despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

PENTRU GRAVIDUTELE CARE URMEAZA SA NASCA PRIN CEZARIANA :
Mi-a facut internarea - buletinul-apoi m-a preluat un brancardier care m-a condus la garderoba. Acolo m-am schimbat intr-o camasa de la ei si in schimbul ei am lasat un obiect vestimentar de-al meu. Spaga la garderobiera n-am dat pt simplul motiv ca banii erau la sotul meu. Ea mi-a dat un bon pe care trebuie sa-l pastezi ca sa-ti iei inapoi ce lasi acolo cand vei iesi din maternitate. Dupa ce te-ai schimbat, te conduce baiatul ala in sala de nasteri si iei in primire un pat. Apoi a venit o asistenta care m-a luat si am mers intr-un cabinet. M-am suit pe scaun, mi-a recoltat ceva, mi-a pus sonda. In timpul asta a venit si anestezistul, s-a asezat la capul meu si in timp ce mi se monta sonda noi 2 stateam de vorba - cate Kg am, daca mai am operatii, etc.Termina asistenta treaba, terminam si noi de vorbit,iesim de acolo, iti tii singura sondasi intram impreuna in sala de opertii. Te sui pe masa de operatii culcata normal si te uiti la ei cum incep pregtirile pt operatie : aduc spoturiputernice chiar deasupra ta, iti bagaperfuzii, te monitorizeaza, aduc instrumentele, doctorul tau isi pune sortul, manusile, masca, esti rastignita cu mainile, ai asistenta pe stanga care te conecteaza la diverse chestii si anestezistul pe dreapta care te tine de vorba, apoi te leaga si de picioare, doar ochii in cap ti-i mai poti misca, iti vezi doctorulcum se pregateste, asistenta te unge pe burta cu un fel de gel rece, esti superatenta la toate pregatirile astea care se fa pt tine si la toatepersoanele aste - vreo 5,6 care se invart in jurul tau si deodata simti putina ameteala, clipesti des si te astepti sa-ti revii, in momentul ala anestezistul vinela capul tau si te intreaba daca te simti usor ametita, tuintentionezi sa-i raspunzi ca da dar... simti ca te inneci si o voce de femeie iti spune : Respira, respira ! Respiri si deschizi ochii. O vezi pe asistenta la capul tau in stanga care iti spune : Felicitari ! Esti mamica ! Aio fetita! Si e chitaita !!!!... Intorci capul si il vezi pe anestezist care iti spune: Incearca sa ma iei de gat fara sa te fortezi! Tu esti superametita, ai impresia ca eo gluma, auzi sa il iei de gat, oare ce vrea sa zica? Zambesti si...te trezesti in sala de nesteri unde ai fost si mai inainte, pe patul pe care ti l-ai luat atunci in primire si o voce de femeie iti spune: Iauite cinee aici! Deschiziochii si il vezipe sotul tau si pe mama. Peste cateva secunde o alta asistenta iti aduce copilasul infasurat tot intr-un scutec alb. Deschizi ochii cateva secunde, o iei in brate, ii dai un pupic siauzi: Hai sa mergem, lui mami ii e somn...Esti conectata toata la perfuzii,esti constienta de ce se intampla in jurul tau, dar in acelasi timp dormi pe tine, nu-ti poti tine ochii deschisi si desiai vrea sa vorbesti, iti vine sa dormi. Incep durerile de spate Chiar nasoale. Dar ii spui asistentei si-ti baga in perfuzie un algocalminsiin cateva minute te simti mult mai bine. Trec minutele, orele si te simti din ce in ce mai bine. Sotul si mama au plecat deja acasa iar tu incepi sa-ti revii din ce in ce mai mult, durerile se estompeaza si tu esti din ce in ce mai treaza si ami constienta. Ai asa o stare ca-ti vine sa zambesti mereu, si un sentiment ca ai facut unlucru gozav si bine ! M-am internat la 16.30, la 17. 30 eram deja mamica, iar in cursul noptii ma simteam, cu fiecare ora care trecea, din ce in ce mai bine . Toata noaptea asistentele controlau perfuziile, te intrebau cum te simti, dac ai nevoie de ceva... Simti ca iti curge sange la greu, pipi faci in sonda, ti se schimba si sonda, tu deja incepi sa dai telefoane acsa si sa vorbesti cu sotul care petrece cu rudele siprietenii ca e tatic...Se face ziua, se schimba turele, ti se face toaleta intima, pe la 8-9 ti se scoate sonda si... te scoi din pat, te sui in scaun cu rotile si un baiat te duce la rezerva. Continuarea...cand mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheri spune:

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre Polizu. A mai nascut cineva cu dr. Esanu?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Anculina, ce bine-mi prinde povestirea ta! Eu tot prin cezariana as vrea sa nasc (daca e de acord si medicul, fireste). Eu voi naste la Sf. Pantelimon cu dr. Urleteanu, un medic de nota 20. Nu stiu insa daca va fi de acord cu cezariana. Stie cineva ceva despre d-lui in sensul asta?

Ioana si un bebe mic-mic
in sapt 19 de la UM, DPN 24 dec, dr. Urleteanu, Sf. Pantelimon
http://photos.yahoo.com/ioana_du

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Eu am nascut in iunie la Giulesti, cu d-na doctor Muller, care mi s-a parut foarte buna (bebe a avut circulara de cordon si eu nu avem dilatatie suficienta). Nu mi s-a parut asa mizerie cum am citit la alte mamici. Moasa a fost si ea OK. Nu le-am dat nimic inainte si s-au purtat foarte frumos si asistentele de la mamici si cele de la copii cu o singura exceptie (una din asistentele de la copii, care daca vedea ca bb nu suge dupa 10-15 min. ne trimitea inapoi in salon). Medicul neonatolog, d-ra doctor Constantinescu mi s-a parut si ea OK (a raspuns la toate intrebarile mele chiar daca unele erau cam stupide, a fost amabila, fara sa-i dau ceva inainte). Mancarea din spital a fost buna

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Anculina, cand citesc povestea ta parca as fi scris-o eu! Am nascut si eu pe 13 iulie la Municipal si totul s-a derulat exact ca la tine, cu singura deosebire ca am avut o anestezie foarte nasoala, o sedare mult prea puternica, incat aveam impresia ca nu mai pot respira singura dupa ce am iesit din sala, cu toata masca de oxigen pe care am primit-o. Am rugat-o pe prietena mea sa ma urmareasca daca respir, in caz ca adorm, asa teama imi era. Asta a fost un cosmar pe care il mai resimt si acum si pentru care nu mi-as mai dori sa ajung sa fac vreodata anestezie generala.
De fapt imi doream fac anestezie epidurala, aveam si cateter, dar anestezistul nu stia, vai de el, sa puna un cateter... A gasit tot felul de pretexte ca sa ma convinga sa fac generala, ca dupa aia sa aflu ca nu stia sa faca epidurala. Daca il mai vad vreodata in viata mea, o sa-i spun niste chestii interesante despre meseria pe care o stie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Dragutz ai povestit Anculina.

Si eu vreau cezariana, nu stiu de care anestezie, dar de asta totala mi-e frica: daca nu ma trezesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Anculina,ai povestit foarte frumos.Si ai facut ca totul sa para o joaca de copii.
Cred ca si pe mine ma astepta o cezariana prin noiembrie.Daca va fi asa cum ai povestit tu....inseamna ca e OK.



Jasmine
24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Anculina
Ai povestit super, mi-ai luat o piatra de pe inima. Si eu astept o cezariana la inceputul lui septembrie si sunt un pic speriata.
Super faza cu anestezistul. Eu am mai fost in anestezie generala o singura data, la apendicita, si cea mai placuta amintire o am despre anestezist care m-a adormit cu povesti ca ce bine imi shade parul (venisem cu parul prins in coc), si ca ce magulit e el ca am venit coafata . Iar cand am inceput sa pierd contactul a comentat: vai, doamna, asa plictisitoare e conversatia mea?

Inca o data pupici si sa-ti traiasca bebelina.

Mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Mersi pentru gandurile frumoase pentu mine si bebelusa mea ! Cand mai am un pic de timp va povestesc tot si despre urmatoarele 2 zile petrecute in rezerva.
In legatura cu hainutele pentru bebe: DA! Poti sa aduci la Municipal hainute ! Ce ? Pampers - cel mai mic - 3-6 Kg, vedeti ca sunt si 2-5 Kg ! - , body - cea mai mica marime si pantalonasi de preferat cu tot cu botosei ca nu gasiti sosetele asa de mititele ( oricat ar fi de mici tot le sunt mari ! ) Body sa fie cu capse laterale si intre picioare, nu de bagat pe cap ca o sa va treaca toate transpiratiile pana imbracati un nou-nascut cu un body sau o bluzita pe cap !Samponel si gel de dus speciale pt. bebelus pt baita pe care o s-o faca asistenta in fiecare seara si ulei special de corp pt masajelul de dupa baita !
Pentru cele cae vor fae cezariana: Succes si sa nu aveti nici o emotie ! Totul va f O.K. ! Greul va incepe cand va veti trezi !Dar o sa treaca si asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu am nascut pe 30 martie la Municipal prin cezariana cu peridurala, cu conf. dr. Alexandru Anca. Am numai cuvinte de lauda atat despre dr. cat si despre asistente (s-au comportat excelent , fara "atentii") si dr. neonatolog.
Va recomand anestezia peridurala fara discutie. Inafara de faptul ca il vezi si auzi pe bebe imediat (ti-l pun langa obraz....e o senzatie de nedescris...)nici nu exista riscul problemelor din cauza tubajului si altele. Nu are de ce sa va fie frica, nu simtiti nimic.

Cu hainutzele, e asa cum a zis Anculina. Ai grija sa le fierbi/calci inainte! Oricum, nu uita pampersi, samponul de corp si uleiul! Nastere usoara!

Daca mai aveti intrebari... va stau la dispozitie!

Ioana si Katja(30 martie 2004)

http://community.webshots.com/user/inaioana

Mergi la inceput