Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mistic spune:

Salutare fetele!
ne-am intors ieri din Nisipuri, h. Elena, all inclusive

Pe scurt.
-curatenie zilnic in camera (asta a fost si unul din motivele pt care am mers la bulgari), schimbat prosoapele cand le lasai jos, lenjeria schimbata la 3-4 zile
- pozitionarea hotelului intr-o zona linistita (avand in vedere ca am mers cu copil de 10 luni)
- destul de aproape de mare (daca stiai scurtatura)
- mancarea destul de diversificata, insa cel putin dimineata s-a repetat in fiecare zi (omelta, oua fierte, oua okiuri, 3 feluri de carnati/crenvursti, 3-4 feluri de branza, rosii, castraveti, masline, paine prajita in ou, ceva iahnie de fasole ce se servea pe toast, vreo 3 feluri de salate cu maioneza, iaurt simplu si cu fructe, ceaiuri 2 feluri, cereale, 2 feluri de compoturi, dulceturi, unt...cafea capucino , cioco calda si cam asta cred ca era diminineata. Aveau si seara si la pranz cate 2 feluri de supe-ciorbe din care una era de legume si am putut dda lu bebe.
- personalul dragut;
- apa de la dozator buna
- multe sezlonguri la piscina (niciodata nu le-am vazut pe toate ocupate)
- la bufet (intre mese, adica de la 11-17 pe langa bauturi se servea pizza, `paste, prajiturele foitaj, portocale grepfruit)
- iti da tzarc pt bebe

Tre' sa adaug ca au fost si nemultumiti ca vezi doamne se repeta mancarea...acum...fiecare cu ce asteptari are. Eu am vrut o camera curata unde sa-mi culc copilu si sa nu mor de foame. ideea e ca nu am avut nimic de la mancarea lor si am incercat toate felurile. Asta a-propos de ce se spunea pe tripadvisor...Dar, repet...eu nu sunt pretentioasa


Nu mai corectez...ma cheama bebe...mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

voiam sa va intreb dc te opreste cineva si te taxeaza ptr ca nu sta copilul in scaun special de masina.
sau poate ai vostri stau si numai al meu face figuri?nici nu as vrea sa-l pun ca sunt 2 pers in spate + scaunul nu ramane prea mult loc dar cu copilul fara scaun e destul spatiu.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Am venit acum 3 zile de la Albena Beach Club. Sincera sa fiu, mare diferenta intre acest hotel (4*) si cel la care am fost anul trecut (3*), in afara de pozitie, nu am observat...
Hotelul e printre ultimele din statiune, pentru noi asta a fost un avantaj, zona in care se afla este linistita. In apropiere se pot inchiria biciclete, noi ne-am plimbat cu ele de vreo doua ori, a fost amuzant. Mancare...nu prea a fost pe gustul nostru. De multe ori prajeli, mancaruri cu sos, supe sarate rau, gris cu lapte dulce-dulce, insa am observat ca pe masura ce se schimba sistemul de tarifare mancarea devine mai buna (noi am prins sfarsit de iunie-tarif mai mic + inceput iulie - tarif mai mare). Lapte se poate incalzi la microunde, in sala de mese. Nu cred ca este pasteurizat, noi am mai luat si in camera, se strica pana dimineata, chiar daca era pastrat in frigierul mini-bar-ului. Faptul ca se afla chiar pe plaja este deosebit de comod, un mare plus.
Imi pare rau ca nu am profitat de serile de discoteca organizate pentru copii, Andreea a fost acolo decat in ultima seara, s-a simtit tare bine.
Poate mi s-a parut mie, insa camerele de la parter - si mai ales cele aflate pe culoarul pe unde toata lumea mergea spre restaurant - erau ocupate doar de romani. Si noua ne-au oferit camere acolo, am refuzat cu incapatanare, nu mi se parea normal sa stau cu 2 copii mici in harmalaie.
M-a deranjat sistemul de luare a cinei, in doua ture, la o anumita masa. In plus, in ultimele 2 seri, am avut surpriza de a imparti masa - care avea 2 scaune in plus - cu alte 2 persoane...destul de neplacut pentru toata lumea.

Vacanta placuta si daca mai doriti detalii, le voi oferi cu multa placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Scumpioara, imi pare tare rau ca nu te-ai simtit bine la Albena beach club, mai ales ca si eu plec sambata la acelasi hotel(merge si iube2001).
Poti sa-mi spui ce numar aveau camerele de la parter( ca sa stiu sa le refuz si eu)? - vreau sa spun cu ce numar incepeau.
Ati dat ceva ca sa va mute in alta camera?
Si mai vreau sa stiu ceva:ai dreptul sa refuzi o camera daca nu-ti place si sa-ti dea alta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

aissa, daca ai stat mai mult de 7 zile iti trebuia vigneta pe 1 luna care costa 13 euro. Am intrebat in vama la ducere si ne-a zis ca nu ne poate da 2 a cate 1 saptamana (nu mi-e clar de ce)(ar fi costat 10 euro), si sa luam pe 1 saptamana si cealalta sa o luam mai apoi din benzinarii. Ceea ce am si facut, dar am gasit destul de greu.
Nu stiu ce aranjament a facut ala la tine.

