Lovitura in burta -periculoasa pentru bebe?

Lovitura in burta -periculoasa pentru bebe? | Autor: witchy_witch

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca ati citit/patit ceva asemenator. Ieri seara in timp ce montam patutul pentru bebeloi, la o intoarcere gresita sotul m-a lovit cu lateralul patutului in burta. Lateralul are un nit de lemn (stiti voi, ca pe vremuri, din acelea de se lipeau cu aracet), care are cam 0,7 cm in diametru si e lung de aprox. 3 cm. Nu stiu cat de adanc o fi "intrat" in burtica, dar stiu ca m-a durut tare locul impactului, si dupa lovitura inca vreo 1/2 de ora pe putin... Nu am vanataie, dar mi-e tare teama pentru ca bebe e cu caputul in jos, si lovitura a fost in partea cea mai de jos a burticii, sub linia chilotului. E posibil sa il fi lovit pe bebe? Bebe pare ok, nu nse manifesta altfel, dar e posibil sa fi patit ceva la caput in urma loviturii? Lovitura a fost destul de puternica, si daca nu eram un sapt. 33 nu mi-as fi facut griji, ca bebelusii mici stau in mult lichid, dar asa mi=e tare teama....

sapt. 33 cu maricel in burtica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nu-ti fie teama, eu sunt sigura ca bb e foarte bine protejat. Are si destul lichid (chiar in sapt. 33) si uterul si alte...straturi. Daca misca si e ca de obicei, inseamna ca-i e bine. O sa vezi ca nu a patit nimic, va fi perfect sanatos. Imi pare totusi rau de lovitura, binea ca nu te-au apucat contractiile din cauza durerii.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Multumesc Tomasa, exact asta a zis si doctorul, ca bebe e extrem de bine protejat de noi... asa ca sa nu imi fac griji....

sapt. 33 cu maricel in burtica

Mergi la inceput