Zoo - eutanasiere completa

Zoo - eutanasiere completa | Autor: gabi_j

Link direct la acest mesaj

Sunt extrem de trista si revolatata...

De luni bune, se tot discuta soarta gradinii zoologice din Oradea. Prima data a fost vorba de modernizare, apoi despre mutare, iar acum, cand termenul a expirat edilii urbei (urasc expresia asta, si nu ii suport nici pe cei care fac parte din aceasta specie) si cei de la administratiile tangente si-au dat seama ca nu au 50 de miliarde pentru a aduce gradina zoologica intr-o conditie care sa corespunda stanardelor si cerintelor actuale, s-a ajuns la concluzia ca zoo trebuie inchisa. In www.bihoreanul.ro/general/afisare_articol.php?id_obiect=16122&cat=321" target="_blank">articolul din saptamanalul local 'Bihoreanul' subiectul este dezbatut pe larg.
'Desi RAPAS a depus saptamana trecuta o noua cerere pentru acordul de mediu, Calin Mocan, directorul APM, spune ca raspunsul e previzibil: “Va trebui s#259; o respingem, iar dup#259; 45 de zile vom suspenda autorizatia de mediu si Zoo se va inchide, de tot, pentru public”.

Ce se va intampla dupa acea data, nu stie nimeni. Cum in aceeasi situatie sunt 80% dintre gradinile zoologice din tar#259;, sansele ca exemplarele de aici s#259; fie stramutate sunt minime. Asa ca, probabil, vor fi eutanasiate. Iar, odata cu ele, va muri si sansa copiilor de a mai admira animale salbatice. Poate doar pe Animal Planet…'

Adevarul este ca conditiile din zoo sunt jalnice, si, daca tot nu sunt bani pentru modernizare (pentru ca au fost cheltuiti pe tot felul de lucrari inutile, si proiecte sterile si mancatoare de resurse - vezi clubul FC BIHOR) ar fi o idee mai buna ca sa fie inchisa gradina. Totusi, sper ca ideea cu eutanasierea este doar o nascocire a mintii jurnalistului care a scris acest articol. Sau credeti ca totusi ar fi posibil ca in vremurile noastre sa aiba loc o eutanasiere, asa... in masa?


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Din pacate nu cred ca ideea cu eutanasierea este o nascocire si nici nu cred ca e imposibil sa fie pusa in practica pe la noi... E revoltatoare nepasarea autoritatilor. Faptul ca majoritatea gradinilor romanesti nu vor obtine autorizatie conform noilor norme se stia de foarte multa vreme si in toate reportajele pe care le-am vazut cei intervievati ridicau din umeri. Este trist ca n-am vazut nici o incercare de iesire din impas, nici o schita de proiect care sa demonstreze ca macar incearca. Iar daca exista asemenea tentative sunt foarte bine tinute sub tacere...
Personal prefer sa vad animalele la Tv in documentare realizate in mediul lor natural si nu intr-o gradina zoo in care conditiile improprii te izbesc de la intrare. Sper sa desfiinteze locatiile necorespunzatoare, dar omorarea animalelor nu e o solutie acceptabila. Iar amanarea luarii unor masuri nu va schimba cu nimic situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Animalele din Gradini nu pot fi vandute/donate altor centre zoo care chiar isi permit sa le tina si sa le ofere conditii bune?
Am auzit si eu un zvon , cum ca leii din gradina din TM vor fi eutansiti pt. ca nu au cum sa-i tina decent.
Daca e asa , ma duc in fata primariei si nu plec de acolo pana nu isi baga mintile in cap .


Am fost cu prietenul meu la Zoo saptamana trecuta. Intrarea gratuita la inceput.
Ne-am plimbat , am vazut animalutele , m-am juct cu caprite ,iepuri.
Din pacate au trecut niste........nu am idee cum sa le spun , oameni cu un IQ foarte scazut. Nenea de peste 40 de ani , mare , gras , baut , cu un radio mic la care urla in toata gradina "giugiucaa" , tanti ca si nenea cu un pahar gol de bere in mana. Prima oara i-am vazut la maimutele Capuccino.Dupa ce ca sunt stresate , nu se cunosc bine si nu au nevoie de urlete in jur , cei 3 destepti(mai are un barbat cu ei , slab, care nu avea nici o mimica) s-au tot invartit cu radiou-ul ala la maxim. Am plecat la struti . Femeia ii dadea paine strutului , paharul de plastic , ba chiar si-a dat seama ca are nu stiu ce relatie cu el . Prietenului meu deja ii atingea tensiunea cote maxime.
Mergem la cangurii pitici. Acestia au un tarc imeeens unde stau in vioe. nul era in casuta lor si unul nu stiu ce treaba avea afara.
Ei , si ce credeti ca facea idiotul tacut si slab? Exact!!! Din partea cealalta a tarcului arunca cu pietre dupa cangur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I-au spus un cuplu cu un copil sa termine , bineinteles au sarit muschetarii la ei , dar s-au carat dupa.
Atunci mi-a zis prietenul meu ca daca tampul ala arunca cu pietre in animal fara sa-i fi facut nimic , de ce ne mai miram ca proprietarul unui animal il omoara cand nu-si face "treaba"?



http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

ma doare sufletul, cand vad, aud sau citesc, in presa sau/si televiziune, ce se intampla cu animalele in tara noastra, fie ca locuiesc bietele de ele, in gradini zoologice sau in curtile, apartamentele oamenilor si nimeni nu ia nici o masura in privinta asta

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belutza spune:

Este ingrozitor. Animalele ar trebui lasate sa traiasca asa cum le-a lasat D-zeu. Cred ca sunt cele mai chinuite din lumea asta . Am vazut acum cateva zile la stiri .. intr-un sat oaamenii aveau un putz f mare gol , unde-si aruncau cainii si ii lasau acolo sa moara de foame,sete...se mancau intre ei. Ce oameni sunt astia ?? Ce suflete au ???

belutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Sant lucruri groaznice si din pacate le fac unii din semenii nostri.



ANCADelia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Acuma, dupa ce lumea a facut gura, cica se vor gasi solutii pentru reamenajarea gradinii zoologice. Totusi se vor renunta la cateva animale. Nu stiu cum...


www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by gabi_j

Acuma, dupa ce lumea a facut gura, cica se vor gasi solutii pentru reamenajarea gradinii zoologice. Totusi se vor renunta la cateva animale. Nu stiu cum...

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL
bloguletul meu
www.telefonie-mobila.ro" target="_blank">FITZE MOBILE



..poate le da drumu

Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput