* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 * (15)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

POLUARE-ACCIDENT-RISC / Ministerul Mediului așteaptă o analiză pentru a afla dacă praful de fosfor ajunge deasupra României
BUCUREȘTI, 17 iul (MEDIAFAX) - Ministerul Mediului și Dezvoltării Durabile (MMDD) a aflat de la mass-media despre accidentul din Ucraina care a produs un nor de praf de fosfor și analizează, împreună cu Administrația Națională de Meteorologie, dacă substanța va ajunge în România.
"Nu știm nimic mai mult decât ce a apărut în presă. Am contactat imediat ambasada Ucrainei la București care nu a făcut altceva decât să ne confirme că norul de fosfor există și că a rezultat în urma unui accident. Mai sunt mai bine de 200 de kilometri din zona afectată în prezent și până la granița cu România, astfel că sperăm ca norul să nu afecteze teritoriul românesc", au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din conducerea Ministerului.
La momentul transmiterii acestei știri, ministrul Mediului, Korodi Attila, convocase conducerea Administrației Naționale de Meteorologie căreia i-a cerut o simulare care să arate traiectoria norului de praf de fosfor și din care să reiasă dacă acesta va ajunge sau nu deasupra României.
Sursele citate au mai declarat că, deși accidentul s-a petrecut în urmă cu mai bine de 12 ore, autoritățile ucrainene nu au informat Bucureștiul despre eveniment.
"Imediat ce vom avea simularea vom informa conducerea Executivului și publicul", au declarat sursele citate.
Numeroase localități ucrainene riscă să fie afectate de norul toxic care a rezultat după deraierea, luni seară, în vestul Ucrainei, a unui tren care transporta fosfor galben, o substanță inflamabilă și otrăvitoare, relatează BBC News online.
Norul format în urma incendiului rezultat din accident se întinde pe 90 de kilometri pătrați, deasupra a 14 sate situate în apropierea orașului Lviv.
Orașul Lviv (Lvov) este situat în vestul Ucrainei, la aproximativ 50 de kilometri de frontiera cu Polonia și 250 de kilometri de granița nordică a României.
Potrivit BBC, sute de localnici au fost evacuați, iar 20 de persoane rănite în accidentul feroviar au fost spitalizate.
Incendiul care izbucnise după deraierea trenului a fost stins la câteva ore după accident.
Trenul transporta fosfor galben și se îndrepta spre Polonia, venind din Kazahstan.
Vicepremierul ucrainean Oleksandr Kuzmuk a comparat accidentul cu explozia care a avut loc în 1986 la centrala nucleară de la Cernobîl.
"A avut loc un dezastru. După catastrofa de la Cernobîl, avem de-a face cu un incident care poate reprezenta un pericol real pentru populație", a spus Kuzmuk.
"Este un incident ieșit din comun, ale cărui consecințe nu pot fi anticipate", a explicat oficialul citat.
În condițiile în care sute de persoane au fost evacuate, cei care au rămas în zonă au fost sfătuiți să stea în case și să evite mâncărurile făcute din legume și animale de producție locală.
De altfel, președintele Ucrainei, Viktor Iușcenko, a emis un ordin prin care cere Guvernului să ia măsuri pentru diminuarea efectelor accidentului feroviar produs luni seara în vestul Ucrainei, în urma căruia a rezultat un nor toxic care se întinde pe 90 de kilometri pătrați, informează un comunicat oficial.
Potrivit ordinului prezidențial, Guvernul este obligat să adopte în cel mai scurt timp un plan pentru contracararea consecințelor accidentului feroviar.
Guvernul este îndemnat să asigure protecția locuitorilor din zona afectată, să le furnizeze alimente, eventual asistență medicală și adăpost.
(Ovidiu Vanghele, ovidiuv@mediafax.ro) 17.7.2007-15:16:0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Shobo, grea viata grea...cu doua fete, eu anticipez chiar certuri intre mine si ele pentru aceleasi motive

Irinouka - eu sper sa nu ne afecteze in nici un fel norul asta toxic...iar daca va fi sa treaca pe deasupra noastra oricum nu prea avem ce face...nu vreau sa ma disper deocamdata.

Natalia 17+ sapt si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/natydu/my_photos
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://bd.lilypie.com/oRqSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

doamne-ajuta, natalia, si eu sper! oricum, avem stilul asta national de a ne panica...dar nu asta fost intentia mea, ci strict sa informez.
sper sa-l bata toate vantoasele pe acest nor si sa nu aiba treaba cu noi.

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

off, tocmai primisem si eu link-ul vestii oribile pe mess... si eu sper din tot sufletul sa nu treaca peste RO!!! off, numai ghinioane de la rushi

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si in 10 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetele cu pozele, uite aici un link, sa va ajute

http://flickr.com/help/yahoophotos/
si va explica daca e cazul de mutat de pe yahoo

Irinouka, am vazut si pozele tare, taare dragute!!

Natalia, si eu am aceeasi intrebare pentru sotul meu, dar imi spune ca acum deja are know-how cu fetele, se descurca el... (plus ca la cosmetice avem doar un mare fan din trei, iar la toale avem tot asa, o mare colectionara -eu adica. dar numai bine, acum am facut curat ca nu-mi mai vin o caruta si macar am cui le da!!).

Cu norul cu fosfor nu stiu ce sa zic, o sa fie cum da DD, chiar mai bine ca nu prea vrea sa ploaie..

va pupic,
Monica 15+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Nu stiti vreun site unde se pot upload-a filmulete?

Natalia 17+ sapt si Ana iubita 04.02.2005
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/natydu/my_photos
Acolo unde domneste iubirea, si imposibilul poate fi atins! (proverb indian)
http://bd.lilypie.com/oRqSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

NATALIA, felicitari pt. poate ar fi bine daca ti-ai deschide tu un coafor
nu am reusit nimic cu pozele alea, poate diseara sa ma ajute sotu' si va spun si voua.



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Natalia,
poti sa-l pui pe faimosul www.youtube.com, dar inainte trebuie sa-ti faci cont. si sa ne trimiti si noua link-ul!!!

Monica 15+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Fetelor la mine se terina programul in 10 minute, va doresc o seara placuta si pe maine, va pe toate si pe bb

Louiza 13s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

http://www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Buna Zuzele !

Natalia , Sa-ti traiasca gogosica ! O sa fi cea mai iubita mama cu doua printese mici...Mai echilibram un pic situatia , ca erau cam multe carucioare albastreNu a inceput sa loveasca inca in burtica la mami, ca e destul de maricica vad ?

Eu am simtit azi niste falfaituri in partea stanga a burticii, dar n-as putea spune sigur ca este gogoshica , a fost f. scurt , ca o gadilatura ...Am vorbit aseara cu ea si am mangaiat-o prin burtica .Am citit ca incepand din saptamana asta , atunci cand atingem burta , BB-ii au tendinta sa se lipeasca de peretele uterului , ca si cum ne-ar cauta mana ...

Cam vine timpul sa plec acasa si mi-e groaza sa ma urc in masina , n-am gasit loc de parcare decat la soare si cred ca sunt vreo 60 de grade inauntru....




13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput