despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Ma scuzati ca ma bag in discutie, nu vreau sa incurc pe aici dar nu inteleg cum se poate ca un medic care urmareste o sarcina sa nu ia tensiunea niciodata gravidei... Si in caz de preeclampsia (Doamne fereste!) el cum isi da seama ca ai o problema, asteapta sa te umfli sau sa lesini pe strada?
N-am idee cum e domnul Radoi, dar unul din motivele pentru care eu am schimbat medicul a fost ca nu mi-a luat tensiunea si nu mi-a dat o lista decenta de analize sa fac. Monitorizarea tensiunii este OBLIGATORIE in timpul sarcinii...

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am mers sarcina trecuta aproape lunar la 2 controale, unul la Radoi si cel de-al doilea la medicul de familie. Radoi se ocupa de partea "ginecologica" a sarcinii si-mi dadea trimitere pentru analizele pe care le considera el relevante, in timp ce medicul de familie ma cantarea, imi lua tensiunea, imi dadea trimitere sa fac celelalte analizele uzuale din sarcina (RH-ul, grupa sanguina, etc) sau retete gratuite atunci cand era nevoie.
Nu stiu cum e normal, cine ar trebui sa se ocupe de tensiune, obstreticianul sau medicul de familie, dar atat timp cat mie mi se lua tensiunea frecvent nu mi-am pus niciodata asemenea probleme. Ba chiar mi se pare ca asa ar fi normal, pentru asta exista medici de familie.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissu spune:

Laliq, nu am cuvinte sa-ti spun ce rau imi pare ca cineva a trebuit sa treaca prin experienta asta groaznica. Poate numai tu stii ce ai simtit atunci. Ma bucur in schimb ca realizezi ca asa a fost sa fie si doctorul Radoi e doar o piesa din acest destin.Cu timpul e bine ca ai ajuns probabil de la manie,furie,indignare,disperare la omeneasca iertare........desi pentru tine poate e prea mult spus.
Eu merg la dr. Radoi la consultatie si voi naste cu el daca totul va fi bine. As vrea sa nu ma gandesc la ceea ce ai patit tu si sa incerc sa am incredere in dansul sa-i urmez sfaturile si sa sper din tot sufletul ca totul va fi bine. Trebuie sa am incredere in el, am nevoie de lucrul asta altfel nu stiu ce am sa fac.
Sper ca nu te-ai suparat pe mine ca am indraznit sa-ti scriu.
Criss si 19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissu spune:

Aaaaaaa si Laliq am uitat sa-ti spun ca si eu am discutat cu dr. Radoi inca de la prima intalnire despre cazul tau. Nu cred ca a vrut sa se scuze in fata mea ci doar m-a avertizat de riscurile care pot interveni.........fie ca este vorba despre sarcina fie ca este vorba nastere.Cu alte cuvinte mi-a spus ca depinde mult de mine ca depinde si de el dar ca mai depinde si de cineva de acolo de Sus, adica de Dumnezeu.
As vrea pareri referitor la lucrul asta daca intereseaza pe cineva sau daca cineva a simtit ca are nevoie si de ajutor de acolo de Sus.
Asta daca nu cumva credeti ca am luat-o razna.
Criss si DPN 26 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Micky, nu medicul de familie iti urmareste sarcina, nu el trebuie sa stie in permanenta starea mamei si a fatului, nu el naste cu tine, ca sa stie ca ai tensiune mica si ca o epidurala te poate afecta... medicul de familie face si el ce poate, dar sarcina ti-o urmareste obstreticianul.
Chiar daca poate parea o operatiune prea banala pentru o somitate medicala, doctorul trebuie sa te cantareasca, sa-ti masoare tensiunea, sa-ti palpeze uterul, sa te caute de edeme la fiecare control, independent de tratamentul pe care il primesti de la medicul de familie.

Eu nu inteleg, tie ce-ti face domnul Radoi la controalele bilunare, ca analizele se fac o data pe trimestru, ce trimiteri poate sa-ti dea o data la doua saptamani?
Prin control "ginecologic" intelegi tuseu vaginal? Asta e tot ce face?

PS: Scuze, am citit aiurea cu controalele bilunare la Radoi... inteleg ca de fapt era unul pe luna. E ok, dar intrebarea mea ramane...

