Cum scap de purici (in casa)?

Cum scap de purici (in casa)? | Autor: AllyMcBeal

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati,ca disper!
Dupa ce amandoua fetele s-au umplut de piscaturi,mi-am dat seama ca nu sunt de tantari.Am gasit un intrus si in patul meu,adica pe picior la mine.
Am intors totul pe dos,am demontat patul,spreiat cu spray de insecte,spalat,aspirat etc.Haine de pat curate,pijamale de asemenea.
SI TOTUSI...azi dimineata iar se lafaia unul prin pat.
NU AM caini sau pisici .Are vecina din curte pisici,dar la are demult.Fetele nu se joaca cu ele,dar mai merg pe la ea pe acasa.Alta sursa nu-mi dau seama.
Dar,totusi,cum ii starpesc din casa?Sau daca nu stau prin casa,de unde tot apar ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Sper ca nu spun o tampenie, dar cred ca e mai nasol dc sunt purici de mobila...si nu din aia de la animale, cineva mi-as pus mai demult ca astfel de insecte isi fac "culcus" in mobila si actioneaza ca si puricii, mai ales ca arata la fel(probabil!) Exista in comert niste aparate speciale si niste chestii impotriva insectelor nu doar spray-uri.

"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Incearca cu Neostomosan.O fiola o dizolvi in 2 litri de apa,iar cu ajutorul unui pulverizator dai peste tot cu solutia,lasi asa incaperea vreo o ora,dupa care aerisesti bine.Noi avem o pisica,s-a umplut de pureci dupa o vizita a unui catel la noi acasa,am dat cu solutia asta si am scapat de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

eu am dat cu solutie pt purici de la Romvac dar asta acum vreo 5 ani...am scapat si de purici si de...vreo 50 de gandaci burtosi de care nu aveam habar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Si eu am folosit cu succes neostomosan si am scapat de puricei din casa. Eu stau la bloc, nu am animale si...dintr-o data s-a umplut fi-miu de bubite de am crezut ca e urticarie...dar...erau muscaturi de purici. Asa ca am dus copilul la mama si am dat cu sol resp.prin toata casa...apoi am facut curat cu sters covoare etc si nu au mai aparut!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Multumesc,fetelor!
Am vazut ca mai este cineva cu probleme de purici (un alt topic).
Am luat de la farmacia veterinara fiole ce trebuiau dizolvate in apa si am pulverizat pe la toate muchiile incaperilor,pe sub paturi etc. Am dat si prin curte si i-am dat si vecinei sa-si deparaziteze.
De doua zile n-am mai vazut,sper sa fi scapat de ei...
Fetele au in continuare bubele scarpinacioase,dar - eliminand sursa lor - cred ca le va trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

buna,
eu sunt cu purici pe scara si afara, langa bloc, o groaza de pisiciiiii iar noi pe langa ei, mai ale copilul!
eu vreau sa dau in casa, am baietel de 5 ani care se joaca pe jos...pot sa dau cu solutie prin casa, nu e toxica????

ce solutie ai folosit???

Eu am facut curat si am fiert rufele; baietelul azi nu mai are nici o bubita noua, dar vreau sa dau pt ca mi-e frica de mor!!!nu vreau sa reapara sau sa-si fi depus larve...

merci,


omul cu... banca la cap! www.bankingjobs.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Pe fiolele mele de solutie scrie K OTHRINE si sunt de la Bayer.
Si eu am copii mici,dar voiam cu disperare sa scap de purici,iar tipa de la farm. veterinara a spus ca nu e periculoasa.(pe fiole scrie ca e toxica - dar se dizolva in apa multa...si am dat in casa de-a lungul peretilor si pe sub pat,unde fetele nu au treaba)
Oricum,voi mai trage un smotru in curand,ca sa fiu sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

eu trec printr-o astfel de problema, cea cu puricii in casa; de la veterinara mi s-a spus sa pulverizez cu regent ( e impotriva mai multor insecte); am diluat o fiola intr-un litru de apa si am dat pe covoare, pe parchet, pe gresie si pe partea de jos a canapelelor; astept sa vad daca e vreun rezultat; va urez si voua bafta!

ALICe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

am si eu purici ... ma rog nu eu pisica mea care nu ii place inc asa si e tot afara, degeaba o tot dau de purici ca nu are efect.
Mai nasol e ca de cate ori ies in curte ma trezesc cu 3 - 4 piscaturi de pureci pe picioare.. arat jalnic, ma mananca insuportabil si mie jena de pantalonii scurti.
Ce imi recomandati sa pot scapa de purici din curte? Dar pe pisica.. pe ea cum sa o scap de purici?


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DeeDee_33 spune:


Si noi ne-am umplut de purici de la pisicuta noastra, si voiam sa intreb si eu ceva.Pot sa dau cu Regent fara sa afecteze pisicuta???

Mergi la inceput