Mamici de noiembrie-decembrie (43)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

BB, te si doar foarte putin cind te loveste bebelina? Ca eu simt o durere asa, surda, ca o apasare mai puternica...

Stefania, pina la urma vrei sa stii ce e bebe?

Fetelor, mai vrea cineva epidurala?



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

jasmin, nu ma doare doar cand se intoarce sau cand sta jos, atunci simt asa ca o apasare, in rest simt ca si cum sare un muschi si deja se vede prin burtik!!!
eu nu m-am gandit ink la nastere, la cum voi naste. voi naste cum va fin in momentul acela mai bine pt bb si pt mine, dc e sa fie cezariana atunci nu va fi cu anestezie totala, dc e sa fie nastere naturala atunci va fi 100% cu epidurala! vom vedea!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

nu stiu daca vreau epidurala, la fata n-am facut. Are si ea riscurile ei, trebuie facuta la momentul potrivit... Ma gandesc ca daca am rezistat o nastere, mai rezist si a doua, nu? Si in definitiv, cat dureaza o nastere? Si dupa aia - gata!!! Dupa epidurala poti avea efecte secundare foarte neplacute. Deci nu stiu... In afara de asta, vreau sa simt din nou cum iese copilul din mine, este ceva de nedescris! Si oricum ramai numai cu amintiri frumoase dupa nastere.

Dar om vedea, nu?

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Eu inca nu iau in calcul cezariana, fireste daca nu va fi alta solutie se va face si cezariana, dar asa vrea cit de cit o nastere normala...inca stau pe ginduri daca sa fac epidurala sau nu, dar mi-e frica de epiziotomie, la momentul taierii si mai ales la momentul coaserii...nu vreau sa simt cum ma coase...Iar ca sa nasc normal, fara epiziotomie, e cam greu de realizat, caci am inteles ca daca te rupi acele rupturi sunt mult mai periculoase si mai daunatoare decit epiziotomia...


bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Jasmin, este exact invers... Unul din criteriile negative la un spital se considera (aici) nr mare de epiziotomii. Mi s-a explicat la prima nastere iar acum la a doua, la alt spital, ca daca te rupi, se rupe tesutul intre fibrele muschiului, deci nu distrugi muschiul. Iar la taiat, se distruge complet muschiul ala. Eu la prima nastere m-am rupt, crede-ma ca nici nu simti, ai alte dureri in momentul ala. Nici n-am stiut. Si n-am simtit nici cusaturile, care oricum se pot face dupa nastere cu o fff usoara anestezie locala...

Este intotdeauna de preferat sa te rupi, decat sa te taie, crede-ma!

Adina 16+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adina, fara suparare, dar tu esti unul din exemplele pozitive in ceea ce priveste nasterea. nu toate au avut norocul tau sa aiba o nastere atata de usoara.
eu una prefer sa ma taie decat sa ma rup aiurea.

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Adina, iti mulumesc pt incurajari si sfaturi, stiu ca vorbesti din suflett, dar e o decizi greu de luat...mai ales ca eu o sa nasc in Spania, si am inteles ca aia fac epiziotomie la mai mult de 90 % din femei...nici nu stiu daca te intreaba macar...ceea ce stiu e ca sunt profesionisti in asa ceva si ca mai ales cu epidurala nici nu-ti dai seama cind ai nascut...totul decurge destul de repede...Si apoi mai e o chestie care pe mine ma sperie...miopia...mi-e teama sa nu ajung iar sa port ochelari...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

BB, dar de unde stii tu ca am avut o nastere usoara?
A durat de la inceputul pierderii de apa, ca n-am pierdut totul imediat, pana s-a nascut minunea 26,5 ore si a fost o nastere destul de complicata, chiar complicatii destul de neplacute. Insa momentul cand a iesit din mine, si faptul ca am reusit eu, mi-au daruit o fericire de nedescris!
Si epiziotomia dureaza mai mult pana se inchide inapoi...

Adina 16+

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adina, imi cer scuze daca am gresit, dar asa am inteles din mesajul tau. ai spus ca nu ai simtit durere cand a iesit , nu ai simtit cand durere cand te-ai rupt sau cand te-a cusut, nu?

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Oricum, citeam tot aici pe site, chiar ieri, ca inainte, pina a se recurge la metoda epiziotomiei, din cauza rupturilor si a durerii la nastere, unele femei mureau...stiu ca depinde mult de sensibilitatea si de rezistenta sau nerezistenta la durere...dar mai ales la prima nastere nu stii niciodata cita durere poti suporta si cit de repede se vor inchide ranile...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput