despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_a spune:

Fetelor vreau sa va intreb si eu daca a nascut cineva pana acum cu dr. Ana Niculescu de la CFR 2.

E destul de draguta dar mi se pare prea tanara si fara experienta si s-a repezit sa-mi dea un antibiotic interzis in sarcina inainte sa vada daca-mi trece cu un antibiotic mai slab. Ma incanta ca imi face mereu ecografie la fiecare vizita, ca nu platesc nimic decat un cadou. Si sunt hotarata sa mai consut si un alt medic, de preferinta femeie.

Dupa tot ce am citit despre cazuri grave cred ca e important sa ai incredere mare in medicul tau si eu nu prea am. Inclin catre spitalul Municipal sau Elias. Va rog imi dati si mie o indicatie si mai ales sa ma primeasca sunt in saptamana 25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliaa spune:

Craiova.
Spitalul nr.1.
Dl. Doctor Nicolae Cernea, omul care pentru mine a fost totul.A INFAPTUIT O MINUNE PE CARE N-O MAI CREDEAM POSIBILA.
A inceput cu o infertilitate ( de mai bine de 3 ani ne straduiam)pe care a rezolvat-o in mai putin de 2 luni, a continuat cu o sarcina destul de problematica mai ales din cauza "pasarelelor" mele din cap, asa cum dansul glumea mereu cand ma vedea,si totul a culminat cu o nastere la fel de problematica in care desi bebelina mea a luat nota 10 la scorul apgar pentru cei 57cm, cele 4 kg, si mai ales pentru rozaliul din obraji, mamica a fost la un pas de a i se scoate uterul din cauza unei complicatii.
Cert este ca Dl. doctor a luptat si a salvat uterul si implicit si pe mine, ba chiar ultima oara cand l-am vazut, glumea din nou ca de fiecare data si imi spunea ca peste 2 ani daca mai vreau mai pot face si pe bebe2, daca intre timp depasesc cu brio perioada de la 3-4 luni cand iti vine sa iti iei lumea in cap din cauza colicilor si a altor ..."bucurii" specifice acestei perioade.
Acest OM, nu numai ca m-a tratat mereu cu zambetul pe buze si cu un profesionalism exemplar, dar lui ii datorez mica minune din camera de dincolo!
Sa-i dea Dumnezeu atata sanatate cata fericire am eu in suflet acum privindu-mi fetita!
Oricand veti vrea sa simtiti ca nu sunteti doar o pacienta oarecare...apelati cu cea mai mare incredere la dansul. Dincolo de profesionalism , are alte 2 calitati rare: Omenia si Optimismul pe care il inspira!




Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005
http://community.webshots.com/user/corneliaa100
http://www.alex.dan-cornelia.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinatwo spune:

Alina_a, pentru situatii speciale este mult mai bine sa te orientezi catre un spital de genul Sp.Municipal,Cantacuzino, Giulesti, Polizu. De ce doar aceste spitale? Pentru ca sunt singurele spitale din Bucuresti unde, in afara de ingrijrea potrivita pe care o vei primi tu, exista neonatologi pregatiti sa poata face fata oricarei probleme a bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marilena_ral spune:

Am nascut o fetita pe 28.06.2004. Spitalul Cantacuzino - SUPER! Doctorii de nota 10 (in special d-na dr. Niculescu cu care am nascut). Asistentele de la sala de nasteri niste dulci. Asistentele de la nou-nascuti - execrabile. Mai ales asistenta sefa (dna Vali) este o spagara de nota 10. La fel ca si asistentele pe care le indruma. Dr. neonatolog Craciun este un om cu suflet mare si indragostit de meseria lui. Nu se impune pretul. Fiecare da cum poate si daca poate. La asistentele de la nou-nascuti trebuie sa fiti mai atente. Daca nu dati nu se uita la voi. Tarifele care se vehiculeaza: doctor - 100 euro, asistente sala de nasteri (moasele) - 500.000 lei, anestezist (pentru peridurala) - 1.500.000 lei. Asistente nou-nascuti - 100.000 lei/zi/persoana (sunt doua pe tura si nu vine nici una de doua ori. Vin prin rotatie ca stiu ca e de muls). Dar asta e. Daca nu dai nu ai. Curatenie si daca ai "noroc" de rezerva e si mai bine. Iti dau bebelusul de a doua zi sa-l ti cu tine. Daca ati ales Cantacuzino sa nu va para rau. In afara de gretoasele de la nou-nascuti totul e super ok. Multa sanatate si nastere usoara viitoarelor mamici.
Marilena si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

Eu una am fost decisa sa nasc in Romania, dar s-a intamplat sa fie aici in Austria unde pot spune ca nu-mi pare deloc rau si sa va spun de ce.am avut pierderi de lichi, de aceea nasterea trebuia provocata,si asta inainte cu 2 saptamani de termenul nasterii.Mi sau administrat 3 medicamente pt a provoca sarcina.travaliul a durat 22 de ore .Doctorii, asistentele s-au purtat extraordinar cu mine, incercand sami usreze situatia, mi-au prezentat toate posibilitatile de nasteri.in timpul contractiilor am probat si cada cu apa, am inteles ca i-ti amelioreaza durerile.nu numai ca mie nu mi-a ameliorat durerile, dar ma gandeam ca este si dificil pt mine sa nasc in cada.in timpul travaliului si al nasterii mi s-a pus muzica ca sa ma poata linisti,paturile cu telecomanda sunt extraordinare atunci cand ai o cezariana, prin ceea ce am trecut eu de fapt..ca durerile deveniosera insuportabile,,,fiecare om are pragul lui de durere.Ca sa nu va mai spun ca sotul meu a dormit in spital pana am nascut, fiindca fara el simteam ca nu pot trece peste asta!a! sa nu va spun ca mancarea a fost extraordinara(pe fiecare in parte intreba cam ce preferinte ar avea.. cu ce mancare nu se impaca, ce mai!au fost extraordinari ca sa nu mai vb de doctori!!!!!!

adjadyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradaria spune:

Eu sunt din Cluj Napoca si o sa nasc la o clinica particulara(nu stiu daca in orasele voastre exista asa ceva)patronata de Dr. Nanu Honorius. Am mers la el de cand aveam 10 saptamani. Acum am 32. Este un om extraordinar.Are o clinica mica cu o sala de consultatii,una de travaliu,una de nasteri si doua saloane cu doua paturi fiecare. Dupa nastere copilul este adus in salon cu mamica. Cat despre plata ,ce sa va zic...? Am platit 1 milion pe toata perioada sarcinii, iar la nastere taxa este de 10 milioane. Voi cat ati cheltuit in total? Mai putin? Daca vreti mai multe informatii vi le pot oferi cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Am nascut la Viena, la spitalul Lainz, conditii de hotel, nastere scurta (3 ore), personal de nota 20. Insa OMULUI caruia ii multumesc si ii ramin toata viata recunoscatoare este Donul Dr. Constantin Olaru de la clinica Brol din Timisoara. Fara el minunea de linga mine azi nu ar fi existat. Il pot recomanda din toata inima, si desi este scump, merita si ultimul leu.

Flavia si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rdunare spune:

Salut tuturor.

Imi vine sa mor de ciuda ca nu am aflat de acest site si forum de mai multa vreme. Asta este, acum sa va spun ce am pe suflet. Sotia mea urmeaza sa nasca la sfarsitul lunii mai. De-ocamdata stim ca vom naste la Municipal, la Dl. Florin Anca. Despre domnia sa am auzit deocamdata multe lucruri bune, am fost cu ea la aproape toate controalele, ne-a explicat pe indelete tot ce am intrebat, etc. Toate bune, doar ca dintr-o coincidenta ciudata am gasit si aici si printre cunoscute doar femei care au nascut prin cezariana cu dansul. Exista printre voi si persoane care au nascut normal cu dansul?
Alta emotie pe care mi-am mai spulberat-o citind pe aici este ca eu trebuie sa fiu langa doamna mea cand se va naste bebeluca. Nu conteaza de cate ori o sa lesin, trebuie sau fiu langa ea!

Inca ceva, cunoasteti clinici particulare care sa ofere si serviciu complet de asistare la nastere si post nastere? Am intrebat la Marie Stopes si mi s-a spus ca urmaresc gravida pana la termen, iar pentru nastere se trece strada la Spit. Bucur, unde te asista doctorul ce a urmarit sarcina, care nu va cere un leu de la tine, ca nu-si risca job-ul pentru 100 de euro. Restul de asistente si medici cred ca tot trebueisc unsi, asa ca mare scofala nu faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Are cineva idee de Dna DR OANA TOADER -POLIZU?????

Cum este, cat se da la cezariana????????

Multumesc de ajutor

Briana 16s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

De Dr. Elvira Gilorteanu stie cineva?



http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/curlycloreta/my_photos

Mergi la inceput