despre spitalele si doctorii unde ati nascut

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenutaa spune:

buna fetelor !! am descoperit ieri forumul asta si mi-a placut la maxim. pacat ca nu am facut-o mai devreme. am intrat in luna a 9-a si sunt foarte nerabdatoare sa se termine mai repede si sa-l vad pe bebe. o sa nasc la Filantropia cu dr. Iliescu la care ma duc de vreo doi ani. e foarte de treaba desi nu mi-a dat foarte multe detalii decat daca il intrebam. zice ca totul e f. bine. Am citi cateva chestii pe aici despre Filantropia care nu sunau foarte incurajator.cam cat se mai da acum la doctor si la asistente ?
eu mai am o problema de constiinta si sper din tot sufletul sa fie totul bine si cel mic sa fie sanatos. inainte sa raman insarcinata fumam un pachet pe zi. nu am reusit sa ma las de tot. nu depasesc 4-5 tigari pe zi acum si sunt zile cand nu fumez deloc sau 1,2. am citit ca nu trebuie sa depasesti 5-7 tigari pe zi, desi ideal si de recomandat este sa nu fumezi deloc.
mai stiu mamici care au fumat in timpul sarcinii si nu au avut nimic aia mici, dar tot imi e frica de mor.
sper sa fie bine cu ajutorul lui Dumnezeu !!!
va pup si de acum astept noutati pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Si eu am gasit tarziu acest subiect la care am ce povesti trecand de 2 ori prin experienta nasterii. Acum 5 ani am nascut la Sp. Titan cu o doctorita care momentan nu mai este in tara. Ca spital, este curat, dar copilul nu iti este adus la pat pentru alaptare ca in alte parti. A doua nastere a fost la sp. Giulesti cu dr. Ranga. Spitalul este cam naspa, nasti intr-un salon unde poti avea "norocul" sa fie 5-6 gravide odata. Fiecare sufera in felul ei. Asistentele sunt sub orice critica. De frica sa nu patesc ca alte fete, gemeam in surdina (ti se adresau ca unui om care n-are altceva de facut decat sa le deranjezi pe ele de la sueta de dimineata). Doctorita nu s-a deranjat sa vina pana la ora 8:00 dimineata cand incepea programul, cu toate ca a fost anuntata de la ora 2 noaptea. Dupa nastere nici nu mi s-a aratat copilul. Apoi, neonatologul (caruia nu-i retin numele), o fata tanara si cam fara experienta nici nu si-a dat seama ca fetita mea are o malformatie de laringe. A constatat ca ceva nu e in regula dar dupa 2 zile tot i-a facut externarea, fara sa ma atentioneze cu nimic. Eu insa il stiu pe dr. Capraru (cel ce a scris impreuna cu sotia sa si cartile despre copii), om la peste 85 de ani, dar printre putinii doctori cu responsabilitate ce se mai gasesc in Romania. Acesta de la prima consultatie mi-a spus despre ce e vorba si mi-a recomandat un remediu naturist. Din pacate, experienta nasterii este ciudata. Chiar daca treci prin momente grele, fericirea ce te cuprinde dupa aceea este greu de descris in cuvinte. Depinde mult si de spitale. Am auzit ca Municipalul este cu mult mai presus fata de altele. La Polizu si Giulesti sunt multi doctori care de-a lungul timpului si-au castigat o anume faima, dar care nu prea se sinchisesc de durerea ta. O considera normala si pentru ei e ceva atat de cotidian. In sfarsit, doresc multa putere tuturor viitoarelor mamici, sanatate si noroc.
Cu Dumnezeu inainte!
Samy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Buna fetelor ma bucur nespus de mult ca am gasit acest forum sper ca ma pute-ti ajuta ,sunt in 7 luni si Dna. Doctor care ma monitorizat pana acum pleaca luna viitoare in Germania cand eu trbuie sa nasc, imi poate recomanda cineva un Doctor bun nu conteaza la ce spital dar in Bucuresti sa fie , as vrea pe cineva cu suflet si rabdare ma-r interesa totusi un doctor care sa aiba cabinet particular pt. ca la spitale nu prea in place o sa-mi ajunga zilele care o sa le stau la nastere



Va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrutza spune:

Sunt insarcinata in 3 luni si am gasit o doctorita foarte draguta si priceputa, dr. Cornelia Ispas de la spitalul Caritas. Stie cineva ceva de acest spital?? Nicaieri nu vad comentarii si din care am auzit a fost modernizat, e destul de ok, dar as dori daca se poate sa am mai multe detalii cat mai am inca timp sa fac schimbari.

Va multumesc din suflet

Andrutza si bebe
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana 1000 spune:

Astazi am fost prima oara la Dr. Nayel la cabinet ce sa spun o asistenta foarte draguta el foarte de treaba mi-a facut eco am stat putin de vorba mai pe intelesul meu , precizez ca ma monitorizat altcineva pana acum dna Manescu Voichita de la Elias care pleaca din tara , si deci din cate am citit eu pe aici dr. Nayel este bun si ca om si ca doctor am sa ma conving luna viitoare cand voi naste ,

Pana acum am facut 3 eco si de fiecare data mi sa spus ca este baiat dar astazi la eco Dr. Nayel mi-a spus ca este fata ............am facut si pariu deci ce o fi oare din aceasi curiozitate m-am programat la eco 3 D la clinica Diagnozis vis -a-vis de patinuarul floreasca , luni la 17:00 ma duc acolo tare sunt curioasa aia ce vor spune FATA sau BAIAT este o mare dilema .............



georgi si burtica 33 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

carmenuta, si eu tot cu Dr. Iliescu o sa nasc la Filantropia.
Il cunosc de 6 ani, tot la el m-am operat de chis ovarian acum 4 ani si el era printre cei 5 medici din Romania care operau celioscopic.
totul a fost foarte bine !

eu sunt un picut suparata pe el pentru ca ma amageste si nu-mi spune ce este bb-ul meu: baiat sau fetita ! sunt convinsa ca stie ( sunt in 23 saptm ) dar ne amageste. Mi se pare un tip super echilibrat caruia ii pasa atat de bebe cat si de tine ca femeie..

tu cand urmeaza sa nasti ??

cristina, 23 saptm, DPN 1 NOV Dr. Marian Iliescu - Filantropia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Carmenutaa
si eu sunt fumatoare /nu ma mindresc dar asta este/ am un baietel de 3 ani jum atate si acum sunt insarcinata a 2a oara. Fumez mai mult decit tine/zi.

Prima oara am nascut la Sp Municipal cu Dr Badea de care sunt f multumita si o sa nasc si acum cu el, in septembrie. Ce nu mi/a placut acolo a fost neonetoloaga CULCER care m/a scos din minti 3 zile cit am stat in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Despre dr. Radoi- am deschis deja mai demult un subiect, acum arhivat. Eu am avut o experienta trista cu el iar o prietena de-a mea, careia i-a murit copilul in burta in luna a 8-a de sarcina, una horror.
Cineva ii dadea acestui medic, pe forum, nota 11. La mine are nota 1, ca mi-a trait copilul, iar de la mama care s-a chinuit sa nasca un copil despre care i se spusese deja ca e mort - nota 0...
11+1+0=12
12:3=4
Feriti-va de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Andrutza,
Sora mea a nascut la spitalul Caritas acum 2 ani si totul a fost ca un cosmar ingrozitor. Desi toata sarcina a fost urmarita de doctorita Georgian Mihaela, care se spune ca e cea mai buna de acolo , a nascut prin cezariana , si datorita mizeriei din spital a luat un microb si a facut o infectie care a dat in septicemie. Asa ca au fost nevoiti sa o opereze si a doua oara si i-a facut histerectomie. Iti dai seama ce cosmar la numai 23 de ani , iar noua familiei ni se spunea cu nu ne pot garanta nimic.
Oricum totul e oribil in spitalul acela iar asistentele te beagu in seama numai cu spagi .
Slava Domnului ca copilul a fost bine si sanatos si ni l-au dat casa de frica sa nu se imbolnaveasca si el .
Despre doctorita Ispas, ai grija, ca la cabinet e foarte draguta si amabila ( doar e la Medicover nu ), dar in spital nu toti doctorii se comporta la fel . Ar fi bine daca ai vorbi cu cineva care a nascut cu ea sau care macar a fost internata la ea .
Oricum sfatul meu sincer e sa fugi de acel spital cat poti .Eu acum trebuie sa nasc dar de cand am ramas insarcinata nici nu m-am gindit la Caritas , desi cunosc foarte bine multi doctori de acolo, inclusiv pe directorul maternitatii .


Oana Varsator 31 ani
Bebica 38 saptamani+
DPN 28 iulie - Cf 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Oana, te rog mult da-mi si mie detalii despre CFR2, acolo urmeaza sa nasc si eu la incep lui august si as vrea sa stiu cam care sunt conditiile, preturile, cum arata maternitatea, personalul cum se comporta....eu o sa nasc cu dr. Nayel


Merci pt orice raspuns

oana (tot varsator) si bb Mara 37 sapt.

Mergi la inceput