresc succes si nastere usoara!
Poze cu Stefanel Nazdravanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

pentru cei interesati de spitalul particular din Cluj al dr. Nanu Honorius pot sa ofer unele detalii, insa nu sunt foarte actuale. eu am nascut acolo acum 6 luni si am fost foarte multumita. am avut mari probleme cu sarcina si dr Nanu a facut tot posibilul sa ne fie bine. am nascut cu cezariana (bb mare, eu bazin prea ingust).
conditiile sunt foarte bune, si e normal pt ca e un spital mic, paciente in limita locurilor (desi cererea e foarte mare) si personalul medical tot timpul prezent langa paciente si copii.
eu am fost multumita de faptul ca exista taxele sunt rezonabile si e de preferat pt ca oricum in orice spital dai spaga si tot colo ajungi.
Pt o nastere normala taxa e de 10.000.000 lei si cezariana 15.000.000 lei. nu garantez ca tarifele nu s-au schimbat, stiu ca era in plan o modificare pt ca a crescut mult nr de paciente si capacitatea spitalului e prea mica.
ceea ce mai stiu e faptul ca dr. Nanu nu primeste pacientele doar pt nastere, dc nu le-a urmarit sarcina de la inceput.
dc vreti alte detalii precum adresa, nr tel..., dati un PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauela spune:

Eu am nascut primul baiat la maternitatea Bucur, cu dna dr. Niculescu, prin cezariana....de dansa am fost multumita pt ca si la controale si cat am stat in spital s-a purtat superok, insa ceea ce m-a uimit a fost reactia anestezistului....eu am fost constienta de faptul ca sunt in sala de operatii si ca se umbla la corpul meu din momentul in care mi-am auzit baiatul plangand...simteam aproape tot si tipam la toata lumea (cel putin in gandul meu, pentru ca eram intubata, evident, tipam la toti sa ma lase in pace)...si povestind toate astea lu' nenea anestezistu' el mi-a zambit senin "si n-o sa imi spui ca te-a si durut...." ...am ramas muta si nu am mai zis nimic... Asistentele erau ok la mamici, dar dr. neonatolog, desi femeie mi s-a parut iar o scorpie...a fost singura din tot spitalul care s-a rastit la mine ca "de ce am venit asa tarziu (stiti, fusesem operata si nu am avut voie la bb decat dupa ce mi s-a scos sonda, deci nu m-am dus tot ca sa ascult de doctori), ca acum se vine, ca stiai ca era sa mori si tu si copilul tau??"...intrebari care iar, m-au lasat fara replica...eu stiam ca a fost ceva in neregula cu mine pe masa de operatie, am aflat mai tarziu ca facusem o hipertensiune, dar nimeni nu imi spusese nimic de bb...asta pana la medicul neonatolog...apropos, dansa se nunmeste Novaseliv Licuta, din cate imi amintesc...insa tot ce stiu e ca nu dai asemenea vesti si in maniera in care a facut-o dansa unei lauze care a nascut cu 2-3 zile in urma...baietelul fusese suprapurtat, se nascuse cianotic si a tb sa stea 5 zile la "plaja"...cam asta a fost povestea cu meternitatea Bucur...
Acum am recidivat... :)in sensul ca mai asteptam un bb...tot baietel, din cate mi s-a spus, dar, de data asta voi naste la sp. Elias.Am fost internata acolo acum o saptamana si stiu ca nu se compara cu Bucur...si asta ma bucura.



Numai bine si zile cu soare,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

k Dienuta,
in calitate de mama de bebe si de pisica inteleg ce spui.
Nadina

Mergi la inceput