Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Buna ziua, am inteles ca e mai bine sa schimbi in leva la vama. Schimbul din lei in leva e ok sau e mai bine sa ai euro?
In Balcik n-a fost nimeni?
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinescu spune:

Cel mai bine iesi daca schimbi din EURO in LEVA. Iesi mai "prost" la LEI-LEVA. Nu cu mult dar e diferenta. Personal am sa schimb la banca unde cursul este cam 1,95.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Noi am schimbat in Varna cu 1,97 leva un euro, Nadina, in Balcic am fost eu in anii trecuti, am stat la hotel Lotos si in gazda. Ce te intereseaza sa stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Natasa in primul rand ma interesa daca au ciorba, pt ca eu anul trecut am fost la Sofia si nu era in meniu la restaurante. Pt adulti n-ar fi chiar o problema, dar pt Carina-aproape 5 ani-va fi.
Apoi vroiam sa stiu daca e plaja, ca am auzit tot felul de variante, ba ca e cu betoane, ba ca nu e deloc. Cum e marea? Sunt pietre in apa, e brusc adanca? Imi tot fac griji pt copil, ca vreau sa se simta bine. Ce fel de apa e in piscine? Dulce sau de mare? Sunt curate? Noi anul trecut am fost in Eforie Nord unde apa era super, dar era singurul lucru bun de acolo.
Noi am cautat la hotel Elit, care ni s-a parut ok pe net, dar se pare ca nu mai au locuri la agentia la care am fost. Mai cautam. Ne oferisera o alta varianta, hotel Iceberg, cam la fel ca pret.
Cum e hotel Lotos? Trebuie sa avem in vedere mai multe variante daca tot e asa aglomeratie.
Chestia asta cu schimbatul din lei in euro si din euro in leva trebuie sa o calculam.
Multumesc,
Nadina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casie spune:

salutare la toata lumea.
sunt f. bucuroasa. pot sa incep sa fac bagajele. in sfarsit plecam si noi. nu stiu exact cand, s-ar putea sa mergem cateva zile si pe litoralul romanesc, dar de luni sigur vom fi la NESEBAR. asa caaaaaaaaaaaaa.......

arinaa
eu plec la ifa bay din nesebar chiar
iti voi da toate detaliile "proaspete" imediat ce ne intoarcem. Daca ne simtim f. bine (cum s-a mai spus pe aici) poate prelungim sederea

oricum imediat ce ne intoarcem voi da de veste.
gandeste-te ce te intereseaza in mod special si ma interesez daca vrei.
orice detalii cu mare placere

abea astept sa plecam,
va pup pe toate, si o zi racoroasa sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

Casie ...vacanta placuta si sper sa te intorci cu vesti bune.Eu tot la ifa beach bay voi sta.dar de pe 16 august pana pe 24.Abia astept sa imi povestesti ....toate amanuntele.

arinaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

nadina in traditia culinara bulgareasca se pare ca nu exista ciorbe. In restaurante gasesti frecvent supa de pui sau supa rece de castraveti, numita tarator. (castraveti rasi cu iaurt, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nadina, nu stiu sa-ti spun mimic de ciorbe/supe pentru ca eu nu le maninc nici acasa :)
In rest, Balcicul(partea turistica) se intinde de-a lungul unei faleze lunga de vreun km care intr-un capat are castelul si gradina botanica si in celalalt are plaja. Intrarea in apa e lina si fara bolovani, dar plaja e mica si neincapatoare in plin sezon. In primul an am fost la sfirsitul lunii august si era libera, anul trecut in iulie era destul de aglomerata. Deci plaja exista, dar sa nu te astepti la cine stie ce pentru ca e modesta. Are nisip, umbrele, se intra usor in apa, dar nu e cea mai frumoasa plaja. De-a lungul falezei asteia sint multe terase si hoteluri. Hotelul Lotos e chiar pe faleza si daca ceri camera cu vedere la mare e foarte frumos. Camerele sint mari, au aer conditionat, bai mari si foarte curate. Noi am mincat numai la restaurantul hotelui pentru ca ne-a placut foarte mult mincarea si n-am mai schimbat locul.
In capatul dinspre castel mai e o plaja mica, cu sezlonguri, dar intrarea in mare e mai pietroasa.
Pentru mine Balcicul are un farmec aparte, pe de o parte legat de lecturile adolescentei, pe de alta de istorie, dar si de oameni tare draguti pe care i-am cunoscut acolo. Linga Balcic e Rusalka (un loc frumos, cu o plaja mai salbatica) si Cap Kaliacra, cu un peisaj deosebit, o cetate construita pe niste stinci, o apa limpede si delfini multi.
Daca vrei mai multe amanunte, uite articolul asta:
http://www.sictir.org/bulgaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Multumesc pentru raspuns, voi pleca fara nicio adeverinta din partea firmei si sper sa nu fie probleme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Buna! Pentru ca m-am inspirat mult de la acest topic, am zis sa va scriu si eu experienta noastra la Nisipuri, hotel Bolero.

Am ales sa mergem fara copil, doar eu si sotul, ca nu mai era nimeni disponibil in perioada asta si nu am regretat. De fapt am regretat ca nu a fost copilul la ce conditii si posibilitati de distractie pentru ei au, dar m-am bucurat ca ne-am odihnit noi.

Ce sa zic, cazarea e super (am avut vedere la piscina, ceea ce era destul de zgomotos - la pranz in special - dar nu deranjant, mai ales cand inchideai geamul; erau si unele camere cu vedere la piscine, dar in calea lor era din pacate acoperisul restaurantului, ceea ce era destul de deprimant, cred, dar noi nu am stat acolo), camera mare, baie cu cada (si niste instalatii sanitare de ne-a luat 5 minute sa descoperim cum se deschid), mancarea buna - destul de variata, mereu aveau pui, porc, peste si de multe oi vita/oaie, salate cat poftesti, deserturi la discretie (desi nu toate grozave). Intreba cineva de ciorbe, nu erau ciorbe, ci supe (de ex. supa de porc, cine a mai pomenit?). Dar aveai fie otet, fie lamaie asa ca cred ca puteai sa le acresti.
SI sa deschid alineat separat pentru piscine - ABSOLUT BESTIALE - si animatori - DE EXCEPTIE.

Din 8 zile, am fost doar 2 jumatati de zi la mare, pur si simplu nu ma induram sa parasesc piscina (de fapt erau 2, pe niveluri diferite, la cea interioara nu am intrat). Mie imi trebuie apa calda ca sa intru in apa si cum marea nu era destul pentru gustul meu (nu ca era chiar rece), am calarit din greu piscina. Gaseam loc si la piscina, chiar si in ziua cand de dimineata am fost la mare.

Un alt lucru de mare valoare sunt animatorii, au tot felul de programe pentru copii (mini club dimineata, mini discoteca seara) si adulti (gimnastica, darts, baschet, fotbal, polo, tir etc.). Practic nu am participat la nicio activitate din astea, dar mi s-a parut super ideea, iar barbatul venea mereu incantat de ce facea pe acolo (iar eu mai respiram in lipsa lui, ca cerea cam multa atentie). Si ce era cel mai misto era faptul ca erau mereu zambitori si aveau o vorba buna de spus, pur si simplu trecand pe langa tine, fara sa le fi reclamat atentia. Mi-au facut impresia ca sunt cei mai fericiti oameni de pe pamant, desi munceau enorm (sa ai rabdare inclusiv cu toti prostii si taranii, nu-i putin lucru).

Alt lucru bun mi s-a parut ca nu am avut romani din aia despre care se vobeste cu dezgust, erau cativa, nu multi, dar civilizati (ma rog, nu se dezminteau de la cele 3 farfurii de mancare, dar in rest nu au facut probleme).

In ceea ce priveste plaja, era curatica (pe alocuri erau niste zone ude, banuiam noi ca erau deversari de la piscinele din statiune), libera (la intoarcere am trecut pe la Eforie Nord si aproape am avut o criza de agorafobie de cate lume era atat pe plaja, cat si in apa), marea curata, nu se intra foarte abrupt (asta am vazut la barbat ca eu nu am servit). Sezlonguri + umbreluta ne-au costat 25 leva/zi.

Statiunea e draguta, nu exceptionala (parjolita rtau prin zonele neamenajate, dar what else is new?), dar destul cat sa te plimbi seara fara sa bati aceeasi strada in sus si-n jos ca in majoritatea statiunilor la noi. Si au niste chestii interesante: codite africane la pret rezonabil, poze imbracati in haine de epoca si machiati de fotografi si niste cocktail-uri super la mai toate terasele (ma rog, eu am baut doar ne-alccolice, dar barbatul a profitat din plin din celelalte)

Reguli importante (s-au mai spus, dar e bine de reamintit): barbatii sa aiba pantaloni lunigi si pantofi la masa de seara, leva se schimba cel mai bine la vama (nu schimbati la casele de schimb care arata doar cursul de vanzare de Euro ca ala de cumparare leva e foarte prost).

Cam asta e ce-mi vine in minte acum. Daca mai aveti intrebari nu ezitati! Sejur placut la cei care pleaca acum! Noi avem de gand sa mai mergem o data la sfarsitul lui august tot acolo. Ne-am mai uitat si la restul (Arabella, Kempinski, Kaliakra etc.), am intrat inclusiv sa vedem piscinele ca asta ma durea cel mai mult, dar nu am gasit nimic asemanator.

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput