Bataia -rupta din Rai ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_s spune:

Eu am primit de 2 ori cate o palma si mai tin foarte bine minte: odata ca nu am vrut sa-mi adun singura jucariile dupa ce le imprastiasem impreuna cu o verisoara (ca mi s-a parut cinstit sa le adunam amandoua) si alta data ca am srticat o papusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

btaia se poate inlocui cu niste vorbe frumoase si sa faci copilul sa inteleaga.Asha cum au procdedat parintii cu mine

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


am fost batuta rar
nu sunt de acord cu bataia - rupta din Rai

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

nici pomeneala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Parintii mei nu m-au batut niciodata, ma mai certau e adevarat dar nu am mancat bataie niciodata si daca as fi mancat m-as fi simtit foarte umilita pentru asta.Eu cred ca nici un copil nu merita sa manance bataie de la parintii si chiar daca au facut-o lata ii pedepsesti, incerci sa le explici ca nu au facut bine(la mine intotdeauna a functionat chestia asta si incercam pe cat posibil sa fac lucrurile asa cum trebuie si chiar mi-a iesit parintii mei au avut intotdeauna incredere in mine).Imi amintesc ca in clasele I-VIII aveam un coleg care atunci cand venea maica-sa la scoala o incasa foarte rau fata de toti copii si de invatatoare/diriginta.Tin minte ca eram foarte revoltata gandindu-ma cat de rau se simte acel copil fata de toti copii cand maica-sa il pocneste.Si mai aveam o vecina care isi batea copii de le ramanea urme de curea pe ei.Nu sunt de acord cu asa ceva nici un copil nu merita sa fie batut

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea23 spune:

nu. cosider ca daca stii cum sa aboedezi problema cu vorba buna poti rezolva mult mai multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Nici eu nu am putut vota. Am luat bataie. De cateva ori destul de rau, in rest palme , nu peste scutec, peste fata, destul de des. Si bataia NU, nu este rupta din rai!

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulicoc spune:

Cateva palme de la mama, de la tata niciodata.Iar ca parinte incerc sa nu aplica aceasta metoda punitiva.In afara de suferinta fizica, copilul va fi umilit,traumatizat psihic, cu urmari negative in dezvoltarea lui ulterioara.Din pacate, multi parinti in societatea noatra aplica zicala "Eu te-am facut, eu te omor."
Sunt foarte de acord ca educatia unui copil nu este deloc usoara, dar cred ca dragostea si intelegerea ne ajuta sa modelam oameni frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Deci chiar nu-mi amintesc sa fi primit vreodata,o bataie.Fratele meu daca fura bani de la cine apuca,cand era copil.
Cate-o palma,si-un tras de par am cunoscut si eu...de doua trei ori pe an.

Mergi la inceput