Bulgaria...impresii, drum, hoteluri (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Ne-am intors azi de la Albena. Am stat la Laguna Garden, parca intrebase cineva de Laguna.
Scriu pe scurt ca sunt rupta de oboseala, revin cu detalii daca sunt solicitate.
Aspecte negative:
- am fost dezamagita de lipsa de promptitudine a personalului de la restaurant pentru mancarea lui bb: desi vb dimineatza cu tipa de la sala de mese ca am nevoie de zarzavat si carne de pui fiarta, fara sare, la pranz ma trezeam ca ma trimitea sa iau mancare de la adulti si tb sa ii explic de 2 ori pana pricepea ce vroiam eu, apoi mai dura 20 min pana aducea ce vroiam, apoi zicea ca nu pot sa paseze mancarea ca, vezi doamne nu au blender!!!! Erau 2 sefe acolo, cea bruneta, adica atunci cand era tura ei, era nasol, cea blonda a fost amabila mereu.
Asa ca am luat blenderul cu mine din camera si cand era mancare ce puteam sa ii dau lui bb luam si pasam eu ( dar sa nu va inchipuiti ca a venit vreodata vreun chelner macar sa ia blenderul sa il spele), cand nu, ii dadeam borcanas.
Piscina a fost ok, doar ca tb sa ocupi sezlong la prima ora ca de nu riscai sa ramai fara umbrela sau chiar fara sezlong.
Femeia de serviciu nu a schimbat lenjeriile niciodata cat am stat acolo insa in fiecare zi a pus la vedere cartonas cu numele ei si biletel ca ea se ocupa de curatenia din camera noastra.
Mancarea multa si variata, dar nu de 4 stele ci de 3. Bauturile care erau in all inclusive erau niste chestii din care eu nu am putut bea. Eu nu sunt sclifosita si beau rar, dar, de ex Martini ala de la ei numai cu martini nu seamana. Sucurile de la dozator sunt cel mai ieftin suc de la cutie de la noi...
Mi-a placut:
relieful, plaja curata, piscina, in special piscina pentru copii, prajiturile lor.
Noi am mers prin Vama Veche: drumurile noastre muult mai bune ca ale lor.
Momentan atat, dar sunt tare obosita, revin cu detalii daca sunt amatori..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cheptinelena: am o poza cu Shipka, am pozat mai multe hoteluri pt a le tine minte in eventualitatea ca mai are cineva nevoie de info. Asta e cumva in strada, e o straduta care urca dinspre plaja si la o intersectie se fac 2 strazi, stanga-dreapta iar in fata e Shipka. E ciudat pozitionat (asa, direct pe trotuar) si parcare nu cred ca are (ca banuiesc ca nu are in spate). Dar se parcheaza la greu pe strada. Asta este poza cu el, se vede ca e in straduta comerciala. E insa destul de aproape de plaja, nu ai mult de mers. Nu am retinut daca avea piscina.
Acum cu impresiile finale: cum a zis si Madairina, noroc cu ea ca mi-a zis de al 2-lea trenulet ca ramaneam dezamagita. Da...in cealata parte e alta lume, alt aer. Super, fiecare terasa are o tema, decor...ce sa mai, frumos.
La hotel eu am zis, ajunsa la 10 jumate am primit absolut imediat camera, fara nici o problema. La masa noi am gasit mereu ce manca, nu ma uitam decat la cele preparate pe loc, proaspete, la pranz daca pitica nu mai avea rabdare luam pizza de la celalalt restaurant. De mancat nu am mancat decat la noi, o singura data am fost la Mcdonalds pe plaja unde am dat 28 leva pe un Happymeal si inca 2 meniuri pe care nu le-am terminat (sucul era mai prost decat la hotel, cartofii cam naspa). Dozatorul de suc de la hotel pt mine era arhisuficient, am bagat pepsi la greu care era ok, celelalte nu imi placeau. Mai e dozator de suc fara acid de unde ii luam piticei. Si unul de cafele, super, mie imi placea capuccino de acolo. La bar comandai ce vroiai, am baut un cocktail cu rom (tot in niste dozatoare/malaxoare le au dar fac si la comanda, pe loc insa eu nu ma pricep...cereau fetele Sex on the beach etc) si au si 2 compartimente cu kinder cocktail unde au sucuri pe care le servesc ca pe coctailurile de adulti cu pai si niste chestiute de plastic dragute.
Animatia mie mi-a placut, 7 seri diferite, mini club in fiecare seara de cant cred ca 1 an "piano, piano", am cumparat si un CD cu muzica de la disco de copii, la gradinita am dus-o de 2 ori, a stat doar cu mine acolo dar s-a distrat cu ceilalti copii, pictau, desenau, au 2 pereti cu dulapuri cu jucarii, am jucat si "scaunele muzicale", avem si diploma la desen....Frumos, mie una mi-a placut f mult si raman cu impresia ca am ales bine hotelul, mai sunt cateva care arata super (Glarus, Marina, Iberostar, Astera...), Admiralul e fff mare, are mai multe corpuri, unele sunt mai sus, ca niste minibloculete, nu stiu cum se face acolo cazarea. Ma uitam insa ca in balcoane nu era nimic intins la uscat, probabil din ratiuni estetice (la noi scria sa nu punem in afara balconului), mi s-a parut cam auster asa....dar frumos. Kempinski l-am vazut doar din trenulet, cred ca e misto, e ffff mare....
Drumul: 6 ore la dus pe Vama Veche, 5 la intors pe Giurgiu. Sincer, am preferat prima varianta, mult mai dreapta si ma usor de nimerit (chiar si pe portiunea Bulgareasca). De fapt putin in Mangalia ratacisem drumul, iar la bulgari am ocolit Albena ca apoi sa ajung iar in drumul care venea de acolo, deci puteam sa tin drept, eu am facut o bucla. Pe varianta Giurgiu, ne-a luat 1 ora pana am iesit din Varna (moama ce hal de oras si ce circulatie idioata!!), ratasem intrarea pe autostrada dar m-am intors la timp si am nimerit, apoi am avut ceva emotii ca la un moment dat autostrada mergea drept, sotul (copilot) a zis ca trebuie sa merg stanga, eu nu eram convinsa (o mare parte din drum nu e semnalizata ca ruta Ruse ci Sofia si nu eram sigura ca e ok), drumul fff serpuit, urci-cobori, mi s-a parut mai greu, mai obositor, din postura de sofer.
Am pus poze la semnatura pt cine e amator si voi mai sui si poze cu hoteluri pt a intregi atmosfera.

Bulgaria, 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Velma noi venim pe 6 aug. M-a aburit sotul meu. eu tot am zis turci turci turci si ca sa mergem cu o pereche ca e mai ieftin la bulgari.
baietelul meu are 1.8 ani si nu are partener de joaca.
ne vedem acolo dc nu il conving pe al meu sa accepte un last minute de la turci.

Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube2001 spune:

ola!
De la Albena beach club nu a venit nimeni?
Pleaseeeeeeeee cine are ceva informatii proaspete......vineri plecam cu bebe de 11 luni acolo si ma intereseaza mai ales informatii despre mancare (pt bebe mai ales....)
Caramel pe unde iesiti pan la urma din tara?
Ai reusit sa suni de confirmare la bulgari?
Noi ne-am hatarat sa iesim pe la Silistra cu bacul ca mi-e un pic groaza de aglomeratia de la Vama veche din week-end.
Ce medicamente ati luat pentru voi sau pentru bebei asa...just in case?
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube2001 spune:

tot eu.....
Stie careva la cat pleaca primul bac de la Silistra? noi vrem sa iesim cat mai devreme din tara sa nu ne prinda caldurile si sa doarma bebe.
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Buna,iube!
Ma bucur ca ai reaparut!Noi plecam sambata pe la Giurgiu. Ne-am hotarat in ultimul moment, pt. ca este sambata si va fi foarte aglomerat pe ruta Constanta-Vama Veche si ne e frica de nebuni.
A sunat sotu' la hotel si totul e ok.Ne-au gasit rezervarile, nu-s probleme.
Daca mai vrei nr.: 0035957962802.
Daca plecati de vineri seara cred ca voi o sa ajungeti inaintea noastra.
Drum bun si sa ne vedem la Albena!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexandra spune:

quote:
Originally posted by iube2001

tot eu.....
Stie careva la cat pleaca primul bac de la Silistra? noi vrem sa iesim cat mai devreme din tara sa nu ne prinda caldurile si sa doarma bebe.
Multumim

Diana si bebe Daria : poze Daria



Cred ca primul bac pleaca la 6 dimineata. Suna la Capitania Chiciu sa-ti spuna ei exact. Nr. de telefon este 0242/312397.
Daca treci in Bulgaria pe la Silistra, te rog sa-mi spui si mie care mai sunt taxele si daca ai trecut cu buletinul sau cu pasaportul.

Multumesc, Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna fetelor,

Si noi plecam la inceputul lui August la Albena - hotel Laguna Garden.

Eunice78 - am citi post-ul tau si m-am cam desumflat. Noi mergem 2 familii cu 2 copii de 3 respectiv 4 ani si sper sa nu avem aceleasi probleme cu mancarea. Plizz, mai putin sa-mi dai cateva amanunte?
Cum v-ati descurcat cu parcarea ? Cat de departe este plaja de hotel ? Locuri de joaca pentru copii sunt in apropierea hotelului ?

Merci, Pa, Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Aissa mi-au placut pozele mai ales ca in una din ele sunt si eu.
Am uitat sa va zic la noi la hotel era o regula (defapt cred ca la toate hotelurile ca noi am mai intalnit asta si in creta) la masa de seara barbatii nu aveau voie decat cu pantaloni lungi. Sotul meu avea pantaloni 3/4 si tot au comentat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velma spune:

Draga Miri,
Nu te ingrijora, copilasul tau isi va gasi cu siguranta parteneri de joaca. Fiul meu, anul trecut, se imprietenise cu un neamt. Comunicau excelent, fiecare in limba lui. O sa gasesti si ce sa-i dai de mancare: sunt multe tipuri de cereale, lapte (degresat sau ne-), iaurturi (simple, cu fructe), gemuri, miere (era de vreo trei tipuri), etc. Piscina e curata, foarte putin adanca.
Noi suntem un grup mai mare (8 adulti+Lau). Sper sa ne cunoastem si copilusii sa se joace impreuna.

Mergi la inceput