Atacuri de panica si anxietate

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

Nu stiu daca a mentionat vreo antevorbitoare, dar unele atacuri de panica pot fi declansate de caderile de calciu... si eu am avut atacuri de panica cu toate manifestarile de rigoare, acum nu le mai am si nici nu as putea spune ce anume m-a ajutat sa le depasesc, am luat calciu, am facut cateva sedinte psiho, am luat tinctura de paducel, am fost la tara, m-am recules, m-am plimbat prin bradet, mi-am facut analizele, m-am convins ca nu am nimic si ca sunt ok si ca nu am motive de ingrijorare... mi se mai intampla sa ma senzatii de greutate in tot corpul si senzatii de sufocare, dar sper sa rezolv problema cu cateva sedinte de acupunctura (pentru ca alopat sunt sanatoasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Nu caderile de calciu determina atacurile de panica ci anxietatea determina pierderi de calciu cu tot cortegiul de manifestari. Relatia este deci inversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Val, tu ai perfecta dreptate, dar stii cum suntem noi oamenii. De cele mai multe ori preferam sa cautam cauze organice, functionale, biologice, dureaza mult si simptomele trebuie sa bata cu pumnii si picioarele (metaforic vorbind) la usa noastra pana cand acceptam ca aproape totul este psihosomatic.

Eu in principiu merg pe convingerea: tot ce vine din afara nu poate fi decat o solutie temporara (si de multe ori intarzie vindecarea, pur si simplu fiindca impiedica adevarata confruntare cu cauza problemei). Prefer sa caut mereu in mine, sa privesc inauntrul meu si sa descopar acolo cauzele pentru toate trairile mele. Asta o spun dupa 4 ani de terapie competenta, 4 ani dupa care ma mai lupt si acum cu demonii trecutului.

Numai bine tuturor si nu va pierdeti speranta!! Important este sa nu va lasati prada simptomelor, ci sa cautati mereu o solutie! E greu, dureaza, e dureros, dar alt drum nu exista.


Felicia 11+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitinuca spune:

Buna tuturor eu sunt noua pe aici si noua in randul panicatelor ca sa spun asa am inceput acum trei saptamani.Totul cred ca a inceput de la o prostie!Am vazut la stiri ca o tipa a murit de la anticonceptionale si tigari!Eu cum fumam m-am panicat imediat desi nu sunt asa tuta de obicei si pe moment nu mi-am dat seama a inceput pe urma cu dureri de cap,voma,ameteli eram sigura ca o sa mor mai ales ca de la urgente ma trimiteau acasa mereu ca nu am nimic,si de atunci o tin in sperieturi,frica de singuratate acasa,frica sa nu imi fac rau singura,frica de moarte,etc.Acum iau tratament de la doctor xanax si seroxat am momente din zi in care rad si imi e bine dar momente in care ma apuca disperarea!!!Plang si imi pare rau ca nu mai sunt eu cea vesela,cea care se bucura de orice care avea si are toate motivele sa fie fericita dar nu poate!!!Ma ajuta mult si dusul la biserica desi recunosc ca sunt printre cei care inainte se duceau foarte rar iar acum la nevoie.....ma duc si ma rog in fiecare seara cand vin de la servici.As vrea parca sa ma trezesc si sa fiu iar eu sa pot sa rad tot timpul si sa fiu fericita.La servici imi e bine in general ma iau cu treaba si uit!

Va multumesc mult ca m-ati ascultat!Mult curaj si voua si sa zambim cat mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Chitinuca chestia cu televizorul a fost probabil evenimentul declansator al simptomelor psiho-somatice. Spaima de moarte si anxietatea le aveai deja dar nu se manifestau vizibil.

Sa stii ca intoarcerea catre credinta a ajutat-o si pe sora mea sa se vindece de atacuri de panica si anxietate. Dupa ani intregi de terapie si medicamente fara nici un folos.

Imi spunea un terapeut, mai demult, ca stie asemenea cazuri de vindecare "peste noapte" dar ca nu are practic o explicatie documentata.

Miss Parker din fericire tu ai gasit un terapeut competent dupa cum spui. Asta a fost probabil sansa ta.

Eu am mers 5 ani la terapie la doi terapeuti, am mai fost la cateva sedinte si la altii dar nu prea a functionat. Am inteles multe lucruri despre mine si ceilalti, am imbunatatit relatii, am cam scapat de atacuri de panica dar nu de fobii si anxietate.

Asa incat am renuntat la psihoterapie, de curand, si incerc sa fac un fel de autoterapie. Cartile lui Edmund Bourne imi sunt de mare ajutor in acest demers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Problema mea ar fi VORBITUL IN PUBLIC,nu pot sa ies in fata si sa vorbesc.Adica de iesit ies yo,dar odata ce vad audienta,ma apuca tahicardia,incep sa pierd sirul ideilor,nu ma mai pot concentra.Nu ma gandesc decit sa termin mai repede...
Daca cineva a depasit cu brio,va rog,astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Pai ceea ce ai tu se numeste fobie sociala, dar cred ca stii deja asta.

Si eu m-am confruntat cu asa ceva si nu prea mai am probleme, doar atunci cand sunt foarte stresata sau obosita. Dar cum s-a rezolvat, nu stiu. Poate terapia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am exact aceleasi temeri ca si Val, mi-e teama sa iesi singura pe strada. De fapt ies, dar aproape..trebuie sa am senzatia ca ma pot intoarce rapid acasa unde ma simt in siguranta. Mi-am facut toate analizele, sunt super ok, am fost la psihoterapeut de 3 ori, stiu ce am de facut, stiu ca nu patesc nimic in timpul crizelor dar mi-e greu sa ma controlez mereu. Daca sunt cu cineva nu mi-e teama deloc, sunt super ok. N-am luat deloc pastile, am la mine insa mereu cateva tablete de MagneB6 si Gluconolactat de calciu cu magneziu..ma simt mai bine daca le stiu acolo, desi nu le-am luat de cel putin 5 luni.

Val...cum reusesti sa faci sa iesi din casa? Mie mi-e groaza, ptr ca am inceput a doua facultate, am sesiune si nu stiu cum voi ajunge la examene

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Madau zona in care ma deplasez fara teama este destul de restransa in ultimul timp. Poate si pentru ca dupa nastere eu m-am ocupat mai mult de copil sotul meu a facut orice altceva si nu am avut nevoie sa ies singura.

De fapt sunt cam fortata sa stau in casa cu copilul. La plimbare iesim amandoi, la cumparaturi merge sotul meu, prin oras (cel mai adesea la consultatii) ma duce sotul pentru ca eu nu am mai condus de mult si nu indraznesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Of, deci esti cam in aceeasi situatie cu mine, am crezut ca ai reusit ceva mai mult, vroiam sa stiu cum. Din ce stiu eu, parca tu ai facut ceva tratament nu? N-a avut nici un efect? Eu n-am facut deloc...imi e bine fizic, incerc sa-mi impun ca ma simt bine si ca nu am ce pati, dar uite cand ma gandesc sa ies pe usa, nu pot. Mai ales cand vad nebunia care e in Buc, traficul asta infernal, am senzatia ca nu mai ajung acasa sau la destinatie. Cred ca o sa incep incet-incet sa maresc distanta pe care merg, am sa-mi iau traista-n bat si am sa plec...oi vedea ce-o fi. Nici acasa nu pot sta, devine frutrant, am masina, am timp liber si nu pot pleca.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput