despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

http://www.revistapresei.ro/RO/articol.cfm?Sectiune=Esential&ID=48358



Adela & Julia (1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Recomand cu toatea caldura pe dl. dr. LUIS MENDEZ de la SUB[/size=6][/blue](Spit. Municipal din Bucuresti). Serios, nu te trateaza cu superficialitate, este calm, rabdator, nu este pretentios si il caracterizeaza un bun simt extraordinar. Este de un profesionalism si de o modestie cum rar cred ca se poate intanli. Am fost sub observatia dansului de la 2 luni, mergeam la Pol. din b-dul Regiei o data pe luna. Oricum am nascut cu cezariana, iar cand m-am trezit la reanimare nu-mi venea sa cred ca nascusem. Aveam impresia ca nu trecuse decat cateva secunde de cand ma urcasem pe masa de operatie, eram perfect lucida si nu ma durea nimic. I-am multumit domnului doctor si stiti ce mi-a zis ? "ca nu este meritul lui ca ma simt atat de bine ci al anestezistului". Am ramas interzisa. E adevarat ca anestezistul ma pregatit inainte de operatie (am avut o dicutie pe un ton foarte cald) . Nu stiu cum au decurs lucrurile dar acei oameni care s-au ocupat de mine, incepand de la asistenata care m-a pregatit pentru operatie, anestezistul, doctorul Mendez pana la cea care s-a ocuptat de copil toti si-au facut MESERIA CA LA CARTE .......CU PASIUNE.
Multumesc din tot sufletul la toti cei care au fost alaturi de mine si ma rog la Doamne-Doamne pentru ei.
Sa stiti ca nu m-am folosit de pile, efectiv am fost o pacienta venita din partea nimanui, nu stiu de ce dar acei oameni au fost tare draguti cu mine.
In ceea ce priveste perioada de dupa operatie pot sa va spun ca am stat intr-un salon cu 5 paturi, cu patut pt. bebe langa fiecare mamica , cu toaleta in salon. Si aici personalul medical care s-a ocupat de BB-ei a fost tare amabil si atent.

Este adevarat ca este bine sa ai la tine cat mai multe hartiute de 50 000 de lei, daca nu ai ... tot supravietuiesti.

Va doresc succese nebanuite in viata de mamica,

si rugati- va cand aveti timp la Doamne_Doamne, cere si ti-se va da .


Ioana &Stefan Dimitri


ibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

din pacate am nascut la Alexandria la sp. judetean.Este execrabil spitalul si aproape la fel si personalul de acolo. eu ma plang mai putin de "atentia personalului" deoarece ma cunosteau cativa dintre ei, si nu eram tratata chiar asa de rau, dar restul femeilor.... nici nu pot sa descriu in cuvinte ce fel de "tratamente" se practica...
Despre doctorita mea ce sa spun, femeie buna la suflet dar din pacate nu si-a putut da seama ce se intampla cu mine si cu bebe pe parcursul sarcinii, totul era OK de cate ori mergeam la control.
in Bucuresti m-i s-a spuns, mai tarziu, ca malformatia de la inima, pe care a avut-o fetita mea, se vedea la ecograf destul de repede... dar ce sa mai vorbim...
in rest nu am de ce sa o critic, este un medic bun si sufletist la nivel de Alexandria...
dar din pacate, pentru copilul meu totul a fost fatal...ca s-a nascut aici.

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by danielac

din pacate am nascut la Alexandria la sp. judetean.Este execrabil spitalul si aproape la fel si personalul de acolo. eu ma plang mai putin de "atentia personalului" deoarece ma cunosteau cativa dintre ei, si nu eram tratata chiar asa de rau, dar restul femeilor.... nici nu pot sa descriu in cuvinte ce fel de "tratamente" se practica...
Despre doctorita mea ce sa spun, femeie buna la suflet dar din pacate nu si-a putut da seama ce se intampla cu mine si cu bebe pe parcursul sarcinii, totul era OK de cate ori mergeam la control.
in Bucuresti m-i s-a spuns, mai tarziu, ca malformatia de la inima, pe care a avut-o fetita mea, se vedea la ecograf destul de repede... dar ce sa mai vorbim...
in rest nu am de ce sa o critic, este un medic bun si sufletist la nivel de Alexandria...
dar din pacate, pentru copilul meu totul a fost fatal...ca s-a nascut aici.

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac



Daniela, ma bag si eu aiurea in subiect ca sa-ti spun ca tragedia prin care ai trecut tu (ti-am citit demult povestea pe forum) s-a intimplat si la case mai mari, f mari chiar. Renumitul dr Pop de la Medical Olimp nu a vazut o malformatie ca cea pe care a avut-o copilul tau...sfirsitul a fost acelasi..parinti distrusi care nu stiau ce sa faca cu hirtia semnata dnul dr. in care scrie ca, copilul e sanatos..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Deci, in primul rand dr. Badiu Alexandru ( Spit. Municipal ) care mi-a urmarit sarcina e ok, atent, profesionist, raspunde la intrebari ( si eu aveam tot timpul liste ), raspunde la telefon. Am avut mare incredere in el. Pana la urma, pentru ca am nascut cu 5 saptamani mai devreme si dr. era in concediu, am nascut cu dr. Corina Grigoriu, recomandata de dr. Badiu, despre care am numai cuvinte de lauda. Desi ma vazuse numai o singura data inainte, a fost extrem de draguta, m-a ajutat enorm si pe mine si pe Clara. Si eu am nascut prematur. Am incercat sa-i dau bani de nu stiu cate ori in timpul travaliului si m-a refuzat. Abia dupa nastere la insistentele noastre i-a acceptat. Dupa nastere, cat am stat in spital, m-a vizitat de cel putin 2-3 ori pe zi, mi-a facut toaleta, mi-a aratat cum sa-i dau sa suga Clarei si multe altele. Mi-a fost de un real sprijin de la inceput pana la sfarsit. Ii sunt recunoscatoare. In spital ( Municipa ) in aripa cu desene pe pereti si totul a fost minunat. Am stat intr-o camera cu 4 paturi, dar eram doar trei mamici, cu bebitii langa noi, unde era super, super curat, spalau de 2 ori pe zi, schimbau asternuturile la mamici, scutecelele si asternuturile la bebici. Am fost foarte multumita, atat de conditii cat si de asistente. Foarte dragute, intradevar le dadeam, dar nu exagerat, si se comportau exemplar, atat cele de la copii, cat si cele de la mamici. Le sunam noaptea si veneau imediat la bebei. Eu am fost foarte multumita.
Despre medicii ecografisti: am fost impresionata si incantata de Pop, dar in celelalte dati am fost la dr. Iosup, un tip cam ciudat, dar un profesionot de exceptie. El a observat ce nu a observat dr. Pop cu 2 saptamani inainte, si anume o brida amniotica, care m-a speriat de moarte, dar pana la urma a fost ok, si cand am fost la Iosup la ultima eco, in saptamana 34, mi-a spus: "Nu veti reusi sa duceti sarcina la termen", lichid amniotic putin si nici nu stateam linistita. "Veti naste destul de curand". Si chiar asa a si fost! Nota 10 pentru Iosup.
Pupici, Ruxi si Clara dulcica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginan spune:

Va felicit Doamnelor, pentru alegerea voastra. Din cite am citi aveti numai laude de bine despre spitale si doctori. Ma bucur sa vad ca n-a ales nimeni (dintre dumneavoastra)spitalul Filantropia, asa cum am facut eu. Experienta mea, nu foarte placuta si de neuitat m-a facut sa urasc spitalele (desi lucrez intr-unul)cit si doctorii (in special doamnele doctor ginecolog).Am crezut ca fiind colega lor va conta, dar, se pare ca nu a fost asa. Nici banii n-au contat prea mult, deoarece era lipsa de experienta din partea doctoritei,s-a dovedit fiind buna doar la controale nu si la nasteri. Sfatuiesc tinerele, mamici in devenire, sa nu calce spitalul Filantropia, ( nici ca vizitatoare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Am nascut pe cale naturala la Spitalul Filantropia asistata de Dr.Paris Florentina!Un om si un medic de exceptie.Conditiile de igiena din maternitate au fost bune pentru mame si exceptionale (mileniul III ..)pentru bebici! Medic, moase asistente nou nascuti de nota 10!Am obtinut raspunsuri la toate intrebarile de proaspata mamica si am beneficiat de tot ajutorul atat de necesar in primele ore, zile dupa nastere!De-ar mai da Dumnezeu sa mai am inca un copil tot aici as naste! A fost super! Iar despre ecografisti, tot respectul pentru Dr.Iosup! Am stiut sexul copilului cand sarcina nu avea nici macar 5 luni! Iar la data nasterii, precizia a fost matematica : data limiata data de dansul a fost 9 mai 2001 si Alexutu s-a nascut pe 8 mai 2001..Mai e ceva de spus?

denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Ultimele doua mesaje, de la ginan si Denisa 35, m-au incurajat sa revin cu rugamintea de a afla mai multe informatii despre Filantropia si mai ales despre tarifele la nasterea naturala si orice alt sfat care mi-ar putea fi de folos. Urmeaza sa nasc peste cateva zile cu dr. Dumitrache si am mari emotii gandindu-ma la conditiile din spital. Acum trei ani si jumatate am nascut tot acolo si singurul motiv pentru care am ales acelasi spital a fost profesionalismul doctoritei. In rest, recunosc ca am fost dezamagita si de conditiile de-atunci, si de asistentele de la lauze.
Va rog, dati-mi mai multe amanunte daca puteti aici sau la adresa de mail: elena_ltd@yahoo.com
Multumesc si sa auzim numai de copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisi_pisi spune:

Eu am nascut la maternitatea Polizu si am fost extraordinar de incantata de conditiile pe care le-am intalnit acolo. Micile atentii nu au lipsit, dar ele nu au fost o conditie ci au fost date din suflet ca rasplata atentiei acordate. In ceea ce priveste conditiile de igiena nu gasesc decat un cuvant: impecabil.
Cat despre medicul cu care am nascut, dl. dr. Doru Herghelegiu, nu pot spune decat ca este un om extraordinar si um profesionist de exceptie.
Imi permit sa sfatuiesc din tot sufletul toate viitoarele mamici care nu s-au decis inca si au nevoie de un sfat, sa aleaga Polizu si pe dl. dr. Herghelegiu.
Cristina, mamica unei dulceti de fetita de un an si o luna, ANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

quote:
Originally posted by juliaposto

Buna Bebi,

Eu voi naste luna viitoare la Cantacuzino la dr.Popa. Ma ajuta foarte mult informatiile de la tine mai ales in ceea ce priveste rezervele, doctorul neonatolg ....
Trebuie anuntat din timp ptr rezerve? Costa suplimentar?
Ce parere ai avut despre pers. mediu de la copii? Ti-au dat BB-ul in camera din prima zi, sau ceva mai tarziu?

Sanatate multa si numai bine,
Julia




Personalul mediu de la copii- mediocru. A trebuit sa cotizez din greu. De abia daca veneau s-o spele zilnic. M-au lasat sa stau cu catalina in rezerva din primul moment ( a doua zi- prima zi am stat la reanimare). Totusi, m-am imprietenit cu una dintre ele care m-a recomandat celeilalte ture.
Cu toti banii si Catalina tot a avut un eriderm alergic de la scutece. Nu m-au lasat s-o imbrac in hainutzele noi decat atunci cand mi-au dat-o in rezerva. Pampersi i-am adus de acasa.

La externare, m-au obligat sa le dau hainutzele lor s-o imbrace intr-o camera separat. Si, la numarare, mi-au iesit vreo 3 body lipsa. De eriderm am scapat destul de greu, cam dupa vreo sase saptamani. A fost cumplit de neplacut, dar a trecut!


Va doresc nastere usoara si multa sanatate!

Love is all around

Mergi la inceput