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

rosin, si medicul de familie e obligat sa-ti urmareasca sarcina, ba chiar au niste fise enorme (fisa gravidei se numeste) care trebuiesc completate lunar cu informatii gen tensiune, greutate, etc.
De acord, nu vei naste cu medicul de familie asa ca mi se pare normal ca si obstreticianul sa fie informat de rezultatele din acea fisa, mai ales daca sunt probleme.
N-am facut controale bilunare (am zis doar 2 controale pe luna, unul la un medic, altul la cealalt) ci lunare sau chiar si mai rar daca n-au fost probleme. Si nici n-am zis ca imi da trimitere la analize de fiecare data.
Pe langa tuseul vaginal, la control fie imi interpreteaza ultimele analize, fie rezultatele de la ultima ecografie, fie imi face el o ecografie daca cer eu sau considera ca e cazul, discutam despre orice alte probleme apar pe parcurs, daca sunt sau nu normale in sarcina, ce se poate face in fiecare caz in parte. Nimic special, atat timp cat nu sunt probleme speciale.

N-am termene de comparatie ca sa stiu daca ceea ce face el e suficient sau nu. Insa m-am simtit mult mai confortabil pierzand 10 minute ca sa discutam una sau alta din problemele care pot aparea in sarcina decat m-am simtit cand am fost la Suciu la control...care mi-a facut 2 ecografi (transvaginala si normala), plus controlul de rigoare si luat tensiunea de catre asistenta, insa n-a avut timp sa-mi raspunda la aproape nici o intrebare si totul a durat maxim 10 minute. Poate ca acolo controlul se facea ca la carte insa relatia cu pacienta lasa mult prea mult de dorit. Tu erai un nimeni, una din zecile de paciente "no name", tot timpul era prea grabit ca sa-ti raspunda la vreo intrebare iar daca o facea raspunsul lui era scurt si incomplet; controlul la el mi-a adus aminte de vremurile lu' ceasca si cozile interminabile la portocale si banane, stateai cu orele pana iti venea randul (la el nu se respectau programarile, poate si pentru ca le facea din 10 in 10 minute) iar cand ajungeai in fata iti baga 5 portocale-n sacosa si gata, trebuia sa pleci repede ca sa nu fi calcat in picoare de cei din urma care se-nghesuiau sa prinda si ei o portocala. Poate ca portocalele erau bune, dar nu te intreba nimeni daca vrei 5 portocale sau doar 3, poate ca tu ai stat la coada ai ca sa iei banane dar in momentul ala vanzatoarea n-avea chef sa vanda decat portocale. Sau si mai grav...voiai doar un pachet de biscuiti pentru sora ta care era gravida si i se facuse pofta fix atunci, pachet care se gasea pe toate drumurile, dar poate celelalte magazine erau inchise la oara aia si a trebuit sa stai la toata coada aia ca sa-l cumperi.
Stiu ca poate e deplasata comparatia, dar in cazul meu exact asa a fost....am mers la el sa ma interesez de o intrerupere de sarcina. Am trecut prin cabinet (care n-avea nici un fel de usa, cei de pe hol care asteptau auzeau tot ce se discuta inauntru) unde doctorul statea cu pacienta dinaintea mea si am intrat intr-o salita separata unde era masa pentru control. M-a preluat asistenta, m-a pus sa ma dezbrac si sa ma urc pe masa. Asta fara ca macar sa ma intrebe de ce am venit acolo, ce problema am... Poate ca venisem cu un set de analize ale unei prietene ca sa obtin o a doua parere de specialitate. Poate ca voiam doar o trimitere, sau orice altceva ce nu implica control propriu-zis.
In fine, trecem peste faza asta,...stau cateva minute bune cocotata pe masa, pana termina doctorul cu cealalta pacinat. Apare intr-un final...ma-ntreaba care-i problema, apuc sa-i raspund ca's gravida....si gata, ma intrerupe....imi face repede ecografia, imi arata bebelusul, mai baga mana si mai palpeaza putin pe-acolo (totul dureaza 2 minute maxim, timp in care singurele cuvinte care le-am spus eu au fost "sunt gravida") dupa care-si scoate tacticos manusa si iese din acea camera. Ma-mbrac si ma duc in cealalta camera (aia fara usa, unde n-aveai pic de intimitate). Deja doctorul terminase de scris reteta pentru mine(acid folic, urogestan si inca ceva, probabil reteta clasica pentru toate gravidele), fara ca macar sa ma intrebe daca am mai fost sau nu gravida, daca am vreo problema de sanatate, daca sunt alergica la vre-un medicament, ceva. Fara ca macar sa ma intrebe daca vreau sa pastrez bebelusul. Nimic.. acelasi ritual pe care-l practica probabil de zeci de ani cu orice pacienta gravida care-i calca pragul. Dupa ce-mi da reteta imi spune repede ce am voie si ce nu in sarcina, timp in care asistenta imi lua tensiunea iar urmatoarea la rand intrase deja in salita si probabil il astepta pe octor cocotata sus pe masa. Apuc printre picaturi sa-i spun ca am o piatra la rinichi si reusesc sa-l intreb daca afecteaza cu ceva sarcina. Ma ia si ma urca pe masa din cabinet (tot cel fara usa, care era o incapere de genul 2/3m maxim) unde avea ecograful clasic, imi ridica hainele (asta sub privirile celor care asteptau pe hol sa intre) si-mi verifica ce si cum e cu piatra. 30 de secunde maxim....ajunge la concluzia ca piatra e mica si nu afecteaza sarcina, si gata, jos de pe masa, imi pune reteta in brate si pa la revedere. Aaaa...sa nu uit, inainte sa ii platesc consultatia imi spune ca am o candida si imi recomada spalaturi vaginale (care am citit pe forum ca nu ar fi recomadate in sarcina, dar nu asta era important), ma-mtreaba daca am irigator, ii spun ca nu asa ca imi vinde urgent unul (la un pret mult mai mare decat daca l-as fi luat de pe piata, dar probabil avea omu norma de facut pe luna si nu reusise sa o termine), imi ia banii si pe consultatie si pe irigator si gata.....s-a terminat totul. Numai ca eu eram atat de emotionata in urma ecografiei ca pe moment n-am realizat ce s-a intamplat la cabinet, singura imagine care o aveam atunci in minte era inima bebelusului pe care tocmai il vazusem pe ecograf.

