Valabilitatea REALA a pasaportului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul , dar pt o calatorie in State. Am intrebat prin email la ambasada USA, le-am zis ca o sa calatoresc in August si pasaportul expira in Februarie, si am intrebat daca pasaportul tre sa fie valabil inca 6 luni dupa ce ma intorc, si mi-au raspuns ca "You can use your passport as it is."
Cred ca o sa-mi schimb totusi pasaportul.





Monica si Eduard (3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by ramiris

quote:
Originally posted by anaisanais

De obicei, cele 6 luni de valabilitate de care ne tot ''lovim'' la iesirea din Romania sint de fapt 6 luni cerute de marea majoritate a statelor UE ,de SUA, precum si de unele state non -EU pentru a permite accesul romanilor pe teritoriul lor. In conformitate cu legile din Romania, un cetatean roman trebuie sa foloseasca p[asaportul in perioada lui(a pasaportului) de valabilitate(fara a se aplica restrictii temporale).Pentru Bulgaria in mod special, ramiris: bulgarii cer ca pasaportul sa fie valabil cel putin 3 luni de la data intrarii pe teritoriul lor.





Madalina,
unde ai gasit conditia de 3 luni valabilitate a pasaportului pentru intrarea in Bulgaria. Pe site-ul MAE nu se mentioneaza nimic la pagina referitoare la calatoriile in Bulgaria, asta e tot ce se spune acolo:

"Conditii de intrare si regim de sedere

Cetatenii romāni pot intra pe teritoriul Bulgariei īn baza cartii de identitate sau a pasaportului valabil care atesta nationalitatea si pot rezida pe teritoriul acestui stat pentru o perioada de pāna la 3 luni fara; nici o conditionare sau formalitati, alta decāt cea de a detine o carte de identitate/pasaport valabile."

Deci, din nou valabil, nu valabil pentru min 3 luni sau min 6 luni....

Exista un site de unde ai luat info cu 3 luni valabilitate?





Lucrez in aviatie si am la dispozitie un site creeat pe baza legilor tarilor lumii, asa cum sint ele transmise pe cale guvernamentala. Aici am gasit infor ref cele 3 luni minime de valabilitate a pasaportului. Cred in info din acest site, mai cu seama ca ele se actualizeaza in fiecare luna, mai mult decit, cu tot respectul, in info transmise de MAE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Madalina,
eu, ca umil cetatean de rand, care nu lucreaza in aviatie sau in servicii secrete, am la indemana informatiile de pe site-urile oficiale ale guvernului si politiei de frontiera.

Nu pun la indoiala informatiile pe care mi le-ai dat tu, dar acelea nu sunt pentru uz public, sunt informatii la care are acces un numar limitat de persoane.

Eu intreb daca in mod normal nu ar trebui sa-mi fie limitat dreptul la libera circulatie in UE (ca de fapt despre asta e vorba) in baza unei legi. Tu spui ca ai mai mare incredere in info de pe site-ul la care ai acces, dar si alea sunt info si atat, care este articolul de lege, romaneasca, bulgareasca sau europeana care impune aceasta regula?
Pana la urma sunt in situatia de la pasul 1, am doua informatii contradictorii si nu stiu care dintre ele este cea corecta pentru ca orice REGULA impusa trebuie sa aiba in spate O LEGE care o reglemeteaza. Eu incerc sa aflu care e legea , nu care informatii par mai de incredere decat altele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by ramiris

Madalina,
eu, ca umil cetatean de rand, care nu lucreaza in aviatie sau in servicii secrete, am la indemana informatiile de pe site-urile oficiale ale guvernului si politiei de frontiera.

Nu pun la indoiala informatiile pe care mi le-ai dat tu, dar acelea nu sunt pentru uz public, sunt informatii la care are acces un numar limitat de persoane.

Eu intreb daca in mod normal nu ar trebui sa-mi fie limitat dreptul la libera circulatie in UE (ca de fapt despre asta e vorba) in baza unei legi. Tu spui ca ai mai mare incredere in info de pe site-ul la care ai acces, dar si alea sunt info si atat, care este articolul de lege, romaneasca, bulgareasca sau europeana care impune aceasta regula?
Pana la urma sunt in situatia de la pasul 1, am doua informatii contradictorii si nu stiu care dintre ele este cea corecta pentru ca orice REGULA impusa trebuie sa aiba in spate O LEGE care o reglemeteaza. Eu incerc sa aflu care e legea , nu care informatii par mai de incredere decat altele.






Eu n-am facut decit sa incerc sa-ti dau o informatie cit se poate de actuala, mai mult nu stiu sa-ti spun. Daca totusi ai nevoie de o lege sau de o hirtie oficiala incearca sa contactezi Min de Externe Roman, poate iti voa oferi mai multe info decit cele [postate pe site-ul lor. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Madalina,
multumesc, am inteles ca nu vroiai decat sa-mi fi de ajutor :).
Am sa fac ce se asteapta autoritatile statului, adica ma duc si-i fac copilului pasaport nou, cotizez ca un cetatean corect si onest, fara sa stiu daca e sau nu cazul.

Apropo, daca in UE adultii pot calatori cu buletinul, copiilor sub 14 ani le trebuie neaparat pasaport, nu-i asa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by ramiris

Madalina,
multumesc, am inteles ca nu vroiai decat sa-mi fi de ajutor :).
Am sa fac ce se asteapta autoritatile statului, adica ma duc si-i fac copilului pasaport nou, cotizez ca un cetatean corect si onest, fara sa stiu daca e sau nu cazul.

Apropo, daca in UE adultii pot calatori cu buletinul, copiilor sub 14 ani le trebuie neaparat pasaport, nu-i asa?





Da, pentru ca este singurul documet care are si poza posesorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

quote:
Originally posted by ramiris

Madalina,
multumesc, am inteles ca nu vroiai decat sa-mi fi de ajutor :).
Am sa fac ce se asteapta autoritatile statului, adica ma duc si-i fac copilului pasaport nou, cotizez ca un cetatean corect si onest, fara sa stiu daca e sau nu cazul.

Apropo, daca in UE adultii pot calatori cu buletinul, copiilor sub 14 ani le trebuie neaparat pasaport, nu-i asa?





Da, pentru ca este singurul documet care are si poza posesorului.

madalina



Poza e relevanta tare, cel putin la fi-miu in pasaport. Ca i l-am facut la cateva luni si acum are 5 ani si-un pic, nu mai seamana cu bebe ala din poza. Si am iesit cu el in mai din tara, ne-au crezut pe cuvant ca el e, ca din poza nu se prindea nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

ramisis, pe tine te intereseaza informatii referitoare la calatorie, sau ai , asa, o dorinta sa discuti despre orice este legat de calatorie, in general? Acum, eu nu spun ca detin adevarul de necontrazis, referitor la termenele de valabiliate a pasapoartelor la iesirea din Romania, si nici ca, la copii, pozele facute cu o perioada in urma(un an, doi sau mai multi) sunt relevante, dar, din nef+ericire,asa suna legea.Daca, intr-adevar, pot sa te ajut cu ceva, spune-mi! Daca,insa, te agaseaza raspunsurile mele, uite, promit ca acesta este ultimul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

ramisis, pe tine te intereseaza informatii referitoare la calatorie, sau ai , asa, o dorinta sa discuti despre orice este legat de calatorie, in general? Acum, eu nu spun ca detin adevarul de necontrazis, referitor la termenele de valabiliate a pasapoartelor la iesirea din Romania, si nici ca, la copii, pozele facute cu o perioada in urma(un an, doi sau mai multi) sunt relevante, dar, din nef+ericire,asa suna legea.Daca, intr-adevar, pot sa te ajut cu ceva, spune-mi! Daca,insa, te agaseaza raspunsurile mele, uite, promit ca acesta este ultimul!

madalina



Nu stiu de unde ai dedus tu ca ma ofenseaza raspunsurile tale. Acum daca remarca mea referitoare la relevanta pozei di pasaport ti s-a parut atac la replica ta, chiar n-ai inteles ce spuneam, era pur si simplu exprimarea unei observatii personale. Am sa citesc cu atentie regulamentul forumului, n-am stiut ca daca nu scriu strict pentru solicitarea unor informatii n-am voie sa ma exprim.

Daca "legile" (si ghilimelele nu sunt intamplatoare) din tara asta si modul in care sunt aplicate pe mine ma umplu de frustrari asta nu inseamna neaparat ca te fac pe tine vinovata ca aceste aberatii exista.

Referitor la informatiile pe care mi le-ai dat, ti-am multumit la momentul la care mi le-ai dat, o mai fac odata acum daca asta vrei.

Ca sa subliniez modul in care se cunoaste si aplica legea am sa-ti spun ca sotul meu a fost la directia pasapoarte sa se intereseze exact de problema asta, a prezentat situatia de fapt si stii ce i s-a spus?

"Aveti perfecta dreptate, legea romaneasca si europeana spun document de calatorie valabil, dar va sfatuim sa schimbati totusi pasaportul copilului, sa nu va lasati la mana vreunui vames si sa va stricati concediul."

Deci, tu in locul meu n-ai fi frustrata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

aaa... si n-am vorbit despre "orice este legat de calatorie in general" m-am referit strict la problema valabilitatii reale a pasaportului si prin extensie, pentru ca vorbeam de pasaportul copilului m-am interesat daca poate calatori in UE si cu alt document, tinand cont ca noi putem calatori cu CI.

Oricum concluzia este ca exista o lege europeana care reglementeaza chestia asta, dar ca vamesii din Romania si Bulgaria pot alege daca doresc sa o aplice sau nu sau mai precis sa o respecte sau nu.

Mergi la inceput