Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Prematurii: Esentele tari

O intrebare despre nascutii prematuri

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

XIO

12528 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote

O intrebare despre nascutii prematuri

Matusa mea , care are peste 43 de ani a ramas insarcinata si a hotarat sa pastreze sarcina.Ieri am aflat ca va naste prin cezariana , dar ca bebele are 1 kg sau puin peste.
Imi poate spune cineva care a trecut prin asta sau care stie cam care sunt riscurile , cauzele , cum poate sa evolueze situatia , samd?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
liliana29s
liliana29s

1048 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luililiana29s Adauga semn de carte la raspuns Trimite liliana29s un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu ai spus cite saptamini de sarcina are bb, conteaza mai mult decit greutatea .

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
www.flickr.com/photos/liliana29s/sets/72157600354873761/" target="_blank">Dan Mihai 15Iunie2004

Mergi la inceput

anca_vlad

3186 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianca_vlad Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca_vlad un Mesaj Privat  Reply with Quote
nu greutatea e importanta in acest caz, asa cum ai mai fost intrebata varsta sarcinii, cate saptamani va avea in momentul nasterii, daca plamanii sunt pregatiti, mie de exemplu mi-au facut doua injectii cu dexametazona, pta fi sigur ca vladut va putea respira singur.

alti factori care sunt determinanti sunt cat de dezvoltate sunt organele interne ale lui bb.

in mod normal daca are undeva in jur de 30-32 de saptamani trebuie sa reziste.

duminica am fost la strand si am avut ocazia sa cunosc doua fetite gemene, nascute la 32 de saptamani la greutatea de 1100g si 1200g, care acum au peste 4 ani si se dezvoltasera ff bine si isi recuperase prematuritatea din punct devedere fizic si psihomotor, daca te uitai la ele nu ai fi spus ca au fost as ade mici la nastere.

...si mama mea a avut 900 g la nastere, mai mult nu pot spune, decat cum vrea Cel de Sus!

Mergi la inceput

XIO

12528 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se naste la termen , singura problema e greutatea.

Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat  Reply with Quote
Atunci nu e prematur ci dismatur sau cu restrictie de crestere.
Din multe puncte de vedere acesta poate avea un prognostic mai prost decat un prematur de aceeasi greutate dar care nu are restrictie de crestere.
Trebuie vazut daca motivul dismaturitatii este de cauza materna sau fetala.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Mergi la inceput

anca_vlad

3186 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianca_vlad Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca_vlad un Mesaj Privat  Reply with Quote
ce se aude de bb, s-a nascut?

e bine, e sanatos?
Mergi la inceput
tatix
tatix

9 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Am nascut si prematur si cu intarziere de crestere intrauterina depistata din sapt. 25 - copilul meu are 4 ani jumate si nu am avut nici o problema cu el....

Depinde foarte tare si in ce spital naste, daca au tot ce le trebuie pentru asa ceva.
Recomandare neonatolog : dr. Culcer de la Municipal, a salvat copii nascuti cu 600 gr.

Mamica Alexandrei
Mergi la inceput

anca_vlad

3186 Mesaje
asa stiam si eu despre d-na dr Culcer, si vlad este pacientul dansei inca de la 7 luni decand am venit prima data la buc!

Mergi la inceput

XIO

12528 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Din pacate nu a supravietuit desi s-a nascut la termen...

Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat  Reply with Quote
Imi pare rau, Xio,
Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Mergi la inceput
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com