Sportul pentru copii - ce fel si la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Fetita mea a fost selectata de catre profesorul ei de sport(este clasa a5a) sa mearga la hambal si a inceput la cateva zile de cand a inceput anul scolar.Merge de 2 ori pe saptamana,foarte de dimineata ( antrenamentul incepe la 7am si se termina la 8 jumate am).Picia nu a fost niciodata o fire prea sportiva si la inceput nu-i placea dar acum e foarte incantata si deja se cunosc semnele:a mai crescut in inaltime,e mai sigura pe sine si chiar a facut haz cand la primele antrenamente antrenorul o numea "Moto" de la mototoala pentru ca Alexa este o fire foarte calma si se misca mai incet.Acum i se zice Stormy .
Cred ca e foarte bine ca fiecare copil sa aiba o astfel de preocupare unde sa-si consume energia si sa-l ajute si in dezvoltare.Si oricine stie ca sportul este foarte sanatos .

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

alex al meu a implinit 5 anisori in sept,dar deja din primavara(cam la 4 ani jumate)l-am dat la inot.mi se pare cel mai sanatos sport si e potrivit pt orice varsta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Fetita mea ( 10 ani) inoata mai ceva ca un peste, eu am inscris-o la inot acum 5 ani si i-a placut din prima secunda.Am inscris-o pentru ca nu concep ca cineva sa nu stie sa inoate, sa patineze, sa mearga pe bicicleta. Si, bineinteles, SA SKIEZE!
Dragi parinti care aveti posibilitatea, nu ezitati sa va urcati copiii pe schiuri. Este cel mai minunat lucru ce li se poate intampla si va vor multumi toata viata.
Fetita unor prieteni a avut un accident acu doi ani pe partie si a avut fracturate ambele picioare.S-a vindecat iar in iarna viitoare cine credeti ca era prima pe partie inca de la prima zapada? Suferinta n-a descurajat-o. desi avea numai 9 ani a tratat totul ca pe un simplu accident( se putea intampla oricui, oriunde)
Cred ca e bine ca copiii sa faca ce sporturi doresc, sa fie incurajati si sustinuti. E o metoda f buna de educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss_26 spune:

Baietelul meu a implinit 5 ani pe 6 dec si din sept merge le gimnastica.Ii place mult,el este un copil f.f.f.f.f. energic si "elastic" dar ii si place.La vara mergem si la innot!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helep spune:

Noi am hotarat sa o inscriem pe Maia la inot de la o varsta foarte frageda ( avea vreo 6 luni) si cred ca am procedat foarte bine. Acum are 2 ani si 1 luna si noi nu am avut probleme cu baita si in special cu spalatul parului cum aud multe mamici ca au cu copilasii lor. Este indragostita de apa si daca inca nu stie sa inoate, un lucru sigur la-am castigat, si anume nu-i este frica de apa si contrar mamei ei nu are nici o problema sa intre cu capul la fund.
Am avut doua concedii anul acesta in Mexic (unul in Ianuarie si celalalt in Octombrie) si cred ca nu trebuie sa va mai spun ca a stat zi lumina in apa si nu in piscinuta copiilor, ci in cea de adulti.
Din Noiembrie am inscris-o si la gimnastica pt pitici. Sa nu va ganditi ca nu stiu ce minunatii fac. Au cateva instructoare care fac in cerc un fel de incalzire, dupa care scot tot felul de aparate de gimnasticsa in miniatura si cu ajutorul parintilor au program de voie. In final scot o parasuta imensa si copii sunt invartiti pe ea de catre parinti si mai apoi noi ridicam parasuta si ei intra dedesubt si se zbenguie in timp ce noi facem valuri.
Maia asteapta cu mare nerabdare aceste ore si spun eu ca fac enorm de bine si fizicului si psicului, plus invata niste reguli din frageda pruncie, ii invata cu un program, cu o rutina.
Sincer, as fi vrut sa o duc si la patinaj, dar la insistentele sotului o lasam pana la anul in toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michela09 spune:

Fetita mea Andreea este la varsta cand ar trebui sa inceapa un sport (4 ani si jumatate), eu m-am gandit la dans sportiv, dar din pacate nu am timpul necesar sa o duc la un club sportiv.
Ei i-ar placea sa faca si tenis, dar trebuie sa mai avem rabdare pana in primavara, cand sper sa o inscriu undeva aproape de noi (Margeanului-Rahova). Daca cineva cunoaste centre de dans sportiv in ac. zona, rog sa-mi comunice si mie. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoral spune:

Fata mea are 7 luni dar de la anul o duc la bebegym(gimnastica in apa).Exista in Timisoara si ia copii chiar si de la 2 luni.
Nu poate sa strice.Si asa e cracanici.
Poate asa se mai indreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

L-am dus azi pe Adi(3,6 ani) pentru prima data la patinuar!A fost super incantat!Cred ca este prea mic pentru patinaj,dar vazandu-ma pe mine cum patinez,si-a dorit si el acest lucru!Clar ca ii voi dezvolta aceasta aptitudine!Daca o sa-i placa ,nu are decat de castigat!Patinajul si schiatul sunt,in opinia mea,cele mai frumoase sporturi de iarna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Teodoral, si eu vroiam sa o duc pe fetita mea la inot, dar nu stiam ca iau si copii mai mici de 3 ani.Poti sa-mi spui unde in TM este bazinul?
Mersi frumos,Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

BUNA eu il duc pe srtrumfuletul meu l-a innot de cind avea 6 luni,acum avem 1 an si 3 luni,si e incintat.parerea mea sportul este bun de la orice varsta.

GEANYALVARO

geany

Mergi la inceput