Atacuri de panica si anxietate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Alinaaxeni ma bucur pentru vestile bune. Probabil ca si valeriana te-a ajutat dar eu cred ca este mai mult decat atat. Poate ai descoperit ceva, la un nivel atat de subtil ca este deocamdata imperceptibil, ceva care a mai redus din anxietate. Mult curaj in continuare.

Lore71 s-au aruncat sageti din toate partile si as vrea si eu sa imi cer scuze pentru partea mea. Este foarte posibil ca intentiile tale sa fie de buna credinta si putem avea pareri diferite intr-un mod civilizat si echilibrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Vin si eu sa va salut si sa va dau cate o !
Shi totusi...
Nu incercam sa cream un grup de suport pentru anxiosi, panicosi si ce-or mai veni???
Ne impartasim experientele si metodele prin care am reusit sa ne imbunatatim calitatea vietii?
Ei, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Buna,

Ce mai faceti?eu nu stiu cum e cu pastilele dar mi se pare mie ca in momentul cand iau xanax, desi nu iau doza mare(0,25mg) am cosmaruri noaptea!
Cosmaruri urate de tot, asa ca nu stiu ce sa fac!
Voi c emai faceti cum va mai simtiti?ce simptome mai aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

e buna initiativa giuliei71 eu cred ca ar trebui s ane povestim cum si ce simtim adica fiecare ce simptom are si cum a reusit sa atenueze aceste simptome.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Si mie mi se pare buna initiativa Giuliei. Ar fi benefic, cel putin pentru mine, sa existe un spatiu (virtual) unde sa pot spune ce simt, sa cer sfaturi, opinii etc. unor persoane cu tulburari asemanatoare.

Brolin si mie mi s-a intamplat sa am la Xanax reactii paradoxale, spre exemplu sa imi creasca anxietatea si starea de agitatie. Eu cel mai bine am tolerat Lexotanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Hai sa discutam despre simptome si imprejurarile in care acestea isi fac simtite prezenta.
Eu momentan iau un remediu homeopat si vitamine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Apropo de simptome la mine predomina, in diverse perioade, diverse simptome.

Am avut perioade in care au predominat senzatia ca nu pot respira, in altele ca nu pot inghiti, alteori ameteli, senzatia de lesin, palpitatii etc.

Am avut chiar o perioada destul de mare in care unul dintre simptome era cresterea tensiunii arteriale. Evident ca in decursul timpului mi-am facut 2 RMN-uri, am avut holter, EKG-uri nenumarate, ecografii diverse, inclusiv cardiacae, analize de sange cu gramada, de consultatii ce sa mai spun. Am pierdut sirul lor si al banilor investiti. Ca doar pe la clinici private am fost.

Dupa cinci ani de terapie am inceput sa identific imprejurarile in care isi fac aparitia dar, din pacate, nu de fiecare data ma ajuta faptul ca stiu. Unori ma ajuta dar de multe ori nu este nici o diferenta.

Nu stiu, am inceput sa ma intreb daca nu cumva terapia nu imi foloseste sau poate este o problema si faptul ca de vreo 3 ani ma duc mai rar.

In decursul timpului am avut perioade in care m-am simtit bine si fobiile s-au diminuat, pana la disparitie aproape, urmate de momente (dupa ani de zile) in care au reaparut si fobiile si atacurile de panica si anxietatea.

Am inceput sa cred ca nu scapi nicodata definitiv de anxietate si atacuri de panica. Asta, in conditiile in care am aceste tulburari de 25 ani (de la 14 ani).

Brolin te ajuta homeoterapia si vitaminele? Ca eu am incercat si homeopatie si acupunctura si suplimente naturiste si nimic nu a mers. Am luat inclusiv esente Bach.

Cand sunt bine sunt bine, cand nu sunt bine nu sunt bine, indiferent de medicatie, terapie sau altceva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brolin spune:

Buna

Am facut si eu RMN si nu au gasit nimic, dar la mine predomina senzatia de ameteala si dispnee, simt parca se misca podeau cu mine sau am senzatia ca imi e greu capul.Am avut si palpitatii si senzatia de furnicaturi si senzatie de amorteala, si dispnee si contractii musculare si de toate.Am si depresie pt ca in anumite momente imi vine sa plang sunt demoralizat, etc,etc.
Ma deranjeaza senzatia de ameteala si picioare obosite si sunt ff incordat si imi e teama!
Eu am mare incredere in ce iau pt ca doresc sa ma fac bine, apoi s avedem.
Iau vitamine pt ca in asemenea situatii s eonsuma mult calciu si magneziu.
Holterul ce ai facut ce arata de fapt? si poti merge singura pe strada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Holterul l-am avut pentru monitorizarea presiunii arteriale. Poate fi si pentru monitorizarea inimii (iti inregistrare EKG, la un anumit interval de timp, pe o perioada de 24 de ore).

In ultima perioada sunt moderat agorafobica, adica pot merge cam pret de cateva statii, ceea ce se intampla cand vin de la terapeut, ca sa nu mai vina sotul sa ma ia cu masina (ar trebui sa o ia si pe fetita cu el).

Si oricum nu vreau sa merg exclusiv cu masina, cu sotul meu, pentru ca as deveni total agorafobica. Asa cum am observat ca daca nu intru, o perioada mai lunga, intr-un supermarket fac un atac de panica cu prima ocazie. Cred ca pur si simplu inveti din nou sa iti fie frica pentru ca intre timp uiti ca nu ai nici un motiv de teama.

Toate simptomele pe care le-ai enumerat le-am avut si eu, la un monet dat. Si probabil toti cei care sufera de atacuri de panica.

Mergi la inceput