Regulile unei desparţiri elegante

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

La mine 'fostii'(el si ai lui) au strigat in cor : Sa lasi verigheta,ca e munca lui!!!A-ti mai auzit de asa ceva?Eu nu cred ca exista despartire eleganta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_2 spune:

nu exista asa ceva !!!fetelor mai ales daca despartirea are loc din cauza uneia !!! si pe deasupra sa vezi ca este mai urata ca tine ..........si mult mai jos din toate punctele de vedere cum sa nu ii zici cateva???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riella spune:

ei,cum sa nu existe despartire eleganta?!cand despartirea a avut loc in urma cu 3ani,iar divortul e o pura formalitate,se poate.se poate sa-i imprumuti masina sa rezolve diferite probleme ivite,sau sa se plimbe cu copiii,caci a venit cu avionul in mare graba sa intenteze actiunea de divortz,caci vrea sa-si cumpere casa in insorita Italie si trebuie sa aiba o situatie familiala clara.se poate sa fim noi doi si cei doi copilasi impreuna,fara nici o tensiune intre noi,si parca am fi o familie normala,si totusi nu suntem.s-au facut aproape pariri printre vecini cum ca ne impacam,si totusi nu e asa.divortam!!!si acest fapt nu-mi produce nici o emotie.cum am ajuns sa fiu asa?iubesc viatza prea mult pentru a plange la nesfarsit o casnicie moarta si ingropata cu doi ani in urma,dupa alti doi ani si ceva in care el m-a inselat si m-a mintit neincetat.nu-mi doresc singuratatea,nu m-am transformat intr-o mama obsedata de proprii copii,si atat.nu am uitat ca sunt femeie si inca imi doresc o relatie care sa ma implineasca sufleteste.s-ar putea sa o fi gasit,dar acum suflu si in iaurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Se poate si asa sa te desparti de cineva fara scandal,mie una nu mi-a placut asa ceva(scandalul) si nici nu am pretins nimic (partajul)dupa 10 ani de casnicie .Asa k am plecat cum am venit, doar k aveam un copil de mana.
E trist nu,s-o iei de la inceput chiar daca nu mai esty tanara?.


crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
citat din mesajul lui daniela_b

Cum sa ne despartim elegant, hmmm cica asa.

Zice cel care pleaca:

Talk to me softly ( adica nu te rasti si nu fa scene, ai sa fii ca un/o isteric/isterica)
There is something in your eyes (cum naiba sa n-ai ceva in ochi)
Don't hang your head in sorrow ( mersi, ce destept, nu m-am gindit!)
And please don't cry ( aha!)
I know how you feel inside I've
I've been there before ( ce vorbesti? cind?)
Somethin is changin' inside you
And don't you know ( da, in mine se schimba ceva si nu stiu, bravo ! da'n tine ce se schimba? asa, da vina pe mine ca sarpele schimbarii imi cuprinde inima sau ficatul sau ceva...)




Don't you cry tonight ( Mersi, cit de atent esti...)
I still love you baby ( pe naiba, stii ca nu, stii ca o zici doar asa..)
Don't you cry tonight
Don't you cry tonight
There's a heaven above you baby ( si deasupra ta e tot cerul, cu putin noroc pe cerul ala mai zboara si ingerii justitiari!)
And don't you cry tonight (Mda)

Give me a whisper (ce tupeu!)
And give me a sign (la ce ti-ar folosi, tocmai plecai, nu?)
Give me a kiss before you
tell me goodbye ( cre'ca, ai vrea tu! sa pleci cu binecuvintarea sarutului)
Don't you take it so hard now ( nicidecum, abia am asteptat sa ne despartim, uite ce frumos zimbim, eu si cu toata familia!)
And please don't take it so bad ( pff, uita de noi..., nu-i nimic, ai gresit, intelegem! spune-i Lolitei ca ii dorim tot binele !)
I'll still be thinkin' of you ( nu te deranja! stim ca o sa fii ocupat!
And the times we had...baby ( baby, ce a fost, a fost, gindeste-te tu la asta, ca tot ai propus, intre timp io ma duc sa fac ce n-am facut cit timp te-am iubit, cya later!)





And please remember that I never lied (hahaaa, haaaa!)
And please remember
how I felt inside now honey ( ce sa zic, tot tu te dai ranit!)
You gotta make it your own way
But you'll be alright now sugar ( mersi, esti atit de intelegator!)
You'll feel better tomorrow
Come the morning light now baby ( vesti noi: ma simt deja mai bine, de cind ai inceput sa-mi cinti cu alea, cu plecarea, cu bla-bla)


And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
And don't you cry tonight
There's a heaven above you baby
And don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry tonight
Baby maybe someday
Don't you cry
Don't you ever cry
Don't you cry
Tonight

Mda, mi-ai mai spus, e doar un refren. Sa fii convins ca nu pling ( am auzit de atitea ori cintecul asta pe cind il cintai in pivnita si nu te cunostea nimeni, incit mi-a intrat in reflex sa nu pling. N-am de ce.


Si totusi, daca o mai spune si pe muzica...ooo, e chiar o placere, e chiar ca lumea!

http://www.youtube.com/watch?v=_Ns59Bmqpms&mode=related&search=

Nu e elegant?






Qi



super mesaj.
multumesc.
am dat din plans in ras.



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

ar fi bine ca mereu despartirile sa fie elegante...
E insa f. greu cand e vrb si de un copil intre cei 2. Uite un model de discutie nu tocmai "eleganta":
EA: -"Dragul meu, daca imi repeti de ceva timp ca sunt prostuta, un pic idioata si tampita, nu mai bine cauti du alta prostuta si punem punct?".
EL: -"Nuuuu! Nici nu concep asa ceva! Copilul meu sa creasca fara mine (tata)".
EA: -"Dragul meu, tu oricum esti un tata absent: nu i-ai facut baie niciodata, nu te-ai jucat niciodata, nu l-ai schimbat ever. Doar il saluti in treacat 2-3 minute cand vii si cand pleci".
EL: -"Nu-i adevarat! Imi iubesc din tot sufletul copilul, dar mai astepta si tu sa implineasca 2 ani (cupilu' are 10 luni) si sa vezi ce o sa ma joc atunci. Pana la 2 ani e 90% rolul mamei sa se ocupe de bebe"
EA: -""
Tot EA: -"Dragule, pai daca asta-ti e conceptia, eu spun ca nu ae rost sa aflam la 2 ani ca de fapt varsta optima la care sa te joci cu bebe era de fapt 4 ani. Hai sa ne oprim aici."
EL: "Sa nu-mi indraznesti sa-mi faci una ca asta (a se citi sa-mi iei copilul)!. O sa te dau in judecata sa primesc eu tutela. Daca vrei sa pleci o sa fie vai si amar de tine."
....
PANA AICI DISCUTIA DE PURTASE PE UN TON NETRU, FARA TIPETE. DIN ACEL MOMENT OMUL INCEPU SA TIPE DE FATA CU COPILUL MITITEL. EA PLECA REPEDE IN ALTA CAMERA CA SA PROTEJEZE URECHILE TOPILASULI DE PLOAIA DE VORBE URATE...


Deci se pare ca in acest caz nu prea poate fi vorba de despartire amiabila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danuta36

La mine 'fostii'(el si ai lui) au strigat in cor : Sa lasi verigheta,ca e munca lui!!!A-ti mai auzit de asa ceva?Eu nu cred ca exista despartire eleganta...

Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
poze


DA, am mai auzit, si mie mi s-a cerut, "ca e aurul de la mama". Poate i-o va da sora-sii, cine stie?? Nu mai cheltuiesc oamenii a doua oara..

Gratiela, Maria si Stefan

Strumfii spun lucruri trasnite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Daca as spune povestea mea nu as sti cum s-o intitulez. E un subiect interesant iar eu fac parte din clubul "divortatilor" Am avut o casnicie fericita dar din motive diverse totul s-a racit si am hot sa divortam. El era calm, tandru, casnic dar ca un catelus de odaie iar eu si femeie si barbat iar in timp....am obosit. Am div de comun acord , ba chiar am fost la restaurant dupa edsi nimeni nu ne intelegea. Am ramas prieteni si continuam sa-l ajut simtindu-ma vinovata parca ca nu e in stare sa se descurce. Am fost corecti unul fata e celalalt pana cand a cunoscut-o pe EA care l-a schimbat radical. Deodata a avut pretentii la ap cumparat ed tata, dupa ce-si primise cu varf si indsat o mare suma de bani ce-i revenea de la tot ce se investise. Ma rog cert e ca nu mai suntem prieteni ca parca 13 ani se dusesera pe apa sambetei.
Nu eram de vina ca el incepuse sa cheltuie mai mult decat producea si ca dupa divort eu nu am murit de foame ci m-am ridicat, am luat totul de la capat si mi-e oki. Ce am invatat:
1. Pt nimic in lume daca nu mai merge in casnicie nu ramaneti nici macar d dragul copiilor sau ca va e greu material.
2. Nimic nu e vesnic iar un om se poate schimba cu 180 grade.
3. Desi ne dorim sa se termine elegant nu stiti de unde sare purecele.
4. Intr-o relatie ne dorim sa fie totul for ever sa ne pregatim si pt un Nu si sa ne luam masuri de precautie.
5 .Viata e frumoasa iar greutatile ne intaresc.
Va pup si sa aveti noroc!.....a...acum sunt tare ok...sunt cu un barbat minunat ( nimeni nu e de neinlocuit) si SPER sa fie ok....insa nu ma culc pe-o ureche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina_4 spune:

Am rezonat cu cateva dintre ideile "Decenuelei". Intr-adevar, nimic nu e vesnic, iar un om se poate schimba la 180 de grade.
Eu, de exemplu, m-am purtat foarte frumos pe toata durata relatiei, cu mult bun simt in momentul "primirii papucilor" si la fel si dupa (el insistand foarte mult pe ideea "sa ramanem amici, sa ne ajutam cand avem nevoie"). Vorbim rar, rar si civilizat, dar dupa fiecare discutie raman pur si simplu socata: nu stiu cu cine discut! Nu recunosc omul. Imi povesteste niste lucruri despre care n-as fi putut concepe in 100 de ani ca va fi capabil sa le faca sau sa le gandeasca. Omul ala despre care, cu un an in urma, eram convinsa ca-mi seamana enorm...face acum niste mojicii..niste actiuni de mare egoism...de taranie (indirect parca si la adresa mea, ori sunt eu prea sensibila)...de jenante...de . Cat despre mine, fiind pe vremuri atasata foarte mult de el, simteam in saptamanile-lunile de dupa despartire ca n-am sa-mi mai revin niciodata...dar iata-ma...aproape vindecata (inca probleme cu optimismul ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela1171 spune:

Deceuela, sunt putin socata....ma regasesc foarte mult in prima parte a measjului tau, respectiv in cea de dinainte de despartire; marea mea intrebare este: gresesc sau am dreptate sa ma revolt? de cativa ani (de cand el nu munceste) imi tot spun ca poate sunt exagerata, ca si el sufera, frustrari, etc etc...dar exact cum spui si tu, m-am plictisit sa fiu si femeie si barbat; acum imi este cu atat mai greu cu cat ne-am si mutat din RO, si chiar mai multe trebuie sa rezolv (adica totul) caci el nu vb. nici o limba straina;
In concluzie, te admir foarte mult pentru pasul facut, mai ales ca toata lumea din jur tot incearca sa ne arunce in ochi sa nu uitam de unde am plecat, bla bla bla.

Mergi la inceput