La dus si pe noi ne-au controlat doar vamesii romani, la intors si unii si altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

ramonzca m-ai intrebat pe PM de Sunny beach, in raspund aici:
-am facut aprox 2 ore de la Nisipuri; dar daca nu intri in Nisipuri si mergi direct din Varna faci mai putin
-statiunea mi s-a parut "Nisipuri la patrat"; noi am nimerit seara la ora de plimbare, in zona centrala a statiunii (in apropiere de hotelul Kuban): lume, lume, lume, lume; multe tarabe in stanga si dreapta promenadei, de pe promenada (pe faleza) nu aveai cum sa vezi marea. In spatele primului rand de tarabe erau altele (intercalate, care cum!). Cei de la hotelurile de pe faleza, chipurile cu vedere spre mare, nu aveau cum sa vada marea de la etajele 1-2-3. Am gasit totusi un locsor pe unde ne-am putut strecura pe plaja. Nisipul fin, plaja faina de la natura dar randuri-randuri-randuri de umbrele, pana in "buza" apei, toate aranjate simetric, pe o lungime "infinita"... mi-au dat o senzatie stranie.

In schimb in spatele promenadei, printre hoteluri era verdeata, aveai si aer, cate o terasa din loc in loc... numai bine

Daca ai hotelul in una din margini, nu chiar pe centru, probabil e mai aerisit.

Statiunea arata bine dar e mult prea mare aglomeratia pt gustul meu. Cel putin in zona centrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonasirbu spune:

Buna fetelor! Ne-am intors si noi luni seara de la Nisipuri; n-am apucat sa iontru pina acum ca am topt desfacut bagaje, spalat rufe, de-astea... A stat la Excelsior, am plecat prin agentia Alltur, nu am avut nici o problema cu rezervarea; despre hotel: curat, camerele mari, totul in buna stare, in fiecare zi venea menajera si facea curat, schimba prosoape, asternuturi, una din ele chiar vorbea romaneste, Andrei a fost surprins s-o auda spunindu-ne "buna dimineata".
Despre statiune, ce sa zic, facind comparatie cu Albena, unde am fost anul trecut, sint si bile albe si negre: Nisipuri clar e mult mai "luxoasa", dar si mai animata, mai galagioasa, discoteci la tot pasul, restaurante si terase, acum depinde ce-si doreste fiecare...daca vrei o vacanta mai linistita, eu as prefera Albena; plaja in Nisipuri e mult mai ingusta fata de Albena, sezlongurile se duc aproape pina in mal, daca vrei sa nu inchiriezi sezlong, trebuie sa ai mare noroc sau sa mergi f devreme ca sa ai unde iti pune rogojina; nu am citit tot din urma deci nu stiu daca s-a mai scris, preturile pe plaja erau asa: sezlong 6 leva, salteluta pt sezlong 3 leva si umbreluta 7 leva.
In mare a fost ok cazarea si masa, hotelul nu chiar aproape de plaja, la vreo 10 minute pe niste scari printr-o padurice...
Am vrut sa mergem neaparat intr-o excursie de-acolo, sotul meu a fost inspirat si a ales Jeep Safari- a fost o excursie minunata, care a durat circa 6 ore; au fost mai multe jeepuri, am mers pe undeva spre munte, am trecut cu masinile prin riu, am tras cu pusca cu aer comprimat, iar spre sfirsit ne-a dus la o familie de bulgari la "picnic"; a fost ceva deosebit, baietelul meu a fost foarte incintat; alte distractii...dat la cordeline, cu parasailingul - baietii, ca eu sint mai fricoasa si am si rau de inaltime.
La intoarcere ne-am oprit la Capul Kaliakra unde am fost impresionati de frumusetea peisajului, merita vazut!
Am trecut si la ducere si la intoarcere pe la Vama Veche, la dus am stat maxim 5 minute, la intoarcere 2 minute, nici un control, doar aratat pasapoartele, nici o stampila, viza, nimic...comparativ cu anul trecut cind s-au uitat si in portbagaj, deci traiasca UE!
Despre rovigneta, si noi am luat doar pt o saptamina, cu 5 Euro, la intoarcere, in cea de-a 8-a zi, am vrut sa cumparam, dar nu am gasit - la 2 benzinarii am cautat, asa ca am renuntat, am mers fara, nu ne-a oprit nimeni, nici nu am vazut decit o masina de politie.
Ca o conlucize, a fost o vacanta reusita! Daca mai vrea cineva detalii, intrebati-ma!
Concediu placut celor care sint in asteptare si vreme buna!

Simona, mamica lui Andrei (17.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Of, abia astept si eu sa plec pe 30 in concediu, sa lenevesc pe plaja...Am asa, cateva retineri..Noi avem masina in leasing si nu avem nici o sansa sa o asiguram impotriva furtului integral...adica firma finantatoare este despagubita, iar noi ramanem cu ...nimik. E, parca in ultimul timp nu s-a mai furat nici o masina prin Nisipuri, nu???
Cum e pe acolo, sunt magazine ca in Mamaia?
E abrupta intrarea in apa, asa am inteles...nu?

Carmen si bebe Catalina Nicole (21.10.2004)

FILMULETZ http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1712e9e5f8ebb82b8090cb

http://photos.yahoo.com/camys_2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Camys intrarea in apa nu e ca la Mamaia, se face destul de mare apa aproape de mal. Magazine sunt peste tot, absolut pe toate stradutele pe unde am fost sunt tarabe (frumoase nu din alea cu prelata). Cu parcarea eu zic sa nu iti faci asa probleme. La Arabella cel putin le-ar fi trebuit o macara hotilor sa fure ceva din parcare. Eu am scos 3 masini ca sa o scot pe a mea, dar cei cu care a fost Madairina mai aveau de scos dupa ce au iesit aia 3 care ma blocau si pe mine, inca vreo 2 sau 3 masini (uite aici dovada, a mea e cea alba de langa pom: parcare ) . Plus ca intrarea in parcare era cu bariera. E adevarat ca sunt si hoteluri fara parcare si se parcheaza si in strada dar eu nu am auzit nici un incident cat am fost acolo.

Bulgaria, 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

quote:
Originally posted by simonasirbu

Buna fetelor! Ne-am intors si noi luni seara de la Nisipuri; n-am apucat sa iontru pina acum ca am topt desfacut bagaje, spalat rufe, de-astea... A stat la Excelsior, am plecat prin agentia Alltur, nu am avut nici o problema cu rezervarea; despre hotel: curat, camerele mari, totul in buna stare, in fiecare zi venea menajera si facea curat, schimba prosoape, asternuturi, una din ele chiar vorbea romaneste, Andrei a fost surprins s-o auda spunindu-ne "buna dimineata".
Despre statiune, ce sa zic, facind comparatie cu Albena, unde am fost anul trecut, sint si bile albe si negre: Nisipuri clar e mult mai "luxoasa", dar si mai animata, mai galagioasa, discoteci la tot pasul, restaurante si terase, acum depinde ce-si doreste fiecare...daca vrei o vacanta mai linistita, eu as prefera Albena; plaja in Nisipuri e mult mai ingusta fata de Albena, sezlongurile se duc aproape pina in mal, daca vrei sa nu inchiriezi sezlong, trebuie sa ai mare noroc sau sa mergi f devreme ca sa ai unde iti pune rogojina; nu am citit tot din urma deci nu stiu daca s-a mai scris, preturile pe plaja erau asa: sezlong 6 leva, salteluta pt sezlong 3 leva si umbreluta 7 leva.
In mare a fost ok cazarea si masa, hotelul nu chiar aproape de plaja, la vreo 10 minute pe niste scari printr-o padurice...
Am vrut sa mergem neaparat intr-o excursie de-acolo, sotul meu a fost inspirat si a ales Jeep Safari- a fost o excursie minunata, care a durat circa 6 ore; au fost mai multe jeepuri, am mers pe undeva spre munte, am trecut cu masinile prin riu, am tras cu pusca cu aer comprimat, iar spre sfirsit ne-a dus la o familie de bulgari la "picnic"; a fost ceva deosebit, baietelul meu a fost foarte incintat; alte distractii...dat la cordeline, cu parasailingul - baietii, ca eu sint mai fricoasa si am si rau de inaltime.
La intoarcere ne-am oprit la Capul Kaliakra unde am fost impresionati de frumusetea peisajului, merita vazut!
Am trecut si la ducere si la intoarcere pe la Vama Veche, la dus am stat maxim 5 minute, la intoarcere 2 minute, nici un control, doar aratat pasapoartele, nici o stampila, viza, nimic...comparativ cu anul trecut cind s-au uitat si in portbagaj, deci traiasca UE!
Despre rovigneta, si noi am luat doar pt o saptamina, cu 5 Euro, la intoarcere, in cea de-a 8-a zi, am vrut sa cumparam, dar nu am gasit - la 2 benzinarii am cautat, asa ca am renuntat, am mers fara, nu ne-a oprit nimeni, nici nu am vazut decit o masina de politie.
Ca o conlucize, a fost o vacanta reusita! Daca mai vrea cineva detalii, intrebati-ma!
Concediu placut celor care sint in asteptare si vreme buna!

Simona, mamica lui Andrei (17.12.1999)



Simonaaaa...ai vazut ca ai stat la Excelsior...spune-mi te rog cum este hotel Siniger??am inteles ca este langa grupul Sunrise Excelsior....am luat acolo sejur pt parintii mei si sper sa nu regret....
ai vazut hotelul???

un an de convietuire-13 august

Mergi la inceput