despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

In leg. cu anestezia, eu am ales-o pe cea generala si totul a fost super O.K. dar interesati-va de toate felurile de anestezie si alegeti-o pe cea care vi se pare cea mai potrivita pt.starea voastra fizica si psihica.SUCCES! In leg. cu hainutele, da, spalati-le si calcati-le inainte de a le da bebelusilor !Ciao!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

PT. GRAVIDUTZELE CARE VOR NASTE PRIN CEZARIANA :
CONTINUAREA :
esti in scaunul cu rotile transportata de baiatul ala si te simti ca o actrita de la Hollywood pe covorul rosu : esti asa de fericita, ai un sentiment ca ai facut cel mai grozav lucru din lume si toate emotiile si gandurile negre de dinainte de a intra in operatie s-au risipit ca un fum, ai scapat cu bine, ai nascut, ai un copil sanatos, cu tot ce ii trebuie, tu respiri, traiesti si ... ESTI MAMICA !Ai asa o stare deosebita, te astepti sa auzi aplauze... Ei, iti revii, zambesti, dar starea de fericire iti ramane in ciuda durerilor!
Intri pe un hol pictat cu floricele, cu iepurasi si gandesti " O, ce frumos, pacat ca e prea micuta sa vada in ce loc frumos s-a nascut !"
Ajungi in fata rezervei, baiatul deschide usa si vezi un salon cu trei paturi. Frigider, chiuveta,oglinda,geam termopan, masuta de infasat, fiecarui pat ii corespunde o noptiera,un patut pt bebe si...UN BUTON ROSU DE LA CARE IN URMATOARELE ZILE CAT VEI MAI STA ACOLO VEI CHEMA ASISTENTA FIE PT BEBE FIE PT TINE SI VA VENI IN TR-UN MINUT INDIFERENT ZI SAU NOAPTE ! In capatul celalalt al salonului e o camaruta mica-mica unde e toaleta. E doar un W.C.
Va mai scriu cand mai am timp.
A! Apare si sotul cu un buchet superb de trandafiri, dar...trebuie sa lase buchetul afara, pe hol, unde sunt vaze speciale pt.asta, pt. ca bb-ii nu trebuie sa stea in miros puternic( chiar si de flori ! )
Si... ESTI MAMICA, sotul tau e TATIC, SUNTETI PARINTI si... cum spunea o cunostinta de-a noastra.. PRIMII 18 ANI SUNT MAI GREI !
SUCCES !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ai dreptate, Ja , unde sunt toate acele femei de la usa dl. prof. Bogdan Marinescu . Mici un cuvant despre el.

Eu am nascut la Giulesti cu prof. Marinescu. A fost Ok. El este un profesionist si as putea spune chiar "microbist". A urmarit sarcina 9 luni. Se poate spune ca e cam laconic, dar asta nu inseamna ca este superficial sau dezinteresat, ci doar poate foarte ocupat si preocupat.
Am fost extrem de impresionata cand pe la trei luni am avut o sangerare puternica, sambata seara la ora 20,00. L-am sunat si i-am spus. Mi-a spus sa ma duc la spital,la camera de garda unde o gasesc pe doctorita X. Am ajuns acolo, doctorita X ma astepta, m-a consultat dupa care l-a sunat sa-i spuna care este situatia, iar el i-a spus ca e pe drum si ajunge in cca 10 minute.
Il recomand cu caldura tuturor!

In ceea ce priveste maternitatea, ar fi multe de spus, si nu de bine..., mai ales personalul de la copii este execrabil. Dar daca ai un copil sanatos si nervii tari, in cateva zile scapi.
M-am bucurat sa aud ca prin alte spitale si personalul mediu este bun, cu parere de rau , se pare ca la Giulesti doar doctorii sunt foarte buni.

Va pup si nastere usoara !

Cornelia si bb Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Anculina, ce frumos povestesti. Urmeaza sa nasc si eu la Municipal cam in doua luni, tot cu cezaraina si tot cu anestezie generala. Citind povestea ta m-a umflat plansul de emotii, parca vedeam de acum ce o sa mi se intample.
Am si cateva intrebari: cat ai stat in spital? dus exista? de bebe au grija asistentele sau iti arata ce sa faci si gata?
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Ni spune:

Draga Adriana,

am citit si eu ca si celelalte povestea ta.
Concluzie: copilul si tu sunteti sanatosi.Und das ist gut so!
Eu iti scriu in calitate de mama a doi copii care s-au nascut cu Dr. RADOI si in calitate de pacienta bolnava operata la plamini de o tumoare, care a urmat un tratament chimioterapeutic.
Asa cum i-ai raspuns Lilianei a fost, dupa parerea mea, cam dur.
O femeie care isi doreste copii si nu poate avea din aceste motive este o femeie neimplinita. Eu mi-as fi dorit 3 copii, dar nu mai pot avea.
Acum sa trecem la celelalt subiect: nasterea cu Dr. Radoi.
Primul este nascut in decembrie dupa Craciun. Mi l-am ales pe Dr. Radoi pentru ce este de o varsta cu mine(un pic mai mare), pentru ca vroiam sa fie linga mine in perioada aceea de sarbatori si nu in insulele calde (unde ar fi fost alti doctori profesori cu renume)..
Am nascut - din pacate - prin cezariana. A fost un dr. Constantinescu care era de garda si care m-a enervat foarte tare si iesind pe usa afara dintr-o sala a spus: daca nu se dilata pina la 4 dimineata o bagati in operatie. Atunci eu m-am decis sa ma bage in operatie, nu avea rost sa mai astept inca 3 ore. Era ora 1 noaptea, eu nu aveam contractii, lichidul se dusese de mult si ne-am fi chinuit si eu si copilul. A mers totul struna. Am avut o cicatrice mica care cu timpul, pina sa ramin din nou insarcinata abia ca se mai vedea - mina lui Cristi Radoi. S-a programat de garda ca sa stea cu mine, a venit sa ma viziteze. Intr-un cuvint a avut grija de mine.
Asta s-a intimplat acum 7 ani. Dupa 3 ani ne-am intilnit din nou, fiind a doua oara insarcinata. Din nou mi-a mers bine. Chiar m-am ridicat din pat mai devreme decit ar fi trebuit, dar stiam ca mai am unul acasa care abia ma astepta si trebuia sa fiu fit. Acum dupa 4 ani, nu se mai vede nimic din taieturi.
Radoi a avut grija de mine intotdeauna. M-am dus si la controalele obisnuite la el. La Filden are o asistenta foarte atenta.
Te inteleg, ca pacient ai vrea ca tu sa fii centrul atentiei si doctorii, asitenetele sa se invirte in jurul tau dar sa nu uitam ca si ei sunt oameni si nu pot fi roboti. Daca ar fi fost, probabil ca ai fi asteptat la rind sa intri in operatie. Asa s-a exteriorizat si s-a impus, vroia sa salveze COPILUL TAU si pe TINE. Tu nu te enervezi si apoi iti pare rau? Nu cred ca a urlat - un cuvint urit pentru Radoi. Nu-l merita DELOC. Este un DOCTOR pe care-l poti suna oricind si la orice ora. Cu care poti discuta orice si care te asculta. SI ASTA ESTE FOARTE IMPORTANT! Poate si sotul tau a gresit, si pentru ca si Dr.ul era stresat sa-ti salveze copilul s-a intimplat asa. Dar vezi, asta poti povesti -acum- tuturor. Ai fi putut face povestea ta publica atunci imediat dupa ce ti-ai vazut puiul in brate? Mai tii minte clipele acelea cind ai tinut copilul in brate?
Era normal sa ai nota 8. Este intr-adevar buna. Cezariana scade un punct din 10, si pentru ca a suferit inainte de operatie mai scadem un punct. Si copiii mei au avut 9 amindoi. Sincer mi-as fi dorit 10, dar asta inseamna cezariana ( pe care nu o racomand).
Iti doresc numai bine.

Si tie Lilian iti doresc NUMAI BINE stiu cum e.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Iarasi completez la ce a scris Anculina, apropo, Anculina, hai ca facem tandem aici. Nu de alta, dar povestea ta seamana destul de mult cu a mea.
Exceptie: eu initial am nimerit pe A4, de unde am zis sotului ca daca nu ma muta, plec pe semnatura. Am dat peste Dr Jianu, cea de bebei. O femeie cam fara noima... Eu am facut fertilizare in vitro si prima grija a mea a fost sa intreb cum e bebe, vroiam sa stiu ca e sanatoasa si e totul ok. Neonatoloaga de la sala de operatii care a vazut prima copilul a zis ca totul e ok, deci ma mai linistisem. Apoi nimeresc pe A4 la aceasta Jianu care, auzind ca e vorba de fertilizare, inca nu vause copilul, dar stia ca are 2550 g, imi spune senina ca are retard de dezvoltare intrauterina. Am crezut ca o sa cada cerul pe mine. Apoi dezbraca fetita si o tot examineaza si, culmea, nu gaseste nimic in neregula! Apoi se suie peste noi in pat gramada, sa-mi arate cum sa alaptez si pentru ca fetita inca nu sugea chiar ca la carte, adica era la faza de invatat sa suga, imi spune ca se va deshidrata si ca trebuie sa ii dea lapte praf cu lingurita.
Faza cu retardul de dezvoltare m-a terminat... In fine, cu interventii am reusit sa ma mut in cateva ore pe A2, aripa aceea cu desene frumoase pe pereti de care zice Anculina, unde fetita a fost vazuta de alti medici si toti au spus ca copilul e foarte bine, n-a mai fost nevoie nici de lapte praf, nici nu s-a deshidratat, iar a doua zi plecam acasa, dupa 48 de ore de la cezariana.
Inca ceva, pe A4 nu dadea nimanui voie sa vina la noi in afara orelor de program, era un regim draconic, nici macar nu l-au lasat pe sot sa-mi aduca bagajele din postoperator (le-au carat asistentele). In schimb pe A2 era totul lejer, am primit vizitatori cand am vrut si cati am vrut si totul era mult mai relaxat, personalul dragut si totul parea firesc, nici nu simteai ca esti la spital!
Deci, fetelor care nasteti la Municipal, faceti tot posibilul ca atunci cand va mutati cu bebeii in salon sa cereti pe A2, eu am fost pe ambele sectii si stiu diferentele.
Pt Naty:
Dush exista, dar nu in baia salonului. Eu am folosit dusul de pe A2 chiar de a doua zi, am facut dus si apoi am solicitat sa mi se schimbe pansamentul de la operatie (cerusem voie la medicul care m-a operat si asa mi-a spus sa fac). Chiar daca esti operata, simti nevoia sa faci dus pentru ca transpiri foarte mult dupa operatie.
De bebe au mamicile grija (alaptat, schimbat), dar baita si masaj le fac asistentele, iar daca nu te descurci poti sa le suni si vin sa te ajute si la schimbat si la orice. Te ajuta si la alaptat pana inveti sa-l pui la san si pana invata si bebe sa suga, asta inca din postoperator.
Eu in seara (unica) in care am dormit cu fetita in salon, a apucat-o plansul si, dupa incercari nereusite de a o calma, am chemat asistenta care a stat acolo, a incercat orice, pana a reusit s-o calmeze. Cred ca a stat aproape o ora, dar a adormit-o si am reusit si eu sa dorm. Deci, daca simtiti nevoia de ajutor, nu trebuie decat sa-l cereti.
Eu am stat 48 de ore in spital dupa cezariana, se nastea pe banda rulanta si cine era ok pleca acasa fara comentarii. Adevarul e ca atunci cand m-au intrebat daca vreau sa plec, daca ma simt ok, am zis da, desi nu eram chiar fresh, dar ma gandeam ca totusi mai sunt germeni de spital si ca bebe va fi mai in siguranta acasa. Si in mod cert m-am refacut mai repede acasa.
Cam asta e experienta mea.
Va pup si va doresc nastere usoara si mult curaj, pana la urma se intampla!

Anemona si Denisa mica, frumusica si cumintica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Naty: dus nu prea poti sa faci dupa cezariana. Ti se face toaleta locala regulat (nu mai stiu, o data sau de doua ori pe zi), iar in camera ai 2 chiuvete: una pentru bebe si una pentru voi (te poti spala acolo pe bucatele).
Ai pansament peste operatie - de aia nu poti face dus.
Copilul ti-l aduce a doua zi si ramane langa tine. Asistentele vin regulat (ele spala copilul zilnic), iar in plus, ai buton langa pat prin care le poti chema daca ai nevoie de ceva. In prima zi (ziua operatiei) copilul nu sta langa tine (nici n-ai prea putea avea grija de el), dar ti-l aduce regulat sa-l alimentezi la san (la fiecare 3 ore il vezi).
Succes si te asteptam cu povestea nasterii puiului tau!

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc mult Anemona si Adina.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

In rezerva unde am stat eu ( et.5, A2, rezerva 22) nu era dus, era doar o baita mica-mica.
Miercuri la 16.oo m-am internat, la 17.30 eram mamica,dupa nastere seara si noaptea mi-am petrecut-o in sala de nasteri si a doua zi dimineata m-a mutat in rezerva. Sambata la pranz eram deja acasuca cu comorica mea.
Asistentele iti arata ce trebuie sa faci, dar oricum trec foarte des sa vada cum stau lucrurile si mai e si butonul rosu....
Mai vorbim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

CORNELIA33,MULTUMESC PENTRU DETALII
Chiar renuntasem sa mai sper sa-mi mai dea cineva detalii despre nasterea cu Marinescu.Chiar ma surprinde ca din atatea cate suntem la usa lui nu se nimeresc decat putine pe aici.
Multumesc

Mergi la inceput