Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by simonasirbu

Bianca, eu pot sa-ti spun din proprie experienta asa: si anul trecut si anul asta am fost plecati in Bulgaria cu masina sotului de la firma; am avut procura facut si anul trecut si acum; anul trecut la vama, la iesire, in afara de pasapoarte i-au cerut si talonul masinii si cind a vazut vamesul ca nu e pe numele lui l-a intrebat de procura; anul asta nu ne-a cerut decit pasapoartele, de masina nu ne-au intrebat nimic - si masina e inscriptionata cu numele firmei...deci...parerea mea e ca de cind cu Uniunea Europeana s-a renuntat la multe formalitati.
Vacanta placuta!
Simona



simonaaaa..este superb hotelul..imens...bine amplasat....etc..din cate stiu oferra numai mic dejun si nu e tocmai ieftin....sunt si alte hoteluri cu piscina interioara....un exemplu este Astera(4****)...am fost anul trecut si este superrrr..si are si piscina cu 30 C...camerele f frumoase, mancare f buna...amplasare in primul rand de hoteluri, aproape de centru...si ofera HB....

un an de convietuire-13 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Kempinski l-am vazut doar din trenulet si arata super. Piscina insa au mai multe hoteluri. Erau destul gravidute si la Arabella si asta are 2 piscine exterioare plus una interioara unde e fff cald. Si are regim AI.

Bulgaria, 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Salutare!
Ne-am intors ieri de la Albenea, hotel Albena Beach Club.Vad ca nu mai merge nimeni acolo, totusi va dau cateva impresii.
1. Drumul - noi am mers pe ruta Giurgiu-Ruse -Varna pe care o recomand din toata inima. Desi era sambata, drumul a fost foarte liber si pot spune ca si bun. Am plecat la ora 9.00 de acasa, la 13.30 eram in fata hotelului.
2. Hotelul - curat, linistit,camera nu prea mare pentru tona de bagaje pe care am avut-o.Am avut vedere la mare desi nu am specificat asta, patul pentru copil era pregatit deja cand am intrat in camera.La baie , erau 3 prosoape mari, 3 prosoape mici, 3 sampoane, 3 sapunuri - adica, desi copilul are 3.5 ani, a beneficiat de acelasi tratament ca si noi, cu toate ca avea gratuitate. Prosoapele le-a schimbat femeia in fiecare zi, si ne facea curat in fiecare zi in camera(aspirat, aranjat paturile, spalat pe jos - la 3 zile ne-a schimbat lenjeria).
3. Mancarea - a fost buna, nu delicioasa, dar buna. Aveai ce sa mananci, dar la un moment dat , cautai si alrceva. Micul dejun era derutant. Aproape ca nu stiai ce sa mananci mai intai: oua ochiuri, omleta, mezeluri, branzeturi, fructe, legume, salate,clatite, cereale, mamaliguta cu branza, chiar si mancare de fasole.Pentru copii era Kinder-buffet cu cereale de vreo 4-5 feluri, lapte, un fel de branza gen Almette,mezeluri tocate marunt, ciocolata, miere, etc, etc.Pranzul si cina erau destul de asemanatoare: carne gatita, de pui, porc , peste,paste, sosuri, 2 feluri de supa, mereu altele, legume, salate, fructe, prajituri, compoturi, iaurt simplu si cu fructe.
4. Plaja - forte linistita, curata, putin aglomerata, din pacate in ultimele zile marea a avut alge , a fost foarte murdara, motiv pentru care am stat pe la piscina mai mult. Sezlonguri nu am inchiriat, dar preturile erau ceva de genul:6 leva -umbrela, 6 leva- sezlongul, 3 leva-salteaua.
5. Statiunea - curata, aerisita, plina de nemti, englezi, rusi si romani cam in proportii egale.Copilul' s-a indragostit de titicar asa ca_cotizam in fiecare zi 5 leva la du si 5 leva la intors. Ne-am plimbat si cu bicicleta (7 leva -30min;12 leva-o ora)
Per total, mie mi-a placut mult,m-am relaxat, m-am odihnit, si suntem convinsi ca si la anul tot in Bulgaria o sa mergem.
Ar mai fi multe de spus:la receptia hotelului era o persoana care vorbea romaneste, la restaurant chelnerii ne zambeau si ne salutau, sefa restaurantului a venit sa ne intrebe in romaneste cum ne simtim,si s-a bagat inseama cu copilul.Au avut o seara traditionala bulgareasca care iarasi ne-a placut, chelnerii aveau, costume nationale, au dansat dansuri populare si ne-au facut sa ne simtim bine.
Mie mi-a placut mult, si avand in vedere ca in Bucuresti sunt 41 de grade, tanjesc deja dupa Albena.
Va pup , si daca mai vrea cineva informatii, just ask.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Gata! Am facut rezervare la Nisipuri, hotel Kempinski la un superpret: 122E/zi (cu MD), din 02.08-11.08. La Arabella nu am gasit pana in 20 august, Astera nu mi-o recomandau cei de la agentie. Voi ce ziceti, merita sa dau 18E/zi in plus pt masa de seara (tot in hotel) 2 adulti+un copil sau mai bine mananc prin statiune? (Sotul e vegetarian iar eu nu pot manca decat salate, fructe si supe.)

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen27ro spune:

Cine a mai fost la Hotel Elena - Nisipurile de Aur? va rog sa-mi spuneti cum a fost, plec cu bebele meu de 1 an si 3 luni si vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Pt liliana29s:
am citit ca ai fost multumita de conditiile de la Elena. Eu o sa plec pe 27 august cu sotul si baietelul meu de 1an si 3luni, poti sa-mi dai mai multe detalii, te rog. Am citit pe un alt forum ca ar fi f rau la acest hotel si m-am speriat. Cum a fost mancarea, camerele aveau AC, hotelul are parcare. Ce intra in all inclusive?
Multumesc mult,
Carmen TOMA critom1@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

fetelor treceti=ma si pe mine pe listuta la sfarsitul lui august NESSEBAR - IFA BEACH MARE/BAY.Am achitat biletele....si sper sa nu am surprize cu serviciile.Am vazut pe site ca e un complex hotelier preferat de mamici.....poate iese si la mine ceva si....la anul ma duc cu un bebe.

Ceva sfaturi?Sau macar sa povestiti din experienta vostra lagata de acest hotel?



arinaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Caramel, ma bucur ca v-ati simtit bine la Albena!

Gratiela - noi am avut doar mic dejun de la hotel si la fel, seara ne cam axam pe salate, mancaruri de legume, etc. Ieseam in 25-30-35 de leva, deci cam tot acolo cu pretul.

Asa ca.. ce sa zic?! Avantajul cu mancatul la terasa este ca te pui unde vrei tu, cu vedere la mare, etc, papi la ce ora vrei samd.
Pe de alta parte nici cina la Kempinski n-are cum sa fie proasta, doar e cel mai luxos hotel din statiune. Asa ca... grea decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Arinna si noi am fost la nessebar la IFA BEACH MARE 11 zile all inclusive si a fost absolut superb.Serviciile sunt nemaipomenite: foarte serviabili, schimbat prosoape zilnic, lenjeria la 3 zile, mobilier nou . Noi cu mancarea nu prea ne-am impacat...au specific nemtesc. Micul dejun de departe cel mai variat iar celelalte doua mese nu prea pe gustul nostru.Dar preturile sunt super ok si poti manca si la terase. Noi am fost 8 familii si 5 copii si ne-am simtit nemaipomenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinaa spune:

mirela astazi ne-a venit si noua confirmarea la rezervare ...tb sa ne ducem sa luam biletele de la agentie(ma duceam azi dar nu am fost in oras cand ne-au sunat de la agentie).Vom fi cazati la IFA BEACH BAY.Abia astept sa plecam....dar mai sunt vreo saptamani si ceva....
De parcare ce stii?Nu de alta dar tocmai mi-am schimbat masina si nu vreau sa ma intorc cu ea ...intreaga.Ma bate gandul sa ii fac un casco extins ....dar ma costa vreo 6 mil

arinaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Este o parcare in fata hotelului si daca prinzi loc acolo este bine sa nu o mai scoti pana pleci.Daca nu prinzi din prima lasi sotul la panda....Parcarea este gratis. Noi avem casco extins dar oricum nu au fost probleme si nici nu am auzit sa fi avut altcineva.Daca mai ai intrebari????

Mergi la inceput