preluat adoptie

preluat adoptie | Autor: cris_sweet

Link direct la acest mesaj

preluat:
Cu toate ca nu ma prea pricep sa deschid un subiect as vrea sa vb cu cineva in legatura cu problema mea.Am 20 ani,sunt din Iasi insarcinata in 30saptamani.Urmez o facultate de turism si sunt in anul 1.....vreau sa dau copilasul meu unei familii,unei femei disperate care vrea cu adevarat un copil si nu poate avea..nu ma intelegeti gresit.
Am vrut acest copil dar problema e ca nu am vrut sa fac avort,e prea mare pacatul,traiesc cu constiinta incarcata,eu nu-l voi putea creste ca nu am cu ce,si va trai chinuit.Nu e vb ca prietenul meu m-a parasit si nu vreau sa il pastrez sau alte motive.Prietenul meu imi este aproape si ma sprijina nu a dat inapoi..dar eu nu pot creste acest copil.Ma gandeam la femeile care cu adevarat isi doresc si noi care il putem face il omoram.Incercati sa intelegeti.....si va rog sa imi dati niste sfaturi daca stiti sau ati trecut prin asa ceva...cum as putea proceda?Unde sa ma duc?Cu cine sa vorbesc?Cu ce doctori?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre!
Va rog!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns any27_any spune:

quote:
Initial creeata de cris_sweet

preluat:
Cu toate ca nu ma prea pricep sa deschid un subiect as vrea sa vb cu cineva in legatura cu problema mea.Am 20 ani,sunt din Iasi insarcinata in 30saptamani.Urmez o facultate de turism si sunt in anul 1.....vreau sa dau copilasul meu unei familii,unei femei disperate care vrea cu adevarat un copil si nu poate avea..nu ma intelegeti gresit.
Am vrut acest copil dar problema e ca nu am vrut sa fac avort,e prea mare pacatul,traiesc cu constiinta incarcata,eu nu-l voi putea creste ca nu am cu ce,si va trai chinuit.Nu e vb ca prietenul meu m-a parasit si nu vreau sa il pastrez sau alte motive.Prietenul meu imi este aproape si ma sprijina nu a dat inapoi..dar eu nu pot creste acest copil.Ma gandeam la femeile care cu adevarat isi doresc si noi care il putem face il omoram.Incercati sa intelegeti.....si va rog sa imi dati niste sfaturi daca stiti sau ati trecut prin asa ceva...cum as putea proceda?Unde sa ma duc?Cu cine sa vorbesc?Cu ce doctori?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre!
Va rog!!




Bine ai venit!
Eu una te-as sfatui sa nu-ti abandonezi copilasul,el nu are nici o vina ca voi nu v-ati protejat.Nu vreau sa par rautacioasa si nici nu judec pe nimeni, dar spui ca prietenul tau este alaturi de tine si te sprijina.De ce sa nu fie si alaturi de copilul vostru? daca tot ati hotarat sa-l pastrati pana acum....si acum sa-l dai de buna voie.nu cred ca-ti poti imagina ca inseamna sa pierzi un copil.
parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Nu indraznesc sa judec pe nimeni pentru deciziile pe care le ia in viata, asa ca voi incerca sa nu depasesc limitele obiective ale gindirii umane; imi permit sa te intreb:
1. citi ani ai?
2. citi ani are prietenul tau?
3. unde lucrati sau daca aveti o sursa de venit constanta?
4. nu ati aflat ca s-au inventat mijloacele contraceptive( care de aceea au aparut, ca sa nu fie silite femeile sa avorteze sau sa dea copiii spre adoptie)?
5. mai ai copii?
6. ce crezi ca este un copil, crezi ca are suflet sau este asa, o jucarie nedorita, in cazul tau?

Daca vrei sa dai copilul spre adoptie, ia legatura cu Directia pentru protectia drepturilor copilului din zona unde locuiesti(sau inveti, sau muncesti) si acolo vei afla ce trebuie sa faci.
Un sfat: nu mai posta mesaje de acest gen pe site, suna a anunt de vinzare; parca astepti sa inceapa licitatia; crede-ma, este dezonorant pentru o mama( mama esti si daca inca nu ai nascut!).

Iti urez sa poti gindi limpede,eu, mama de copil adoptat!
Nu mi-am propus sa jignesc pe nimeni prin mesajul scris de mine, dar mi se pare de o ipocrizie fara margini sa adopti un ton care sa stirnerasca mila si sa aduci indiscutie un astfel de caz: n-am niciun motiv intemeiat(desi, daca ma intrebi pe mine, nu exista pe lumea asta un motiv pentru care sa-ti abandonezi copilul)sa nu cresc un copil, dar ''nu pot ccreste acest copil''

O zi buna iti urez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina922 spune:

Inca nu stii ce inseamna un copil. Iti schimba viata radical (in bine!)
Eu nu vreau sa te judec, dar la fel de mare pacat ca si avortul e sa indepartezi copilul.
Daca ai un partener care te sprijina, care e problema?? Sa stii ca nu e asa costisitor sa cresti un copil, si mie imi era frica ca nu ne vor ajunge banii, dar ne ajung foarte bine, si are de toate.
Daca totusi esti hotarata sa faci acest pas, probabil ca vei regreta mult, nu acum, ci mult mai tarziu, cand vei termina facultatea, te vei casatori cu prietenul si iti vei aminti de sufletelul pe care l-ai dat. Vei avea si altii (si daca nu vei mai putea avea???), dar pe acel prim copilas nu-l vei putea uita.
Scuze, sunt incoerenta, dar tocmai mi-a trecut prin cap ce-ar insemna sa n-am eu copilul meu langa mine! Sa fie dat unui strain! Cred ca innebunesc in secunda doi.
Eu iti doresc multa intelepciune, maturitate si gandire in perspectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_sweet spune:

mentionez ca nu este vorba de mine este un anunt preluat de pe alt site si m am gandit ca aici este un loc potrivit deoarce sunt multe femei care vor sa devina mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Si rostul subiectului asta care era ????

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by cris_sweet

mentionez ca nu este vorba de mine este un anunt preluat de pe alt site si m am gandit ca aici este un loc potrivit deoarce sunt multe femei care vor sa devina mamici



Deci, intermediezi? Caci ai inceput glorios postarea: ''Cu toate ca nu ma pricep ............sa vorbesc cu cineva in legatura cu problema mea.''
Sau eu sint cam proasta si nu inteleg ce scrie in postarea ta?
Iar ''locul potrivit'' sa stii ca nu este pe forum, aici ne ajutam unii pe ceilalti, invatam sa gestionam problemele sau bucuriile din viata noastra, nu ne pierdem timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lililutza spune:

buna... eu am 37 de ani si-mi doresc din suflet un copil.Eu chiar fac parte din familia disperata care nu poate avea un copil.Am facut 8 inseminari artificiale, 4 ferilizari in vitro...chiar sunt disperata. Nu te judec, nu-i problema mea, doar o parere... niciodata un avort; pt faptul ca nu ai avortat, eu am mare stima pentru tine.
Pentru toata lumea, daca s-ar putea,mi-ar fi placut sa pot arata niste filmari din timpul unor avorturi, credeti-ma este o crima. Acum sa revin;daca vrei, eu te pot ajuta, sunt medic stomatolog;daca vrei putem sa vorbim.adressa mea de mail e doi2na3070@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Eu as vrea mai intai sa o felicit pe aceasta tanara care se gandeste totusi la binele copilului (spre deosebire de alte mame care pur si simplu ii abandoneaza in spital sau ii lasa la casa de copii). Ea are grija sa-si lase copilul la o familie iubitoare care are conditii sa-l creasca. Ma bucur ca aici pe forum ne ajutam unii pe ceilalti, ca incercam sa ne intelegem si nu dam imediat cu pietre. E trist sa fii in situatia acestei tinere si sa se mai dea si cu pietre-n tine.
Aceasta tanara cere ajutor, vrea un sfat, vrea sa stie ce poate face pentru binele copilului, nu pentru ea insasi!
Draga mea, eu te inteleg foarte bine, cred ca mai intai ai nevoie sa vorbesti cu un psiholog, insa cu unul bun, care sa te ajute sa-ti dai seama ce doresti sa faci cu viata ta si sa iei decizi corecta.
Au fost multe cazuri in care tinere care au vrut sa renunte la copil s-au razgandit imediat dupa nastere; de aceea trebuie sa stii bine ce vrei sa faci.
Eu te inteleg perfect si inca o data iti spun ca te admir pentru faptul ca te gandesti la binele copilului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Tot respectul si pentru lililutza. Cred ca stie ea cum trebuie sa procedeze astfel incat toata lumea sa fie linistita si multumita (ma refer la cei implicati).
(Nu pot sa nu ma mir de ce popor de oameni intelegatori suntem noi...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

quote:
Initial creeata de cris_sweet

preluat:
Cu toate ca nu ma prea pricep sa deschid un subiect as vrea sa vb cu cineva in legatura cu problema mea.Am 20 ani,sunt din Iasi insarcinata in 30saptamani.Urmez o facultate de turism si sunt in anul 1.....vreau sa dau copilasul meu unei familii,unei femei disperate care vrea cu adevarat un copil si nu poate avea..nu ma intelegeti gresit.
Am vrut acest copil dar problema e ca nu am vrut sa fac avort,e prea mare pacatul,traiesc cu constiinta incarcata,eu nu-l voi putea creste ca nu am cu ce,si va trai chinuit.Nu e vb ca prietenul meu m-a parasit si nu vreau sa il pastrez sau alte motive.Prietenul meu imi este aproape si ma sprijina nu a dat inapoi..dar eu nu pot creste acest copil.Ma gandeam la femeile care cu adevarat isi doresc si noi care il putem face il omoram.Incercati sa intelegeti.....si va rog sa imi dati niste sfaturi daca stiti sau ati trecut prin asa ceva...cum as putea proceda?Unde sa ma duc?Cu cine sa vorbesc?Cu ce doctori?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre!
Va rog!!
cris sweet mesajul nu e postat din partea ta..reprezinti pe cineva...da?
poti sa-mi scrii pe adresa de mail?




Mergi la inceput