Hai ca am deviat de la subiect, intentia mea n-a fost de a-l vorbi de rau pe acel doctor, poate ca profesional e un om de nota 10, dar ca om lasa mult de dorit. Cel putin asta a fost experienta mea cu el.
Apoi am mers la Radoi, nici macar nu s-a comparat comportamentul lui cu cel al lui Suciu. Poate ca nu mi-a facut 2 ecografi de-o data dar si-a facut timp sa-mi raspunda la cele mai tampite intrebari care mi-au trecut prin cap. Poate ca nu mi-a luat tensiunea la fiecare control dar atunci cand a fost cazul s-a implicat si m-a ajutat. Eu m-am simtit in siguranta pe tot parcursul sarcinii si asta a contat cel mai mult.

Hai ca m-am lungit exagerat de mult......am fugit inapoi la munca....ca am o gramada de facut pana diseara!


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Pana la urma asta conteaza, sa te simti tu in siguranta...

Dupa cum spuneam, si eu am schimbat un medic la prima sarcina, si asta dupa primul control la cabinetul dumisale. Era un medic cu renume, om foarte fin, la el am facut cea mai frumoasa ecografie, i-am pus o droaie de intrebari, mi-a raspuns foarte frumos, dar...
- i-am zis ca as vrea sa fac si alte analize decat cele standard de glicemie, calcemie, etc... l-am intrebat de toxoplasmoza, mi-a raspuns: "dar ce, aveti pisica?" (no comment), i-am zis de CMV insa nu mi l-a trecut pe lista (l-am facut oricum)
- nu mi-a luat tensiunea
- i-a incurcat maica-mii niste analize si s-a comportat absolut ciudat in problema asta ("nu e posibil, va spun eu ca asa este")

Una peste alta, omul era destept, fin, avea rabdare cu mine dar mi-a dovedit superficialitate.
Mie un medic imi ofera siguranta abia atunci cand stie sa-mi si vorbeasca, dar face si orice maruntis necesar ca sa se asigure ca imi merge bine. Daca asta inseamna sa-mi palpeze gambele la fiecare control, sau sa ma urce pe cantar, cu atat mai bine.

Eu am primit un carnet al gravidei de la obstretician, acolo se scrie la fiecare consultatie greutatea, tensiunea, pozitia uterului, eventuale edeme, orice problema poate aparea. La prima sarcina am facut tuseu vaginal la 14 saptamni si apoi in ultima luna. Din cate stiu tuseul nu se prea face la fiecare control, ca sa nu "deranjeze" colul. In schimb primesc ecografii (contra cost ca e clinica privata) in care se vede tot: si placenta, si lungimea colului si pozitia copilului si eventualele probleme (de exemplu acum o luna am avut o mica desprindere de placenta, aia nu se vede la tuseul vaginal).
Absolut orice problema/intrebare/suspiciune am avut am discutat-o cu medicul, la unele intalniri am stat si 40 de minute, daca am un tratament de facut imi repeta de trei ori ce si cum trebuie sa iau si de ce... mai mult de atat nu pot sa cer.

Acuma, eu habar nu am cum este doctorul Radoi, nu vreau sa-i comentez actiunile si nici sa-i judec aptitudinile, Doamne fereste.
Chestia cu tensiunea mi s-a parut insa foarte ciudata (si mi se pare in continuare), si realmente nu reuseam sa pricep cum arata un control in timpul sarcinii la acest medic.

Mie sincer nu-mi e suficient sa am cu cine sta de vorba, as prefera sa gasesc o persoana care sa poata fi si medic competent si om cu inima buna.

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Salut ,eu acum am descoperit subiectul dar l-am citit aproape in intregime .Am si eu o rugaminte la voi :urmeaza sa nasc la Bucur normal cu peridurala i-mi puteti spune si mie ce tarife se practica in Bucuresti(medic ,anestezist, asistente),Daca nu aici pe privat sau la stroengr@yahoo.com v-as fi recunoscatoare pentru ca i-mi este teama si as vrea ca personalul sa fie multumit si implicit eu si bebe bine ingrijiti.

I.G.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Ma adresez cu aceasta rugaminte in special mamicilor din Constanta.
Desi sunt din Chisinau sotul meu vrea sa nasc in Constanta. Va rog sa-mi spuneti ce maternitati bune sint acolo(vre-o una privata?), care sunt conditiile, ce medici imi puteti recomanda? care este atitudinea personalului medical fata de mamici si bebelusi? Ma intereseaza daca o ruda apropiata poate asista la nastere, sau daca bebelusul sta alaturi de mamica imediat dupa nastere?
Sincer sa va spun ma-u cam speriat mesajele unor mamici care si-au impartasit experienta de nastere in maternitatile din Romania.
Va multumesc anticipat, Nati.

B.N.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

laliq,

imi pare asa rau pentru ce ti s-a imtamplat...
aici regulile sunt foarte stricte, se repeta anumite teste chiar daca tocmai ai nascut, sau in cazul meu, pierdut o sarcina...

nu zic ca aici doctorii sunt mai buni dar exista un numar standard de teste care se fac :

trimestru 1-

  • Rh si grupa sanguina
  • rubeola(anticorpi)
  • HIV

  • hepatita B
  • sifilis
  • papa nicolau

  • teste complete de sange
  • toxoplsmoza-daca ai animale domestice

optionaltestele care determina malformatii ale fatului- noi le-am refuzat
saptamanile 18-20- o ecografie morfo-functionala-nu se mai fac alte ecografii decat daca exista probleme
trimestrul 2-6testul de glucoza-in care te pune sa bei o soluutie de glucoza si iti testeaza sangele peste o ora-
trimestrul 3-streptococ B-satamanile 35-37

in timul sarcinii-vizite lunare pana in luna saptea,de doua ori pe luna din luna a saptea-o data pe saptamana in luna a noua...

la fiecare vizita-tensiune, greutate,analiza de urina, ascultat inima bebe,masurat sarcina...tuseu vaginal se face numai la inceput si sfarsit de sarcina-in rest doar daca ai probleme cu colul...

daca mi s-a parut ca bebe nu misca ok am avut facut test non-stres urgent( monitorizare fat)- li s-a parut ca bebe nu creste destul- sonograma...

repet, acestea sunt proceduri standard, nu depind de cat de bun sau prost e doctorul tau...





anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput