Utrogestan 2

Utrogestan 2 | Autor: Mitsu-bishu

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!!!

Am si eu o intrebare... Stiu ca s-a mai discutat acest subiect, dar am vazut ca ultimele postari sunt din 2006... De cateva zile mi-a fost recomandat tratamentul cu utrogestan pentru sustinerea sarcinii din cauza ca am placenta jos inserata si sunt pasibila de sangerari si sunt foarte expusa unui eventual avort spontan, dupa parerea medicului meu... Am citit ca majoritatea femeilor il luau in 2 prize de cate 2 gelule, la ore regulate sau, ma rog, la 12 ore distanta. Mie mi-a spus domnul doctor sa iau 2 pe zi si nu mi-a spus nici modul de administrare.
As fi tentata sa il iau pe cale vaginala pentru ca am inteles ca are efect mai puternic. Nu vreau sa par stupida dar... Cum exact se procedeaza? Se impinge capsula in interiorul vaginului? Atat? Cand se "topeste" nu se pierde din continut?
Alte intrebari ar mai fi... Conteaza la ce ore le iau? Au efecte negative de genul ingrasare rapida (de 4 zile de cand iau tratamentul am o un apetit grozav!), dereglari hormonale evidente (am inteles de la o prietena ca a inceput sa aiba par in exces... desi eu stiam ca "vinovatul" ar trebui sa fie testosteronul...)? Cam astea ar fi nelamuririle mele. Va pup pe toate si astept un raspuns!

11+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

si eu tot 2/zi trebuie sa iau. si fac in felul urmator: chiar in momentul in care ma asez pe pat sa dorm(seara) introduc un ovul in vagin. eu de obicei ma trezesc spre dimineatza sa merg la toaleta si atunci mai pun o biluta. de obicei ma trezesc in jurul orei 4-5, deci pana la 7.30 cand ma dau jos din pat este timp sa se dizolve biluta. pe timpul zilei imi pun un tamponel zilnic, pt. ca se mai poate scurge vreun rest.
Cat despre efecte secundare, la mine nu am observat decat parul in exces, iar cu kg, pana acum am luat doar 1 kg.
sper ca am fost destul de explicita. daca te mai pot ajuta si cu alte raspunsuri...
sarcina usoara si fara probleme iti doresc!







Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetelor,
Nemary ..ma sperii ce vrei sa spui cu parul in exces? Adica ai sesizat ca de cind iei utrogestan ti-a crescut par i exces in unele locuri? O Doamne. Ma sperii. Ma bag si eu intre voi desi nu sint gravidutza ...si pentru asta sint ffff , dar lasa ca ma fac eu mare si o sa fiu:))
Si mie mi s-a recomandat UTROGESTAN sincera sa fiu nu stiu exact pentru ce. Suna aiurea, nu? Am fost la un control de rigoare si sa-mi fac o eco si Papanicolau si totul e ok..din ce s-a vazut la eco..doar ca mi-a spus ca am un inceput de fibromatoza uterina. A zis ca e ceva ffff mic un inceput de...eu m-am speriat am zis o Doamne am fibrom, mi-a zis ca nu fibromul e una si fibromatoza e alta.Nu am inteles dar nici nu m-am mai stresat sa aflu. Si mi-a dat acest utrogestan. A zis sa fac tratamentul cel putin 6 luni.Am facut cam 3 dupa care m-am oprit. Tratamentul mi s-a dat in Ro. Revenind in U.S.A am mers la un control de rutina mi s-au facut analizele si ..progesteron nema..Si i-am spus ca mi-a dat din Ro Utrogestan si a zis cai b......t si mi-a dat el o crema pe baza de progesteron. Nici nu stiu ce sa fac. Voi credeti ca ajuta la ceva Utrogestanul asta?? Ma rog, mie mi-a dat ovule ca a zis ca sint mai eficiente, doua seara la culcare a zis. Mi-a fost un pic greu si mie la inceput fiind prima daa cind foloseam ovule si colac peste pupaza sint si mult mai mici decit ovulele normale..Cit despre introducerea lor va spun eu ca tot asa am incercat in pat. E incomod.Cel mai simplu e si pe mine m-a invatat o veterana:)))) stind pe vine ti le introduci asa le poti introduce si mai adinc.Si apoi imediat fuga in pat si gata. Efecte secundare nu am sesizat Si de-aia m-am speriat rau cind ai zis de par in exces...offf
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Si eu am observat ca imi creste parul mult mai repede. S-a indesit pe brate si a aparut pe burtica. Nu ma prea incanta sa-l vad, dar pt bebe accept sa ma transform si in urs pe perioada sarcinii, numai sa fie bine.
De pierdut nu se pierde. daca stai 30min-1h in pat e suficient sa se absoarba progesteronul. Mie dr mi-a spus ca se absoarbe mai bine pe cale vaginala, pe cale orala dureaza mult plus ca 50% se metabolizeaza in ficat si produce acele reactii adverse nasoale. Ceea ce curge afara sunt celelalte componente ale gelulelor, progesteronul ramane unde trebuie. De ingrasat nu m-am ingrasat deloc.

iunie 2006
GUGU 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Cred ca parul de pe burtica il avem toate, fie ca luam, fie ca nu luam Utrogestan. Oricum placenta produce progestereron pentru sustinerea sarcinii asa ca... Mitsu-bishu, acuma nu stiu ce-ti imaginezi tu prin par in exces. Nu-ti inchipui acum ca ne-am transformat in niste maimutze paroase ca nu e deloc asa. Iar pofta de mancare poate sa fie un simptom banal de sarcina, nu neaparat o reactie la medicamente!

Nu-ti mai fa atatea probleme si ai grija de sarcina! Pilozitatea mai accentuata sau pofta de mancare sunt acum ultimele tale griji. Multa sanatate tie si copilashului tau!


LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 3 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

Mitsu-bishu,
exact acelasi lucru mi-a spus si mie medicul: utrogestan, doua pe zi. doar ca a precizat ca, daca e suport, imi recomanda sa le inghit. si mi-e din ce in ce mai greu sa ma tin de ele... da' am incotro?
nici mie nu mi-a precizat in ce momente ale zilei sa le iau si la ce distanta una de alta. ca sa scap mai usor, una o iau exact cand ma bag in pat si ma rog sa adorm inainte sa incep sa-i simt efectele neplacute. de cele mai multe ori, functioneaza. iar cealalta o iau in timpul zilei, in functie de cum simt ca o voi suporta mai bine.
stiu exact ca cel mai bine le voi suporta cand nu va mai trebui sa le iau.
curaj si sarcina cat mai usoara!
pup!

irina 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Crisa, exact cum spunea Lia, nu ne transformam in maimute. Doar ca au aparut fire in jurul mameleoanelor si pe burtica se vede mai mult si mai negru.(inainte era f.fin si bondutz, nu prea se observa)
Acum, BB sa fie sanatos si sa creasca mare.



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput