Pisica blanda cu copiii

Pisica blanda cu copiii | Autor: ana maria

Link direct la acest mesaj

Stie cineva o rasa de pisici care sunt blande si nu fac rau copiilor? Eu sunt putin speriata dupa ce am auzit de o persana foarte agresiva. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Tomberonezele sunt blande si iubitoare, insa orice pisica, indiferent de rasa, riposteaza in momentul in care este chinuita de un copilas nestiutor.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Ana maria,pot sa-ti zic ca eu am o persana de 2 ani(am si doi copii) si este blandetea intruchipata.Persanele sunt printre rasele cele mai indicate intr-o casa unde sunt copii,NU sunt agresive.Probabil persana aia de care zici o fi avand si ea ceva probleme,eu stiu?Poate era traumatizata candva...Sincer,n-am mai auzit de persane agresive...La stiri am mai auzit de birmaneze care au atacat pe stapanii lor...
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

quote:
Originally posted by tessie
La stiri am mai auzit de birmaneze care au atacat pe stapanii lor...
Numai bine!



Apropo de stiri cu birmaneze. Imi amintesc de o astfel de intimplare prezentata la tv. Personajele erau un coleg de serviciu, sotia lui si birmaneza. Saraca pisica era in calduri (nu era nici sterilizata si nici pastile nu-i dadusera) si, se pare (dupa cum ne-a povestit colegul) ca ei, in pat fiind, au lovit pisica cu o pernutza (in joaca zice el). Lucrul asta a iritat-o intr-atat incat i-a facut "arshice" pe amandoi.
Asa ca eu concluzionez ca nici o pisica nu ataca de nebuna, ci fiindca e provocata (+ factori fiziologici).

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Eu am 3 pisici( 2 fete maidaneze, castrate, si un motan birmanez).Niciodata nu au fost agresive cu noi( ma rog, mai dau cu gheara cand se apropie cainii prea tare- am si 4 caini).Initial le-au placut copiii si stau la mangaieri, dar dupa ce le-au tras de cozi, urechi etc, prefera sa se ascunda sub pat cand isi simt extremitatile in pericol.Insa niciodata nu i-au zgariat ca sa se apere.Culmea, motanul birmanez e cel mai rabdator cu copiii, indura cu stoicism smotoceala lor, si cand chiar nu mai suporta se ascunde, dar pe copii niciodata nu-i zgarie.

Asa cum spunea cineva mai inainte, niciodata nu zgarie decat ca sa se apere.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

la pisici nu exista vreo rasa care sa fie blanda... dar in general se stie ca siamezele si birmanezele sunt mai agresive. eu zic ca maidanezele sunt cele mai blande, dar repet, depinde de personalitatea pisicii. eu din cate pisici am avut,motanul vladutz este cel mai bland, pot sa fac ce vreau cu el.
oricum gandeste-te ca nici o pisica, cat ar fi ea de blanda, nu tolereaza trasul de coada si chinuitul prea tare.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

eu am avut un motan birmanez 14 ani;saracul Gogu,era tare bland si inteligent;dar,fiul lui,birmanezul Tichi,este blandetea intruchipata.
pot sa garantez ca nu ar face rau in nicio situatie;este adevarat ca amandoi au fost castrati la timp si aproape s-au umanizat pt. ca au fost tratati cu dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Ideea care reiese din toate meajele e ca e mai in pericol pisica, decat copilul...daca e inca mic si nu te poti intelege cu el, mai bine asteapta pana mai creste, sa nu o chinuie el pe ea...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput