mama surogat sau purtatoare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

buna fetelor,

iata ceva care va va ajuta
http://www.avantaje.ro/index.php?a=2019

si pe mine ma intereseaza acest subiect,,,,numai ca stau si ma gandesc la pret,,,aveti idee cam cat se cere o mama purtatoare? dar fertirizarea? nu am alta solutie de a avea un bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Nu sunt impotriva acestui lucru. Fiecare este liber sa faca ce vrea.
Numai ca si aici sunt foarte multe lucruri de facut. Din cate stiu eu, daca mama surogat vrea sa pastreze copilul, dupa cele 9 luni, o poate face. Si aici este un risc foarte mare pe care ti-l asumi.
V-ati gandit vreodata ca sotul vostru s-ar putea indragosti de aceea femeie. Cred ca as fi putin geloasa sau poate mai mult, in aceea perioada si as fi mereu neimpacata cu gandul ca eu, sotia lui, nu-i pot oferi ceva ce alta femeie ii poate oferi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

DA STIU
aceste ganduri ma framanta tot timpul, stiu ce vrei sa spui, nu este vorba de faptul ca o alta femeie ii poate oferii ci de faptul ca oricare alta femeie,,,,este cumplit de dureros ,dar imi doresc enorm un copil si asta ar fi singura cale,adoptia este exclusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Nu Mary_Ady, o singura femeie va fi si aceea si anume mama surogat, pentru ca despre ea este vorba. Una este sa ti-o faca sotul si alta este sa ti-o faci cu mana ta.
Eu m-am gandit la posibilitatea aceasta, dar cred ca n-as rezista sa vad cum sotul meu ii mangaie burtica, sau cum isi pune capul pe burtica si ii aude copilului bataile inimii, mai ales ca de acest lucru am fost privata. Nu stiu, este foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

buna
imi spui lucruri care ma chinuiesc mereu,stiu ai dreptate si nu cred ca pot sa suport asa ceva,,e cumplit de greu. nu asi accepta asa pe oricine ,nici gand,daca ea va avea familie ,copii asa mi-ar fi mai usor. am vazut o multe anunturi si am vazut ca sunt si femei csatorite si cu copii, in nici un caz nu asi accepta o fitza "tanara,frumosa,studenta..."....asa cum zicea un anunt

ma gandesc sa incercam varianta mamei purtatoare dar inca nu stiu daca pot eu dona,
si mai este o problema, in afara de costurile care se cer in astfel de situatie si mama surogat sau purtatoare cere o anume suma ,aici sunt total in ceata ,mie groaza sa ma gandesc ce suma enorma se cere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Mary_Ady, ceea ce iti voi spune in continuare o sa te sperie, dar intr-un fel sau altul, te pregatesc sufleteste.
Cunosc, pe cineva care a fost mama purtatoare. Avea deja 3 copii, prin orfelinate tarii, dar a facut de asa natura incat sa nu fie nici adoptati, saracuti de ei. Frumosi si tare destepti. Avea deja o fata si doi baietei. Fata in final a luat-o ea si a bagabontit-o, baietei au ramas la tatal lor. Sper sa le mearga mai bine.
Ea intre timp s-a oferit ca ,,mama purtatoare,, unei familii din Bucuresti. Oameni seriosi, amandoi in cadrul armatei lucrau. Pe tot arcursul celor noua luni de zile, ea a stat la tara la maica-sa. Ii trimitau pachete cu mancare si multe altele sa sa-i fie bine, sa aibe un copil sanatos. Nu stiu in detaliu pentru ca nu m-a interesat. Au si vizitat-o de cateva ori. Cand a fost sa nasca au luat-o la Bucuresti ca sa nu pateasca ceva, vezi Doamne si, de venea pe lume copilul lor. Numai ca fata si-a dat seama ca familia aceea este vaca ei de muls.
Asa ca femeia, desi de ceilalti copii ai ei nu-i pasa, deodata s-a facut foarte interesata de bebe-ul pe care la facut (o fetita).
Acum traiesc impreuna toti patru.
Nu stiu ce simte sotia acelui barbat, dar nu mi-ar place sa fiu in locul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

ai dreptate, imi pare foarte rau de acel cuplu,si totusi ma gandesc ca au gresit in primul rand ca nu au cautat sa vada ce fel de om le va purta copilul si apoi stiu ca se fac niste acte,in care se specifia ca renunta la copil,si stiu ca in momentul nasteri acel copil este inregistrat pe numele cuplului nu al mamei purtatoare, imi pare rau pentru ei ,iar acea femeie e jalnica .
iti multumesc pentru ca discuti cu mine pe aceasta tema
ma gandeam referitor la ceea ce mi ai povestit,cata tensiune si tristete trebuie sa fie in aceea familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

trebuie sa fac ceva,simt ca viata mea trece in zadar,simt ca imi lipseste ceva,ee e greu de descris in cuvinte,practic te lupti sa ramai cu picioarele pe pamant,sa mergi mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Nu stiu cati ani ani, dar intr-adevar viata trece pe langa noi fara sa ne dam seama. Sunt de acord cu tine ca trebuie sa faci neaparat ceva, indiferent ca vei lua calea fie a adoptiei fie a ,,mamei surogat".

Mergi la inceput