dexametazona??

dexametazona?? | Autor: Carmena

Link direct la acest mesaj

Buna,

Sunt o gravidutza in 35 saptamani iar ieri la control dr mi-a prescris dexametazona injectabil intramuscular timp de 3 zile la 12 ore, pentru maturarea plamanilor lui bb, in caz de nastere prematura.

Deoarece nu-mi place sa fiu ignoranta, am citit prospectul acestui medicament pe net si nu am gasit nimic care sa specifice ca se prescrie in astfel de cazuri.

Va rog din suflet, spuneti-mi parerile voastre, poate sunteti medical mai in tema decat mine, sau poate stiti mai multe...

Sunt intr-o dilema totala, habar n-am ce sa fac.


Multumesc mult.

Carmen



Carmen34+ si Stefi3 ani

poze carmen&baietii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este prescris in mod curent pentru maturarea plamanilor bebelusului in cazul amenintarii de nastere prematura. si este foarte eficient asa ca fa injectiile.
succe si sa nu nasti prea devreme!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

roxana, multumesc mult. Le incep din seara aceasta.
Si eu imi doresc sa nasc cat mai aproape de termen, Doamne ajuta!

Carmen35+ si Stefi3 ani

poze carmen&baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Si eu am facut injectiile dar la 32-33 de saptamani, tot din cauza de amenintare de nastere prematura. Si am nascut la 35 de sapt, bb a fost ok, a respirat singur fara pb. Eu chiar aveam de gand sa ii cer dr. sa imi prescrie (citisem pe net) dar mi-a luat-o inainte asa ca a mai avut un + de la mine

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Mie mi s-au rupt membranele la 33 spat si 5 zile. Ptr. ca ecografic bb arata de 35 sapt, dr. mea m-a tinut 3 zile in sala de travaliu cu injectii cu dexametazona, asa ca Matei s-a nascut la 34 sapt si 2 zile cu scor Apgar 8 si in afara de icter nu a avut nici o problema.

mamica lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Si eu am facut injectiile dar la 32-33 de saptamani, tot din cauza de amenintare de nastere prematura. Si am nascut la 35 de sapt, bb a fost ok, a respirat singur fara pb. Eu chiar aveam de gand sa ii cer dr. sa imi prescrie (citisem pe net) dar mi-a luat-o inainte asa ca a mai avut un + de la mine

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput