Atacuri de panica si anxietate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Adriana nu sunt psihoterapeut/psihiatru dar din ce povestesti tu si din experienta mea cam seamana a atacuri de panica. Oricum o anxietate, uneori paroxistica ai cu siguranta. Si niscaiva fobii.

De ce nu incerci sa mergi la un terapeut? Daca iti permiti desigur. Poate vei afla cauza acestor tulburari si, foarte important, nu le vei lasa sa se cronicizeze.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

As vrea sa merg la terapeut Val, dar suntem aici doar de un an si un pic si nu stapanes bine engleza. Sunt sigura ca nu m-as descurca sa spun tot ce vreau eu. Sper sa nu se agraveze starile astea. NU m-am gandit niciodata ca ar putea fi ceva mai grav decat o simpla sperietura, dar citind tot ce s-a scris la subiectul asta tind sa cred si eu ca nu e numa atat. Frica de mers pe strada singura, in special noaptea cred ca mi se trage de la o intamplare din copilarie. Aveam 16 ani si cand mergeam pe strada la mine in oras in plina zi a venit un "nebun" si m-a strans de gat. Fara nici un motiv. Nu il mai vazusem in viata mea pe omul ala. M-a strans de gat pana a vazut ca nu mai pot sa stau in picioare. Atunci cand a vazut ca nu ma mai tin pe picioare mi-a dat drumul. Apoi mi-a dat drumu si mi-a tras un pumn zdarvan in cap de am cazut jos. Si apoi a plecat. Asta a fost tot. Pe moment imi aduc aminte ca nu am constientizat ce s-a intamplat si am plecat dupa el sa-l intreb ce are cu mine. Apoi el a plecat mai departe si cand am vazut ca nu-mi raspunde m-am dus si eu mai departe la cumparaturi ca si cand nimic nu s-a intamplat. Numai mai tarziu mi-am dat seama ce am patit si am realizat. Groaznic moment. Imi aduc aminte ca o perioada cand veneam de la scoala singura fugeam de mancam pamantul pana acasa. Si pe strada aia nu am mai mers un an de zile. Asa gandeam eu atunci. Deci poate de la aia sa mi se traga frica de a merge pe strada. Foate posibil. dar restul nu stiu de unde au aparut. Habar nu am ce pot sa fac sa scap de toate astea. O sa mai citesc pe aici sa vad ce mai posteaza fetele.
Multumesc de raspuns Val.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1751 spune:

Si eu am atacuri de panica si anxietate. Si nu stiu cum sa fac si ce sa fac sa scap. Nu ma recunosc.
Cunoaste cineva un psiholog bun in Oradea?

Ioana

PS am mai postat la un subiect asemanator, nu vreau sa ma repet cu povestea mea.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaalex spune:

Buna,fetelor!!!Tocmai am deschis si eu aici un subiect(Depresie?).Va rog sa-mi raspunde-ti daca ati trecut sau ati auzit de asa ceva.Eu ma regasesc clar in simptomele voastre.Acum sunt foarte speriata!

ghita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iedii spune:

Eu am avut primul atac de panica alataieri .... si de atunci am o "ameteala permanenta" si sunt confuz mai tot timpul ....parca sunt intr`o sfera si nu am o legatura cu realitatea... ce pot sa am ??

Mergi la inceput