Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Velma ne vdm dc nu se razgandeste sotul meu . a x-a oara .
venim de sambata si noi.cred.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by aditzu

Buna fetelor,

Si noi plecam la inceputul lui August la Albena - hotel Laguna Garden.

Eunice78 - am citi post-ul tau si m-am cam desumflat. Noi mergem 2 familii cu 2 copii de 3 respectiv 4 ani si sper sa nu avem aceleasi probleme cu mancarea. Plizz, mai putin sa-mi dai cateva amanunte?
Cum v-ati descurcat cu parcarea ? Cat de departe este plaja de hotel ? Locuri de joaca pentru copii sunt in apropierea hotelului ?

Merci, Pa, Adi





Nu cred ca e cazul sa iti faci pb cu mancarea pentru copii asa mari. Noi am avut pb cu mancarea pt bb care are 9 luni si tocmai asta m-a frapat: ca el a fost singurul bb din serie, in rest erau copii de cca 2 anisori.
Era acolo si un bufet pentru copii unde gaseai asa: cartofi prajiti la greu, snitele de pui, piure de cartofi facut sub forma de smileey si prajit ( muulte prajeli), creme de fructe, lapte cu gis, orez cu lapte. Mai gasesti cereale cu lapte de toate tipurile, iar mancare mai sanatoasa la adulti ( adica legume facute la gratar sau fierte, eu nu prea sunt adepta prajelilor). Fructe gasesti la fiecare masa. Pentru Petru eu am cumparat lapte pentru masa de seara, pt ca el e obisnuit sa bea seara, iar la masa de seara nu gaseai lapte. Era lapte la dozator, in holul hotelului dar..lapte praf, fara nici un gust.
Sa stii insa ca restaurantul este de 3 stele, nu de 4. Daca mergeti la masa la 12( adica chiar la inceput orelor de masa) gasiti cateodata mancare mai buna. De ex. scot cartofi facuti la cuptor ( din care eu i-am dat copilului) si frigarui cate o tava. Dar dupa ce se termina scot cartofi prajiti si gratar, asa ca nu mai vezi frigarui. Dimineatza se mai fac clatite, dar stai la dar dupa ele.
Cu parcarea nu am avut deloc pb. La intrarea in statiune primesti un card cu care te duci la receptie si platesti parcarea 5 lv. Era un afis la restaurant cum ca aceasta suma este obligatorie, pb ca au fost unii care nu au platit, insa oricum tb sa platesti daca nu la iesirea din statiune unde ti se cere cardul respectiv. Noi am tinut masina in spatele hotelului, adica nu la intrarea principala.
Plaja este la cel mult 100 m, ff libera, 2 sezlonguri, o umbrele si 2 saltelutze te costa 22 leva. La piscina ai saltelutele contra cost 3 leva bucata.
La piscina insa tb sa mergi la prima ora sa iti ocupi loc pentru ca risti sa ramai fara umbrela sau chiar fara sezlong at cand se suprapun 2 serii. De ex. noi in prima zi am fost dimineatza la mare iar dupa masa am ramas la piscina si nu am avut umbrela. Cand am cerut una ni s-a spus ca nu mai au altele...lucru din pct meu de vedere de neacceptat la 4 stele.
Despre locuri de joaca nu stiu ce sa iti zic pentru ca fi-miu e mare amator de apa si a stat numai in picina si in mare. Nu am reusit sa il tinem nici 5 min pe uscat asa ca nu s-a pus pb sa cautam loc de joaca.
Ah, in statiune e misto sa mergi cu bicicleta: au biciclete de 2 locuri, de 6 locuri( gen trasurica). Eu mi-am impletit parul stil afro: sunt niste chioscuri unde exista acest serviciu, am vazut multe fetite care erau acolo insa personal nu va sfatuiesc sa o faceti: dupa 2 zile m-a durut rau pielea capului (care a fost si expusa la soare si solicitata de impletitura ff stransa).
Daca mai ai intrebari...

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cheptinelena spune:

multumesc aissa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Eunice78, merci mult de informatii.

Exista vre-o posibilitate sa inchiriezi frigider in camera , ma gandesc sa plec de aici cu lapte si iaurturi.

PA, Adi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Din cate stiu eu hotelurile care au frigidere le au deja in camere, poti inchiria camere cu sau fara. Daca respectivul hotel nu detine frigidere nu cred ca ai cum inchiria. In alta ordine de idei stiti ca si eu vroiam sa iau de acasa lapte. Nu am facut-o si a fost ok, dimineata i-am dat de la restaurant si pt seara am cumparat de la magazin (aveau si la cel din holul hotelului) si rugam sa mi-l incalzeasca la restaurant, iar in ultima seara l-am incalzit eu la apa de la chiuveta. E adevarat daca nu ai cum sa-l pastrezi e pacat, dar nici sa te cari de aici cu laptele nu se merita. Oricum frigider la hoteluri e ceva minuscul, intra fix 2 sticle de apa si 2 de bere. Iaurturi erau la restaurant dimineata sigur, nu stiu seara, in boluri, simple sau cu fructe.

Bulgaria, 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by aditzu

Eunice78, merci mult de informatii.

Exista vre-o posibilitate sa inchiriezi frigider in camera , ma gandesc sa plec de aici cu lapte si iaurturi.

PA, Adi





DA, SE POT INCHIRIA FRIGIDERE, DAR NU MAI STIU PRETUL.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Bine v-am gasit !
Treceti-ne si pe noi in listuta va rog, Hotel Arabella, 10 august, eu, sotul, raluca de 8 ani si cosmin de 3 ani.
Mai merge cineva in aceeasi perioada ?


Vacanta placuta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistic spune:

Salutare fetele!
ne-am intors ieri din Nisipuri, h. Elena, all inclusive

Pe scurt.
-curatenie zilnic in camera (asta a fost si unul din motivele pt care am mers la bulgari), schimbat prosoapele cand le lasai jos, lenjeria schimbata la 3-4 zile
- pozitionarea hotelului intr-o zona linistita (avand in vedere ca am mers cu copil de 10 luni)
- destul de aproape de mare (daca stiai scurtatura)
- mancarea destul de diversificata, insa cel putin dimineata s-a repetat in fiecare zi (omelta, oua fierte, oua okiuri, 3 feluri de carnati/crenvursti, 3-4 feluri de branza, rosii, castraveti, masline, paine prajita in ou, ceva iahnie de fasole ce se servea pe toast, vreo 3 feluri de salate cu maioneza, iaurt simplu si cu fructe, ceaiuri 2 feluri, cereale, 2 feluri de compoturi, dulceturi, unt...cafea capucino , cioco calda si cam asta cred ca era diminineata. Aveau si seara si la pranz cate 2 feluri de supe-ciorbe din care una era de legume si am putut dda lu bebe.
- personalul dragut;
- apa de la dozator buna
- multe sezlonguri la piscina (niciodata nu le-am vazut pe toate ocupate)
- la bufet (intre mese, adica de la 11-17 pe langa bauturi se servea pizza, `paste, prajiturele foitaj, portocale grepfruit)
- iti da tzarc pt bebe

Tre' sa adaug ca au fost si nemultumiti ca vezi doamne se repeta mancarea...acum...fiecare cu ce asteptari are. Eu am vrut o camera curata unde sa-mi culc copilu si sa nu mor de foame. ideea e ca nu am avut nimic de la mancarea lor si am incercat toate felurile. Asta a-propos de ce se spunea pe tripadvisor...Dar, repet...eu nu sunt pretentioasa


Nu mai corectez...ma cheama bebe...mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hai sa va scriu si eu cateva impresii.

Drum:
-am intrat si iesit pe la Giurgiu, f rapida trecerea prin vama, doar la intors vamesul bulgar ne-am intrebat:"Pentru mine? De-o cafea? Leva?" I-a rasspuns sotul meu zambind ca nu mai avem leva, am cheltuit toti banii...
-am avut cazarea la Nisipuri dar intr-o zi am fost la Nessebar si Sunny Beach, in alta zi la manastirea Alajda (sau Aladja) si Varna, intr-o dimineata ne-am dus la plaja la Albena pt ca apa din Nisipuri era murdara si in alta zi am fost la Sozopol (Sozopolul ne-a placut cel mai mult)
-in toate aceste plimbari ne-a oprit politia o singura data, la bariera de la iesirea din Nisipuri si i-a cerut sotului meu carnetul. Probabil se plictisea politaiul. In rest, n-am avut probleme, ce-i drept am cam respectat cat de cat viteza legala . In schimb am vazut mai multe masini bulgaresti oprite de politie (vreo doua ne depasisera in super-viteza)

Cazare:
-am rezervat de pe site-ul www.bulgariancoast.com ; a fost serioasa tipa si ne-a rezervat o camera faina, cu vedere la mare
-hotel Glarus 4* cu mic dejun camerele OK - renovat anul trecut; curatenie in fiecare zi usor pe diagonala;
-hotelul e chiar in capatul (mai linistit) al statiunii, noua ne-a placut chestia asta
-micul dejun mai slabut decat anul trecut la Albena la Nona 3*+; cafea -> era doar simpla, anul trecut era automat cu de toate, fructe - doar niste caise cam prapadite (anul trecut aveam 5 feluri), apa plata nu, doar niste sucuri la dozator facute din concentrat
-cam dezorientati personalul de la masa: mereu ramaneau fara cani, fara lingurite, etc
-avea piscina curata dar nirosea a clor, am facut o singura data baie in ea

Statiune:
-noua ne-a placut mai mult la Albena, mai aerisita, mai multa verdeata, mai mult spatiu intre hoteluri (si suflete pe metrul patrat ), mai multe leagane si tobogane pentru copii, intrarea in mare mai lina, de pe plaja se vede mai fain dealul de alaturi
-era o masinuta care matura trotuarul => nu prea era praf, era curat si bine

Plaja + apa:
-mi-a placut ca era foarte putina lume
-nisipul mare - mie imi place mai mult decat cel fin
-apa in primele 2 zile a fost OK, apoi au venit niste alge pigmentate cu gunoaie care pluteau la suprafata apei, iar in ultimele 2 zile era curata, limpede si linistita insa rece ca gheata.
-nu se ara plaja (pe cand la Albena da), strangea gunoaiele in mare seara, baiatul care incasa plata la sezlonguri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Frate eu am fost asa dezorientata pe la vama ca nici nu stiu care e vamesul bulgar? La iesirea din Ro era unul care vindea vignete (apropos, m-a tepuit asta si ala cu cojocul lui Ale, va pove mai jos) si la iesire era altul care mi-a luat taxa de pod. Alt vames eu n-am vazut, romanii ne-au cerut pasapoartele si la intrare si la iesire.


Apropos de vignete: eu aveam de stat 8 zile si pt ca stiam ca e pe 7 i-am dat aluia 10 euro. El era cu 5 euro rest pregatiti si o chitanta gata imprimata de 5. Eu ii zic ca vreau pe 2 saptamani, el intreaba cand ma intorc, i-am zis ca pe 9, mi-a bifat 2 si 9 pe cartolina aia dar alta chitanta nu mi-a dat de ceilalti 5 euro... M-a pacalit sau nu?


Bulgaria, 2007

Mergi la inceput