spermatozoizii bata-i vina!

spermatozoizii bata-i vina! | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
Admin, rog sa muti tu acest subiect unde crezi ca-i est locul.

Ma lupt cu o mare intrebare,si adica ,a dona sau a nu dona spermatozoizii sotului!! lol( aici am un cuvant de spus)!

Cumnatul meu sufera de azoospermie, sotia lui a incercat 5 FIV-uri si nu a mers,Omul meu a decis sa-i doneze el un amarat de spermatozoid .
Am discutat foarte mult impreuna cu sotul pe aceasta tema (stim cat de greu este sa nu poti avea un bebe, noi am asteptat 9ani),Eu am o relatie super cu ccc cumnata mea,problema este alta:
Intre timp ei au divortat,cumnatul are deja o logodnica si se pare ca vor sa faca FIV again!!

Au apelat la "serviciile" noastre ,dar sunt putin nedumerita.
Nu stiu de ce ,dar cu noua lui logodnica nu mai sunt atat de sigura ca voi putea vedea copilul sotului meu.

Of complicata situatie,de fapt inca nici nu stim daca procedura de donare spermatozoizi este acceptata intre frati in Franta.


"Kindness in words creates confidence. Kindness in thinking creates profoundness. Kindness in giving creates love."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

O sa mut totusi subiectul la aspirante, poate dau fetele si ceva sfaturi referitoare la azoospermie, stiam ca depinde la ce se refera azoospermia cumnatului la productia de gigei sau la delivery:)), daca e doar la ejaculare am inteles ca se poate face punctie testiculara se ia gigelu' direct de la sursa. Si poate n-o sa mai fie nevoie sa apeleze la sotul tau.

E si un subiect despre azoospermie, daca crezi ca te ajuta cumva:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101031


Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu e domeniul meu, deci nu pot da sfaturi, dar vreau doar sa spun ca ai suflet mare! Nu stiu daca eu as putea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Oana ,multumesc pentru ajutor.
Siminaf, stiu la ce te referi,de fapt asta ma framanta cel mai tare ,cum v-a fi sa-l vad pe copilul cumnatului care ar putea semana perfect cu fiica mea,asi avea o senzatie rara.

Teoretic sunt de acord ca sotul meu sa doneze gigeii,dar practic mai am nevoie de putina munca psihologica pentru a lua o decizie fara remuscari mai tarziu?



"Kindness in words creates confidence. Kindness in thinking creates profoundness. Kindness in giving creates love."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ionica dar ar iesi mai ieftin (financiara) cu gigeii de la sotul decat cu gigeii altui nene?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ionica, eu n-as accepta asta. As sfatui-o sa apeleze la o banca de sperma.

Daca mai si seamana cu sotul tau, va deveni frustrant, la un moment dat.


Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

nici eu nu as putea accepta asa ceva.....scuze,e parerea mea
ma gandesc cum va fi peste ani cand copilul va creste mare si va afla adevarul....pentru ca pana la urma se va afla........
a facut biopsie testiculara?sunt multe fete care se confrunta cu azoospermia sotilor si au reusit la biopsie sa gaseasca cativa gigei,cu tratamente si multa rabdare....
sau de ce nu apeleaza la o banca de sperma?nu vor sti niciodata cine e donatorul,mi se pare mai simplu asa decat sa stie ca e sotul tau....


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asa cum a spus si Oana,azoospermia se poate rezolva prin punctie testiculara!Ea fiv-urile pe care le-a facut cu sperma de la cine le-a facut?Ma rog...fosta cumnata,ca acum vad ca e vorba de alta!Cea noua accepta sa faca fiv su spermatozoizi de la sotul tau?
Mie una mi se pare ca cel mai bine ar fi sa apeleze la o banca de sperma,ca sa nu fie nici o problema!
Parerea mea!Tu faci cum crezi ca-i mai bine si cum te indeamna sufletul!

"La vita e bella"
poze
marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Ma bag si eu. De acord cu fetele, mai bine apeleaza la o banca de sperma, donatorul e verificat si anonim. Mi se pare mai corect asa.
Cred ca sotul meu s-ar simti obligat fata de acel copil, daca ar sti ca el e autorul moral. Si eu la fel. Si cum mie mi se pare intotdeauna ca-s cea mai desteapta, cred ca mi-ar fi greu sa nu-mi dau cu parerea in ceea ce priveste educatia lui, desi, evident, ar trebui sa nu ma bag. Intelegeti voi ce vreau sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

buna, ionica!
sa stii ca aceeasi problema, dar de partea cealalta a baricadei, mi-am pus-o si eu, in secret, imaginandu-ma in situatia in care, din cauza problemelor sotului nu vom reusi sa avem vreodata noi doi copilul nostru.
si atunci m-am gandit: oare nu-i mai bine sa fie sange din sangele sotului decat sa apelez la un donator anonim? atunci ar fi mai mult copilul nostru decat apeland la donator.
probabil la fel s-au gandit si cumnatii tai.
stiu ca e greu pentru tine si mai stiu ca ai primit pana acum numai mesaje opuse celui pe care tocmai il scriu eu, dar gandeste-te ca poti face o familie fericita, poti ajuta! puteai fi oricand in locul lor..
si mai cred ca restul, referitor la modul cum vei simti cand vei vedea "copilul sotului tau" este o falsa problema. acela nu va mai fi copilul sotului tau, va fi copilul lor, putea fi un copil al sotului din alta casatorie.
incearca sa treci peste aceste idei preconcepute si sa te eliberezi de reguli si frici.
te pup si succes in hotararea pe care o vei lua, oricare ar fi ea! si sa nu te simti vinovata!


andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Din punctul meu de vedere cred ca se vor ivi probleme cand copilul va creste si va semana cu sotul tau sau cu copii vostrii.Depinde si de relatia cu viitoarea mama cu toate ca in timp nu se stie cum vor evolua lucrurile. Solutia ste sa apeleze la o banca de sperma,unde donatorul este necunoscut si asa cred ca se vor evita situatii si speculatii neplacute.
Succes in decizia voastra!

Mergi la inceput